معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

بررسی شرایط اقتصادی آرژانتین در دوره ما قبل انتخابات سراسری 2019

در شرایط فعلی و پس از اعلام وضعیت خطرناک در اقتصاد آرژانتین توسط صندوق بین المللی پول ، عملا بازار داخلی و منطقه و جهانی کماکان در انتظار نتایج نهایی انتخابات سراسری در آرژانتین است و تردید در پیروزی دولت جدید در انتخابات و ادامه دولت نئو لیبرال افزایش پیدا کرده است . همزمان شایعاتی پیرامون احتمال برگزاری انتخابات پیش از موعد نیز در گردش است و تماس های مختلف دولت آقای ماکری رئیس جمهور فعلی نیز با طرف های آمریکایی تا کنون نتیجه ملموسی به بار نیاورده است .

سفر هیئت صندوق بین المللی پول به آرژانتین و دیدگاه های مخالفین دولت

طی هفته‌های اخیر حداقل مبلغ 8 میلیارد دلار از ذخایر پولی آرژانتین کاهش یافته است و موسسه مالی بین المللی مودی در خصوص فرار سرمایه از این کشور علی الرغم مقاومت بانک ها هشدار داد . فقط " از ژوئن سال 2018 تا ژوئیه 2019 ، معادل 27.500 میلیارد دلار توسط بخش خصوصی و 9.200 میلیارد دلار توسط شرکت ها و بانک های سرمایه گذاری‌های خارجی از این کشور با جمع بیش از 36 میلیارد دلار خارج شده است . دولت اکنون با هدف مهار گردش پول و کنترل هزینه ها به سراغ استانداری‌ها رفته است و این موضوع می تواند بازتاب اجتماعی قبل از انتخابات سراسری نیز داشته باشد و همزمان اپوزسیون نیز در پاسخ به ریاضت جدید اقتصادی تلاش دارد تا با بهره گیری از شرایط تحریکات اجتماعی و با انجام تظاهرات واکنش نشان دهد که این موضوع می تواند حوزه ثبات داخلی این کشور که در شرایط فعلی نقش بسزایی در وضعیت اقتصادی این کشور دارد را به خطر بیاندازد و بدیهی است که این روند در محاسبات صندوق بین المللی پول موثر خواهد بود .

ریشه‌های بحران اقتصادی در آرژانتین

برآوردها نشان می دهد که آرژانتین در حال ورود به یک دوره از رکود و بحران است. این کشور به صورت دوره ای درگیر بحران اقتصادی بوده و هیچگاه نتوانسته از این بحران‌ها خلاصی یابد. کار کردهای نامناسب و بعضا" اشتباه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، در کنار عوامل بیرونی مانند بدهی‌های خارجی و فرار سرمایه از عوامل مهم در شکل گیری بحران در آرژانتین هستند که در این گزارش تلاش شده تا سهم هر یک از آنها در بوجود آمدن بحران در آرژانتین مشخص شود.

نگاهی اجمالی به توافق تجاری میان مرکوسور و اتحادیه اروپا

پس از بیست سال مذاکرات پی در پی، بالاخره در پایان ماه ژوئن 2019 یک توافقنامه مشارکت استراتژیک میان مرکوسور و اتحادیه اروپا به امضاء رسید. در حال حاضر متن این توافق‌نامه جهت بررسی‌های قانونی و تصویب، به پارلمان‌های دو طرف ارجاع شده است. برآورد می‌شود که اجرایی شدن کامل این توافقنامه حداقل دو سال به طول انجامد.

رشد سرمایه گذاری خارجی در آمریکای لاتین در سال 2018

براساس گزارش کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و کارائیب (سپال)، جریان سرمایه گذاری خارجی در آمریکای لاتین و کارائیب در سال2018 با افزایش 13.2 درصدی به رقم 184.28 میلیارد دلار بالغ گردید. کشورهای برزیل، مکزیک، آرژانتین، کلمبیا و پاناما کشورهای عمده مقصد سرمایه گذاری خارجی و اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا سرمایه گذاران اصلی در این منطقه می‌باشند. جایگاه بخش صنعت و خدمات به عنوان مقصد عمده سرمایه گذاری خارجی در سال 2018 بهبود یافت. 47 درصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بخش صنعت، 35 درصد در بخش خدمات و 11 درصد در بخش مواد اولیه و خام انجام گرفت. سرمایه گذاری شرکت های فراملیتی آمریکای لاتین در سال 2018 برای چهارمین سال پیاپی کاهش یافته و به رقم 37.87 میلیارد دلار رسید.