فهرستی از اطلاعات عمومی و اقتصادی هند

1 - اطلاعات عمومی هند:

جمعیت:

طبق آمار سرشماری سال 2016 هند دومین کشور پر جمعیت جهان با جمعیت بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون نفر (3/1 میلیارد نفر) حدود یک پنجم جمعیت جهان را در بردارد.

جغرافیای هند:

هند با مساحت 3287263 کیلومتر مربع هفتمین کشور بزرگ جهان می باشد. طول کشور از شمال به جنوب 3214 کیلومتر و از شرق به غرب 2933 کیلومتر است. هند دارای مرز زمینی به طول 15200 کیلومتر و خطوط ساحلی یا مرز آبی به طول 6/7516 کیلومتر است.

سیستم حکومتی:

هند کشور جمهوری با سیستم پارلمانی و بصورت فدرال دمکراتیک اداره می شود. رئیس جمهور درراس کشور و نخست وزیر رئیس دولت می باشد. کشور دارای 29 ایالت و 7 منطقه مدیریتی خود مختار است که هر 5 سال انتخابات بصورت ایالتی یا منطقه ای برگزار می شود. قانون اساسی کشور اختیارات و قدرت سازمانی دولتی های ایالتی و دولت مرکزی را به تفکیک از یکدیگر تعیین کرده است.

جمعیت، زبان رسمی و ادیان کشور:

در رابطه با زبان ملی کشور، با توجه به تنوع زبان قومیت ها، قانون اساسی کشور به هیچ زبانی رسمیت زبان ملی درهند نداده است اما تصریح شده است که زبان رسمی دولت هندی استاندارد

و انگلیسی می باشد.

شبه قاره هند محل تولد چهار دین اصلی بنام هندو، بودا ، جین و سیک می باشد. در تاریخ هند دین بخش مهمی از فرهنگ مردمان کشور است و دین از اعتقادات گوناگون و سنت های مختلف شکل گرفته و مردم به آن عمل می نمایند.

براساس آمار سرشماری سال 2011 تعداد 8/79% جمعیت پیرو هندوئیسم 2/14% به اسلام گرویده اند و 6% مابقی جمعیت مجموع پیروان ادیان (مسیحی ، سیک، بودا، جین و سایر اعتقادات بومی و قبیله ای) را تشکیل می دهند. مسیحیت بعد از اسلام سومین دین بزرگ بشمار می رود. ادیان زرتشت و یهود هم دارای تاریخ دیرینه در هند هستند.

اطلاعات اقتصادی هند:

کشاورزی:

50% جمعیت کل کشور و 65% جمعیت روستایی هند در بخش کشاورزی، ماهیگیری، دامداری و جنگلداری اشتغال دارند و امورات معیشتی خود را از این طریق می گذرانند.

صنعت:

18% - 20% جمعیت هند در بخش صنعت اشتغال دارند.

خدمات:

29%-30% نیروی کار در بخش خدمات مشغولند.

نرخ باسوادی:

براساس آمار جمعیتی سال 2011 نرخ باسوادی در هند با 9% افزایش برابر 04/74% می باشد. نرخ باسوادی مردان 14/82 % و نرخ باسوادی زنان 38/65% است. در بین ایالت های هند ایالت کرالا با 9/93% بالاترین و ایالت بیهار با 08/63% پائین ترین نرخ باسوادی را دارند.

سیستم اقتصادی هند:

اقتصاد هند در رده بندی جهانی براساس تولید ناخالص ملی GDP دررده هفتم و براساس برابری قدرت خرید PPP در رده سوم اقتصادهای بزرگ جهان می باشد. هند در وضعیت فعلی جزوگروه اقتصادهای بزرگ جهان بشمار می رود.

اصلاحات ساختاری در اقتصاد هند از سال 1991 آغاز شد تا به رشد اقتصادی و فقر زدایی شتاب دهد. دولت اقتصاد را با تکیه بیشتر بر اقتصاد قدرت بازار، آزاد کرده و نقش بیشتری برای بخش خصوصی از جمله مشارکت سرمایه گذاری خارجی قائل شده است و نسبت به نقش دولت در اقتصاد بازنگری وتجدید ساختار نمود. هدف اصلی از این اقدام کاهش کنترل و تسلط و مالکیت بخش های دولتی بود.

ازاقدامات دیگردولت، اصلاحات در سیاست گذاری های صنعتی، تجاری و پولی کشور است تا بتواند اصلاحاتی را که از سال 1991 آغاز شده بطور موثر دنبال کند. از سال 1991 تاکنون دولت هایی که از احزاب مختلف بر مصدر کار آمده اند در دستور کار خود اصلاحات در روند اقتصادی کشور را پیش برده اند و نتیجه این اصلاحات است که امروز هند در زمره اقتصاد نوظهور صنعتی قرارگرفته است.

هند به عنوان کشور صنعتی و یکی از اقتصادهای بزرگ گروه 20 وعضو گروه بر یکس BRICS جزو کشورهایی با اقتصاد درحال توسعه می باشد. اقتصاد هند در طی دو دهه گذشته تا کنون از نرخ رشد متوسط7% برخوردار می باشد. درحال حاضر رشد اقتصادی هند جایگزین رشد اقتصادی چین شده و سریعترین رشد اقتصادهای بزرگ جهان را از سال 2014 بخود اختصاص داده است.

در سطح ملی ایالت ماهارا اشترا ثروتمند ترین ایالت هند با درآمد 220 میلیارد دلار سالانه معادل 12% تولید ناخالص ملی کشور (تقریبآ برابر تولید ناخالص ملی پرتغال) و ایالت تامیل نادو با 140 میلیارد دلار و ایالت اوتار پرداش با 130 میلیارد دلار درآمد در رده های اول تا سوم قرار دارند.

حجم صادرات واردات هند:

حجم صادرات هند درسال 2015-2016 معادل 261 میلیارد دلار و نسبت به سال 2014-2015 به میزان 9/15%کاهش داشته است و حجم واردات هند درسال 2015-2016 معادل 379 میلیارد دلار ونسبت به سال 2014-2015 به میزان 3/15% کاهش داشته است.

بالانس تجاری:

بالانس تجاری هند درسال 2015-2016 معادل 118 میلیارد دلار منفی می باشد.

جذب سرمایه گذاری خارجی:

منبع اصلی پول برای توسعه اقتصادی هند از طریق سرمایه گذاری خارجی است. بطور میانگین حجم سرمایه گزاری خارجی 5 میلیارد و 670 میلیون دلار بطور ماهانه است .

دریافتی ارز از خارج از هند:

انتقال پول از خارج به هند از طریق هندی های شاغل در خارج از هند صورت می گیرد هند در سال 2015 بالاترین درصد دریافت ارز به میزان 12% را در جهان داشته بنا بر آمار بانک جهانی از سال 2009 رکورد دار دریافتی ارز از خارج بوده و در سال 2015 با 1 میلیارد دلار کاهش تقریباً مبلغ 69 میلیارد دلار از سوی 25 میلیون نفر هندی های شاغل در خارج ارز دریافت کرده است. این رقم 4% تولید ناخالص ملی هند می باشد.

نرخ بیکاری: 4/9 %

نرخ بیکاری جوانان: 9/12%   

نرخ بهره روزانه: 25/4% - 5/14%

مقاصد تجاری هند:

10 کشور هدف برای صادرات کالاهای هند شامل آمریکا، امارات، هنگ کنگ، چین، انگلیس، سنگاپور، آلمان، عربستان سعودی، بنگلادش و سریلانکا می باشد.

 

2- تولید ناخالص ملی GDP:

تولید ناخالص ملی هند اسمی (Nominal ) برابر 29/2 تریلیون دلار در رده هفتم و 64/8 تریلیون دلار در مقیاس برابری قدرت خرید ppp در رده سوم جهان در سال 2016 می باشد.

درآمد سرانه هند:

درآمد سرانه تولید ناخالص ملی اسمی هند (Nominal  ) برابر 1820 دلار در رده 129 و با مقیاس برابری قدرت خرید ppp  معادل 6664 دلار در رده 108 جهان قرار دارد.

3 تولید ناخالص ملی GDP در بخش های کشاورزی ؛ صنعت و خدمات:

تولید ناخالص ملی بطور بخشی sectoral در بخش کشاورزی و ماهیگیری 16%در بخش صنعت 29% و خدمات 55% می باشد.

صادرات عمده بطور بخشی:

صادرات کشاورزی:

علیرغم 2 سال متوالی خشکسالی در هند صادرات در بخش کشاورزی طی 3 سال گذشته رشد صعودی داشته و درسال 2015-2016 به میزان 16 میلیارد دلار رسیده است ونسبت به سال 2014-2015 برابر 3 میلیارد دلار افزایش نشان می دهد. اقلام عمده صادرات در بخش کشاورزی شامل پرورش گل، موادغذایی فرآوری شده، محصولات دامی و غلات می باشد. کشورهای عمده هدف برای صادرات بنگلادش، مصر و اندونزی می باشند.

صادرات صنعتی:

درزمان نخست وزیری آقای مودی با ابتکارساخت درهند و برنامه شهرهای هوشمند بخش صنعت هند رشد قابل توجهی را همراه با سرمایه گذاری در تولید و زیر ساخت به ثبت رسانده است. بر اساس آمار اخیر بانک جهانی تولید ناخالص ملی دربخش صنعت درسال 2015 معادل 560 میلیارد دلار و در رده ششم جهان قرار گرفته است. اقلام عمده صادرات صنعتی شامل محصولات نفتی، مواد شیمیایی، محصولات دارویی، کالاهای مهندسی، سنگ های قیمتی، جواهرات و منسوجات می باشد.

صادرات خدمات:

بخش خدمات سرمایه گذاری خارجی قابل توجهی را جذب کرده و سهم بسزایی در صادرات داشته و اشتغال فراوانی ایجاد کرده است. درسال 2014 حجم صادرات در بخش خدمات برابر 6/155 میلیارد دلار معادل 5/7% تولید ناخالص ملی می باشد که سهم جهانی هند در صادرات خدمات برابر 2/3% و در رده هشتم جهانی قرار گرفته است.

4- رتبه اعتباری کشور در محیط اقتصاد کلان:

براساس مطالعات موسسات standard و poor رتبه اعتباری هند BBB با چشم انداز ثابت ارزیابی شده است. براساس مطالعات موسسه Moody  رتبه اعتباری هند Baa3 با چشم انداز مثبت ارزیابی شده است و براساس مطالعات موسسه Fitch رتبه اعتباری هند BBB با چشم انداز ثابت ارزیابی شده است.

بطور کلی ارزیابی رتبه بندی براساس دارائی های صندوق های سرمایه دولتی، صندوق های بازنشستگی و مستمری و سایر سرمایه گذاران اندازه گیری و اعتبار سنجی می شود که اثرات زیادی بر هزینه وام های کشور دارد.

5- ظرفیت هند به لحاظ نوآوری، دسترسی به منابع مالی، روان و سهل بودن روند سیستم بوروکراسی و روند اداری، قوانین کسب و کار، حفظ یا خروج سرمایه یا اصل سرمایه و پذیرش سرمایه گذاری

براساس ارزیابی اخیر شاخص نوآوری جهانی، GII هند از رده 81 درسال 2015 به رده 66 در سال 2016 ارتقاء یافته است. این درجه از شاخص نوآوری در منطقه آسیای مرکزی و جنوب آسیا در بالاترین رتبه می باشد. دلیل عمده این بهبود وضعیت به لحاظ تاکید دولت برجهانی شدن تحقیقات وتوسعه R&D وتحقیق و توسعه در بخش بازار خدمات بوده که درمقایسه با سال 2014 از رشد 9/9% برخورددار گردیده وحجم درآمد ناشی از بخش خدمات به 20 میلیارد دلار رسیده است و انتظار می رود تا سال 2020 به دو برابر افزایش یابد و هدف است که طی چند سال آینده جزو لیست 25 کشور برتر جهان قرار گیرد.

 در همین راستا یادداشت تفاهم های بسیاری بین دولت هند از بخش خصوصی و شرکتها با همتایان خود از کشور های مختلف امضاء شده است. از جمله امضای یادداشت تفاهم در بخش انرژی خورشیدی و مواد نانو با دولت انگلیس، امضای یادداشت تفاهم بین شرکت ملی توسعه و تحقیقات هند NRDC با موسسه بیولوژی شیمی هند IICB در راستای برنامه ساخت در هند و امضای یادداشت تفاهم بین شرکت ماشین آلات بوش آلمان با موسسه علوم هند بمنظور همکاری در بخش تحقیق و توسعه در تجهیزات پزشکی و ماشین آلات از جمله اقداماتی است که در جهت نوآوری صورت گرفته است.

6- شاخص رقابت پذیری صنعتی ، شاخص مزیت های نسبی در صدور محصولات صنعتی، کشاورزی، گردشگری، هتلداری، لجستیک، حمل و نقل، فناوری، های تک Hi-Tech و رتبه جهانی آنها:

هند به نسبت شاخص جهانی رقابت پذیری در سال 2015 در رده 55 قرار گرفته است و نسبت به سال 2014 که در رده 81 بوده 26 رده ارتقاء و رشد راشته، که این نشان از بهبود وضع اقتصادی کشور و رقابت پذیری نهاد های اقتصادی هند به ویژه در بازار کالا و نوآوری وتسهیل کسب و کار در فضای اقتصاد کلان می باشد. در دوران نخست وزیری آقای مودی سیاست های آزاد سازی و اصلاح ساختار مالیاتی ادامه یافته و پیگیری شده است. رقابت پذیری اقتصاد هند در گروه بریکس در رده دوم و در گروه 20 بالاترین رشد اقتصادی را داشته است.

حمل ونقل:

هند از خدمات حمل و نقل هوایی خوبی بهره مند است در رده بندی جهانی در بین 141 کشور در رتبه 35 قرار دارد با توجه به وضعیت توسعه اقتصادی کشور وضعیت زیر ساخت حمل و نقل زمینی بهبود یافته از رده 58 به رده 36 ارتقاء یافته.

تولید خودرو: بطور میانگین 7277-292861 دستگاه ماهانه

ثبت پلاک خودرو: بطور میانگین 6508- 304900 دستگاه ماهانه

7- رتبه هند به لحاظ منابع طبیعی و فرهنگی گردشگری (جذب توریست)

هند کشوری غنی در ابعاد فرهنگی، سنت، میراث فرهنگی، معابد، قلعه ها و اماکن دینی و تاریخی می باشد. آثار تاریخی در هند قرن ها قدمت دارد. آثار مهم تاریخی هند که جذابیت گردشگری دارد عبارتند از تاج محل در ایالت اوتار پرادش، قطب منار و قلعه سرخ در دهلی نو، دروازه های هند در ماهار اشتارا، چهار منار در آندرا پرادش، هوا محل در راجستان و معابد گوناگون و تاریخی و مدرن در دهلی نو و سایر نقاط کشور وجود دارند. علاوه بر اماکن یاد شده تعداد 35 بنای تاریخی به عنوان میراث فرهنگی در سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسیده است که 27 بنای فرهنگی، 7 منطقه آثار طبیعی و یک بنای تاریخی- فرهنگی-  طبیعی می باشد.

با وجود جذابیت های گردشگری قابل توجه است که زیر ساخت های جذب گردشگری به اندازه کافی توسعه نیافته و هند از لحاظ جذب گردشگر در رده جهانی رتبه 52 و از نظر هزینه رتبه 8 در بین 141 کشور در جهان قرار دارد.

8- صنعت گردشگری و در آمد حاصل از گردشگری در هند:

صنعت گردشگری در هند از بعد اقتصادی مهم و به سرعت در حال رشد است. شورای جهانی سفر و گردشگری درآمد حاصل از گردشگری را برابر 31/8 لک کرو روپیه (هر لک برابر 100هزار روپیه و هر کرور برابر 10میلیون روپیه) معادل 120 میلیارد دلار برابر 3/6% تولید ناخالص ملی کشور در سال 2015 محاسبه نموده است. گردشگری درهمین سال 37 میلیون و 315 هزار شغل برابر  7/8% کل اشتغال کشور را ایجاد کرده است. پیش بینی شده است که گردشگری تا سال 2025 به طور میانگین سالانه 5/7% رشد داشته باشد که درآمد حاصل از آن 36/18 لک کرور روپیه معادل 270 میلیارد دلار برابر 2/7% تولید ناخالص ملی خواهد بود.

سفر و گردشگری در هند در سال 2015 هند را در جایگاه 52 از 141 کشور در سراسر جهان قرار داده است. رقابت هند با سایر کشورهای جهان از نظر هزینه در بخش گردشگری در بین 141 کشور در رده 8 می باشد.

در اکتبر 2015 در آمد حاصل از گردشگر پزشکی هند معادل 3 میلیارد دلار برآورد شده است. پیش بینی می شود تا سال 2020 این رقم به 7-8 میلیارد دلار افزایش یابد. در سال 2014 تعداد 184298 بیمار خارجی برای معالجه به هند سفر کرده است.

سازمان گردشگری جهانی گزارش نموده که تعداد گردشگر در هند در سال 2012 هند را در رده 16 در جهان و در رده 7 در بین کشورهای آسیا و اقیانوسیه قرار داده است.

9- منابع انسانی و نیروی کار:

جمعیت هند بیش از 50% زیر سن 25 سال و بیش از 65% زیر سن 35 سال است. انتظار میرود در سال 2020 میانگین سن جمعیت هند به 29 سال برسد. در همان سال در مقایسه با چین 37 سال و ژاپن 48 سال خواهد بود.

برآورد شده است که نیروی کار هند در سال 2030 بالغ بر 515 میلیون نفر شود.

برخی از شاخص های اقتصادی :

حد اقل هزینه دستمزد کارگر ساده: 347 روپیه روزانه

حد اقل هزینه دستمزد کارگر ساده در بخش تولید: 11900 روپیه ماهانه

حد اقل نرخ دستمزد کارگر ماهر در بخش تولید: 50300 روپیه ماهانه

نرخ برابری دلار با روپیه: 1 دلار = 68 روپیه 

10- جایگاه جهانی هند به لحاظ قابلیت لجستیک:

بر اساس گزارش بانک جهانی، شاخص عملکرد لجستیک و جایگاه جهانی هند به لحاظ عملکرد و توانایی لجستیک تجاری ، حمل و نقل و جابجایی کالا در داخل و از داخل به خارج، زیر ساخت حمل و نقل تجاری، هزینه حمل و نقل و قدرت رقابت، قابلیت پیگیری و ردیابی محوله ها در حمل و نقل، و رتبه در تحویل به موقع کالا در زمان مقرر، هند را با 19 رده ارتقاء از رده 54 در سال 2014 در رده 35 جهانی در سال 2016 ارزیابی نموده که نشانه بهبود وضعیت می باشد.

 

 

11- جایگاه جهانی به لحاظ تسهیلات گمرکی: (کارایی و فرآیند ترخیص کالا، کیفیت زیر ساخت های گمرکی، قابلت پیش بینی عملکرد گمرکات و ردیابی محوله ها)

بر اساس آمار بانک جهانی هند بیشترین پیشرفت و بهبود وضعیت در راندمان مدیریت ترخیص کالا در مرزها و در گمرکات را داشته به طوری که از رده 65 در سال 2014 به رده 38 در سال 2016 ارتقاء جایگاه در رده بندی جهانی داشته است. از جمله اصلاحات اخیر در گمرکات، ایجاد مرکز واحدی برای انجام امور تجاری واردات و صادرات (Single SWIFT)Window Interface for Trade  سیستم پیام رسانی الکترونیکی بین خطوط کشتیرانی، متولی ارسال سفارش بطور الکترونیکی، تکمیل اظهار نامه وارادت و صادرات مانیفست بصورت آنلاین با امضای دیجیتالی، افزایش ساعت کار گمرک، سیستم مدیریت اطلاع رسانی ریسک به سایر سازمان های مرتبط اداری به منظور بازرسی مبتنی بر ریسک، کاهش اسناد مورد نیاز برای صادرات و واردات، ایجاد تسهیلات برای ترخیص کالا 24 ساعت در 7 روزه هفته برای 19 بندر دریایی و 17 مجتمع کارگو، حذف محدودیت در تعداد محموله که تحت برنامه ارسال مستقیم صورت بگیرد، از اقداماتی است که منجر به بهبود شاخص تسهیلات گمرکی هند شده است.

قابلیت پیش بینی عملکرد گمرکات و ردیابی محموله ها:

بر اساس شاخص بانک جهانی توانمندی ردیابی محموله بهبود وضعیت داشته واز رده 57 به رده 33 در سال 2016 ارتقاء یافته است.

ب- اطلاعات عمومی تجاری شامل چگونگی ثبت دفتر تجاری ، قوانین انتقال ارز ، ثبت کالا ، قوانین سرمایه گذاری وتولید ، قوانین گمرکی ، ضوابط حمل و نقل و بیمه وشرکتهای مهم و معتبر در این امر

اطلاعات عمومی شرکت ها:

در هند بالغ بر یک میلیون و پانصد هزار شرکت به ثبت رسیده و هر ماه هزاران درخواست برای ثبت شرکت وجود دارد. بر اساس قانون سال 1965 شرکتها از هویت حقوقی برخوردارند. تحت نظارت وزارت امورتعاونی ها هر شرکتی بایستی توسط بخش ثبت نام شرکتهای ایالتها به ثبت برسد این قانون شامل دو نوع شرکت می شود، شرکتهای خصوصی و شرکتهای عمومی، بنابر این برای ثبت شرکت متقاضی ابتدا بایستی نسبت به نوع شرکت مورد نظر برای ثبت تصمیم گرفته باشد.

انواع شرکتها:

شرکت خصوصی (privet company)

شر کت عمومی ( Public company )

وجه تمایز بین شرکت خصوصی وعمومی:

-           اعضای هیات مدیره برای ثبت شرکت خصوصی حداقل 2 نفر و برای شرکت عمومی 7 نفر میباشد.

-         شرکت خصوصی حداکثر می تواند50 عضو داشته باشد اما شرکت عمومی محدودیتی در تعداد اعضا ندارد.

-         شرکت خصوصي مي تواند بلافاصله با ثبت شرکت فعاليت خود را آغاز کند اما شرکت عمومي پس از ثبت شرکت ودريافت گواهي آغاز فعاليت سپس مي تواند کار خود را آغاز کند.

-         شرکت خصوصي نبايد سهام خود را به هر کسي بفروشد و نبايد از مردم براي خريد سهام شرکت دعوت نماید. اما شرکت عمومي ميتواند براي خريد سهام باچاپ کتابچه راهنما از مردم دعوت به عمل آورد.‏

-         شرکت خصوصي مي تواند دو مدير داشته باشد ، اما شرکت عمومي بايد حداقل سه مدير داشته باشد.

مراحل ثبت شرکت يا دفتر تجاري:

از چند سال قبل وزارت امور تعاوني هند ثبت شرکت را از طريق اينترنت آنلاين آغاز کرده و نيازي به حضور در دفاتر وزارت تعاون نمي باشد . به منظور ثبت رسمي دفاتر تجاري و تاسيس شرکت در هند 4 مرحله طي مي شود :

-         مرحله اول : کسب شماره شناسايي مدير شرکت:

بر اساس اصلاح قانون ثبت شرکت در سال 2006، الزامي است که در اولين اقدام مدير هر شرکت بايد شماره شناسايي کسب نمايد . بدان معنا که هر مديري که در حال حاضر مدير است يا در آينده مدير شرکت خواهد بود بايد شماره شناسايي داشته باشد . براي گرفتن شماره شناسايي شخص بايد فرم الکترونيکي DIN-1 را کامل کند . فرم در سايت رسمي وزارت امور تعاوني ها موجود است و لينک آن DIN-Form مي باشد.

-         مرحله دوم کسب گواهي امضاي ديجيتالي :

به منظور حفظ مسائل امنيتي و يا اصل بودن اسناد تکميل شده از طريق الکترونيکي طبق قانون ثبت امضاي ديجيتالي معتبر بر روي اسناد ارسال شده ضروري مي باشد واين امر واجب است . کسب گواهي امضاي ديجيتالي فقط از طريق آژانس هايي امکان پذير است که از طريق آژانس هاي ناظر منصوب شده باشند ومعتبر مي باشند و استفاده از امضاهاي ديجيتالي غير معتبر غير قانوني و جعلي محسوب مي شود. چنانچه از قبل امضاي ديجيتالي کسب شده باشد نيازي براي درخواست مجدد نيست اما نسبت به اعتبار امضاي خود بايد اطمينان حاصل شود زيرا اعتبار امضاهاي ديجيتالي 1-2 سال مي باشد.

آژانس هاي معتبر و معرفي شده عبارتند از :

.nCODESolutions, NIC, SAFESCRYPT ,MTNL , IDBRT,TCS وغيره که در سايت آمده است .

-         مرحله سوم گشايش حساب کاربري در پورتال وزارت امور تعاون براي ثبت کاربران جديد:

اين اقدام به منظور داشتن حسابي براي کاربران پورتال وزارت امور تعاون براي پر کردن فرم الکترونيکي براي پرداخت هزينه ها به صورت الکترونيکي آنلاين براي نقل و انتقال هاي مختلف به عنوان شخص ثبت شده وکاربر مي باشد.

گشايش حساب رايگان است و براي ثبت در وزارت امور تعاون بر روي لينک ثبت نام Register Link کليک کنيد.

-         مرحله چهارم درخواست براي ثبت شرکت:

اين آخرين مرحله مهم براي ثبت شرکت مي باشد که شامل ثبت" نام شرکت"، ثبت آدرس شرکت یا اعلام موقعيت استقرار دفترشرکت و اعلام انتصاب مديران شرکت ، مدير و منشي شرکت و همچنين مدارک و اسناد پرداخت ها براي سهام مديران.

هنگام ثبت شرکت فرم هاي مختلفي وجود دارد که براي اهداف متفاوت مي باشد. فرم درخواست1  A براي تغيير نام شرکت ، فرم 1 براي درخواست يا اعلان ثبت شرکت فرم 18 براي اطلاعيه موقعيت دفتر جديد شرکت يا تغيير موقعيت قبلي شرکت ثبت شده ، و فرم 32 براي شرکت جديد و براي انتصاب مديران ، رئيس و منشي جديد مي باشد . براي شرکتي که ثبت شده باشد فرم 32 براي تغيير مديران ، رئيس ، منشي و يا رئيس اصلي شرکت استفاده مي شود.

بعد از ارسال يا تسليم اين اسناد ، وزارت تعاون بعد از بررسي وتاييد مدارک از طریق ايميل متقاضي را مبني بر ثبت شرکت جديد مطلع مي نمايد و وضعيت فرم ارسال شده به وضعيت فرم تاييد شده تغيير مي کند.

روند تاييد نام پيشنهادي شرکت :

براي کسب نام براي شرکت جديد فرم A1 نزد دفتر ثبت نام کننده شرکت ها در ايالت مورد نظر که دفتر شرکت مستقر خواهد شد بايستي تکميل شود تا نام در لیست نام هاي مورد تاييد قرار گيرد و هزينه ي خدمات آن 500 روپيه حدود 8 دلار مي باشد. متقاضي بايد 4 اسم به عنوان اسامي جايگزين براي شرکت پيشنهاد شده ارائه نمايد و نام شرکت پيشنهادي نبايستي مشابه نام شرکت ديگري باشد که قبلا به ثبت رسيده است. يا نام نبايستي با مفاد قانون 1950 مغايرت داشته باشد.

در اين فرم نام و آدرس مديران براي شرکت خصوصي 2 مدير و براي شرکت عمومي 7 مدير بايستي تکميل شود.

همچنين اهداف اصلي شرکت و سرمايه شرکت بايد قيد شود.

ظرف مدت حدود 10 روز دفتر ثبت شرکت در خصوص تاييد يا عدم تاييد نام شرکت پاسخ خواهد داد. چنانچه نام هاي پيشنهادي مورد تاييد واقع نشوند، دفتر ثبت شرکت ها اسامي موجود را اعلام مي کند تا از بين آنها نام شرکت را انتخاب کنيد . اگر نام شرکت مورد تاييد باشد ، سپس متقاضي نامه اي رسمي مبني بر تاييد نام شرکت دريافت خواهد کرد. نام تاييد شده شرکت بايستي در روند ثبت نام شرکت استفاده شود.

چنانچه در نهايت امر تايين نام شرکت با مشکل مواجه شود وزارت تعاون راهکاري را ارائه خواهد نمود.

ه- اسامي شرکت هاي بزرگ و مهم:

تعدادی از شرکت های شاخص و مهم که مورد تاييد نهاد های دولتی هند هستند با شرحی از زمينه فعاليت، ترکيب بندي عمده سهام در بورس، حدود سرمايه اعلام شده، کشورهاي تحت پوشش فعاليت دفتر و کارخانه و ساير اطلاعات به شرح ذیل معرفی می گردد.

اکثر شرکت هاي بزرگ و برتر هند شرکت هاي چند مليتي هستند که در طيف وسيعي از بخش هاي مختلف در زمينه توليد و خدمات فعاليت دارند. بر اساس آمار پورتال   moneycontrol.com که آخرين اطلاعات ارزش بازار را از طريق بازار بورس ملي NSE و بازار بورس بمبئي BSE بررسي مي کنند از نظر ارزش سرمايه بازار برخي از شرکت هاي بزرگ هند عبارتند از شرکت خدمات مشاوره تاتا TCS صنايع رينايلس، شرکت ریلاینس، شرکت نفت و گاز ONGC و بانک HDFC مي باشند.

فهرست 8 شرکت برتر:

1-     TCSTata consultancy services  شرکت تابعه از شرکت هاي گروه تاتا که شرکت چند مليتي در خدمات IT مي باشد اين شرکت در سال 1968 تاسيس شده و دفتر مرکزي آن در بمبئي در ايالت ماهاراشترا مي باشد. اين شرکت نه تنها یکی از 10 شرکت برتر هند است بلکه بزرگترين شرکت خدمات IT در آسيا مي باشد و در 46 کشور در سراسر جهان نمايندگي دارد. عمده فعاليت شرکت در بخش خدمات مديريتي، خدمات روند کسب و کار، خدمات مشاوره و ... می باشد. کل سهام شرکت 1162538 سهم است که ارزش ميانگين هر سهم 2325 روپيه برابر تقریبی 35-36 دلار مي باشد و ارزش بازار سرمايه شرکت حدود 473000 کرور روپيه معادل تقريبي 71-70 ميليارد دلار مي باشد.

2-    Reliance lndustries Limited – RIL شرکت چند مليتي است که در بخش هاي مختلف علاوه بر هند در خارج از هند فعاليت دارد. اين شرکت در سال 1966 تاسيس و دفتر مرکزي آن در بمبئي در ايالت ماهاراشترا مستقر مي باشد. اين شرکت در بخش هاي متنوعي مانند صنعت ساختمان، انرژي، پتروشيمي، ارتباطات، علوم و فناوري، بهداشت، نساجي، خرده فروشي، منابع طبيعي و لجستيک فعاليت دارد. سهامدار اصلي اين شرکت خانواده آمباني است که از کل سهام 1619108 سهم نزديک به 34/45 درصد سهام شرکت متعلق به خانواده آمباني و حدود 3 ميليون سهامدار دارد. ارزش هر سهم 1025 روپيه برابرتقریبی 15- 16 دلار مي باشد. در مي 2015 ارزش بازار سرمايه شرکت 5/3 لک کرور روپيه معادل تقريبي 53 ميليارد دلار ارزيابي شده است.

3-HDFC Bank شرکت خدمات مالي است در سال 1994 تاسيس گرديده است دفتر مرکزي بانک بمبئي در ايالت ماهاراشترا مستقر است. بانک HDFC بزرگترين بانک خصوصي هند است. اين بانک انواع خدمات بانکي، بيمه و وام ارزان در اختيار مشتريان قرار مي دهد. براي بخش کشاورزي خدمات ويژه مالي تامين مي کند. کل تعداد سهام 1618608 سهم مي باشد و ارزش ميانگين هر سهم 1250 روپيه معادل تقريبي 19 دلار مي باشد. ارزش بازار سرمايه بانک 25/3 لک کرور معادل تقريبي 49-50 ميليارد دلار مي باشد.

4- Infosys شرکت چند مليتي است که دفتر مرکزي در بانگلور در ايالت کارناتاکا مستقر است. شرکت در سال 1981 تاسيس شده و در بخش فناوري اطلاعات و مهندسي نرم افزار فعال مي باشد. بعد از TCS  دومين شرکت بزرگ IT در هند است. شرکت از نظر ارزش بازار در بيش از 50 کشور مشتري دارد. کل سهام شرکت تعداد 2688597 سهم و ارزش هر سهم 950 روپيه معادل تقريبي 14 دلار مي باشد. ارزش بازار سرمايه شرکت 32/2 لک کرور روپيه معادل تقريبي 37 ميليارد دلار است.

5- شرکت دولتي نفت و گاز ‏ONGC اين شرکت در ايام قبل از استقلال هند در سال 1956 تاسيس شد شرکت نفت و گاز طبيعي هند شرکت چند مليتي است وبخش اداري و مديريتي شرکت تحت کنترل وزارت نفت و گاز طبيعي دولت هند مي باشد. 69 درصد نفت خام و 62 درصد گاز طبيعي هند را شرکت ONGC تامين ميکند. کل سهام شرکت تعداد 9849847 سهم و ارزش ميانگين هر سهم 280 روپيه برابر تقريبي 4 دلار ميباشد. ارزش سرمايه بازار حدود 53/278994 کرور روپيه معادل تقريبي 42 ميليارد دلار در مي 2015 براورد شده است.

6- SBI بانکي دولتي است در سال 1921 تاسيس شده و دفتر مرکزي بانک در بمبئي در ايالات ماهاراشترا مستقر است. اين بانک بزرگترين بانک دولتي است که از نظر سرمايه بيشترين خدمات مالي و بانکي را ارائه مي دهد. بانک در 37 کشور و قريب به 200 شعبه دارد. کل سهام بانک برابر 13715255 سهم و ارزش ميانگين هر سهم 250 روپيه معادل تقريبي کمتر از 4 دلار مي باشد ارزش سرمايه بانک 01/2 لک کرور روپيه معادل 30 ميليارد دلار برآورد شده است.

7- شرکت ذغال سنگ هند Coal India شرکت ديگري است که توسط دولت هند کنترل مي شود در بخش معادن ذغال سنگ در داخل کشور فعال است و بزرگترين توليد کننده ذغال سنگ در جهان مي باشد. شرکت در سال 1975 تاسيس و دفتر مرکزي آن در کلکته در ايالت بنگال غربي مي باشد اين شرکت 81 درصد ذغال سنگ هند را تامين مي کند. ارزش سرمايه بازار شرکت 2 لک کرور معادل تقريبي 30 ميليارد دلار مي باشد.

8- شرکت Sun Pharma شرکت چند مليتي صنايع و تجهيزات دارويي است در سال 1983 تاسيس و دفتر مرکزي شرکت در مومباي در ايالات ماهاراشترا مستقر ميباشد. فعاليت شرکت عمدتا در هند و آمريکا متمرکز است. تجهيزات پزشکي مرتبط با بخش رواني، کارديولوژي، ديابت، عصب ومعده و روده توليد و عرضه مي کند. علاوه بر تجهيزات انواع دارو ومواد دارويي براي انواع بيماري ها توليد مي کند. شرکت Sun Pharma بزرگترين شرکت دارويي هند است. کل سهام شرکت در بورس 3286334 سهم و ارزش ميانگين هر سهم 720 روپيه معادل تقريبي 11 دلار است. ارزش سرمايه بازار شرکت 3/2 لک کرور روپيه معادل تقريبي 35 ميليارد دلار مي باشد.

-         شرکتهاي معتبر و تاييد شده دولت درزمينه بازاريابي و پخش کالا:

بازار مصرفي در هند در سال 2015 به 5/12 ميليارد دلار رسيده و انتظار مي رود تا سال 2020 به 6/20 ميليارد دلار برسد. 65% در آمد حاصل از بازار مصرفي به مناطق شهر نشيني هند تعلق دارد. پخش کالاي مصرفي درهند طي دهه گذشته به طور ميانگين سالانه 11% رشد داشته. پخش محصولات غذايي 43% لوازم بهداشتي شخصي 22% منسوجات 12% در بازار سهم داشته اند. علت رشد پخش کالا در هند ناشي از افزايش اگاهي مردم دسترسي مردم و تغيير روش زندگي آنها مي باشد.

-         شرکت هاي معتبر پخش کالا:

1-Hindustan  unilever

شرکت هندوستان يوني ليور بزرگترين شرکت هند در زمينه پخش سريع کالاي مصرفي است در سال 1932 تاسيس و دفتر مرکزي در بمبئي ايالت ماهاراشترا مستقر مي باشد. شرکت انگليسي- آلماني Unilever  با دارا بودن 25/67% سهام مالکيت اين شرکت چند مليتي را داراست. شرکت شبکه گسترده اي براي پخش دارد و با بيش از 2 ميليون خرده فروشي در ارتباط است بيش از 16000 کارمند دارد. شرکت در 20 طبقه بندي مختلف و 35 برند شامل شامپو، صابون، محصولات مراقبت از پوست، خوشبو کننده، بهداشتي، آرايشي، خمير دندان، قهوه، چاي، مواد غذايي بسته بندي شده و نوشيدني توليد وپخش مي کند. ارزش سرمايه بازار شرکت 9/1 لک کرور روپيه معادل تقريبي 29 ميليارد دلار مي باشد.

2-Colgate Palmolive

شرکت کلگيت- پالموليو در سال 1806 تاسيس ودفتر مرکزي آن در نيويورک مستقر مي باشد. حضور جهاني در همه کشورها از جمله هند دارد. داراي شبکه پخش گسترده اي است و بيش از 37000 کارمند در سراسر جهان داردکه با شرکت در ارتباط هستند.

3- ITC   

شرکت  اي تي سي شرکت چند مليتي است در سال 1910 به عنوان شرکت تنباکوي امپريال  تاسيس و دفتر مرکزي آن در کلکته ايالت بنگال غربي مي باشد اين شرکت در 5 پخش فعال است1- فناوري اطلاعات 2- پخش سريع کالا ي مصرفي3- کشاورزي4- هتل 5- کاغذ و مقوا و بسته بندي، در سال 1970 نام شرکت به شرکت تنباکوي هند تغيير يافت. بخش شناخته شده و برتر شرکت با بيش از 100 سال سابقه در پخش سريع کالا هاي مصرفي است. شرکت بيش از 25000 کارمند دارد که در 60 محل اشتغال دارند. شرکت ITC جزو بزرگترين شرکت هاي برند سيگار مي باشد. ارزش سرمايه بازار شرکت 92/1 لک کرور رو پيه معادل تقریبی 29-30 ميليارد دلار است.

4-Nestle

شرکت نستله در رده چهارم پخش سريع کالا در بين 10 شرکت اول پخش در هند مي باشد. دفتر مرکزي آن در سوئيس و حضور جهاني دارد. محصولات اصلي شرکت در سراسر هند شامل مواد غذايي، لبني و قهوه مي باشد. شرکت در فهرست بازار سهام است و داراي 320000 کارمند مي باشد.

5-Parle Agro

شرکت پارل اگرو جزو شرکت هاي برتر هند در پخش کالا مي باشد. شرکت در سال 1984 تاسيس و دفتر مرکزي شرکت در بمبئي مستقر است. شرکت در پخش نو شابه هاي خنک با برندهايHippo، LMN، Appy، Frooti، Bailey مي باشد. عضو بازار بورس سهام است و حجم عملکرد تجاري شرکت سالانه 1 ميليارد دلار مي باشد.

6- Britannia Industries Limited

شرکت بريتانيا ايندا ستريز جزو ده شرکت پخش سريع کالا در هند است در سال 1892 تاسيس شده و دفتر مرکزي شرکت در کلکته مستقر مي باشد. شرکت در بخش تو ليدات و پخش محصو لات نان ، بيسکويت، کيک، محصولات  لبني شير، کره و پنير فعال است. شبکه پخش شرکت در سراسر هند در تمام ايالت ها فعال است. شرکت عضو گروه واديا Wadia مي باشد.

7-Godrej Group

شرکت گادرج گروه از شرکت هاي مهم پخش کالا در هند است دفتر مرکزي شرکت در بمبئي مستقر مي باشد داراي 25000 کارمند مي باشد و فعاليت شرکت بر توليدات لوازم بهداشتي شخصي متمرکز است.

 

8-Amul

شرکت امول در ليست ده شرکت برتر پخش کالا قرار دارد دفتر مرکزي شرکت در گجرات مستقر مي باشد و در  تو ليدات مواد غذايي لبني فعاليت دارد. شرکت در سال 1946 تاسيس شده و 50 سال در توليدات غذايي ترکيبات شير فعاليت مي کند. از شبکه بزرگ پخش کالا بر خوردار است و تعداد 50 مرکز فروش و 5000 واسطه عمده فروشي و بيش از 700000 خرده فروشي در ارتباط است.

9-Marico Limited

شرکت پخش ماريکو در توليد روغن و لوازم شخصي و بهداشتي فعال است دفتر مرکزي شرکت در بمبئي مستقر مي باشد. حجم عمليات تجاري شرکت سالانه 850 ميليون دلار مي باشد شرکت در بازار بورس سهام  ثبت است . شرکت در 25 کشور نمايندگي دارد و محصولات خود را با نام برندهاي Parachute Advance ,saffola ,Hair&Care بفروش مي رساند.

 

ب- قوانين سرمايه گذاري و توليد :

سرمايه گذاري خارجي در هند ممکن است طبق قانون 1956 به دو صورت انجام پذيرد :

1-       سرمايه گذاري مشترک Joint Venture

2-       سرمايه گذاري خارجي مستقيم FDI : که طبق مقررات سال 2000 شرکت مادر مي تواند به عنوان دفتر رابط ، دفتر نمايندگي ، يا دفتر پروژه يا شعبه اي فرعي با مالکيت کامل در هند ثبت و آغاز به فعاليت نمايد.

شرکت شرکاء با مسئوليت محدود:

اين نوع مشارکت از مسير دولتي در بخش هايي که 100% سرمايه گذاري خارجي مجاز است بدون شرط امکان پذير است.

شرکت با مالکيت مستقل يا شرکت سهامي مستقل:

اين نوع شرکت با مجوز بانک مرکزي تاسيس ميشود. بانک مرکزي با مشورت دولت هند نسبت به تقاضا تصميم مي گيرد.

توسعه شرکت خارجي:

دفاتر رابط، شعبه و پروژه مي توانند در چارچوب وظائف و فعاليت هاي تعريف شده توسط بانک مرکزي تاسيس شوند.

مجوز هاي لازم از طريق بانک مرکزي و مسير دولتي صادر مي شود. براي تاسيس شعبه و دفتر پروژه طبق ضوابط خاص امکان پذير است.

الزامات و مراحل سرمايه گذاري:

-         تعريف يا مشخص نمودن ساختار فعاليت يا ماهيت شرکت

-         تاييديه با مجوز دولت در صورتی که لازم باشد

-         تأسیس يا تشکيل شرکت

-         ورود جريان سرمايه و پول از طريق مباني قانوني

-         تهيه گزارش و مجوز مورد نياز بانک مرکزي و قوانين مربوطه

-         تهيه اسناد و الزامات قوانين ثبت شرکت

-         تاييديه اجراي پروژه از سوي مقامات يا نهادهاي ايالتي

-         تهيه محل و فضاي مناسب براي نوع فعاليت با برخورداري از امتيازات و در نظر گرفتن هزينه ، نيروي کار و غيره .....

-         پروژه هاي توليدي بايستي پرونده کار آفريني صنعتي را تشکيل دهند. برخي از صنايع ممکن است نيازمند کسب جواز صنعتي مورد نياز باشد.

-         ساخت يا بازسازي واحد صنعتي

-         استخدام نيروي کار

-         کسب مجوز هاي لازم

-         گواهي ثبت شرکت در ايالت های مربوطه

-         پرداخت ماليات هاي سالانه و ساير تعهدات ساختاري

موارد مربوط به ماليات:

-         ماليات مستقيم :

-         سرمايه گذار بايستي بر درآمد خالص در هند Net Income ماليات بپردازد. ميزان ماليات بستگي به نوع ساختار شرکت و فعاليت دارد.

ماليات شرکت:

شرکت ثبت شده در هند موظف است 30% ماليات به اضافه سهم ماليات آموزش و هزينه هاي مازاد بر درآمد خالص يا  جريمه را بپردازد. همچنين بايستي ماليات را از سود توزيع شده 5/15% باضافه مازاد و سهم آموزش کسر نمايد.

ماليات شعبه شرکت ، دفاتر پروژه ، دفاتر رابط يا تشکيلات دائمي:

هر يک از موارد فوق به عنوان تشکيلات دائمي تلقي مي شود و مشمول پرداخت 40% ماليات باضافه هزينه هاي اضافي و سهم آموزش مي شود و بر سود توزيع شده ماليات تعلق نمي گيرد.

ماليات شرکت  مشارکتي با مسئوليت محدود:

اين نوع شرکت مشمول پرداخت 30% ماليات باضافه هزينه هاي مازاد و سهم آموزش مي شود. ماليات بر توزيع سود تعلق نمي گيرد .

رويه دريافت سرمايه گذاري مستقيم خارجي در شرکت هندي:

شرکت هندي ( ثبت هند ) مي تواند از دو روش سرمايه دريافت نمايد

1-    مسير عادي و هموار ( Automatic Route ):

سرمايه گذاري خارجي مستقيم در مسير هموار و تعريف شده نياز به کسب مجوز قبلي از دولت يا بانک مرکزي هند ندارد و زمينه هاي فعاليت در سياست تلفيقي سرمايه گذاري خارجي مستقيم ( Consolidated FDI Policy ) مشخص شده است.

اصلاحات در سياست گذاري هاي اخير در سرمايه گذاري (مهم):

دولت آقاي مودي به منظور تداوم بخشيدن به رشد اقتصادي تسهيلات بيشتري در تعدادي از بخش ها در خصوص قوانين آزاد سازي اقتصادي براي سرمايه گذاري خارجي مستقيم ايجاد کرده است که آخرين اين تغييرات وتحولات در تاريخ ژوئن 2016 انجام شده و به شرح ذيل مي باشد.

بخش هايي که سرمايه گذاري نياز به مجوز دولت ندارد عبارتند از:

کشاورزي:

پرورش گل ، باغداري، توليد بذر، دامداري، پرورش ماهي، کشت سبزيجات، قارچ وغيره تحت شرايط کنترل شده و خدمات مربوطه سرمايه گذاري تا 100%

-         فعاليت هاي کشت و زرع سرمايه گذاري تا 100%

-         معادن فلزي و معادن غير فلز سرمايه گذاري تا 100%

-         معادن ذغال سنگ و Lignite تا 100%

-         معامله محصولات مواد غذايي خرده فروشي تا 100%

-         خدمات پخش شبکه هاي تلوزيون کابلي تله پورت ،DTH ، تلوزيون موبايل ، HITS تا 100%

-         مرکز کنترل خدمات پخش برنامه هاي غير خبري و امور جاري، کانال هاي تلويزيوني، انفصال کانال هاي تلويزيوني تا 100%

-         خدمات فرودگاهي Greenfield تا 100%

-         خدمات حمل ونقل هوايي غير روتين تا 100%

-         خدمات حمل و نقل هوايي، خدمات هلي کوپتري، خدمات هوايي دريايي تا 100%

-         خدمات زميني فرودگاه تا 100%

-         سازمان هاي نگهداري و تعميرات و موسسات يا آموزشگاه هاي تعليم پرواز تا 100%

-         توسعه ساخت و ساز تا 100%

-         احداث پارک هاي صنعتي جديد و بازسازي تا 100%

-         معاملات عمده فروشي تا 100%

-         معاملات بازرگان يا بازرگان B To B از طريق تجارت الکترونيکي تا 100%

-         فروشگاه هاي معاف از عوارض و ماليات Duty Free Shops تا 100%

-         زير ساخت هاي ريلي تا 100%

-         شرکت تجديد ساختار سرمايه ( براي بازسازي شرکت هاي بدهکار يا وامدار ) تا 100%

-         شرکت هاي اطلاعات اعتباري Credit Information Companies تا 100%

-         عمليات دستگاه هاي خود پرداز بدون اسم بانک White Label ATM Operation

-         شرکت هاي مالي غير بانکي تا 100%

-         دارويي- گياهي تا 100%

-         نفت و گاز طبيعي - فعاليت هاي اکتشافات نفت و گاز تا 100%

-         شرکت تصفيه نفت بخش دولتي تا 49%

-         شرکت هاي زير ساخت در بخش ضمانت بازار تا 49%

-         مبادلات کالا تا 49%

-         بیمه تا 49%

-         مستمري بازنشستگي و غيره ..... تا 49%

-         مبادله برق تا 49%

2-   مسير دولتي ( Government Route ) :

سرمايه گذاري خارجي مستقيم که از طريق مسير عادي ميسر نباشد نيازمند مجوز قبلي دولت است که از طريق سازمان تشويق سرمايه گذاري خارجي، زير مجموعه معاونت امور اقتصادي وزارت دارايي بررسي ميگردد. براي کسب جزئيات بيشتر و چگونگي ارسال درخواست بايد فرم مربوطه آنلاين از طريق htpp://www.dipp.gov.in تکميل شود . (هزينه اي ندارد).

شرکت هندي (ثبت هند) که سرمايه خارجي را از هر يک از دو روش سرمايه گذاري که دريافت مي کند بايد در چارچوب موازين سياست سرمايه گذاري خارجي باشد و به بانک مرکزي گزارش دهد.

سرمايه گذاري در بخش هايي که نياز به مجوز دولت دارد عبارتند از:

-         بخش معدن و استحصال معدن مواد کاني حاوي تيتانيوم سرمايه گذاري تا 100 %

-         بخش دفاعي در توليد سلاح هاي کوچک و مهمات تحت قانون 1959 ، سرمايه گذاري خارجی تا سقف 100% (49% به طور عادي و بالاي 49% با تاييد دولت) مجاز است.

-         بخش انتشارات و چاپ نشريات علمي و فني به ويژه ژورنال ، هفته نامه و ماهنامه سرمايه گذاري تا 100%

-         بخش انتشارات چاپ نسخه فاکس شده روزنامه هاي خارجي تا 100%

-         چاپ مطبوعات رسانه اي روزنامه و هفته نامه و ماهنامه و فصلنامه در ارتباط با اخبار و امور جاري سرمايه گذاري تا 26%

-         چاپ مطبوعات رسانه اي نسخ هندي نشريات خارجي مرتبط با اخبار و امورجاري تا 26%

-         خدمات حمل و نقل هوايي خطوط هوايي داخلي و منطقه اي سرمايه گزاري تا 100% افزايش یافته به طوريکه تا 49% به طور عادي و بيش از 49% با تاييديه دولت امکان پذير است.

-         ماهواره: تاسيس و عمليات تا 100%

-         خدمات مخابراتي سرمايه گذاري از 49% تا 100% با تاييديه دولت امکانپذير است.

-         معامله Single Band Retail Trading-  SBRT بيش از 49% تا 100%

-         سرمايه گذاري خارجي در تاسيسات دارويي که از قبل بنای آن موجود مي باشد تا 74% از مسير عادي بيش از 74% تا 100% با مجوز دولت امکان پذير است.

-         امور بانکي بخش خصوصي تا 49% از مسير عادي و از 49% تا 74% با مجوز دولت امکانپذیر است.

-         امور بانکی بخش دولتی تا 20% سرمایه گذاری با مجوز دولت

-         سرمایه گذاری خارجی در آژانس های تأمین امنیت خصوصی تا 49% بطور عادی و بیش از 49% تا 74% با تأییدیه دولت مجاز می باشد.

-         خدمات کنترل پخش برنامه، راديو FM تا 49% سرمايه گذاري با مجوز دولت

-         اتصال برنامه هاي خبري و امور جاري کانال هاي تلوزيوني تا 49% با مجوز دولت

-         معامله: تجارت خرده فروشي با برندهاي گوناگون تا 51% با مجوز دولت امکان پذير است.

بخش هايي که سرمايه گذاري خارجي در هند اجازه داده نمي شود:

1-    انرژي اتمي

2-    مسکن و مشاور املاک ( بجز توسعه شهرک سازي، ساخت مجتمع مسکوني و تجاري، جاده و پل مطابق با اطلاعيه136/2005  FEMA مورخ 19 جولاي 2005)

3-    معامله و مبادله حقوق امور توسعه اي قابل انتقال Trading in Transferable Development Rights

4-    توليد سيگار ، سيگار برگ ، تنباکو و موارد مرتبط با تنباکو براي جزئيات بيشتر به سايت www.dipp.gov.in مراجعه شود.

5-    قرعه کشي قمار و شرط بندي، امور مرتبط با صندوق هاي تقلبی

واگذاري امتياز از سوي دولت مرکزي براي سرمايه گذاري خارجي:

شرکت هاي توليدي که بيش از يک ميليارد روپيه معادل تقريبي 15 ميليون دلار در بخش تاسيسات و ماشين آلات سرمايه گذاري نمايند به ميزان 15% بيش از حد معمول از کاهش ارزش سرمايه (Additional Depreciation) برخوردار خواهند شد.

امتياز سرمايه گذاري براي واحد هايي که در مناطق اقتصادي ويژه SEZ و مناطق سرمايه گذاري ملي و توليد NIMZ تاسيس شوند و يا ساير نقاط اقتصادي و واحد هايي که با رويکرد صادرات تاسيس شوند از امتياز ويژه سرمايه گذاري برخوردار خواهند بود.

امتياز دولت هاي ايالتي براي سرمايه گذاري خارجي:

سياست هاي واگذاري امتياز ويژه براي سرمايه گذاري خارجي در هر ايالت بر اساس حجم سرمايه گذاري، موقعيت مکاني پروژه، توليد اشتغال و غيره بستگي دارد و متفاوت از یکدیگر است و مزاياي داده شده در سياست هاي صنعتي هر ايالت قید شده است.

بطور کلی امتیاز های واگذار شده ایالت ها عبارتند از معالیات عوارض خرید زمین، باز گشت و یا معافیت از مالیات ارزش افزوده و معافیت از پرداخت عوارض هزینه برق و غیره.

ملاحظات:

1-       در خصوص تأسیس دفاتر نمایندگی، دفاتر هماهنگی، دفاتر پروژه و یا هر امور مربوطه دیگر سرمایه گذاری در بخش دفاعی، مخابرات، امنیت خصوصی، ارتباطات و رسانه ای نیازمند تأییدیه بانک مرکزی نمی باشد. در صورتیکه سازمان توسعه سرمایه گذاری خارجی FIPB و وزارت خانه های مربوطه گواهی یا مجوز های لازم را صادر کرده باشند.

2-       نظر به این که مبحث سرمایه گذاری به ویژه سرمایه گذاری مستقیم خارجی از جزئیات و موضوعات فنی گسترده برخوردار است و همواره سرمایه گذاران در تلاش هستند تا از همه جزئیات اطلاع کسب نمایند و نوعاً سئوالات مطرح شده مشابه می باشند بانک مرکزی هند RBI در سایت خود به آدرس  htt://www.rbi.org.in با عنوان " سئوالاتی که اغلب پرسیده می شوند " Frequent Asked Questions  تعداد بیش از 70 سئوال مرتبط را مطرح و پاسخ داده است که در این مجموعه نمی گنجد و به علاقمندان توصیه می شود برای کسب جزئیات در ابعاد سرمایه گذاری به آدرس فوق مراجعه نمایند.

3-    در رابطه با موارد قید شده در فوق تحت عنوان 1- مسیر عادی و 2- مسیر دولتی و همپنین سرمایه گذاری در بخش هایی که نیازمند مجوز دولت می باشد، توصیه می شود برای کسب جزئیات بیشتر به آدرس htt://www.makeinindia.com/policy مراجعه شود.

4-    همپنین سایت بانک مرکزی هند RBI به آدرس

  htt://www.rbi.org.in/scripts/BS-viewMasCirculardetails.aspx?id=9903

htt://www.rbi.org.in/scripts/BS-viewMasCirculardetails.aspx?id=9840   

ب- روند ثبت کالا:

علائم یا مارک تجاری در هند بر حسب قانون علائم تجاری سال 1999 توسط اداره نظارت کلی بر طرح های اختراعی و علائم تجاری در ادارات تابعه وزارت تجارت و صنعت هند با عنوان ذیل به ثبت میرسد. (Controller General of Patent Design and Trademark). این قانون برای صاحب علائم تجاری این حق را محفوظ می دارد که در صورت نقض رعایت از استفاده علائم تجاری ادعای خسارت نماید. 

شرایط ثبت علائم تجاری:

هر شخص حقیقی یا حقوقی و شرکت که ادعای مالکیت آرم تجاری داشته باشد می تواند درخواست ثبت نماید. زمان مورد نیاز برای طی شدن مراحل تشریفاتی ثبت علائم تجاری بین 8-24 ماه طول می کشد. متقاضی می تواند علامت ثبت شده را در کنار علائم تجاری شرکت که به مدت 10 سال اعتبار دارد استفاده کند. این اعتبار قابل تمدید می باشد. معمولاً برای این منظور به نماینده خود وکالت داده می شود تا پیگیر امور تشریفاتی باشد و اطمینان حاصل نماید که علائم تجاری قبلاً توسط شرکت دیگری به ثبت نرسیده باشد، و یا مشابه علائم دیگر نباشد. هزینه دولتی ثبت در حال حاضر مبلغ 4000 ر.پیه معادل تقریبی 60 دلار و هزینه وکالت حرفه ای برای علامت تجاری 3000 روپیه معادل تقریبی 45 دلار آمریکا برای هر تقاضا می باشد. در صورتی که علامت پیشنهاد شده در طی مراحل با مشکلی مواجه نشود دفتر ثبت کالا علامت معرفی شده را در ژورنال علائم تجاری آگهی می نماید، و ظرف مدت 4 ماه پس از آگهی چنانچه اعتراضی از سوی تجار دیگر مطرح نباشد سپس علامت تجاری حدود 6 ماه بعد به ثبت می رسد.

کاربرد علائم تجاری:

1-  علائم تجاری نوع خدمات یا تولید و منابع آن را مشخص می کند.

2-  کیفیت کالا را تضمین می نماید.

3-  در آگهی و تبلیغ خدمات یا محصول استفاده می شود.

اسناد مورد نیاز ثبت کالا:

1-  یک نسخه کپی از علامت تجاری یا برچسب.

2-  مشخصات فرد متقاضی ( نام، آدرس، ملیت و وضعیت شرکت).

3-  مشخصات مالا یا خدماتی که باید به ثبت برسد.

4-  اعلام اولین تاریخی که علامت تجاری در هند استفاده خواهد شد.      

5-  وکالتنامه ای که بایستی توسط متقاضی امضا و تمبر 100 روپیه ای باطل شده باشد.

ب- ضوابط حمل و نقل کالا و بیمه و شرکت های مهم و معتبر در این خصوص:

کوریر و حمل و نقل کالا و خدمات لجستیک بخش مهم بازرگانی بشمار می رود درآمد سالانه خدمات لجستیک در هند حدود 14% تولید ناخالص ملی می باشد. تقریباً 99% خدمات حمل و نقل از طریق بخش هایی است که سازمان یافته و تشکیلاتی نیستند. بدان معنا که شرکت های حمل و نقل محلی و انبار های کوچک و کسانی که کمتر از 5 کامیون برای حمل و نقل دراختیار دارند امور حمل و نقل را پوشش داده اند. و فقط 1% حمل و نقل از طریق شرکت های سازمان یافته انجام می شود.

فهرست 5 شرکت برتر حمل و نقل:

1- Container Corp  

این شرکت که به CONCOR شناخته شده است وابسته به بخش دولتی است که تحت نظارت وزارت راه آهن مدیریت می شود و وزارت راه آهن 63% سهام شرکت را در اختیار دارد. شرکت 7 منطقه دپوی کانتینری را از طریق راه آهن هند بهم متصل می سازد. شرکت در سه بخش حمل و نقل فعالیت دارد:

الف- حمل محموله،

ب- عملیات ترمینال،

ج- انبار کالا.

شرکت کنکور حمایت های چند وجهی لجستیکی را برای تجارت در داخل هند و تجارت در بخش صادرات و واردات را تأمین می کند. این شرکت در سال 1988 تأسیس شده و از ارزش سرمایه بازار به میزان 34200 کرور روپیه معادل تقریبی 5/18 میلیارد دلار است. ( هر کرور 10 میلیون روپیه و هر دلار حدود 66 روپیه می باشد.

2-    Blue Dart

شرکت بلو دارت یکی از بزرگترین شرکت های حمل و نقل و پخش در جنوب شرق آسیا می باشد. شرکت دارای انبار در 73 منطقه در سراسر هند و 7 انبار بزرگ در ایستگاههای مترو در شهر های بزرگ احمد آباد، بنگلور، چنای، دهلی، مومبای، کلکته و حیدرآباد در اختیار دارد. شرکت بلو دارت از امکانات فناوری متصل به اینترنت برای ردیابی محموله آنلاین، ردیابی در فروشگاهها و رد یابی در بسته بندی می باشد که در پورتال معاملات الکترونیکی از آن بهره برداری می شود. ارزش سرمایه بازار شرکت 15200 کرور روپیه معادل 2/2 میلیارد دلار است.

3-    Gateway Distripark Ltd.-GDL

شرکت گیت وی دیستری پارک جزو 5 شرکت برتر تأمین کننده خدمات لجستیک و تسهیلات در هند است. این شرکت در سه بخش فعالیت دارد:

الف- CFS خدمات ایستگاههای حمل کانتینر 

ب- ICD دپوی کانتینر در سرزمین اصلی

ج- خدمات لجستیکی کالاهای سردخانه ای

این شرکت در انجام امور مربوط به حمل کالاهایی که نسبت به دما حساس هستند تخصص ویژه برای حمل در کانتینر های یخچالی دارد. شرکت در دو ایستگاه بندری حمل کانتینر یکی در Navi Mumbai  و دیگری در Visakhapatnam  فعالیت دارد. ارزش سرمایه بازار حدود 3200 کرور روپیه معادل تقریبی 488 میلیون دلار است.

4-    Transport Corp

شرکت حمل و نقل ترانسپورت کورپ شرکت یکپارچه و بزرگی است که عمده فعالیت آن جابجایی کالا از طریق جاده در بخش محصولات نفتی و تولیدات منسوجات و نخ می باشد. این شرکت در بخش حمل و نقل فعالیت جدیدی را در کشتیرانی و حمل مایعات آغاز کرده است. ارزش سرمایه بازار  شرکت حدود 1705 کرور روپیه معادل تقریبی 261 میلیون دلار است.

5-     All Cargo Logistic Ltd

شرکت لجستیک کارگوشرکت چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در هند مستقر است. خدمات شرکت بطور گسترده ای بر مالکیت کشتی و اجاره بصورت چارتر و خدمات انبار و نگهداری متمرکز می باشد. ارزش سرمایه بازار شرکت حدود 4000 کرور روپیه معادل تقریبی 600 میلیون دلار است.

ب- فهرست شرکت های بیمه حمل و نقل در هند:

1-    United India Insurance Company Ltd.

3-    The New India Insurance Company Ltd.

4-    Future General Insurance Company

5-    Tata AIG Insurance Company

6-    HDFC ERGO,s Marine Cargo Insurance

7-    Chola Mandalam General Insurance

 

ج- فهرست نمایشگاههای تخصصی و عمومی از نیمه سال 2016 به بعد:

-         نمایشگاه بین المللی کفش و جوراب هند

Indian International Footwear Fair

New Delhi- India, August 5-7, 2016

 

-         نمایشگاه کتاب دهلی

Delhi book fair

New Delhi- India, August 27 – September 4, 2016

-         نمایشگاه لوازم التحریر و ماشین آلات و تجهیزات اداری و اقلام مربوط به هدایای شرکت ها

Stationary & Office Automation Fair and Corporate Gift Fair

New Delhi- India, August 27 – September 4, 2016

-         نمایشگاه مواد غذایی و پذیرایی

AAHAR – The Food and Hospitality Fair

Chennai – India, September 19-21, 2016

-         نمایشگاه بین المللی تجهیزات امنیتی هند

India International Security Expo

New Delhi – India, September 19-21, 2016

-         نمایشگاه لوازم آرایشگاهی

Kosmetica Fair

Mumbai – India, October 2016

-         نمایشگاه بین المللی تجاری هند

-         India International Trade Fair

New Delhi –India, November 14-27, 2016

-         نمایشگاه هیمالیای شرقی

East Himalayan Expo

Gangtok – India, December 2016

-         نمایشگاه بین المللی کتاب دهلی

New Delhi World Book Fair

New Delhi – India, January 7-15, 2017

-         نمایشگاه تجهیزات نجوم، گیاهان دارویی، یوگا و ...

Nakshatra, New Delhi

New Delhi – India, January 7-15, 2017

-         نمایشگاه لوازم جنبی و تجهیزات و قطعات ایمنی خودرو

َAuto Ancillary Show

Bengaluru – India, January 2017

-         نمایشگاه بین المللی چرم هند

India International Leather Fair

Chennai – India, February 1-3 , 2017

-         نمایشگاه منسوجات هند

Tex Style India

New Delhi – India, February 21-24, 2017

-         نمایشگاه بین المللی کالای چرمی هند

India International Leader Goods Fair

Kolkata – India, February23-25, 2017

-         نمایشگاه بین المللی مواد غذایی و پدیرایی

AAHAR – The International Food & Hospitality Fair

New delhi – India, March 7-11, 2017

ملاحظات:

1-    تقویم نمایشگاه های بین المللی تخصصی و عمومی هند از تاریخ آوریل 2016 لغایت مارس 2017 انتشار می یابد.

2-    همزمان با برگزاری نمایشگاه ها عموماً همایش های متناسب با محتوای نمایشگاه بطور موازی برگزار می گردد که اطلاعات، برنامه و دعوتنامه در زمان مناسب قبل از برگزاری همایش اطلاع رسانی می شود.

3-    سازمان توسعه تجارت هند تعداد زیادی نمایشگاه و کنفرانس مشابه در کشور های آفریقایی، اروپایی، آسیایی، آمریکایی و خاور میانه برگزار می نماید.

4-    کنفرانس دوسالانه Vibrant Gujarat برای هند از اهمیت ویژه سیاسی و اقتصادی برخوردار است. در هفتمین اجلاس آن در سال 2015 جناب آقای ترکان و هیات همراه شرکت کردند و ملاقات با آقای مودی نخست وزیر نیز در حاشیه اجلاس در گجرات صورت گرفت.   

 

د- جدول همایش های اقتصادی 2016 به بعد:

-         مقدمه ای بر نشست دو سالانه توانمندی های اقتصادی ایالت گجرات

Vibrant Gujarat GlobalSummit – Curtain Raiser

New Delhi – India, November 4, 2016

-         نشست آموزشی کنفدراسیون صنایع هند برای شرکت های تازه تأسیس در بازار صنعت

CII Startup Mentorship Circle

Mumbai – India, November 4, 2016

-         اجلاس مشترک هند و انگلیس در نوآوری و کار آفرینی

India – UK Innovation and Entrepreneurship Summit

New Delhi – India, November 7-10, 2016

-         نشست ملی مشاغل زنان

National Summit on Enterprising Women

New Delhi – India, November 11, 2016

-         ششمین نشست ملی تأمین مالی زیر ساخت

Sixth National Summit Infrastructure Finance

New Delhi – India, November 15, 2016

-         اجلاس زیر ساخت هند

India Infrastructure Summit

New Delhi – India, November 16, 2016

-         مسیر اهداف توسعه پایدار: چشم اندازهای خرد و کلان،

کنفرانس روز جهانی سرویس بهداشتی  

Pathways to SDG: Macro to Micro Perspectives:

World Toilet Day Conference

New Delhi – India, November 19-20, 2016

-         کنفرانس ملی بازار اوراق قرضه

National Conference on bond Market

Mumbai – India, November 21, 2016

-         کنفرانس جهانی شدن فناوری و توسعه

Globalization of Technology and Development

Chennai – India, December 3-5, 2016

-         اجلاس بازرگانی الکترونیکی در خصوص مشاغل و شرکت های خرد، کوچک و متوسط

E-Commerce Summit on MSME’s Issues

New Delhi- India, December 6, 2016

-         کنفرانس بین المللی تجارت غیر قانونی کالا در مرزها

International Conference on illegal Cross Border Trade in Goods

New Delhi – India, December 8, 2016

-         هفدهمین کنفرانس سالانه آموزش و تموضوعات، چالش ها و فرصت ها

17th Annual Conference on Education and Development, Issues, Challenges and Opportunities 

IASSI- Indian Association of Social Science Institutions

Chandigarth – India, December 9-10, 2016

-         کنفرانس بین المللی مطالعات آکادمیک ارتباط بین رشته های تحصیلی و چند رشته ای

International Conference on Inter-Disiplinary Academic Studies

Bengaluru – India, December 10, 2016

-         پنجمین کنفرانس بین المللی تغییر الگو (پارادایم) درنوآوری مدیریت بازرگانی

Fifth International Conference on Paradaim Shift in Innovative Bussiness Management

Indore – India December 10, 2016

-         سیزدهمین نشست کنفدراسیون صنعت هند در رابطه با بهداشت

13th CII Health Summit

New Delhi – India, December 15-16, 2016

-         پنجمین کنفرانس بین المللی موضوعات تجربی در تجارت و امور مالی بین المللی

5th International Conference on Emperical Issues in International Trade and Finance

Kolkata – India, December 16-17, 2016

-         سمینار شهر های هوشمند

Smart Cities Seminar

New Delhi – India, December 19-20, 2016

-         سومین کنفرانس ملی برنامه توسعه فروش برای شرکت ها و مشاغل خرد، کوچک و متوسط

3rd National Vendor Development Program for MSMEs

New Delhi – India, December 20, 2016

-         نشست وارد کنندگان مواد غذایی با رویکرد تولید در هند

Made in India, Food Importers Meet

Gurgaon – India, December 20, 2016

کنفرانس توسعه فراگیر و سلامت و رفاه پایدار

Inclusive Development and Sustainable wellbeing

Barddhaman – India, December 20-21, 2016

-         بیست و ششمین کنفرانس عمومی سالانه در خصوص موضوعات معاصر در اقتصاد توسعه

XXVIth Annual General Conference on Contemporary Issues in Development Economics

Kolkata – India, December 22-23, 2016

-          کنفرانس سالانه جامعه اقتصادی هند

Annual Conference of the Indian Econometric Society

New Delhi – India, December 22-24, 2016

-         ششمین کنفرانس رشد ایالت بنگال غربی

Sixth West Bengal Growth Conference

Kolkata – India, December 28-29, 2016

-         زیستگاه روستایی، نهادها و توسعه: تغییر طبیعت و چالشها

Rural Habitat, Institutions and Development: Changing Nature and Challenges

Agarta – India, January5-7, 2017

-         رشد و تنوع گرایی در اقتصاد نوظهور هند

Growth and Diversification in India’s Emerging Economy

Bolpur – India, January 7-8, 2017

-         هشتمین اجلاس دوسالانه توسعه اقتصادی گجرات

8th Vibrant Gujarat Summit 2017

Gujarat – India, January 10-13, 2017

-         کنفرانس بین المللی در خصوص امور مالی دولت و سیاست های دولت

International Conference on Public Finance and Public Policy

Kolkata – India, January 19-20, 2017

-         پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت زیر ساخت

Fifth International Conference on Management of Infrastructure

ICMI 2017, Dehra Dun, February 9-10, 2017

-         پنجمین کنفرانس بین المللی در خصوص تحقیقات جاری در بازرگانی کاربردی و علوم اجتماعی  

5th International conference on Current Research in Applied Business and Social Science

New Delhi – India, February 14-15, 2017

-         تغییر هند تا سال 2030 راهبرد های اهداف توسعه

Transforming India 2030: Strategies for Sustainable Development Goals

Pune – India, February 15-17, 2017

-         سومین کنفرانس بین المللی در خصوص توسعه اقتصاد جنوب آسیا

3rd International Conference on South Asian Economic Development

New Delhi – India, February 23-24, 2017

-         کنفرانس بین المللی در خصوص جهانی شدن، فرهنگ و هویت: چالشها و چشم اندازها

International Conference on Globalization, Culture and Identity: Challenges and Prospects

Pune – India, February 25-26, 2017

-         دستور العمل تأسیس شرکت های نو ظهور بمنظور کارآفرینی فراگیر و نوآوری: موضوعات و چالشها

Startup India Reciepe for Inclusive Entrepreneurship and Innovation: issues and challenges

Rohtak – India, March 2-3, 2017

-         کنفرانس دمکراسی و کیفیت توسعه

Democracy and Quality of Development

Kaliyaganj – India, March 3, 2017

-         کنفرانس بین المللی در خصوص مهاجرت و مقیمین خارج از کشور : ظهور تنوع و چالش های توسعه

International Conference on Migration and Diasporas: Emerging Diversities and Development Challenges

New Delhi – India, March 22-23, 2017

-         کنفرانس ویژه در خصوص تجربیات و چالش ها در ارزیابی درآمد

Special IARIW – ICRIER Conference on Experience and Challenges in Measuring Income

IARIW = International association for Research in Income and Wealth

ICRIER = Indian Council for Research on International Economic Relations

New Delhi – India, November 23-25, 2017

        

ب- قوانین مالیاتی:

مالیات در هند عمدتاً بر دو نوع است: مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم

مالیات مستقیم:

مالیات شرکت، مالیات بر درآمد خالص، حد اقل مالیات جایگزین (در صورتی که شرکت از پرداخت مالیات معاف شده باشد)، مالیات حق امتیاز، هزینه خدمات فنی، توزیع سود سهام، مالیاتی که بطور ماهانه بابت مالیات سالانه از حقوق هر کارمند و مستخدم شرکت کسر می شود، و مالیاتی که بابت سود جاصل از سرمایه گذاری پرداخت می شود از جمله مالیات های مستقیم است.

در صورتیکه شرکت متحمل ضرر سالانه شود ضرر می تواند به مدت 8 سال به حساب سال های بعد منتقل گردد و شرکت ها ازمزایای استهلاک و تغییر کاربری شرکت برخوردار می باشند.

هر معامله بین المللی بین دو یا چند شرکت که منعقد شده باشد هر یک به سهم خود بایستی بطور مستقل مالیات بپردازند

حد اقل مالیات جایگزین:

بر اساس قانون مالیاتی هند، چنانچه مالیات پرداخت شده طبق موازین مالیاتی کمتر از 5/18% سود صورتحساب مالی پرداخت شده باشد، شرکت موظف است بر اساس سود حاصله اعلام شده مالیات بپردازد. ( به اضافه هزینه های اضافی و مالیات آموزش). در هر صورت اگر شرکت از بابت مالیات بستانکار باشد می تواند تا مدت 10 سال بستانکاری را به سال های متوالی موکول و حفظ نماید.

نظام پرداخت مالیات:

بدهی مالیاتی می تواند یا از طریق مکانیسم پیش پرداخت مالیات و یا مکانیسم پرداخت کسر از حقوق ماهانه صورت پذیرد. در حالتی که بر اساس پیش پرداخت مالیات پرداخت شود شخص بر اساس گمانه زنی بدهی مالیات سالیانه را برآورد می نماید و در سه نوبت بطور قسطی در 30 سپتامبر 30% و در 15 دسامبر 30% و در 15 مارس 40% پرداخت می کند.

مالیات غیر مستقیم در هند به اشکال ذیل تعریف شده است:

1-    عوارض گمرکی (Customs Duty) : عوارضی است که بر کالای وارداتی به هند تعلق می گیرد.

2-   مالیات بر تولید (Excise Duty): مالیات غیر مستقیمی که بر کالای تولید شده در هند پرداخت می شود.

3-  مالیات بر خدمات (Service Tax): مالیاتی است که بر خدمات ارائه شده در هند تعلق می گیرد.

4-   مالیات بر فروش (Central Sales Tax): مالیاتی است که بر ارزش افزوده در هر مقطع از تولید و شبکه توزیع پرداخت می شود. همچنین مالیاتی که بصورت ترانزیت بین ایالت ها پرداخت می شود.   

5-   مالیات تحقیق و توسعه (R&D Cess): مالیاتی است که در تمام پرداخت ها توسط صنعت ذیربط برای فناوری وارداتی پرداخت می شود.

6-   سایر مالیات های غیر مستقیم شامل مالیات تمبر، عوارض ترانزیتی، مالیات دارایی و غیره می گردد.

نوع فعالیت و میزان پرداخت مالیات:

قبلاً در بخش انواع شرکت توضیح داده شد که فعالیت شرکت می تواند بصورت شرکت ثبت شده با عنوان دفتر رابط، دفتر شعبه شرکت، و یا دفتر پروژه به ثبت برسد.

دفاتری که به عنوان دفاتر رابط به ثبت می رسند از آن جایی که دارای هیچ گونه درآمدی نیستند مالیات بابت شرکت و یا مالیات ماهانه پرداخت نمی کنند.

اگر فعالیت با عنوان "شرکت" به ثبت رسیده باشد، مبنای مالیات 30% به اضافه هزینه های مازاد 5% مالیات مبنا و مالیات آموزش 3% مالیات مبنا محاسبه می گردد که جمعاً 40/32% می شود.

بابت دفاتر شعبه و دفاتر پروژه مالیات مبنا 40% و هزینه های مازاد 2% مالیات مبنا و مالیات آموزش 3% مالیات مبنا که جمعاً سالانه 42% مالیات پرداخت می شود.

در خصوص شرکت ها توزیع سود نیز شامل 17% مالیات می شود که شامل مالیات هزینه مازاد و مالیات اموزش می باشد.

در صورتی که درآمد شرکت بیش از 10 میلیون روپیه معادل 150000 دلار باشد هزینه مازاد 5% و چنانچه درآمد بالغ بر 100 میلیون روپیه معادل 5/1 میلیون دلار باشد هزینه مازاد برابر 10% مالیات مبنا پرداخت خواهد شد.

موافقتنامه اجتناب از پرداخت مالیات مضاعف:

هند بمنظور تسهیل در جذب سرمایه گذاری موافقتنامه اجتناب از پرداخت مالیات مضاعف با بیش از 80 کشور به امضا رسانده که به اجرا درآمده است. شرکت ها از مزایای این موافقتنامه ها استفاده نموده و برای درآمد خود و روابط تجاری و سرمایه گذاری با سایر کشورها (فهرست آنها در ذیل آمده) فقط یکبار مالیات پرداخت می نمایند.

برای کسب اطلاع از جزئیات موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف به آدرس اینتر نتی مراجعه نمایند.

http://law.incometaxindia.gov.in/intDtaa.aspx      

فهرست کشورهایی که هند با آنها موافقتنامه اجتناب از مالیات مضاعف امضا کرده عبارتند از:

1-       ارمنستان 2- استرالیا 3- اتریش 4- بلاروس 5- بنگلادش 6- بلژیک 7- بوتسوانا 8- برزیل 9- بلغارستان 10- کانادا 11- چین 12- قبرس 13- جمهوری چک 14- دانمارک 15- مصر 16- استونی 17- اتیوپی 18- فنلاند 19- فرانسه 20- گرجستان 21- آلمان 22- یونان 23- اردن 24- مجارستان 25- ایسلند 26- ایرلند 27- اندونزی 28- اسرائیل 29- ایتالیا 30- ژاپن 31-قزاقستان 32- کنیا 33- کره 34- کویت 35- جمهوری قرقیزستان 36- لیبی 37- لیتوانی 38- لوکزامبورگ 39- مالزی 40- مالتا 41- موریس 42- مغولستان 43- مونته نگرو 44- مراکش 45- موزامبیک 46- میانمار 47- نامیبیا 48- نپال 49- هلند 50- نیوزیلند 51- نروژ 52- عمان 53- فیلیپین 54- لهستان 55- جمهوری پرتقال 56- قطر 57- رومانی 58- روسیه 59- عربستان سعودی 60- صربستان 61- سنگاپور 62- اسلوانی 63- آفریقای جنوبی 64- اسپانیا 65- سریلانکا 66- سودان 67- سوریه 68- سوئد 69- سوئیس 70- تاجیکستان 71- تانزانیا 72- تایلند 73- ترینیدد و توباگو 74- ترکمنستان 75- امارات 76- اوگاندا 77- انگلیس 78- اکراین 79- مکزیک 80- ازبکستان 81- ویتنام 82- زامبیا

ملاحظات:

مباجث مالیاتی و سئوالاتی که نوعاً مطرح می شود در سایت وزارت دارایی هند که قبلاً به آن اشاره گردید قابل دسترسی می باشد.

 

 

ب- قوانین انتقال ارز:

در رابطه با سرمایه گذاری شرکت ها، عموماً بازگشت سرمایه و سود سرمایه گذاری از فاکتور های اساسی و مهم نسبت به تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در هر کشوری است که همواره در اولویت های اول ملاحظات می باشد. همچنین از منظر کشور میزبان ایجاد تسهیلات در این راستا کمک به جریان ورود سرمایه خارجی و تأثیرات آن بر اقتصاد کشور دارد. با این رویکرد دولت هند از جمله اقداماتی که در جهت اصلاحات اقتصادی انجام داده تلاش نموده تا برای سرمایه گذار خارجی پروسه بازگشت سرمایه و سود دغدغه خاطر نباشد.

بازگشت سرمایه:

1-       باز گشت سرمایه از دفاتر رابط:

نظر به این که این دفاتر منحصراً در جهت ارتقاء فعالیت شرکت مادر و افزایش منافع بازرگانی تلاش می کنند عمدتاً نوع فعالیت تبلیغ محصولات شرکت یا معرفی فرصت هایی که از طریق شرکت می توان بهره جست می باشد و آنها فعالیت درآمدزا ندارند و هزینه های این دفاتر از طریق دریافت ارز خارجی از سوی شرکت مادر در خارج از هند پرداخت می شود. در نتیجه دفاتر رابط پولی برای بازگشت به خارج از هند ندارند.

2-      بازگشت سرمایه از دفاتر پروژه:

دفاتر پروژه صرفاً برای اجرای پروژه خاصی در هند برپا می شوند. فعالیت این نوع دفاتر مشخصاً در ارتباط با اجرای پروژه از قبل تعریف شده می باشد. این دفاتر پس از اتمام پروژه مازاد پولی را که در اختیار دارند می توانند به خارج از هند ارسال نمایند.

3-      بازگشت سرمایه از دفاتر شعبه:

شعبات خارجی شرکت مادر که غالباً در هند حضور دارند در ارتباط با فعالیت های تولیدی و تجاری هستند. این شرکت ها اجازه دارند به نمایندگی از طرف شرکت فعالیت نمایند اما ظرفیت عملیاتی این شعبات محدود است. به عنوان مثال این شعبات نمی توانند در امر تجارت، تولید و خرده فروشی و یا فرآوری مواد وارد شوند. کلیه سرمایه گذاری و سود حاصل از دفاتر شعبه شرکت های خارجی بعد از پرداخت مالیات قابل بازگشت می باشد. لکن در دو مورد استثناء وجود دارد.

 سرمایه گذاری در بعضی بخشها از شرایط ویژه برخوردارند مانند بخش دفاعی. در این موارد شرایط و حد اقل دوره سرمایه گذاری از قبل تعریف شده است. در این خصوص بازگشت سرمایه نیازمند مجوز دولت می باشد. استثناء دوم مربوط به هنی تبار هایی است که مقیم خارج از هند هستند و در بخش هایی سرمایه گذاری می کنند که سرمایه غیر قابل بازگشت است.          

بازگشت سود:

بر اساس دستور العمل بانک مرکزی در خصوص کنترل ارز خارجی درخواست بازگشت سود توسط شعبه شرکت های خارجی نیازمند ارائه اسناد ذیل می باشد.

ü     نسخه گواهی شده ترازنامه حسابرسی شده و صورت وضعیت سود و زیان حساب برای سالی که بازگشت سود مورد نظر است.

ü     گواهی حسابرس، منظم به توضیح مبنی بر آن که پول قابل بازگشت چگونه محاسبه شده است، و تأییدیه ای که کلیه درآمد های شعبه شرکت از هند است و همچنین تمام موازین قانون 1956 شرکت ها رعایت شده است.

ü     گواهی اظهار نامه حسابرس مبنی بر ارائه شماره و تاریخ نامه تأییدیه از سوی بانک مرکزی هند که فعالیت دفتر شعبه در راستای مجوز های بانک بوده است.

ü     گواهی از سوی حسابرس مبنی بر این که سرمایه یا دارایی به اندازه کافی برای تسویه حساب مالیات های هند کنار گذاشته شده و یا گواهی شود که تسویه حساب مالیاتی انجام گرفته است.

ü     اظهار نامه از سوی متقاضی که سود های حاصله برای بازگشت کاملاً از طریق روش های عادی بازرگانی بدست آمده و شامل سودهایی که از مبانی دیگر بدست آمده نمی باشد.

بانک های واسطه که برای نقل و انتقال پول دارای مجوز هستند صحت و سقم مدارک را بررسی می کنند تا مطابق با فعالیت های مجاز صادر شده و تأیید شده از سوی بانک مرکزی باشد. همچنین اطمینان حاصل نمایند که محاسبات انجام شده برای بازگشت صحیح می باشد. بانک های واسطه که دارای چنین مجوز هایی هستند طبق بند 1/10 قانون مدیریت ارز خارجی FEMA از بانک مرکزی هند اختیارات را کسب کرده اند. اکثر بانک های بزرگ بین المللی به عنوان بانک واسطه دارای مجوز بانک مرکزی هستند.

دفاتر شعبات شرکت هایی که منحل می شوند نیز اجازه دارند بازگشت سرمایه داشته باشند. در رابطه با چنین شرکت هایی بایستی بر حسب دستورالعمل مدارک ذیل را ارائه دهند.

ü     گواهی تسویه حساب مالیاتی از سوی اداره مالیات بر درآمد برای مبلغی که بازگشت داده می شود.

ü     گواهی حسابرس مبنی بر کلیه مطالبات (بدهی ها) در هند یا کاملاً پرداخت شده یا به اندازه کافی تأمین مالی برای پرداخت بدهی وجود دارد.

ü     گواهی حسابرس مبنی بر انحلال شرکت بایستی در راستای مفاد قانون 1956 شرکت ها باشد.

ü     در صورتی که انحلال شرکت بدون حکم دادگاه باشد، گواهی حسابرس مبنی بر این که پرونده معوقه حقوقی علیه متقاضی یا شرکت در حال انحلال وجود ندارد باید ارائه گردد همچنین گواهی شود که هیچ گونه منع قانونی برای بازگشت سرمایه نیست.

 

نتیجه:    

سرمایه گذاری در هند و سود حاصل از ان بطور کامل قابل بازگشت می باشد مشروط بر آن که سرمایه گذار مراحل تشریفات نقل و انتقال ارز را انجام داده باشد. سرمایه گذاران خارجی چنانچه تمایل داشته باشند تا ارزش مالی سرمایه گذاری در هند را برگردانندضرورتاً بایستی علاوه بر آن چه که در فوق قید گردید سهم یا سهام خود را در شرکت های هندی به شهروندان مقیم هند به فروش برسانند. بدین منظور سرمایه گذاران خارجی نیازمند مجوز بانک مرکزی هند هستند که لازمه اش تکمیل فرم TSI (فرمت درخواست در سایت بانک مرکزی موجود است) خطاب به مدیر کل ارشد دفتر مرکزی بانک در اداره کنترل ارز، بخش سرمایه گذاری خارجی در بمبئی ارسال نمایند. پس از آزاد سازی سرمایه توسط بانک مرکزی هند و انجام یک سری اقدامات مانند گواهی پرداخت مالیات و تسویه حساب مالیاتی از اداره مالیات بر درآمد از طریق بانک های رسمینقل و انتقال سود و سرمایه و بازگشت ارز امکان پذیر است.

ملاحظات:

سیاست تجارت خارجی هند با تأکید بر رونق و توسعه صادرات و واردات برای سال های 2015 2020 تدوین یافته و با بسیاری از کشور ها موافقتنامه های تجارت آزاد و تجارت ترجیحی امضا نموده و با تعداد زیادی موافقتنامه های  اجتناب از پرداخت مالیات مضاعف به امضا رسانده که قبلاً عنوان گردید.