معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۴/۱۰- ۱۷:۵۲

مهمترین اخبار اقتصادی گرجستان

گزیده اخبار و تحولات اقتصادی گرجستان در هفته اول تیر ماه 1398 که در روزنامه و رسانه‌های این کشور انتشار یافته است به شرح ذیل می‌باشد :

  • ادامه افت ارزش لاری واحد پول گرجستان در مقابل ارزهای خارجی

 در روزهای اخیر هر یک دلار آمریکا = 2.91 لاری گرجستان  و هر یک یورو = 3.2356 لاری گرجستان قیمت گذاری شده است .مهمترین عامل سقوط لاری در چند روز اخیر اعتراضات مردم نسبت به عملکرد دولت این کشور، تظاهرات سراسری ،تنش در روابط با روسیه و احتمال توقف سفر کردشگران روس بوده است. رییس جمهور روسیه در پی اتفاقات رخ داده در گرجستان دستوری را امضا کرده است که از ۸ جولای هیچ پروازی در مسیر روسیه گرجستان انجام نمیگیرد . در این دستور همچنین به دفاتر گردشگری ابلاغ شده است که برای سفر به گرجستان تور نفروشند.همچنین از اتباع روسی خواسته شده خاک گرجستان را ترک کنند .احتمالا ورود ارز از روسیه بواسطه توریست های روسی سخت تر خواهد شد و تهدید روسیه بر رشد سرمایه گذاری‌ها تاثیر گذار خواهد بود.

  • بانک Galt & Taggar :تحریمهای روسیه موجب تنوع در بازار گردشگری گرجستان خواهد شد

بانک سرمایه گذاری Galt & Taggar در گزارش اقتصادی ماه ژوئن خود آورده است، ممنوعیت موقت ایجاد شده در پروازهای روسیه به گرجستان موجب ایجاد تنوع در بازار گردشگری گرجستان خواهد شد.  بخش گردشگری گرجستان با کاهش گردشگران روس؛ به سوی ارائه خدمات با کیفیت و با درآمد بیشتر روی خواهند آورد. پیش بینی می‌شود در نیمه دوم سال 2019 تعداد سفر گردشگران روس 47 درصد کاهش یابد و همچنین ورود گردشگران از دیگر کشورها 15 درصد افزایش یابد. در مجموع ممکن است بخش گردشگری گرجستان نزدیک به 200 میلیون دلار از تحولات اخیر آسیب ببیند.

Galt & Taggar در آغاز سال 2019 پیش بینی کرده بود درآمد گرجستان از محل گردشگری در این سال به 3.6 میلیارد دلار برسد. اما با توجه به تحولات اخیر، این درآمد به 3.4 میلیون دلار کاهش می یابد.

https://commersant.ge/ru/post/galt-taggart-rossiyskie-zapreti-privedut-k-diversifikacii-rinka-gruzinskogo-turizma

ـ طبق آمار سالهای گذشته بیش از 70 درصد گردشگران روس از طریق زمینی به گرجستان سفر می‌کنند. فلذا لغو پروازهای مستقیم تاثیر شدیدی در کاهش گردشگران روس نخواهد گذاشت. از طرفی نیز گردشگران روس می توانند با پرداخت هزینه ای بیشتر و با پروازهای غیر مستقیم به گرجستان سفر نمایند.

ـ به رغم تحولات سیاسی اخیر، گرجستان همچنان جزو کشورهای امن برای گردشگران خارجی و از جمله اتباع روسیه است. بعید به نظر می رسد که این تحولات در سفر اتباع روسیه به گرجستان تاثیر جدی داشته باشد.

  • 70درصد گردشگران روس از مرز زمینی وارد گرجستان شده اند

بنا به گزارش موسسه غیردولتی «شفافیت بین المللی ـ گرجستان»، 70 درصد گردشگران روس از طریق مرز زمینی به گرجستان سفر کرده اند. 29 درصد نیز از طریق هوایی و یک درصد نیز از طریق دریایی به گرجستان آمده اند. در گزارش این موسسه آمده است، در بدترین وضع ممکن بطوری که تمامی‌گردشگران روس از سفر به گرجستان امتناع کنند، بازهم تعداد گردشگران خارجی در سال 2019 به 8.3 میلیون نفر خواهد رسید که کمتر از سال 2018 ، اما بیشتر از سال 2017 خواهد بود.

https://commersant.ge/ru/post/70-rossiyskix-turistov-pribivaiut-v-gruziiu-suxoputnim-transportom

ـ با اجرای دستور رئیس جمهوری روسیه در مورد توقف پروازهای مستقیم این کشور به گرجستان طبق دستور رئیس جمهوری روسیه از هشتم جولای، کمتر از 30 درصد از گردشگران روس امکان پرواز مستقیم به تفلیس را نخواهند داشت. زیرا 70 درصد گردشگران روس از طریق زمینی به گرجستان سفر می‌کنند. 30 درصد گردشگران روس نیز می توانند با پروازهای غیر مستقیم از طریق مینسک، کیف، ایروان و یا باکو به گرجستان سفر نمایند.

ـ در مورد توصیه مسکو به عدم سفر اتباع روس به گرجستان به دلایل امنیتی نیز گفتنی است که گرجستان جزو کشورهای امن برای اتباع خارجی و از جمله اتباع روسیه می‌باشد و اتباع روسیه به مانند اتباع دیگر کشورها در گرجستان بدون هیچ مشکلی حضور دارند. فلذا بعید به نظر می رسد که سفر اتباع روسیه به گرجستان و درآمد این کشور از گردشگران روس باکاهشی جدی مواجه شود.

  • تحریم های روسیه و کاهش 1.5 درصدی رشد تولید ناخالص داخلی گرجستان

به گفته گئورگی شاگیدزه مدیرعامل بانک تی بی سی، رشد اقتصادی 5 درصدی برای گرجستان در سال 2019 پیش بینی شده بود. به رغم اعمال تحریم های احتمالی روسیه، رشد اقتصادی ادامه خواهد یافت، ولی ممکن است 1.5 درصد کمتر از میزان پیش بینی شده باشد.این توانایی وجود دارد که در صورت کاهش ورود گردشگران روس و همچنین بسته شدن بازار روسیه به روی محصولات گرجی، ریسک را به حداقل رساند. به گفته وی، 16 درصد ارزهای وارداتی به گرجستان از فعالیت های مختلف اقتصادی از جمله گردشگری، صادرات و انتقال پول، از مبداء روسیه می‌باشد.

https://commersant.ge/ru/post/rossiyskie-sankcii-sniziat-rost-vvp-gruzii-na-1-5

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما