معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۲۲۱
۱۳۹۸/۰۴/۲۱- ۱۷:۵۲

امضای موافقتنامه آزاد تجاری میان ویتنام و اتحادیه اروپا

در تاریخ 30 ژوئن 2019 ( 9 تیر ماه 1398 ) ، مقامات دولت ویتنام و اتحادیه اروپا موافقتنامه آزاد تجارت آزاد و حمایت از سرمایه گذاری ویتنام و اتحادیه اروپا را در هانوی به امضاء رساندند . نخست وزیر ویتنام و نماینده اتحادیه اروپا در مراسم امضای این موافقتنامه‌ها شرکت کردند. در این مراسم نخست وزیر ویتنام بیان کرد که امضای این موافقتنامه افق همکاری میان ویتنام و اتحادیه اروپا را گسترده‌تر، جامع‌تر ومحکم‌تر خواهد کرد به طوری که پاسخگوی نیازهای مردم و تجار دو طرف باشد. نامبرده تأکید کرد که با توجه به سیاست خارجی چند جانبه، تنوع بخشی روابط و چشم انداز همگرایی بین المللی، ویتنام برای همکاری با اتحادیه اروپا اهمیت زیادی قائل است و درنهایت اظهار امیدواری کرد که مجلس ویتنام و پارلمان اروپا این موافقتنامه را به زودی تصویب نمایند.

توجه رسانه‌های بین المللی به امضای موافقتنامه آزاد تجاری ویتنام و اتحادیه اروپا

روزنامه مردم چاپ هانوی به گزارش از اخبار خارجی و خبرگزاری ویتنام خبر داده که موافقتنامه آزاد تجاری ویتنام و اتحادیه اروپا همچنان موضوع مورد توجه مطبوعات بین المللی قرار گرفته است. مطبوعات اروپا مقالات متعددی از ارزیابی مثبت خویش از امضای این موافقتنامه چاپ کرده اند. که در ذیل به بخشی از آنها اشاره خواهد شد.

 در تاریخ1جولای وب سایت(irishexaminer.com)گزارش کرد که موافقتنامه آزاد تجاری ویتنام و اتحادیه اروپا فرصت بزرگ را برای تولیدکنندگان ایرلند به خصوص در زمینه کشاورزی به وجود می آورد. این توافقِ برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا منجمله ایرلند مطلوب می‌باشد. این توافق منافع مستقیم را ایجاد می نماید و میزان کالای صادراتی را افزایش می دهد و فرصت برقراری ارتباط تجاری و خدماتی را به وجود می آورد.

در عین حال(The Insider Stories ) ارزیابی کرد که موافقتنامه مذکور پیوند اتحادیه اروپا و جنوب شرقی آسیا را تقویت و به تسریع همکاری میان آ سه آن و اروپا کمک می‌کند. در کنار منافع اقتصادی، این موافقتنامه نیز دارای هدف پیشبرد توسعه پایدار در ویتنام و اروپا می‌باشد.

(Euractive) به گزارش از شورای اروپا عنوان کرد که این یکی از جاه طلب ترین موافقتنامه‌های امضاء‌ شده‌توسط اتحادیه اروپا با یک کشور در حال توسعه می‌باشد. این روزنامه به نقل از کارشناسان اقتصادی تأیید کرد که " آزادی تجاری هنوز نمرده است".

روزنامه (I’Echo) بلژیک ارزیابی کرد که اتحادیه اروپا دنبال هدف تحکیم جایگاه این اتحادیه در ویتنام می‌باشد و ویتنام را یکی از شرکای تجاری اصلی می داند. دو طرف سالیانه حدود 50 میلیارد یورو کالا و چهار میلیون یورو خدمات تبادل می‌کنند. یورو نیوز نیز گزارش کرد که امضای این موافقتنامه به افزایش قابل ملاحظه سرمایه گذاری اروپا در ویتنام کمک می‌کند.

 (Le Figaro) چاپ فرانسه مقاله ای به عنوان موافقتنامه بازار پرامید ویتنام برای اروپا را باز می‌کند منتشر کرد . از نظر اروپا،  ویتنام " ببر آسیا" و دومین شریک تجاری اتحادیه اروپا درمنطقه است. امضای این موافقتنامه با ویتنام، در دسترسی اروپا به بازار کشورهای آ سه آن کمک می‌کند .

رویترز نیز ارزیابی کرد که این موافقتنامه به تحکیم همکاری اروپا با جنوب شرقی آسیا جهت تقویت همکاری آ سه آن و اتحادیه اروپا، تحقق یابی روابط تجاری و سرمایه گذاری نزدیک تر میان دو منطقه کمک می‌کند.

بیزینس تایمز سنگاپور نیز مقاله ای را به عنوان ویتنام، الگوی روند انتقال و توسعه موفقیت آمیز چاپ کرد که حرکت فعال ویتنام از ایجاد زیرساخت، تولید ارزش افزوده تا افزایش میزان پروژه‌های ملک و املاک را تحسین نمود. طبق مقاله مذکور، اکثر موفقیت اقتصادی ویتنام از سیاست بهبود فضای سرمایه گذاری ناشی می‌شود که به جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی بلند مدت کمک می‌کند. یک سرمایه بزرگ دیگر ویتنام، نیروی انسانی فراوان و رقابتی است. مقاله ارزیابی کرد که ویتنام همچنان کشور نمونه در روند انتقال و توسعه موفقیت آمیز می‌باشد که سرمایه گذاران خارجی آماده مشارکت در این اقتصاد هستند.

مقاله تحسین امضای موافقتنامه آزاد تجاری میان ویتنام و اتحادیه اروپا از(The Australian) در تاریخ 30 ژوئن چاپ شد. این مجله با اشاره به بیانیه اتحادیه اروپا گزارش کرد که موافقتنامه آزاد تجاری" جاه طلب ترین توافق تجارت آزاد امضا شده با یک کشور در حال توسعه" است. موافقتنامه آزاد تجاری مذکور به حذف 99 درصد تعرفه منجمله حذف برخی تعرفه به مدت ده سال کمک خواهد کرد. مقاله مذکور به این اشاره کرده که ویتنام، یکی از سریعترین اقتصادهای منطقه درصادرات و سرمایه گذاری خارجی است که بیش از ده موافقتنامه آزاد تجاری منجمله موافقتنامه جامع و پیشرفته فرا اقیانوسیه (سی پی تی پی پی) امضا کرده است. اتحادیه اروپا دومین بازار صادرات ویتنام پس از آمریکا محسوب می‌شود.

فرصت و چالش برای کشاورزی ویتنام در حین مشارکت در موافقتنامه آزاد تجاری ویتنام و اتحادیه اروپا

در هفته اخیر وزارت کشاورزی و عمران روستایی با همکاری وزارت صنعت و تجارت، اتاق بازرگانی و صنعت ویتنام کنفرانس ارزیابی فرصت‌ها و تأثیرات موافقتنامه آزاد تجاری ویتنام و اتحادیه اروپا را برگزار کرد. قبل از آن، در تاریخ 25 ژوئن، شورای اتحادیه اروپا امضای موافقتنامه مذکور و موافقتنامه حمایت از سرمایه گذاری میان این اتحادیه و ویتنام را تصویب کرده بود . اکنون، ویتنام در شانزده موافقتنامه آزاد مشارکت دارد. خصوصاً امضای موافقتنامه آزاد تجاری ویتنام و اروپا فرصت بزرگ برای زمینه کشاورزی است که به تسهیل و پیشبرد صادرات و ارتقای توانایی رقابت برای بخش کشاورزی کمک می‌کند.

اجرای موافقتنامه مذکور رقابت تولیدات داخلی ویتنام با محصولات وارداتی از کشورهای دیگر را افزایش می دهد لیکن کالاهای وارداتی مزایای بیشتر و دانش بالاتری دارند، از طرفی موانع تعرفه ای به تدریج کاهش خواهد یافت .

موافقتنامه آزاد تجاری ویتنام و اتحادیه اروپا و موافقتنامه حمایت از سرمایه گذاری ویتنام و اتحادیه اروپا از موافقتنامه‌های مدرن و آزاد و جامع با کیفیت و استاندارد جهانی محسوب می‌شود و منافع متقابل زیادی برای ویتنام و اتحادیه اروپا دارد. ویتنام و اتحادیه اروپا می‌بایست از اثرات این موافقتنامه‌ها برای برای استحکام و توسعه روابط تجاری دو جانبه به سطح بالاتر و ایجاد منافع عملی برای تجار و مردم دو طرف استفاده نمایند.

از نظر اتحادیه اروپا، ویتنام برای بازار صادرات محصولات کشاورزی اروپا بسیار جذاب است. با توجه به 94 میلیون نفر جمعیت، توسعه قشر متوسط، سنت غذایی دیرینه، نیاز بازار ویتنام نسبت به محصولات کشاورزی اروپا به شدت افزایش می یابد. متقابلاَ ویتنام نیز تولید کننده محصولات کشاورزی، میگو و ماهی، بادام هندی و .. است و می تواند تأمین کننده قوی نیاز مصرف کنندگان اروپایی باشد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها