معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۲۷
۱۳۹۸/۰۴/۲۶- ۰۹:۲۰

اقتصاد رو به رشد بنگلادش و جذب سرمایه گذاران کره ای

تعداد شرکت های کره ای متقاضی سرمایه گذاری در بنگلادش به واسطه روند رشد چشمگیر این کشور در حال افزایش است. در سال مالی گذشته شرکت اِس کِی کره جنوبی سرمایه گذاری مشترکی را با یکی از شرکتهای حوزه پتروشیمی‌بنگلادش به مبلغ دو و نیم میلیارد دلار جهت راه اندازی یک مجتمع پتروشیمی وترمینال گاز مایع انجام داد. بگفته رایزن تجاری سفارت بنگلادش در سئول، درحال حاضر بیش از 150 شرکت کره ای با سرمایه ای بالغ بر 15. 1 میلیارد دلار در بنگلادش حضور دارند. بخش اعظم سرمایه گذاری کره جنوبی در بنگلادش هم اکنون در بخش تولید پوشاک متمرکز است اما این کشور در تلاش است تا درحوزه‌های نیروگاه، کشتی سازی، مسکن و بخش بانکی نیز ورود نماید.

بر اساس اعلام بخش اقتصادی سفارت بنگلادش در کره جنوبی طی شش ماه گذشته حدود 20 شرکت بزرگ کره ای مراتب علاقمندی خود جهت سرمایه گذاری در بنگلادش را اعلام کرده اند که این امر حاکی از بهبود سریع فضای سرمایه گذاری دراین کشور است. آقای مصطفی کمال رئیس اتاق مشترک صنعت و بازرگانی کره جنوبی - بنگلادش با اعلام اینکه تعداد سرمایه گذاران کره ای که در حال ورود به بنگلادش هستند در حال افزایش است، گفت: اکثر تولیدات شرکت های کره ای در بنگلادش، به کره صادر خواهد شد. هر چند میزان صادرات بنگلادش به کره جنوبی در حال افزایش است اما شکاف تجاری موجود بین دو کشور بسیار زیاد است.       بر اساس آمار اداره توسعه صادرات، میزان صادرات بنگلادش به کره از رقم 101.28 میلیون دلار در سال مالی 2008 ؛ به عدد 245.84 میلیون دلار در سال 2017 و در یازده ماهه نخست سال مالی 2018، به 348 میلیون دلار رسیده است. در مقابل صادرات کره جنوبی به بنگلادش در سال مالی 2017، 1.2 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با یک دهه پیش از آن(864.78 میلیون دلار) رشد چشمگیری داشته است.

 

رشد صادرات بنگلادش به کره جنوبی طی سالهای مالی 2019-2009

 پوشاک، محصولات کشاورزی، موادغذای یخ زده، مواد شیمیایی، نخ کنف و محصولات کنفی عمده اقلام صادراتی بنگلادش به کره جنوبی را تشکیل می دهند. نیازهای وارداتی بنگلادش به کره شامل آهن، کشتی، قایق، سازه‌های شناور، کاغذ، پلاستیک، سیمان، آهک، رآکتور هسته ای، لوازم مکانیکی و الکتریکی، ابزارها و قطعات الکترونیکی همچون تلویزیون و تلفن همراه می‌باشد. مدیر تحقیقات مرکز گفتگوهای سیاستگذاری، که یکی از اتاق های فکر پیشرو در بنگلادش است، ضمن تائید روند رو به رشد صادرات محصولات بنگلادش به کره جنوبی بر این نکته تأکید دارد که میزان صادرات در مقایسه با حجم واردات بسیار پائین است. با در نظر گرفتن این شرایط، این مرکز پیشنهاد مشارکت جامع در زمینه همکاریهای تجاری، سرمایه گذاری و فنی میان دو کشور را مطرح نموده است.

حقیقت آن است که مزایایی که دولت بنگلادش برای سرمایه گذاری خارجی در مناطق ویژه اقتصادی این کشور در نظر گرفته شرکتهای بسیار بزرگ کره ای را ترغیب به سرمایه گذاری در این مناطق نموده است. برای مثال شرکت هیوندای اخیرا ابراز تمایل نموده تا در دو بخش انرژی و برق درمناطق ویژه اقتصادی بنگلادش سرمایه گذاری نماید. با توجه به روند رو به رشد ورود سرمایه مستقیم کره به بنگلادش، داکا ضمن استقبال از افزایش سرمایه گذاری‌های کره، مشتاقانه حاضر به ارائه تسهیلاتی چون زمین و برخی معافیت های تعرفه ای و گمرکی به کره جنوبی شده است تا از این طریق منطقه ویژه اقتصادی چیتاگونگ هر چه زودتر به بهره برداری کامل برسد. مقامات رسمی‌کره جنوبی طی هفته گذشته بارها بر علاقمندی خود برای افزایش همکاری‌های تجاری با بنگلادش تأکید نموده اند. اخیرا سفیر کره جنوبی در ملاقات با وزیر بازرگانی بنگلادش بر لزوم افزایش همکاری‌های اقتصادی، بهبود تجارت و سرمایه گذاری میان دو کشور و تمایل کشورش به سرمایه گذاری در بخش برق، زیرساخت ها و دیگر حوزه‌ها تأکید نمود. ملاقات با رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی بنگلادش، رئیس اداره توسعه سرمایه گذاری بنگلادش و دیگر مقامات اقتصادی بنگلادش توسط سفیر کره جنوبی طی چند هفته گذشته و در آستانه سفر نخست وزیر این کشور به بنگلادش قابل توجه و حاکی از آن است که امور دو جانبه اقتصادی و تجاری از اولویت های دستورکار سفر نخست وزیر کره جنوبی به بنگلادش می‌باشد.

امضاء قرارداد میان فدراسیون اتاق های بازرگانی بنگلادش و آژانس توسعه تجارت و سرمایه گذاری کره جنوبی و همچنین ارائه سخنرانی نخست وزیر کره در نشست تجاری کره - بنگلادش که توسط فدراسیون اتاق های بازرگانی بنگلادش ترتیب داده شده است حاکی از اهمیت روابط اقتصادی برای طرفین می‌باشد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها