معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۱۳
۱۳۹۸/۰۴/۲۰- ۰۹:۱۸

اخبار و تحولات اقتصادی گرجستان

مهمترین اخبار و عناوین اقتصادی گرجستان در نیمه اول تیرماه 1398 که در رسانه ها و روزنامه های این کشور انعکاس یافته است به شرح ذیل می باشد : اولین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی گرجستان و صربستان در تفلیس واردات 90 درصد گندم مورد نیاز گرجستان از روسیه افزایش ورود گردشگران خارجی به گرجستان در ماه ژوئن افزایش 51 درصدی تقاضای پناهندگی اتباع گرجی از کشورهای اروپایی سفر نخست وزیر گرجستان به چین
  • اولین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی گرجستان و صربستان در تفلیس

اولین نشست کمیسیون مشترک گرجستان و صربستان 4 جولای در تفلیس با امضاء صورت جلسه نشست به پایان رسید. بر اساس صورت جلسه امضاء شده بین طرفین ، بر اهمیت همکاری در حوزه حمل و نقل، تجارت، گردشگری، حفظ حقوق مالکیت معنوی و کشاورزی تاکید شده است . طرفین همچنین به توافق رسیدند روند مذاکرات برای امضاء سند تجارت ازاد را آغاز نمایند. در چارچوب نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ، همایش تجاری با حضور تجار  دو کشور نیز برگزار شد.

 

  • واردات 90 درصد گندم مورد نیاز گرجستان از روسیه

لوان سیلاگاوا رئیس اتحادیه گندم داران گرجستان بر لزوم متنوع سازی ابزار تامین نیاز های بازار گندم گرجستان تاکید کرد. وی با اعلام اینکه گرجستان هم اکنون به گندم روسیه وابسته است، گفت با توجه به حوادث اخیر و تحریم های احتمالی روسیه باید بازار های دیگر نیز برای تامین نیاز های کشور جستجو شود.

  • افزایش ورود گردشگران خارجی به گرجستان در ماه ژوئن

.به گزارش سازمان ملی گردشگری گرجستان، در ماه گذشته 471 هزار 979 گردشگر خارجی به گرجستان سفر کردند. بر اساس همین گزارش در 6 ماه اول سال جاری 2 میلیون 127 هزار و 142 گردشگر خارجی به گرجستان سفر کردند که نسبت به سال 6 ماه اول گذشته با 10 درصد افزایش یافته است. در ماه ژوئن سال جاری بیشترین گردشگران از کشور های روسیه، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان وارد گرجستان شدند. تعداد گردشگران ایرانی در ماه ژوئیه به 13 هزار و 230 نفر رسیده است که نسبت به ژوئن سال گذشته (28 هزار و 841 نفر) با 54.1 درصد کاهش داشته است.

 

  • افزایش 51 درصدی تقاضای پناهندگی اتباع گرجی از کشورهای اروپایی

آژانس آمار اتحادیه اروپا از افزایش 51% درخواست پناهندگی اتباع گرجی ازکشورهای اروپایی در سال 2018 خبرداد.براساس اطلاعات رسمی ، در سال گذشته 5485 شهروند گرجی در خواست پناهندگی از کشورهای اتحادیه اروپا را داشته اند . در حالیکه دو سال قبل این رقم 3615 در خواست بوده است . همچنین در  جمع کل 3680 درخواست پناهندگی تنها 170 موردآن (%5) آن مورد قبول پذیرش واقع شده است. پیش تر دیوید باکرادزه رییس حزب گرجستان اروپایی، دولت را عامل اصلی مهاجرت غیر قانونی و  افزایش تقاضای پناهندگی گرجی‌ها در کشورهای اروپایی معرفی کرده بود تا وقتی دولت نتواند شرایط زندگی آرام و شغل را در کشور فراهم کند برخی مردم مجبور به مهاجرت به کشورهای دیگر اروپایی" منطقه شنگن" هستند.

  • سفر نخست وزیر گرجستان به چین

ماموکا بختادزه، نخست وزیر گرجستان که به منظور شرکت در نشست اقتصاد جهانی به چین سفر کرد، روز گذشته (۱۰ تیر ماه) با لی که چیانگ، نخست وزیر این کشور در شهر دالیان دیدار و گفت و گو کرد.مهمترین محور گفت و گو در این دیدار، گسترش همکاری‌های اقتصادی دوجانبه با استفاده از قرارداد تجارت آزاد و استفاده از ظرفیت های ترانزیتی در قالب طرح ابتکاری یک کمربند و یک جاده  موسوم به جاده ابریشم جدید بود .در این دیدار، بختادزه، چشم انداز صادرات محصولات بیشتر از گرجستان به چین و تبدیل گرجستان به محور منطقه ای را مورد بحث قرار داد. وی همچنین هفتادمین سالگرد شکل گیرى جمهوری خلق چین را تبریک گفت و از دولت چین برای حمایت از گرجستان تشکر کرد.بختادزه به دعوت مجمع جهانی اقتصاد که در شهر دالیان برگزار شد، به چین سفر کرده است.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما