معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۴/۱۲- ۰۸:۰۰

دستاورد سفر رئیس جمهور ترکمنستان به جمهوری خود مختار تاتارستان روسیه

رئیس جمهور ترکمنستان در راس یک هیئت سیاسی و اقتصادی و بنا به دعوت رئیس جمهور جمهوری خود مختار تاتارستان فدراسیون روسیه به شهر کازان پایتخت این جمهوری سفر کرد. در ابتدا نشستی دوجانبه بین رئیس جمهوری تاتارستان و ترکمنستان برگزار شد. سپس جلسه عمومی‌با حضور نمایندگان رسمی دو کشور برگزار گردید. در جریان این نشست، مسائل مربوط به موضوعات سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی، بشردوستانه، علمی و آموزشی و همچنین رویکردهای چشم انداز همکاری بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 از جمله موضوعاتی که در طی این سفر مورد مذاکره قرار گرفت می توان به ظرفیت ها و آینده همکاری‌های دوجانبه، زمینه‌های اقتصادی و تجاری، صنایع، سوخت و انرژی، کشاورزی، علمی و آموزشی، فرهنگی، بشردوستی، پیشنهاد افتتاح سرکنسولگری ترکمنستان در شهر کازان از سوی رئیس جمهور تاتارستان و در صورت لزوم افزایش تعداد پروازهای میان دو طرف، ظرفیتهای عظیم همکاری با شرکت «تات نفت» در زمینه استخراج و پالایش نفت، صادرات ماشین آلات کشاورزی سازگار با شرایط آب و هوایی ترکمنستان، صنایع کشتی سازی، صنایع غذایی، افزایش دائم تعداد دانشجویان محصل در دانشگاه‌های تاتارستان و غیره... اشاره نمود.

در جریان بازدیدهای رئیس جمهور ترکمنستان از نمایشگاه صنایع شهر کازان تاتارستان، بالگرد امداد پزشکی «آنسات» مورد توجه وی قرار گرفت. سپس رئیس «کارخانه بالگرد کازان» درباره ویژگی‌های فنی این بالگرد توضیحاتی ارائه نمود و افزود: می توان این بالگرد را متناسب با شرایط آب و هوایی ترکمنستان نیز تولید نمود.

بنابه گفته مقامات ترکمنی، با توجه به گسترش اجرای پروژه‌های متعدد کوچک و بزرگ در تمام مناطق کشور اعم از شهرها و روستاها، مجتمعهای بزرگ صنعتی و همچنین احداث جاده‌ها مطابق با استانداردهای بین المللی در ترکمنستان، تقاضای خرید کامیون‌های سنگین تولید شده توسط شرکت کاماز تاتارستان روسیه که از تولید کنندگان بزرگ کامیون‌های سنگین است، برای این کشور ضروری می‌باشد.

 

قرارداد ترکمنستان با تاتارستان برای خرید 2000 کامیون کاماز

ترکمنستان تعداد 2،000 دستگاه کامیون کاماز را از تاتارستان روسیه خریداری خواهد کرد. مصوبه خرید این کامیونها در جلسه هیئت توسط رئیس جمهور ترکمنستان امضاء شد. براساس این مصوبه، وزارتخانه‌های ذیربط ترکمنستان قراردادهایی را با شرکت این شرکت جهت خرید مرحله به مرحله وسایل نقلیه و قطعات یدکی کاماز منعقد نمودند. قرارداد خرید اخیر ترکمنستان به ارزشی بالغ بر 162.7 میلیون دلار آمریکا است که این امر نشان دهنده تحکیم بیش از پیش همکاری بین دو طرف است. لازم به ذکر است ترکمنستان از سال 2006 تا 2018 حدود 7500 دستگاه از انواع ماشین آلات شرکت «کاماز» را خریداری نموده است.

 

 مراسم امضای قراردادها میان ترکمنستان و جمهوری تاتارستان

در ادامه مراسم امضای موافقتنامه‌ها و یادداشت تفاهم میان ترکمنستان و جمهوری تاتارستان برگزار شد و اسناد ذیل به امضاء دو طرف رسید :

  • یادداشت تفاهم همکاری میان دانشکده نیروی ترکمنستان و دانشگاه نیروی کازان؛
  • قرارداد همکاری میان دانشکده ارتباطات و اطلاعات ترکمنستان و سازمان آموزش عالی آوتونوم «دانشگاه ایننوپلیس»؛
  • توافقنامه همکاری میان دانشکده دولتی اقتصاد و مدیریت ترکمنستان و دانشگاه فدرال «پریوولژسکی»؛
  • یادداشت تفاهم همکاری میان کنسرن دولتی «ترکمن شیمی» و شرکت سهامی خاص «توسعه جامع اقتصادی» تاتارستان درخصوص توسعه طرح های بخش شیمی ترکمنستان؛
  • یادداشت تفاهم همکاری میان کنسرن دولتی «ترکمن نفت» و شرکت سهامی «تات نفت»؛
  • توافقنامه همکاری میان آژانس «ترکمن آوتو اولاغلاری» وزارت صنایع و ارتباطات ترکمنستان و شرکت سهامی «کاماز» درخصوص خرید ماشین آلات از شرکت «کاماز».
  • یادداشت تفاهم همکاری در زمینه آموزش و پرورش ،

هم اکنون چندین شرکت معتبر تاتارستان، از جمله Kamaz، Tatneft و IED-Holding، در ترکمنستان مشغول به فعالیت هستند. لازم به ذکر است که حجم مبادلات تجاری بین تاتارستان و ترکمنستان در سال  2017 مبلغ  25 میلیون دلار و در سال 2018 مبلغ 24 میلیون دلار بوده است. دو طرف قصد دارند که در سالهای آینده مبادلات تجاری خود را بیش از پیش گسترش دهند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها