معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۲۳۹
۱۳۹۸/۰۴/۱۹- ۰۹:۴۳

قانون مالکیت زمین در ازبکستان و ضرورت توجه تجار ایرانی به مشکلات خرید ملک در این کشور

قانون مالکیت و بویژه مالکیت زمین در ازبکستان از جمله قوانین مهمی است که تجار ایرانی پیش از هر گونه سرمایه گذاری و یا اقدامی‌برای خرید ملک در این کشور لازم است ابعاد مختلف آن را مورد توجه قرار دهند. در این راستا گزارش خلاصه ذیل زوایای مهم قانون مالکیت زمین در ازبکستان و همچنین تغییرات و اصلاحات صورت گرفته در طی یکسال اخیر را مورد کنکاش قرار می دهد که امید است راهنمای فعالین اقتصادی کشورمان که در نظر دارند در این کشور به فعالیت سرمایه گذاری و یا تجاری جدید بپردازند قرار گیرد .

مهمترین قانون مرتبط با زمین در ازبکستان "قانون زمین" مصوب سال 1998 می‌باشد که به موجب ماده 16 این قانون ، زمین تحت مالکیت دولت و ثروت و دارایی ملی محسوب می‌شود و بر اساس ماده 42 همین قانون موارد استفاده از زمین و نحوه بهره برداری از آن به اشکال مختلف محدود شده است . اگرچه در مواد 17 و ماده 19 قانون مذکور اجازه بهره برداری اشخاص حقیقی و حقوقی ازبکستان برای بهره برداری از زمین تحت شرایطی معین داده شده است.

در ازبکستان در خصوص زمین علاوه بر قانون زمین مصوب 1998 ، چندین قانون دیگر نیز می‌باشد که از جمله می توان به قانون شهرسازی مصوب 2002 و قانون موسسه کشاورزی مصوب 2004 ، قانون مزرعه کشاورزی تخصصی مصوب 1998 ، قانون منابع زیرزمینی مصوب 1994، قانون مناطق حفاظت شده مصوب 1993، قانون کادستر دولتی زمین مصوب 1998 ، قانون کاداستر دولتی مصوب 2000 ، قانون نقشه برداری مصوب 2011 که نظارت بر چگونگی مالکیت و بهره برداری از زمین نیز تحت نظارت هیات وزیران ، استانداری‌ها ، شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها می‌باشد. بر همین اساس نیز زمین‌های مورد اشاره در قوانین به 8 گروه چون زمین کشاورزی ، زمین مسکونی در شهر و روستا، زمین مورد بهره برداری صنعتی ( حمل و نقل ، ارتباطات ، دفاعی) ، زمین مناطق حفاظت شده و مناطق تفریحی، زمین میراث فرهنگی و تاریخی، زمین جنگلداری ، زمین مورد استفاده تاسیسات عامه (آب ، مخازن آب و غیره) و زمین‌های ذخیره تقسیم بندی شده است.

اخیراً آقای شوکت میرضیایف رئیس جمهور این کشور در 20 دی ماه 1397 برای توسعه روند مدنیت (توسعه شهری شدن) در این کشور فرمانی را صادر نمود که بر آن اساس مجلس قانون گذاری ازبکستان  قانون مالکیت خصوصی زمین‌های غیر کشاورزی را تهیه و تصویب نمود و متعاقب آن نیز در 12 اردیبهشت ماه 1398 مجلس سنا قانون مذکور را تایید کرد  که به موجب آن از 10 تیرماه 1398 (برابر با اول جولای 2019) مالکیت خصوصی اتباع ازبک بر زمین‌های مسکونی و ساختمانها به رسمیت شناخته شده است. در این ارتباط متقاضیان ازبک می توانند قطعه زمین‌های ساخته نشده و یا زمین‌های زیر ملک ساخته شده خود را تحت شرایطی مشخص از دولت خریداری کنند و سند به نام آنها صادر شود این نوع مالکیت موروثی بوده و به نسل های بعدی نیز منتقل خواهد شد.

ـ با وجود صدور قانون خصوصی شدن زمین (غیر کشاورزی) هنوز قوانین پایه این کشور از جمله  ماده 55 قانون اساسی جمهوری ازبکستان ، مالکیت زمین، زیر بستر زمین، نباتات و حیوانات و سایر منابع طبیعی را ملی و تحت حفاظت دولت می داند.

ـ قانون مالکیت خصوصی زمین، تنها شامل اتباع ازبک شده و اتباع خارجی را شامل نمی‌شود و لذا اتباع خارجی در صورت خرید ملک تجاری و یا مسکونی بر اساس قوانین فعلی تنها مالک ساختمان (اعیان) بوده و زمین (عرصه) در مالکیت دولت می‌باشد و بر اساس قوانین این کشور در مواردی چون اجرای طرحهای عمرانی و توسعه شهری امکان سلب مالکیت و تخریب ملک برای اهداف عمرانی وجود دارد که در این حالت دولت ، معادل قیمت زمین (بر اساس کارشناسی دولتی) و یا یک ملک در مناطق دیگر را به تبعه خارجی واگذار می‌کند که در بیشتر موارد این گونه مالکین از نتیجه حکم متضرر می‌شوند.

ـ در هر صورت توصیه می‌شود درصورت خرید ملک در ازبکستان، با اخذ سند مکتوب از شهرداری، از قرار نداشتن ملک در طرحهای توسعه شهری و یا عمرانی (منطقه قرمز) اطمینان حاصل نمایند.

ـ دولت ازبکستان به فرمان رئیس جمهور این کشور در تاریخ 15 دی ماه 1397 ، قانونی را با عنوان "قانون گرفتن اقامت با خرید ملک " وضع نمود که به موجب آن افرادی که در شهر تاشکند ملکی به ارزش 400 هزار دلار و یا ملکی به ارزش 200 هزار دلار در شهرهای سمرقند ، بخارا، نمنگان ، اندیجان و خوارزم و یا ملکی به ارزش 100 هزار دلار در ایالت خودمختار قراقالپاقستان و دیگر استانها خریداری کنند، می توانند از روادید ورود متعدد سه ساله (با امکان تجدید نامحدود) برخوردار گردند. اگرچه به نظر می رسد این قانون به دلایل فوق توسط اتباع خارجی تاکنون مورد استقبال واقع نشده است.  

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها