معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۹
۱۳۹۸/۰۴/۰۴- ۱۰:۱۴

گزیده اخبار اقتصادی گرجستان

عناوین ذیل مهمترین اخبار اقتصادی مندرج در رسانه های گرجستان در اواخر خرداد ماه 1398 به شرح ذیل بوده است : تصویب لایحه ضد دامپینگ همایش مشترک تجاری ارمنستان و گرجستان رشد انتقال ارز به گرجستان تجارت خارجی گرجستان حداقل هزینه معیشت در گرجستان کاهش تعداد شاغلین بخش ساخت و ساز رشد صادرات گرجستان به اتحادیه اروپا
  • وزیر اقتصاد گرجستان از آمادگی لایحه ضد دامپینگ برای تصویب در پارلمان خبر داد 

لایحه ضد دامپینگ آماده و در آینده نزدیک به پارلمان ارائه خواهد شد . براساس گفته خانم تورناوا ، تصویب لایحه در پارلمان برای تولید داخلی دارای اهمیت است .وی اظهار داشته است "ما معتقدیم که تصویب قانون ضد دامپینگ در جهت حمایت از تولید داخلی دارای اهمیت می‌باشد . این قانون تولیدات ما را از رقابت با کالاهای مشابه بدون کیفیت با قیمت های دامپینگ حفظ خواهد کرد . این لایحه آماده و در آینده نزدیک به پارلمان برای تصویب ارائه خواهد شد ".

  • برگزار ی همایش مشترک تجاری ارمنستان و گرجستان در ارمنستان

همایش تجاری مشترک ارمنستان و گرجستان  در شهر دیلیجان ارمنستان در 28 ژوئن برگزار خواهد شد. ناتیا تورناوا وزیر اقتصاد و مایا تسکیتیشویلی وزیر زیرساخت و توسعه مناطق گرجستان در این همایش شرکت خواهند کرد.  گفتنی است یک روز قبل از همایش تجاری دهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در ایروان برگزار خواهد شد.

  • انتقال ارز به گرجستان 11.8 درصد رشد داشته است.

بنا به گزارش بانک مرکزی گرجستان، در ماه مه سال جاری میلادی (2019)، انتقال ارزهای معتبر خارجی به گرجستان به 145.8 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 11.8 درصد افزایش داشته است.

بیشترین انتقال ارز از اتحادیه اروپا و به مبلغ 57 میلیون دلار بوده است. از آن جمله از ایتالیا 20.3 ، یونان 16.6 و آلمان 4.23 میلیون دلار بوده است.رتبه دوم پس از اتحادیه اروپا متعلق به روسیه و با 34.8 میلیون دلار می‌باشد. انتقال ارز از امریکا به گرجستان نیز رشد قابل توجهی داشته و به 15.9 میلیون دلار رسیده است.

ـ انتقال ارز از روسیه به گرجستان هنوز هم از دیگر کشورها بیشتر است. بطوری که اگر همین روند تا پایان سال ادامه داشته باشد، می تواند در طول سال به بیش از 300 میلیون دلار برسد. لذا مشاهده می‌شود هنوز هم پیوستگی تجاری و اقتصادی روسیه ـ گرجستان باقیمانده از زمان شوروی، در مناسبات اقتصادی دو کشور تاثیر خود را دارد.

◄ افزایش انتقال ارز به گرجستان موجب ثبات بیش از پیش پول رایج گرجستان می‌شود. لذا لاری واحد پول گرجستان در سالهای اخیر در مقایسه با همسایگان خود بیشترین ثبات را در مقابل ارزهای معتبر خارجی داشته است. اهمیت این موضوع هنگامی‌بیشتر خود را نشان می دهد که به مشکل خروج کالا و سرمایه از ایران و عدم بازگشت ارز به کشور توجه شود.

  • تجارت خارجی گرجستان در ماه‌های ژانویه تا مه ۲۰۱۹

تراز تجارت خارجی گرجستان (به استثنای کالاهای اعلام نشده) با یک درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل در ماه ژانویه تا مه ۲۰۱۹ به رقم ۴میلیارد ۹۵۹ میلیون دلار رسید.بر اساس گزارش منتشر شده در سایت سازمان ملی آمار گرجستان geostat، در حالی که ارزش صادرات این کشور با رقم ۳میلیارد و ۴۶۶.۸ میلیون دلار افزایش ۱۴.۲ درصد را نشان می دهد، واردات  این کشور با کاهش ۳.۶ درصدی به رقم ۱میلیارد و ۴۹۲.۳ میلیون دلار رسیده است.همچنین کسری تجاری معادل ۲ میلیارد و ۲۵.۵  میلیون دلار و سهم آن در حجم معاملات تجاری ۴۰.۸ درصد بوده است.

  • حداقل هزینه معیشت در گرجستان به 190 لاری رسید

طبق گزارش اداره آمار گرجستان حداقل هزینه معیشتی یک نفر در ماه به 190 لاری رسیده است.گفتنی است که حداقل دستمزد در گرجستان 200 لاری می‌باشد. بنابر این حداقل هزینه معیشت 10 لاری کمتر از حداقل دستمزد می‌باشد. در این گزارش همچنین آمده است که حداقل هزینه معیشت برای یک خانواده دو نفره برابر با 270 لاری، خانواده سه نفره 303، خانواده چهار نفره 337 ، پنج نفره 380 و شش نفره 448 لاری می‌باشد.

 ◄دولت گرجستان تقریبا هیچ یارانه ای (از جمله برای حامل های انرژی، دارو، آرد، نان و غیره) پرداخت نمی‌کند. تمامی قیمت ها بر اساس سیاست بازار تعیین می‌شود.

 تعداد شاغلین بخش ساخت و ساز در گرجستان 4000  نفر کاهش یافته است

طبق گزارشات طی سه ماهه اول سال 2019 تعداد شاغلان حوزه ساخت و ساز در مقایسه با مدت مشابه سال 2018 تعداد 4175 نفر و در مقایسه با سه ماهه چهارم سال گذشته 12754 نفر کاهش داشته است. بطوری که در سه ماهه اول سال جاری میلادی (2019) تعداد 59662 نفر در بخش ساخت و ساز فعال بوده اند. در صورتی که در سه ماهه آخر سال گذشته 72407 نفر در این حوزه فعالیت داشته اند.فعالان بخش ساخت و ساز ماههاست که نسبت به کاهش شاغلان حوزه ساخت و ساز با اجرای قوانین جدید دریافت وام بانکی مسکن از اول ژانویه سال 2019 هشدار داده بودند. در قوانین جدید شروط سخت گیرانه تری برای ارائه وامهای بلند مدت مسکن در نظر گرفته شده است. در نتیجه، فروش املاک غیر منقول 30 تا 35 درصد کاهش یافته است. لذا شرکت های ساخت و ساز مجبور به 10 درصد تعدیل نیرو و کاهش 50 درصدی دستمزد بیش از 20 درصد نیروها شده اند.

◄ تا قبل از این خرید مسکن برای شهروندان گرجستان بسیار آسان بود. بدین ترتیب که بدون دریافت ضمانت و تنها با گرو گذاشتن ملک، امکان دریافت وام بانکی خرید مسکن وجود داشت. به همین سبب در سال 2018 بیش از 60 هزار متر مربع ملک منقول تحت ضمانت به دلیل عدم توانایی بازپرداخت اقساط بانکی صاحبان آنها، به تملک بانک درآمده بود. این موضوع نیز مشکلات بسیاری برای صاحبان منازل، سیستم بانکی و قضایی این کشور ایجاد نمود.

  • صادرات گرجستان به اتحادیه اروپا 22.1 درصد رشد داشته است

طبق گزارش اداره گمرک گرجستان، در ماه‌های ژانویه ـ مه سال 2019 (پنج ماه) به ارزش 360.9 میلیون دلار کالا از گرجستان به اتحادیه اروپا صادر شده است که 22.1 درصد بیشتر از مدت مشابه در سال قبل می‌باشد و 24.6 درصد کل صادرات گرجستان را دربر می‌گیرد. همچنین در این مدت واردات گرجستان از اتحادیه اروپا به 885.8 میلیون دلار رسیده که 11.5 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال 2018 را نشان می دهد و 24.6 درصد از کل واردات گرجستان را تشکیل می دهد. در همین مدت صادرات گرجستان به کشورهای باقیمانده از شوروی سابق 748.7 میلیون دلار را تشکیل داده است که 28.5 بیش از مدت مشابه سال قبل می‌باشد و 51.1 درصد کل صادرات گرجستان را تشکیل می دهد. در همین مدت واردات از کشورهای شوروی سابق نیز 951.3 میلیون دلار بوده است که 13.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است و 51.1 درصد کل واردات گرجستان را تشکیل داده است.

  ◄ در سالهای اخیر روند کاهش واردات (میانگین 10%-) و افزایش صادرات (میانگین 20%+) ادامه داشته است. این نیز به کاهش تدریجی موازنه منفی تجاری گرجستان کمک می‌کند. تولید محصولاتی با استانداردهای اتحادیه اروپا و وجود قرارداد تجارت آزاد گرجستان با بسیاری از کشورها همچون اتحادیه اروپا، ترکیه، چین و کشورهای باقیمانده از شوروی سابق، زمینه‌های رشد صادرات و همچنین تامین نیاز داخل (کاهش واردات) را فراهم نموده است. پیش بینی می‌شود چنانچه روند رشد صادرات و کاهش واردات همچنان ادامه یابد، طی شش سال آینده گرجستان بتواند به تراز تجاری مثبت نایل شود.

◄ هنوز هم بیش از نیمی از محصولات صادراتی گرجستان به کشورهای شوروی سابق و در راس آنها به روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان صادر می‌شود. فلذا با توجه به بازار کوچک و 3.5 میلیونی گرجستان، تولید کنندگان می‌بایست صدور کالا به کشورهای همسایه و اتحادیه اروپا را مد نظر داشته باشند و با توجه به استانداردهای این کشورها کالا تولید نمایند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما