صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > گزارشات و تحلیل های اقتصادی واصله 


اجرای قانون انسداد، آغازی خوب برای اقتصاد ایران
تهران- ایرنا- کارشناسان اقتصادی معتقدند اجرای قانون انسداد که اروپایی ها اجرای آن را با هدف حفاظت از شرکت های خود در برابر تحریم های آمریکا کلید زده اند، نشان دهنده موفقیت نسبی مذاکره با اروپا و آغازی خوب برای اقتصاد ایران در دوره برجام بدون آمریکاست.
 ١٩:٣١ - 1397/03/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
تجربیات چین در ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
رئیس جمهور چین چند روز پس از جشن سی امین سالگرد تخصیص هاینان به عنوان یک منطقه ویژه اقتصادی، طی بیانیه ای اعلام کرد که طرحی برای تبدیل کل استان هاینان به یک منطقه آزاد تجاری دارد. بسیاری از عوامل در موفقیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی چین موثر بوده اند و شاید در هر مورد شرایط و عوامل متفاوت باشد اما در گزارش حاضر به عوامل مشترک موفقیت آنها و درس هایی که می توان از چین گرفت اشاره می شود.
 ١٤:٠٢ - 1397/02/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
اعلام بازخورد قرارداد تعرفه ترجیحی با ترکیه
دنیای اقتصاد : امضای قرارداد تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه از همان ابتدای امر نظرات موافق و مخالف بسیاری را همراه داشت؛ به‌طوری‌که در موارد متعدد فعالان اقتصادی نیز نسبت به قراردادهای منعقد شده گلایه و این‌گونه اظهار کرده بودند که با این اتفاق روند واردات کالا آسان‌تر خواهد شد و در نتیجه با سیل کالاهای با کیفیت پایین وارداتی مواجه خواهیم شد و تولید داخل لطمه می‌خورد؛ زیرا براساس این توافق‌نامه ترکیه می‌تواند بسیاری از تولیدات صنعتی خود را با تعرفه‌های اندک به ایران صادر کند و در ازای آن طرف ایرانی تنها کالاهای کشاورزی خود را با کاهش تعرفه به ترکیه صادر می‌کند.
 ١٨:٣٨ - 1397/02/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
تغییر جهت جریان سرمایه
گاه پیش می‌آید که اقتصادهای نوظهور قدرتمند در اثر فرار سرمایه‌ها دچار مشکل می‌شوند. در تابستان سال ۲۰۱۳ بانک‌مرکزی آمریکا اعلام کرد به زودی خرید میزان بالای اوراق قرضه را محدود خواهد کرد و این خبر، به خروج میزان بالای سرمایه‌ها از اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه منجر شد.
 ١٧:٢٧ - 1397/01/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
سیاست مصون سازی
با آنکه در یک صد سال اخیر صدها مورد بحران ارزی و مالی اتفاق افتاده و همه آنها مورد بررسی مفصل قرار گرفته‌اند اما اقتصاددان‌ها درباره علل و زمینه‌های به‌وجود آمدن این بحران‌ها اتفاق نظر ندارند. سه گروه از مدل‌ها از سوی اقتصاددان‌های برجسته در سه دهه اخیر تدوین شده است اما این الگوها در پیش‌بینی بحران ارزی و مالی ناکام بوده‌اند و محققان درباره اینکه کدام مدل بهترین توانایی را در توصیف یک بحران ارزی دارد اتفاق نظر ندارند.
 ١٧:٢٣ - 1397/01/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
چهار عامل بحران‌زا
در سه سال اخیر شرایط اقتصادی جهان بهبود یافته و نقاط ضعف مربوط به دوران پس از بحران مالی و رکود اقتصادی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ کمتر شده است اما حرکت بانک‌های مرکزی بزرگ به سمت کاهش سیاست‌های حمایتی سبب شده نقاط ضعف و شکنندگی در اقتصادهای پویای نوظهور که زمانی موتور محرک اقتصاد جهان محسوب می‌شدند آشکار شود. اقتصادهایی نظیر برزیل، هند، اندونزی، آفریقای جنوبی و ترکیه از اواسط سال ۲۰۱۳ پنج اقتصاد شکننده توصیف می‌شدند.
 ١٦:٢٠ - 1397/01/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
اجرا نکردن برخی سیاست‌ها، تولیدکننده را دلال می‌کند
یک اقتصاددان می‌گوید باید از کالای ایرانی حمایت شود به این ترتیب که برای کالاهای وارداتی که تولید مشابه دارند تعرفه سنگین وضع شود، مردم تشویق به خرید کالاهای ایرانی شوند جلوی رانت عده‌ای گرفته شود، در غیر این صورت تولید نمی‌صرفد و تولیدکننده دلال می‌شود!
 ١٩:١٠ - 1397/01/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا نفت آمریکا خیلی ارزان است؟
اختلاف قیمت میان مهمترین قیمت‌های پایه نفت دنیا دوباره افزایش پیدا کرده که منعکس کننده تفاوت عوامل عرضه بین آمریکا و سایر تولیدکنندگان است.
 ١٩:٠٥ - 1397/01/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
حال و آینده اقتصاد ایران
دنیای اقتصاد : وضعیت حال و چشم‌انداز اقتصاد ایران تا سال ۱۴۰۰، محور نشست روز گذشته پارلمان بخش خصوصی بود. فعالان اقتصادی معتقدند شرایط فعلی اقتصاد ایران را می‌توان به غریقی تشبیه کرد که در تلاش است خود را روی آب نگه دارد. ارزیابی‌ها حاکی است توسعه‌نیافتگی کشور حاصل عدم به‌کارگیری صحیح در تخصیص منابع و ایجاد فضای سالم به دور از فساد است. در این نشست سیدمهدی برکچیان، اقتصاددان نیز پیش‌بینی کرد با تداوم روند موجود، متوسط رشد اقتصادی در سال‌های آینده، یک رشد ضعیف - کمتر از ۳ درصد - خواهد بود.
 ١٧:٥٥ - 1397/01/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
تراز تجاری ایران و اروپا ۸.۵ میلیارد دلار منفی شد + دلایل
تراز تجاری ایران و اروپا در بخش کالاهای غیر نفتی به استناد آمارهای گمرکی در ۱۱ ماهه سال قبل، منفی هشت میلیارد و ۴۵۵ میلیون دلار شده است.
 ١٦:١٣ - 1397/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
ترکیه، گزینه‌ واردات آب به ایران؟
چندی پیش معاون اول رییس جمهور صراحتا اعلام کرد که برای احیای دریاچه ارومیه کارهای مطالعاتی انتقال آب از کشورهای خارجی و دریای خزر کلید خورده است. اکنون بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که دریاچه وان ترکیه یکی از گزینه‌های احیای مشخص شده است.
 ١٦:١٠ - 1397/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
دوراندیشی وزارت نفت به ثمر نشست
حمایت از ایجاد شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی با هدف انتقال و توسعه فناوری در جریان مشارکت شرکت‌های نامبرده با شرکت‌های معتبر خارجی یکی از اهداف وزارت نفت در چند سال اخیر بوده است. هدفی که به نظر می‌رسد در آخرین روزهای سال ۱۳۹۶ با امضای قرارداد برای توسعه و بهره‌برداری میادین نفتی سپهر و جفیر با یک شرکت خارجی کمی به ثمر رسید.
 ١٦:٠٩ - 1397/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
یک اقتصاددان:
حمایت از کالای ایرانی به معنی بستن مرزها نیست
یک اقتصاددان می‌گوید حمایت از کالای ایرانی با فراهم کردن بستر رقابت فراهم خواهد شد، در نتیجه نباید مرزها را ببندیم. همچنین مهم‌ترین مساله‌ای که سیاست‌گذاران ما باید به آن توجه کنند جلوگیری از رانت برخی تولیدکننده‌های وابسته به نهادها و ارگان‌هاست که این مساله تولیدکننده بخش خصوصی را دلسرد و سرمایه‌اش را به خارج از کشور هدایت می‌کند.
 ١٦:٠٦ - 1397/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
هزینه ۲۱ میلیارد دلاری ایران برای پروژه‌های نفتی تا ۳ سال آینده
طبق گزارش شرکت "گلوبال دیتا"، بررسی روند تولید نفت در ایران نشان می‌دهد ایران در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ حدود ۲۱ میلیارد دلار هزینه سرمایه‌ روی پروژه‌های نفتی صرف خواهد کرد تا تضمین کند تولید در سال ۲۰۲۱ به حدود ۴.۹ میلیون بشکه در روز رشد می‌کند.
 ١٦:٠٥ - 1397/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
کشورهای برنده در دعوای چین و آمریکا
شمار زیادی از اقتصاددانان و مدیران شرکت‌ها از اختلاف تجاری فزاینده بین آمریکا و چین انتقاد کرده‌اند و بسیاری از مدیران شرکت‌های آمریکایی نگران صدماتی هستند که از تلافی طرف مقابل برای تعرفه‌های واردات جنجالی ترامپ متحمل خواهند شد
 ١٦:٠٣ - 1397/01/19 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>