صفحه اصلی > نمایش اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

بسته اخبار اقتصادی واصله از اروپا

افزایش قیمت گاز در انگلیس و ایجاد فرصت برای صادرات گاز ایران به اروپا

تشدید تنش دیپلماتیک میان قطر و چند همسایه اش در خاورمیانه موجب قطع تجارت گاز طبیعی، تغییر مسیر یک تانکر حامل ال ان جی و همچنین افزایش قیمت گاز در انگلیس شده است. علت این امر متهم ساختن قطر به حمایت از تروریسم بوده است. بعد از ممنوعیت کناره گیری کشتی های قطری در بندرهای امارات، یکی از اولین تاثیرات این واقعه بر روی بازار ال ان جی بوده که شرکت رویال داچ شل یک محموله ال ان جی از آمریکا به دوبی ارسال کرده است. هم اکنون 17 تانکر ال ان جی در سواحل راس لافان قطر که محل صادرات ال ان جی است لنگر انداخته اند. این در حالی است که روز دوشنبه تعداد این تانکرها 7 عدد بود. روز پنجشنبه قیمت گاز در انگلیس برای ماه جولای به میزان 4/5 درصد افزایش یافت. اکنون که قطر به عنوان بزرگ ترین صادرکننده گاز مایع دنیا به خاطر تحولات منطقه دچار مشکلاتی در تامین منابع گازی شده است، این اتفاق می تواند فرصت خوبی برای صادرات بیشتر گاز ایران به اروپا باشد. قطر سال گذشته 79/6 میلیون تن ال ان جی صادر کرده است که 52/7 میلیون تن از آن به آسیا و 17/9 میلیون تن به اروپا بوده است. حال چه کشوری می تواند جایگزین قطر برای صادرات گاز به اروپا باشد؟ نروژ، روسیه، آمریکا و یا ایران؟ با توجه به گران بودن گاز نروژ و آمریکا، ایران و روسیه بهترین جایگزین های قطر به حساب می آیند. صادرات گاز به اروپا از برنامه هایی است که می تواند سهم ایران در تجارت جهانی گاز را افزایش دهد.

ادامه سقوط ارزش پوند به دنبال شوک ناشی از نتایج انتخابات انگلیس

ارزش پوند انگلیس در بازارهای مالی به دنبال عدم توانایی حزب محافظه کار برای کسب اکثریت کرسی های مجلس عوام درجریان انتخابات پارلمانی انگلیس و مواجه شدن این کشور با پارلمان معلق کاهش یافت. ارزش پوند انگلیس روز پنجشنبه قبل از شروع رای گیری انتخابات در برابر دلار 1/2978 بود که صبح جمعه با نزدیک به 22 درصد کاهش به 1/2672 دلار رسید. همچنین ارزش پوند در مقابل یورو در بازارهای آسیایی و اروپایی کاهش واز 1/3222 یورو به 1/1413 رسید.

اظهارات سخنگوی صندوق بین المللی پول

راﻳﺲ ﺳﺨﻨﮕﻮي ﺻﻨﺪوق ﺑﻴﻦ اﻟﻤﻠﻠﻲ ﭘﻮل از "اﺻﻮﻟﻲ ﺣﺼﻮل ﺗﻮاﻓﻖ "در ﺑﺎ اروﭘﺎﻳﻲ ﻫﺎ ﺟﻬﺖ ﻣﺸﺎرﻛﺖ اﻳﻦ ﺻﻨﺪوق ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻳﻮﻧﺎن ﺑﺪون ﭘﺮداﺧﺖ وام ﺧﺒﺮ داد .وي ﺗﺎﻛﻴﺪ ﻛﺮد ﻫﺪف از اﻳﻦ اﻧﺘﺨﺎب اﻳﻦ ﮔﺰﻳﻨﻪ ﺗﺴﻬﻴﻞ ﭘﺮداﺧﺖ ﻗﺴﻂ ﺑﻌﺪي ﺑﻪ ﻳﻮﻧﺎن و ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از وﻗﻮع ﺧﻄﺮات ﺑﻲ ﺛﺒﺎت ﻛﻨﻨﺪه در ﻣﺎه ژوﺋﻴﻪ) زﻣﺎن ﺑﺎزﭘﺮداﺧﺖ اﻗﺴﺎط ﺑﺪﻫﻲ ﺗﻮﺳﻂ ﻳﻮﻧﺎن (اﺳﺖ .ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﻧﺎﻣﺒﺮده ﺧﺎﻧﻢ ﻻﮔﺎرد ﻣﺪﻳﺮ ﻛﻞ ﺻﻨﺪوق ﺑﻴﻦ اﻟﻤﻠﻠﻲ ﭘﻮل در اﺟﻼس آﺗﻲ ﺷﻮراي وزراي داراﻳﻲ ﺣﻮزه ﻳﻮرو ﺷﺮﻛﺖ ﺧﻮاﻫﺪ ﻛﺮد.

اعزام هیات تجاری البرز به استونی و لهستان

          معاون امور اقتصادی استانداری البرز در مصاحبه با ایرنا ضمن اشاره به اینکه اتاق البرز معین کشور لهستان در بین اتاق های بازرگانی ایران شده است ، افزود : هیات تجاری البرز در بازه زمانی 4-10 تیرماه سال جاری بمنظور آشنائی با ساختار اقتصادی و بررسی شرایط توسعه روابط اقتصادی به کشورهای استونی ، لهستان و آلمان اعزام خواهند شد .      

 

پیش بینی رشد اقتصادی کشورهای بالتیک توسط OECD

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) در گزارش تازه منتشر شده اش در روز چهارشنبه گذشته ، پیش بینی نمود  GDP کشورهای بالتیک در سال آینده همراه با رشد خواهد بود . مطابق این گزارش میزان رشد تولیدات ناخالص داخلی این کشورها در سال 2018 برای لتونی 5/3 % ، استونی 1/3 % و لیتوانی 9/2 %  پیش بینی شده است . براساس همین گزارش رشد GDP کشورهای مذکور در سال 2017 به ترتیب برای لتونی 5/3% ، استونی 6/2% و لیتوانی 1/3% پیش بینی و گزارش شده است .

 

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کرواسی  

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال گذشته به 7/ 1 میلیارد یورو رسید و در مجموع سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کرواسی از سال 1993 تاپایان سال 2016 به 8/30 میلیارد یورو رسیده است.

کرواسی پس از سالها انتظار دوباره با افزایش سرمایه گذاری خارجی مواجه شده است ، براساس آخرین گزارش،کرواسی در سال 2016 با سرمایه گذاری مستقیم خارجی به میزان 7/ 1 میلیارد یورو مواجه شد . بیشترین سرمایه گذاری از ایتالیا ، سپس هلند بود همچنین در لیست سرمایه گذاران می توان آذربایجان را هم مشاهده کرد.آذربایجانی ها قصد احداث دو کارخانه سلولز و دستمال کاغذی را دارند. مسیچ رئیس جمهوری سابق در این خصوص به آذربایجانی ها کمک کرده است.

ورود اولین قطار باری چینی به راه آهن لیتوانی

شرکت راه آهن لیتوانی (Lietuvos Gelezinkelili) با انتشار بیانیه ضمن خبر ورود روز دوشنبه اولین قطار باربری چینی به مقصد اروپا به ایستگاه Kena این کشور ، تاکید نمود قرار است طی سال جاری میلادی  تعداد قطارهای باربری چین به مقصد اروپا از طریق لیتوانی با 15حدود  الی 20 قطار ، به سه برابر افزایش یابد.

 

عدم  پرداخت اضافی دانمارک  به اتحادیه اروپا

کریستین ینسن وزیر دارائی دانمارک اعلام کرد که دانمارک حتی بعد از برگزیت یک سنت اضافی هم به اتحادیه اروپا پرداخت نخواهد کرد. وی گفت : اتحادیه اروپا باید کاستی درآمد بخاطر برگزیت را از طریق صرفه جوئی ها از جمله در سیاست های کشاورزی مشترک جبران کند و دانمارک حاضر نیست هیچ مبلغ اضافی پرداخت نماید.  کمیسیون بودجه اروپا در ماه آوریل اعلام کرد که بعد از برگزیت 27 عضو باقیمانده اتحادیه اروپا ممکن است مجبور شوند حداقل بخشی از کسری درآمد 74 میلیارد کرونی ناشی از برگزیت را جبران کنند.          

بویکو بوریسف: "ورود بلغارستان به حوزه ارزی یورو الزامی است"

     بویکو بوریسف، نخست وزیر، روز گذشته طی سخنانی در مباحثه موسوم به "اروپا بازهم در مسیر" پیرامون چشم انداز ورود بلغارستان به حوزه ارزی یورو اظهار داشت: "پیوستن بلغارستان به حوزه ارزی یورو تنها به خود ما وابسته است. لیکن تحقق آن برای کشورمان الزامی است و نباید فراموش شود که قراردادهای امضا شده به وضوح نوشته شده است که بلغارستان باید واحد ارزی یورو را بپذیرد. ما بعنوان ملت، بعنوان نخبگان سیاسی، باید تصمیم بگیریم و بگوییم تمامی تلاش های ممکن خود برای ورود به اتاق انتظار حوزه ارزی یورو EMR II انجام خواهیم داد. در غیر این صورت نمی توانیم در مقابل این واقعیت ناراحت شویم که کشورهای عضو حوزه ارزی یورو می خواهند ارز خود را تضمین کنند. علاوه بر این، بسیار مهم است که تا زمان اجرای معیارها، سرعت ایجاد اصلاحات را افزایش دهیم. به گونه ای که هیچ دلیلی نداشته باشند بگویند که شما در حاشیه قرار گرفته اید، در حالی که ما توسعه می یابیم. ما نباید هیچ دلیلی به دست آنها بدهیم تا بگویند که کارهای خود را انجام نداده اید".

 

اظهار نگرانی  معاون جدید بانک ملی رومانی از  رشد سریع اقتصادی در رومانی

 آقای ائوجن نیکولائسکو، معاون جدید بانک ملی رومانی (BNR) در یک مصاحبه با مجله اقتصادی "بلومبرگ" اظهار کرد که رشد اقتصادی رومانی، سریع ترین رشد اقتصادی در سطح اتحادیه اروپا می باشد و این امر باعث نگرانی می باشد. وی گفت رشد اقتصادی که در حال حاضر رومانی شاهد آن می باشد حاصل از مصرف ناپایدار است و رومانی ممکن است در آینده با تعدیل اقتصادی مواجه شود. وی افزود به عنوان معاون جدید بانک ملی رومانی قصد دارد با هیأت دولت بیش از قبل همکاری کند تا ثبات اقتصاد کلان در کشور تضمین شود

بانک جهانی: رشد اقتصادی مقدونیه در سال ۲۰۱۷، ۲.۸% خواهد بود

      بانک جهانی پیش بینی کرده که رشد اقتصادی مقدونیه امسال ۲.۸درصدخواهد بود. در جدیدترین پیش بینی، بانک جهانی اعلام کرده است که مقدونیه در سال ۲۰۱۷ رشد ۲.۸ درصدی ، در سال ۲۰۱۸ رشد ۳.۳ درصدی و در سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی ۳.۸ درصدی خواهد داشت. این بانک در آخرین پیش بینی اعلام کرده که سال 2017 در منطقه بالکان، کوزوو با ۳.۹ درصد بالاترین رشد اقتصادی را خواهد داشت. کشور های دیگر منطقه به ترتیب آلبانی ۳.۵، بوسنی و هرزگوین ۳.۲، مونته نگرو۳.۳، صربستان ۳ و کرواسی ۲.۹ درصد رشد خواهند داشت. در سال ۲۰۱۸ رشد اقتصادی کشور های بالکان به شرح زیر خواهد بود: کوزوو ۴.۲%، بوسنی و هرزگوین ۳.۷، آلبانی ۳.۵، مقدونیه ۳.۳ ، صربستان ۳ ، مونته نگرو ۳ و کرواسی ۲.۵ درصد و در سال ۲۰۱۹ هم در منطقه بالکان، کوزوو ۴.۴، بوسنی و هرزگوین ۴، آلبانی ۳.۸، مقدونیه ۳.۸، صربستان ۳.۵، کرواسی ۲.۶ و مونته نگرو ۲ درصد رشد اقتصادی خواهند داشت.

 

 


١٤:٠٥ - 1396/03/23    /    شماره : ٤٦٠١٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٧١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: