معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۵۸
۱۳۹۸/۰۴/۲۲- ۱۱:۴۹

صندوق بین‌المللی پول: تبدیل شدن پاناما به سنگاپور آمریکای‌لاتین

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، پاناما طی 25 سال گذشته با ثبت متوسط رشد اقتصادی سالیانه 5.9 %، عملکردی همانند سنگاپور و کره‌جنوبی در عرصه اقتصادی داشته است. این نهاد مالی بین‌المللی عامل اصلی این موفقیت را درآمدهای ناشی از کانال پاناما و جذب سرمایه‌های خارجی توسط این کشور دانسته است. در عین حال، صندوق بین‌المللی پول دو چالش عمده پاناما در این مسیر را "شکاف عمیق طبقاتی" و "فساد گسترده اداری" اعلام نموده است.

آلخاندرو سانتوس[1]، رئیس بخش نیمکره غربی صندوق بین‌المللی پول[2] 10 تیرماه (1 ژوئیه) در مصاحبه با شبکه خبری بی. بی. سی. اسپانیولی ، ارزیابی این نهاد مالی بین‌المللی از وضعیت اقتصادی پاناما سه دهه گذشته را تحلیل نمود. وی با اشاره به موفقیت دولت پاناما در ثبت متوسط رشد اقتصادی سالیانه 5.9 % طی 25 سال گذشته از این کشور به عنوان "سنگاپور آمریکای لاتین"[3] نام برده و این موفقیت را "جهش بزرگ"[4] خواند.

          مسئول بخش قاره آمریکای صندوق بین‌المللی پول تصریح نمود، در حالی که اغلب دولت‌های منطقه آمریکای لاتین در دهه 1980 میلادی به دلیل بدهی‌های سنگین خارجی، کسری شدید بودجه و نرخ بالای تورم در بحران اقتصادی بسر می‌بردند و از این برهه به عنوان "دهه بحران بدهی‌ها" یا به "دهه از دست رفته"[5] یاد می‌کردند، ولی دولت پاناما با اتخاذ رویکرد گشایش بازارهای تجاری خود بر روی اقتصاد جهان موفق شد تا طی مدتی کمتر از سی سال، رشد منظم اقتصادی همانند سنگاپور و کره‌جنوبی را ثبت نماید.

          ثبت متوسط رشد اقتصادی سالیانه 5.9 % طی 25 سال، کشور پاناما را از این نظر در جایگاه بالاتری نسبت به کشورهایی همچون جمهوری دومینیکن، پرو، شیلی و کاستاریکا در منطقه قرار داده است. رشد اقتصادی این کشور واقع در منطقه آمریکای مرکزی طی سی سال گذشته، دو برابر متوسط رشد اقتصادی منطقه آمریکای لاتین ارزیابی شده است. از دید صندوق بین‌المللی پول عامل اصلی این جهش بزرگ، درآمدهای ناشی از کانال پاناما و جذب سرمایه‌گذاری‌های مستقیم و غیرمستقیم خارجی در قالب فعالیت‌ها و خدمات ارائه شده از سوی شرکت‌های بزرگ و چندملیتی مستقر در این کشور می‌باشد. علاوه بر این، موفقیت پاناما در تعریض کانال بین اقیانوس آرام و اطلس ، که از اواسط سال 2016 عملیاتی گردید، در افزایش تعداد ناوگان‌های عبوری و به تبع آن افزایش درآمد این کشور نقش مهمی ایفا کرده است.

          در سایه این رشد منظم و مدوام اقتصادی، میزان فقر در پاناما نیز کاهش چشمگیری داشته و از رقم 22 % جمعیت فقیر نسبت به کل جمعیت در سال 2010 به 13 % در سال 2018 رسیده است. طی این مدت 150 هزار پانامایی از فقر خارج شده‌اند.

نقاط ضعف اقتصاد پاناما

            آلخاندرو سانتوس، در ادامه این مصاحبه ضمن تأکید بر موفقیت‌های پاناما بر این نکته نیز اذعان می‌نماید که علیرغم تمامی این شرایط، ولی این کشور هم‌چنان درگیر مشکلات و معضلات ساختاری همانند "شکاف عمیق طبقاتی" و "فساد گسترده اداری" است.

          سانتوس با اشاره به آمار بانک جهانی در سال 2017، پاناما را به لحاظ نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی در منطقه آمریکای لاتین، پس از برزیل و هندوراس سومین کشور در منطقه آمریکای مرکزی، حوزه کارائیب و آمریکای جنوبی و هفتمین کشور در جهان اعلام نموده و افزوده است ونزوئلا به دلیل عدم وجود آمار رسمی و مورد اطمینان در این رتبه‌بندی آورده نشده است. وی تصریح نمود که فقر جوامع سرخ‌پوستی و بومیان پاناما 10 برابر سایر اقشار جامعه این کشور است.  

          این مقام صندوق بین‌المللی پول، دو نمونه از مصادیق فساد گسترده در نظام سیاسی و اداری این کشور واقع در منطقه آمریکای مرکزی را "رسوایی شرکت برزیلی اودبرشت" و پرداخت رشوه میلیون دلاری به برخی مقامات پاناما جهت برنده شدن در مناقصات پروژه‌های بزرگ عمرانی و افشای "اسناد پاناما"[6] مبنی بر تبدیل شدن این کشور به یکی از مراکز عمده پولشویی، فرار مالیاتی و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی در قالب شرکت‌های پوسته‌ای با دارایی‌های پنهان عنوان نمود.

  • با توجه به روی کار آمدن دولت لائورنتینو کورتیسو در پاناما، یکی از مهم‌ترین چالش‌های دولت جدید تداوم رشد اقتصادی کشور خواهد بود. بنا بر اعلام صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی پاناما در سال 2018 حدود 3.7% بوده و تخمین زده شده که این رشد در سال جاری میلادی به بیش از 6 % خواهد رسید.
  • طبق گزارش منتشره توسط سازمان شفافیت بین‌الملل، پاناما به لحاظ شاخص فساد در سال 2018 از میان 180 کشور جهان در رتبه 93 قرار گرفت.
  • بر اساس ارزیابی صورت گرفته در دسامبر 2016 توسط وزارت دادگستری آمریکا، شرکت برزیلی اودبرشت به منظور انعقاد قرارداد در کشورهای مختلف منطقه آمریکای لاتین، 788 میلیون دلار رشوه به مقامات دولتی پرداخت کرده بود، که از این میزان 59 میلیون دلار آن به مقامات پانامایی بوده است.

[1]. Alejandro Santos 

[2]. Departamento del Hemisferio Occidental del Fondo Monetario Internacional 

[3]. Singapur Latinoamericano

[4]. Salto Cuántico

[5]. Década Perdida

[6]. Panama Papers  

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها