معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۱۴
۱۳۹۸/۰۴/۲۶- ۱۴:۲۸

توسعه خودرو های برقی در نروژ

"اتحادیه جاده‌های نوردیک " (NVF) اخیرا اعلام نموده است که بیش از ۴۸ درصد از تمامی خودروهای خریداری شده در شش ماهه نخست سال جاری در نروژ خودروهای الکتریکی بوده‌اند. از جمله خودروهای الکتریکی مورد استقبال در نروژ می توان به مدل "تسلا ۳ " اشاره کرد که در شش ماهه نخست سال جاری بیشترین فروش را در این کشور داشته است . در سال گذشته نیز در حدود 37 درصد کل فروش خودرو های نو در نروژ را اتومبیل های برقی به خود اختصاص داده بود .

این گزارش  همچنین می افزاید که  میانگین جهانی خریداری خودروهای الکتریکی در سال گذشته  ۲۰۱۸ برابر با 31.2 درصد از کل معاملات خودرو بوده است که از این لحاظ نیز نروژ دارای یکی از بیشترین درصد سهم  بازار خودروی الکتریکی در جهان محسوب می‌گردد .

از طرفی روندهای بازار خرید و فروش خودرو در بیشتر بازارهای اروپای غربی در سال جاری رو به کاهش نهاده است اما در نروژ، این نمودار روندی معکوس را نشان می دهد و در حال حاضر بازار خوردو در این کشور نسبت به مقطع مشابه سال گذشته و با 78209  معامله خودرو جدید رشد  1.9٪  داشته است و بر اساس آمار های موجود تا 12 جولای 2019  ،  این کشور  بهترین  جایگاه بازار خودرو های برقی در  اروپای غربی را همچنان برای خود حفظ کرده است .

 نروژ در سال های اخیر و در چارچوب افزایش استانداردهای زندگی و جلوگیری از افزایش آلاینده‌های محیط زیستی، توانسته است با سرمایه گذاری قابل توجهی ، مقام اول توسعه خودرو های برقی در قاره اروپا را به خود اختصاص دهد. این کشور همچنین در نظر دارد از سال 2025 فروش خودرو های دیزلی را کلا ممنوع کرده و در گام بعدی محدودیت های جدی برای کلیه خوردو های با سوخت فسیلی وضع  و اجرا نماید. در چارچوب این برنامه و در تا سال گذشته 2018 در حدود  24 درصد کل خودرو های در حال تردد در نروژ  را اتومبیل های برقی و هیبریدی تشکیل داده بود .

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما