معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۶۱
۱۳۹۸/۰۴/۱۹- ۰۸:۵۷

نمایشگاه هواپیمایی آفریقا و ملاحظات مربوط به آن

در جریان نمایشگاه هواپیمایی آفریقا در حومه شهر پرتوریا هواپیماهای غیرنظامی سبک، چرخ بالهای سبک غیرنظامی، گلایدرهای ورزشی وخدمات آموزشی مربوط به صنعت هوانوردی به معرض نمایش گذاشته شد . نحوه مشارکت در نمایشگاه مذکور حاکی از آن بود که شرکتهای حاضر در نمایشگاه فعالیت خود را بیشتر بر عرضه خدمات آموزشی و ساخت هواپیماهای فوق سبک متمرکز نموده بودند.

نمایشگاه هواپیمایی آفریقا[1] از تاریخ 13 لغایت 15 تیرماه 1398 (4 لغایت 6 ژولای 2019) درمحل فرودگاه واندربوم[2] در حومه شهر پرتوریا برگزار گردید. در این نمایشگاه هواپیماهای غیرنظامی سبک، چرخ بالهای سبک غیرنظامی، گلایدرهای ورزشی وخدمات آموزشی مربوط به صنعت هوانوردی به معرض نمایش گذاشته شده بودند.

درخصوص نمایشگاه هواپیمایی آفریقا موارد ذیل قابل توجه بودند :

1- نمایشگاه مذکور از طریق همکاری شرکت اروپایی آئرو[3] و فرودگاه واندروم و با حضور 80 شرکت برگزار گردیده و درحدود 4000 بازدیدکننده از آن بازدید نمودند[4].

2- هواپیماهای عرضه شده در این نمایشگاه از نوع سبک غیرنظامی و آموزشی نظیر مدلهای  سسنا و پایپر بوده و در بخش آموزشی به نمایش گذاشته شده بودند.

3- چرخ بالهای عرضه شده در نمایشگاه از خانواده بل بوده و در سه گروه آموزشی، تفریحی و امداد-  نجات قرار داشتند.

4- دربخشی از این نمایشگاه و درفضای باز تعدادی از هواپیماهای غیرنظامی و عمدتا آموزشی و تفریحی جهت فروش به معرض نمایش گذاشته شدند ولی هواپیماهای مذکور اغلب دست دوم و با عمر بالا بودند که بنا به نظر کارشناسان هوانوردی خرید آنها بدلیل عمر زیاد و قیمت بالا فاقد منطق اقتصادی بود.

5-  دستگاه‌های شبیه ساز ( سیمولیشن‌های ) آموزشی در این نمایشگاه بر عرضه خدمات آموزشی در زمینه پرواز هواپیماهای سبک و مسیریابی الکترونیک در مسیرهای محلی تاکید داشتند.   

6- در این نمایشگاه هوایی چترهای موتوری ورزشی [5]نیز به معرض نمایش گذاشته شده بودند. چترهای موتوری مذکور در دو مدل و با وزن کمتر از 20کیلوگرم، با برد 150 تا 250 کیلومتر و حاصل تولید بدنه سبک در حومه پرتوریا، خرید موتور  و دیگر ملزمات از کشورهای مختلف و اتصال آنها به یکدیگر در آفریقای جنوبی بودند.  

7-  محصولات و خدمات عرضه شده در نمایشگاه هواپیمایی آفریقا نشانگر فعالیت موفق شرکتهای آفریقای جنوبی در زمینه صنعت هوایی در بخش هواپیماها و چرخ بالهای سبک و نیز خدمات آموزشی مربوطه بود، ولی شرکتهای قطعه ساز و شرکتهای بزرگ هواپیمایی آفریقای جنوبی در آن حضور نداشتند. با این وجود نمایشگاه مذکور نشانگر تلاش شرکتهای کوچک و متوسط آفریقای جنوبی درخصوص صنعت هوانوردی و فعالیت این گروه از شرکتها جهت تولید هواپیماهای فوق سبک  و وسایل پروازی ورزشی بود و بنظر می رسد که این صنعت در آفریقای جنوبی در مرحله شکوفایی قرار دارد.

8- فهرست شرکتهای حاضر در نمایشگاه هوایی آفریقا و مشخصات مربوط به آنها در ضمیمه آمده است.

 

[1] The African Show for General Aviation

[2] Wonderboom Airport

[3] AERO Friedrichshafen

[4] فهرست شرکتهای حاضر در نمایشگاه هوایی آفریقا و مشخصات مربوط به آنها ضمیمه است.

[5] Paramotor / Powered Paragliding

 

فهرست شرکت های حاضر در نمایشگاه 1

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما