معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۵۴
۱۳۹۸/۰۴/۱۰- ۱۲:۱۷

تاثیر تصویب لایحه ضد دامپینگ در گرجستان بر ورود کالا های ایرانی

در هفته گذشته وزیر اقتصاد گرجستان از آمادگی خود برای تقدیم لایحه ضد دامپینگ برای تصویب در پارلمان این کشور خبر داد . این خبر شاید برای بسیاری از صادر کنندگان کالاهای ایرانی به گرجستان ، بویژه صادر کنندگان میلگرد و فولاد حائز اهمیت باشد.

خانم تورناوا ، وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان گفت: تصویب لایحه ضد دامپینگ در پارلمان برای حمایت از تولید داخلی دارای اهمیت بوده و در جهت حمایت از تولید داخلی قابل ملاحظه خواهد بود  . این قانون تولیدات ما را از رقابت ناسالم با کالاهای مشابه بدون کیفیت با قیمت های غیر رقابتی حفظ خواهد کرد . این لایحه آماده و در آینده نزدیک به پارلمان برای تصویب ارائه خواهد شد ".

خانم ناتیا تورناوا وزیر اقتصاد گرجستان پس از انتصاب خود به این سمت در ماه آوریل و کمتر از یک ماه پس از در دست گرفتن پست وزارت ، از کارخانه تولید میلگرد و فولاد روستاوی در این کشور بازدید کرد و اعلام کرد که از صنعتگران و تولید کنندگان در بازار داخلی حمایت خواهد کرد .

در ماه‌های اخیر و با افزایش نرخ ارزهای خارجی در بازار ایران ، این روند تبدیل به مشوقی برای صادرات و عرضه بیشتر محصولات و کالاهای ایرانی به بازار گرجستان  از جمله سیمان ، فولاد و میلگرد شد، آنهم با قیمت های پایین تر نسبت به تولیدات مشابه داخلی آن،  به گونه ای که قیمت محصولات وارداتی از ایران حتی از قیمت  مواد خام تولید کنندگان گرجی پایین تر بود که می توانست برای صنعت گرجستان بحران آفرین باشد.

ـ بهره برداری از خط راه آهن آستارا ـ آستارا از ایران به جمهوری آذربایجان از ابتدای سال 1397  که ایران را به خط راه آهن گرجستان متصل نمود و هزینه‌های حمل کالا با حجم بالا را تا نصف کاهش داد، نیز از جمله دیگر دلایل کاهش قیمت محصولات ایرانی همچون سیمان و میلگرد در بازار گرجستان طی ماه‌های گذشته بوده است .

به رغم آنکه بازرگانان و مصرف کنندگان از کاهش قابل توجه قیمت محصولات ایرانی در گرجستان استقبال نمودند، مدیران کارخانه‌های تولید کننده محصولات مشابه ایرانی، اعلام کردند در آستانه ورشکستگی، تعطیلی کارخانه و اخراج کارگران هستند. در ابتدا نیز برای فشار بر دولت،  برخی فعالیت واحدهای تولیدی خود را متوقف و تعدادی از کارگران را اخراج نمودند. طبیعی بود که اعتراضات کارگران اخراج شده موجب عکس العمل دولت و اتخاذ تصمیماتی از سوی آن  برای یافتن راهکارهایی جهت ایجاد محدودیت برای کالاهای ایرانی گردد.

دولت گرجستان برای مقابله با این موضوع در گام اول در موضوع سیمان اعلام کرد که سیمان‌های وارداتی برای تطبیق با استانداردهای اروپایی نیاز به توقف یک ماهه در گمرک این کشور تا دریافت  آزمایشات کنترل کیفیت دارند، اجرایی کردن این قانون به نوعی هزینه‌ها را برای صادر کننده خارجی افزایش داد و عرضه سیمان با هزینه‌های مضاعف برای صادر کننده به صرفه نبود و در این مسیر دولت موفق شد در واردات محصولات ایرانی محدودیت ایجاد نموده و محصولات داخلی را وارد رقابت کند .

در گام دوم دولت گرجستان در نظر دارد برای مقابله با عرضه محصولات فولادی و میلگرد وارداتی قانون مبارزه با دامپینگ را به تصویب برساند، این قانون که توسط کارشناسان مالی اتحادیه اروپا تدوین شده است، شامل بند هایی است که به دولت اجازه می دهد نه تنها منافع تولید کنندگان،  بلکه کسانی که مصرف کننده نهایی همچون شرکت های ساخت و ساز هستند را در نظر بگیرد.  

درصورت تصویب لایحه مبارزه با دامپینگ ، دولت گرجستان با استناد به مواد قانونی تصویب شده همانطور که برای واردات سیمان موانع مورد نظر خود را ایجاد کرد ، برای واردات میلگرد و فولاد با قیمت های پایین تر از محصولات داخلی مانع تراشی خواهد نمود.

-این نکته  به این دلیل حائز اهمیت است که صادر کنندگان محصولات فولادی و میلگرد از هم اکنون پیش بینی موضوع را نموده و در خصوص آن  چاره اندیشی نمایند ،  در موضوع سیمان هم با توجه به تصمیم خلق الساعه طرف گرجی برای مطابقت با استاندارد های اروپایی بسیاری از صادر کنندگان ایرانی با توجه به قرار دادهایی که پیش از آن با طرف گرجی بسته بودند ، متضرر شدند.

قابل ذکر است که گرجستان با بسیاری از کشورها از جمله اعضای اتحادیه اروپا، کشورهای حوزه شوروی سابق، ترکیه و چین قرارداد تجارت آزاد دارد و پیش بینی می‌شود اعمال محدودیت برای کالاهای وارداتی با استناد به قانون ضد دمپینگ فقط شامل کشورهایی همچون ایران شود که گرجستان با آنها قرارداد تجارت آزاد ندارد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها