معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۷۱
۱۳۹۸/۰۴/۲۰- ۱۹:۰۵

تلاش ترکیه برای تبدیل شدن به مرکزیت حمل و نقل جهان

ترکیه در چهارچوب پروژه خط راه آهن چین به انگلستان ، 21 مرکز لجستیک و حمل و نقل تاسیس خواهد نمود .

ترکیه که از نظر جغرافیایی در محل تقاطع راه ابریشم مدرن آسیا ( ایده رئیس جمهور چین ) به اروپا واقع شده است ، برای کنترل حجم تجاری 2 تریلیون دلاری این جاده ، فعالیتهای خود را در زمینه ساخت مراکز لجستیک سرعت بخشیده است .

 مسئولان وزارت زیرساخت ها و حمل و نقل ترکیه در این خصوص ابراز داشته اند که در نظر دارند تعداد مراکز لجستیک  در این کشور را به 21 مرکز برسانند که عملیات ساخت 9 مرکز تاکنون به پایان رسیده و به بهره برداری رسیده است .

 وزارت زیرساختها و حمل و نقل ترکیه ضمن اعلام پایان مراحل ساخت مراکز لجستیک مرسین و قونیه اعلام نموده که ساخت مرکز لجستیک  قارص  ادامه دارد و مراحل تشریفات و بوروکراتیک در مناقصه 8 مرکز لجستیک دیگر در ترکیه نیز به پایان رسیده است .

 پروژه راه ابریشم مدرن شامل 3 کریدور اصلی حمل و نقل است و کریدور میانی آن از چین آغاز شده و پس از عبور از آسیای مرکزی و ناحیه خزر از ترکیه عبور کرده و به اروپا ختم میشود .

 خط راه آهن باکو – تفلیس – قارص که با مشارکت سه کشور آذربایجان ، گرجستان و ترکیه  عملی شده است در ارتباط شبکه ریلی جاده ابریشم از چین به انگلستان اهمیت خاصی دارد و یکی از شاهراه‌های اصلی کریدور میانی به حساب می آید  . 

 حجم تجاری چین با اروپا هم اکنون روزانه به 1.5 میلیارد دلار رسیده و پیش بینی میشود که تا 5 الی 6 سال آینده این حجم به 2 میلیارد دلار در روزبالغ گردد  که برای دستیابی به آن نیز بایستی تمامی مراحل و مراکز لجستیک  خط راه آهن باکو – تفلیس –  قارص به اتمام برسد تا این خط بتواند با حداکثر ظرفیت خود نقش حیاتی در مبادلات کالا از چین به اروپا داشته باشد .

 ترکیه قصد دارد تا با گسترش محورهای مراسلاتی زمینی و ریلی خود در ارتباط گذرگاه‌های آسیا به اروپا نقش سازنده ای بازی نموده و بتواند خود را به‌هاب لجستیک در مسیر جاده ابریشم جدید تبدیل نموده و مبادلات میلیارد دلاری کالا توسط این جاده را کنترل و از آن حداکثر استفاده را بنماید .

 طول جاده ابریشم مدرن با احتساب کشورهایی که در مسیر راه این خط واقع شده اند به 109 هزار کیلومتر میرسد  و مساحت آن با احتساب در برگیری بیش از 60 کشور از شرق ، مرکز و غرب آسیا گرفته تا شرق ، مرکز و غرب اروپا به 40 میلیون کیلومتر مربع میرسد .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما