معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۸۰
۱۳۹۸/۰۴/۱۲- ۰۸:۰۰

توقف پروازهای روسیه به گرجستان تهدید یا فرصت ؟

پس از رویداد های اخیر در گرجستان در اعتراض به سفر هیات پارلمانی روسیه به این کشور و به خشونت کشیده شدن حضور نیروهای مخالف دولت فعلی در برابر پارلمان گرجستان در تفلیس. ولادیمیر پوتین دستور توقف تمامی‌پرواز ها از مبداء روسیه به مقصد گرجستان از تاریخ 8 جولای 2019 را داد و از تمامی‌شهروندان روس خواسته شد که در شرایط فعلی گرجستان را ترک و به روسیه بازگردند.

روزنامه رسمی‌گرجستان Messenger The در تحلیل خود معتقد است که توقف و تعلیق پروازها به منظور فشار بر صنعت گردشگری گرجستان می‌باشد که 7.6% تولید ناخالص ملی گرجستان در سال 2018 را به خود اختصاص داده است . بیش از  1.4 میلیون گردشگر روس در سال گذشته از گرجستان  بازدید داشته اند .

در ماه می 2019 ،  "پایگاه ملی آمار  گرجستان" Geostate " گزارشی از آمار گردشگران در سه ماهه اول سال جاری میلادی منتشر کرد،  نکته مهم در این گزارش رشد تاثیر گذار تعداد گردشگران  روس بود که24.3 % افزایش در تعداد را  نسبت به سال گذشته نشان می دهد .

تعداد بازدید کنندگان از روسیه به 222.7هزار نفر میرسد که این رقم عدد  21.4 درصد از مجموع کل بازدید کنندگان را نشان می دهد . بیشترین تعداد گردشگران خارجی از کشور آذربایجان است که که در مقایسه با سال گذشته تنها 3 درصد رشد از خود نشان می دهد . تعداد توریست های روسی قابل ملاحظه است . اما کارشناسان معتقدند که محدودیت اعلام شده تاثیر بلند مدتی نخواهد گذاشت و بلکه به گرجستان اجازه خواهد داد تا بر جذب گردشگران از دیگر کشور ها تمرکز کند .

هنگامی‌که از ایجاد محدودیت در پروازها صحبت می‌شود به این نکته بایستی اشاره کرد که بسیاری از گردشگران روسی از مرزهای زمینی برای ورود به گرجستان استفاده می‌کنند . بنابر این، این موضوع قابل بحث است که آیا این محدودیت بر ورود گردشگران روسی تاثیر منفی شدیدی خواهد داشت؟ هر چند این نگرانی در میان بسیاری از مردم در خصوص خطرات وابستگی و تکیه بر درآمدهای حاصل از گردشگران روسی وجود داشته و بسیاری در این خصوص سوال می‌کنند.

گرجستان با ایجاد کمپین جذب گردشگر از دیگر کشورها ، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و وب سایت ها می‌کوشد تا صنعت توریست و جذب گردشگر و ارتباط با جامعه بین المللی خود را توسعه دهد . لذا گرجستان می تواند این چالش را به عنوان فرصتی برای رشد و توسعه در نظر بگیرد. اغلب مردم این واقعیت را می دانند که این موضوع می تواند یک چالش اقتصادی باشد اما مسیر مهمی است ، برای حذف وابستگی اقتصادی گرجستان از روسیه .

به رغم آن که هنوز هم میان مسکو و تفلیس روابط دیپلماتیک برقرار نشده است، لیکن روسیه در ساختارهای مهم اقتصادی گرجستان حضور دارد. از جمله می توان به حضور در حوزه بانکی VTB Bank)  ) ، حوزه فرآورده‌های نفتی (توزیع سوخت توسط شرکت  لوک اویل) و در اختیار داشتن سهام بسیاری از کارخانه‌ها و موسسات مهم همچون کارخانه لوکوموتیو سازی تفلیس اشاره نمود. . سال گذشته 90 درصد گندم وارداتی گرجستان از روسیه خریداری شده بود .

-بنا به گزارش بانک مرکزی گرجستان در ماه می سال جاری میلادی( 2019)، رتبه دوم انتقال ارزهای معتبر خارجی به گرجستان پس از اتحادیه اروپا با 57 میلیون دلار ، متعلق به روسیه  با 34.8 میلیون دلار می‌باشد.

-روسیه همچنین در ماه‌های ژانویه ـ مارس 2019 مقصد صادراتی بیش از 135 میلیون دلار کالا از گرجستان بوده است که 16.4 درصد کل صادرات گرجستان را تشکیل می دهد و بار دیگر روسیه را به مقصد اول صادرات گرجستان تبدیل کرد.

 دلیل اصلی ادامه همکاری‌های تجاری میان گرجستان و روسیه این است که شرکت های خصوصی هیچ منعی برای انجام معاملات با روسیه و همکاری با شرکت های روسی ندارند. هم مرز بودن دو کشور و پایین بودن هزینه حمل و نقل ، تعرفه تجاری صفر و امکان برقراری ارتباط به زبان روسی از جمله دیگر دلایل ادامه همکاری‌های تجاری دو کشور می‌باشند.

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها