معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۵
۱۳۹۸/۰۴/۲۵- ۱۶:۵۴

اخبار اقتصادی گرجستان

مهمترین اخبار اقتصادی گرجستان در هفته جاری به شرح زیر بوده است :
  • تهیه فهرست پروژه‌های آماده سرمایه گذاری کشورهای مشارکت شرقی

گنادی آرولادزه از آماده سازی لیستی از پروژهای نیازمند به سرمایه گذاری توسط کشورهای طرح مشارکت شرقی خبر داد  که به سرمایه گذاران از اتحادیه اروپا این امکان را خواهد داد که پروژه‌ها را پیش از سرمایه گذاری با جزئیات بررسی و ارزیابی کنند .

این لیست شامل پرو ژه‌های هر دو بخش دولتی و خصوصی در کشورهای آذربایجان، بلاروس ، مولداوی، گرجستان، ارمنستان و یونان خواهد شد . و پروژه‌ها در زمینه‌های کشاورزی، بازیافت، زیر ساخت، حمل و نقل و توریسم خواهد بود . اولین فروم سرمایه گذاری مشارکت شرقی در 11 جولای در شهر باتومی‌برگزار خواهد شد .

  • ترکیه مقصد گردشگران روسی با ادامه تنش بین گرجستان و روسیه 

با افزایش تنشهای سیاسی بین روسیه و گرجستان در هفته‌های اخیر و دستور پوتین بر توقف پرواز های مستقیم بین روسیه و گرجستان از 8 جولای (17 تیر) .گردشگران روسی مقصد گردشگری خود را به ترکیه تغییر داده اند. همچنین براساس اخبار وزارت حمل و نقل روسیه در تاریخ 8 جولای تنها 4500 نفر از 54000 تبعه روس در گرجستان بلیط های خود را تغییر نداده و این افراد از مسیر های مختلف به روسیه باز خواهند گشت. در ادامه بحران ایجاد شده در روابط دو کشور کارگزاران تور های گردشگری روسیه مقصد های ترکیه ، قبرس جنوبی ، ارمنستان ، قبرس شمالی ، را به مسافران پیشنهاد می‌کنند . طبق گفته معاون وزیر گردشگری روسیه خطوط هوایی این کشور حدود 47 میلیون دلار از توقف پرواز ها به گرجستان خسارت خواهند دید . همچنین طبق گفته رئیس فدراسیون هتل داران و رستوران داران گرجستان با کنسل شدن 80 درصد رزروهای هتل ها توسط گردشگران روس،  این کشور تا کنون 710 میلیون دلار متضرر شده است .

  • دومای روسیه طرح تحریم های اقتصادی علیه گرجستان را پس نمی‌گیرد 

ویاچسلاو ولودین رئیس دومای روسیه امروز اعلام کرد  علی رغم مخالفت رئیس جمهور به تحریم های علیه گرجستان، طرح تحریم ها که روز گذشته به تصویب رسید پس گرفته نمی‌شود. وی معتقد است که بدلیل تشدید روسیه ستیزی در گرجستان تحریم ها باید به اجرا در آید.

  • سهم اقتصاد سایه در  کل اقتصاد گرجستان به 65 درصد می رسد 

بنا به گزارش اداره ملی آمار کشور ، سهم اقتصاد سایه در اقتصاد کشور افزایش یافته است. گوگیتا تودرادزه رئیس سازمان آمار ملی کشور از انتشار گزارش کامل در خصوص فعالیت های غیر قانونی از جمله روسپیگری و اعتیاد به مواد مخدر در گرجستان در ماه‌های آینده خبر داد و گفت متاسفانه در سال های اخیر سهم اقتصاد سایه همواره رو به افزایش بوده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما