معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۳
۱۳۹۸/۰۳/۱۲- ۱۱:۳۵

سوئد پیشتاز ثبت فناوری‌های نسل چهارم در اتحادیه اروپا

براساس اعلام اداره کل ثبت اختراعات سوئد (Swedish Patent and Registration Office -- PRV) ، بیشترین ثبت اختراعات در حوزه فناوریهای نسل چهارم انقلاب صنعتی موسوم بهIndustry 4.0 در اتحادیه اروپا متعلق به این کشور است .

سوئدی‌ها با ثبت 2600 اختراع بین سالهای 2010 الی 2016 بیش از یک چهارم ثبت این فناوریها را به خود اختصاص داده اند که از این نظر بهترین جایگاه را در EU  دارند. شرکت اریکسون ، غول ارتباطات سوئد به تنهایی 83 % ثبت اختراعات این حوزه را به خود اختصاص داده است. سوئد بعد از آمریکا ، چین ، کره و ژاپن ، رتبه پنجم دنیا را در این حوزه در اختیار دارد.

پیشرفت در حوزه فناوریهای هسته ای ، پیشرفت در حوزه Enablin Technologh  ( شامل اینترنت ، هوش مصنوعی ، موقعیت شناسی جغرافیایی نظیر رادار، تلفن‌های همراه  و... ) و فناوریهای مرتبط با وسایل نقلیه و زیر ساخت ها  به ترتیب جایگاه اول تا سوم را در مجموع ثبت اختراعات فوق به خود احتصاص داده اند .

به گفته اداره کل ثبت اختراعات سوئد ، در فاصله سالهای مذکور ثبت اختراعات مرتبط با انقلاب چهارم در سوئد 25 % رشد داشته درحالیکه این رقم در اتحادیه اروپا 10% و در سطح جهانی 21% بوده است. طرف سوئدی در عین حال معتقد است سهم آن کشور می تواند بیش از این باشد چرا که بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط صاحب اختراعات و نوآوریهایی هستند اما آنرا ثبت نمی‌کنند و نمی دانند چگونه از آن محافظت کنند. نهاد مذکور  با توجه به رقابت فزاینده جهانی در این حوزه ، افزایش سطح دانش و آگاهی برای حفاظت از چنین دارائی‌های نامشهودی را بسیار با اهمیت می داند. 

شایان ذکر است که سال 2017 سالی بسیار موفق و رکورداری  برای سوئد از نظر ثبت و پذیرش اختراعات از سوی اداره ثبت اختراعات اروپا (European Patent Office  ) بود. این اداره 2903 درخواستِ اختراع سوئد را تصویب کرد که 9.1 درصد نسبت به 2016 و 50 درصد نسبت به سال 2015 رشد داشت. روند ثبت این اخترعات 3 تا 5 سال زمان می‌برد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما