معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۵۰
۱۳۹۸/۰۴/۱۹- ۰۸:۰۰

برکناری رئیس بانک مرکزی ترکیه

رئیس جمهور ترکیه طی بخشنامه ای در حکم قانون ، مراد چتین کایا رئیس بانک مرکزی ترکیه را از سمت خود عزل و به جای ایشان مراد اویسال معاون وی را به ریاست بانک مرکزی این کشور منصوب کرد . چتین کایا در سال 2012 به عنوان معاون رئیس بانک مرکزی وارد این بانک شد و 6 ماه قبل از پایان مدت ریاست اردم باشچی رئیس وقت بانک مرکزی ، ریاست این بانک را بر عهده گرفت .

بانک مرکزی ترکیه پس از اقدام اخیر اردوغان با درج بیانیه ای اعلام کرد که مراد اویسال رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه از سال 2016 میلادی به عنوان معاون رئیس این بانک مشغول به خدمت بوده و ایشان نیز در اولین واکنش انتصاب خویش به عنوان ریاست بانک مرکزی بر استفاده هر گونه ابزار لازم برای ثبات قیمتها استفاده نموده و بر استقلال سیاست های پولی کشور تاکید کرده اند .

 مراد اویسال کیست ؟

 اویسال متولد 1971 میلادی بوده و فارغ التحصیل دبیرستان گالاتاسرای یکی از دبیرستانهای مشهور ترکیه بوده و دارای مدرک لیسانس اقتصاد از دانشگاه استانبول  و مدرک فوق لیسانس بانکداری و بیمه از دانشگاه مرمره است .

اویسال فعالیت کاری خود را از سال 1998 در بخش بانکداری آغاز نمود . وی از سال 2007 الی 2011 رئیس اداره بازارهای سرمایه و پول حالک بانک و از سال 2011 الی 2012 معاون خزانه داری مدیر کل حالک بانک بوده و تا سال 2016 نیز دارای پست های عالی رتبه در حالک بانک ترکیه بوده است .

 مراد اویسال در سال 2016 میلادی با سمت معاون رئیس بانک مرکزی وارد این بانک شد و دو روز قبل نیز با بخشنامه در حکم قانون رئیس جمهور ترکیه  بر مسند ریاست بانک مرکزی این کشور  تکیه کرد .

 کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی معتقدند که مقاومت مراد چتین کایا رئیس اسبق بانک مرکزی در کاهش نرخ بهره‌های بانکی سبب شد تا رئیس جمهور ترکیه  کاسه صبرش لبریز شده و وی را از سمت خود بردارد .

 اردوغان همواره خواستار کاهش نرخ بهره‌های بانکی از سوی بانک مرکزی در کشور بوده و چندین بار نیز در این مورد با روسای اسبق بانک مرکزی بحث و جدل داشت ، اما هر بار مسئولان عالی رتبه این بانک با رعایت چهارچوب حفظ استقلال بانک مرکزی در اجرای سیاستهای پولی اقدام به چنین عملی نکردند .

 انتظار میرود که ریاست اویسال در بانک مرکزی شرایط بهتری برای حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان در نفوذ بیشتر بر اجرای سیاستهای پولی بانک مرکزی فراهم کند و این بار اردوغان به خواسته دیرینه خود که کاهش بهر های بانکی است برسد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما