معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۶
۱۳۹۸/۰۴/۲۵- ۱۴:۱۷

رکورد تولید برق بادی در شش ماهه اول 2019 در سوئد

براساس اعلام اتحادیه تولیدکنندگان انرژی سوئد (Energiföretagen ) تولید برق بادی در نیروگاه‌های برق بادی این کشور در شش ماهه اول 2019 به بالای 10تراوات ساعت رسید و چنانچه این روند به همین شکل ادامه پیدا کند ،کل تولید برق بادی در پایان امسال به 20 تراوات ساعت خواهد رسید که بیشترین میزان نسبت به همه سالهای گذشته خواهد بود. طبق اعلام اتحادیه فوق ، سوئد هم اکنون از نظر تولید برق بادی از برخی از همسایگان خود یعنی دانمارک و نروژ جلوتر است اما تا سال 2015 این روند برعکس بود. پیش بینی می‌شود تولید برق بادی در سوئد تا سال 2022 به 40 تراوات ساعت برسد.

 نیروگاه‌های برق بادی در سوئد به سرعت در حال رشد بوده و یکی از دلایل اصلی آن ارزانتر شدن هزینه‌های ساخت توربین‌های بادی است. یکی از بزرگترین پروژه‌های برق بادی دنیا،  Markbygden است که هم اکنون در منطقه پیتئو (Piteå ) واقع در شمال سوئد در حال اجراست. در مجموع 179 توربین بادی با حمایت و سرمایه گذاری «جنرال الکتریک» و «گروه سرمایه گذاری سبز» در این منطقه در حال ساخت می‌باشد و قرار است  تا پایان 2021 به بهره برداری برسد. لازم به ذکر است که هم اکنون حدود 3680 توربین بادی با ظرفیت 7506 MW  و تولید سالانه 19,8TWh در سوئد وجود دارد. این کشور پتانسیل تولید 510TWh/a برق بادی در خشکی و46TWh/a در دریا را دارد. هم اکنون تقریبا یک چهارم برق تولیدی سوئد از منبع باد تامین می‌شود.

شایان ذکر است علیرغم کمبود برق در برخی مناطق این کشور ، خالص صادرات برق سوئد در شش ماهه اول 2019 رشد بسیار خوبی داشته و نزدیک به 13.8  تروات ساعت رسید درحالیکه این رقم در دوره مشابه سالهای 2018 و 2017  حدود 10 تراوات ساعت بود. چنانچه این روند به همین شکل ادامه پیدا کند در پایان امسال به رکورد 22.6 تراوات ساعت برق خواهد رسید. مهمترین خریداران برق سوئد ، کشورهای فنلاند ، لهستان ، لیتوانی ، دانمارک و آلمان هستند. سوئد در عین حال 4.7 تراوات ساعت برق نیز وارد کرده است . شایان ذکر است که کل تولید برق سوئد 158 تراوات ساعت در سال می‌باشد.  

علیرغم اینکه تولید برق بادی در سوئد به شدت در حال رشد است اما هیچ یک از شرکتهای سوئدی جزء سازندگان توربین‌های بادی نیستند. اصلی ترین تامین کنندگان توربین‌های برق بادی در بازار سوئد عبارتنداز : Vestas  دانمارک ، زیمنس آلمان ،Gamesa  اسپانیا و Enercon  آلمان .  اخیرا نیز شرکت آمریکایی جنرال الکتریک به یکی از تامین کنندگان اصلی توربین‌های برق بادی در سوئد تبدیل شده است.

-از مزرعه برق بادی  Markbyden واقع در منطقه پیتئو (Piteå )  در شمال سوئد به عنوان یکی از بزرگترین پارکهای تولید برق بادی اروپا و دنیا یاد می‌شود . در مجموع 179 توربین بادی با حمایت و سرمایه گذاری «جنرال الکتریک» و «گروه سرمایه گذاری سبز» در این منطقه در حال ساخت می‌باشد و قرار است  تا پایان 2021 به بهره برداری برسد. با بهره برداری از این پروژه ، حدود 7-6 درصد کل برق سوئد از این مزرعه بادی تامین خواهد شد.

در سال 2016 و براساس توافق بین احزاب مختلف سوئد (حزب سوسیال دموکرات ، سبز، چپ ، حزب مرکز ، دموکرات مسیحی و حزب مودرات ) در قالب توافقنامه انرژی ، برنامه ریزی شده است تا سال 2040 صد درصد تامین برق مورد نیاز کشور از منابع تجدید پذیر تولید شود. در همین راستا تصمیم گرفته شده است مبلغ 70 میلیارد کرون ( معادل 7میلیارد یورو) تنها در بخش انرژی‌های بادی سرمایه گذاری شود.-در بهار امسال احزاب مودرات (راست میانه) و دموکرات مسیحی سوئد ضمن تشکیک در توافق نامه انرژی سال 2016 ، خواهان افزایش سرمایه گذاری‌ها در بخش انرژی هسته ای شدند که البته حزب حاکم به رهبری سوسیال دموکرات ها ، توافق سال 2016 را ملاک قرار می دهند.

برخی منتقدان معتقدند ساخت توربین‌های بادی موجب انتشارگازهای گلخانه ای می‌شود و صرفه اقتصادی هم ندارد و زندگی پرندگان را نیز به خطر می اندازد و بایستی در چشم انداز بسیار دور و اولویت های آخر قرار گیرد . اما این صدا در سوئد راه به جایی نبرده است و نصب توربین‌های برق بادی روز به روز درحال افزایش است.  لازم به ذکر است که هم اکنون نیروگاههای برق آبی  و هسته ای حدود 40 درصد برق سوئد را تولید می‌کنند و همانطور که گفته شده نیروگاه‌های بادی نیز نزدیک به یک چهارم کل برق تولیدی این کشور ا تامین می‌کنند. کل تولید برق سوئد 158 تراوات ساعت در سال می‌باشد. 

 

         

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما