معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۶۷
۱۳۹۸/۰۴/۲۷- ۰۸:۰۰
تعداد بازدید:167 پنج شنبه 27 تیر 1398 - 08:00
تأکید نخست وزیر کره جنوبی بر افزایش روابط تجاری و سرمایه گذاری با بنگلادش

نشست مشترک تجاری و سرمایه گذاری بنگلادش و کره جنوبی در داکا

همزمان با سفر سه روزه آقای لی ناک یون نخست وزیر کره جنوبی به بنگلادش در هفته جاری ، به گمانه زنی‌هایی موجود که پیش از این در خصوص برجسته بودن ابعاد تجاری- سرمایه گذاری این سفر در میان صاحب نظران و اصحاب رسانه مطرح بود تاکید گردید .

نخست وزیر کره جنوبی، در دومین روز از سفر هفته جاری خود به داکا ، طی سخنانی که در نشست مشترک تجاری بنگلادش- کره جنوبی[1] ارائه نمود بر افزایش سطح همکاری‌های کشورش با بنگلادش در زمینه‌های متعدد و جدید تجاری تأکید نمود. در این نشست که با حضور وزرا، دیپلمات ها، صاحب نظران اقتصادی، واردکنندگان و تجار بخش خصوصی دوکشور و همچنین مقامات عالیرتبه تجاری و اقتصادی بنگلادش برگزار شد، آقای لی با اشاره به پتانسیل فراوان بنگلادش برای سرمایه گذاری و تمایل کشورش به استفاده از این فرصت ابراز داشت: کره جنوبی قراردادهای متعددی در زمینه‌های گونان بر اساس راهبرد مشارکت دولت - بخش خصوصی[2] با بنگلادش امضاء نموده است. نخست وزیر کره گفت سئول تاکنون10هزار مرکز آموزشی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات در بنگلادش احداث نموده وآمادگی دارد در زمینه توسعه فنآوری به این کشور کمک نماید. وی احداث منطقه پردازش صادرات کره جنوبی[3] در بنگلادش را تسهیل کننده سرمایه گذاری در این کشور دانست و از تجار کره ای خواست سرمایه گذاری در بنگلادش را با محوریت منطقه مذکور افزایش دهند.

در ادامه این گردهمایی دوجانبه آقای تیپو منشی، وزیر بازرگانی بنگلادش با برشمردن کره به عنوان یکی از مهمترین شرکای توسعه ای کشور خود،  بر همکاری‌های متقابل در زمینه آموزش و پرورش، اقتصاد و فرهنگ تأکید کرد و گفت طرفین بر مبنای قراردادهای دوجانبه، روابط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند. وی سفر نخست وزیر کره به داکا را سرآغاز قصل جدیدی از همکاری‌های تجاری دانست و گفت کشورش آماده است محصولات مورد نیاز کره جنوبی را با قیمتی رقابتی عرضه نماید.

افزایش قراردادهای همکاری بین کره و بنگلادش خبر دیگری بود که آقای همایون، وزیر صنایع بنگلادش در این نشست بدان اشاره نمود. وی سرمایه گذاران کره ای را تشویق به سرمایه گذاری در بخشهای مختلف به ویژه محصولات چرمی، بخش انرژی و برق، توسعه زیرساخت ها، منسوجات، کنف و محصولات کنفی، ماهیگیری در آبهای عمیق، فناوری اطلاعات و ارتباطات و کشتی سازی نمود و ابراز داشت طبق آمار و داده ­های موجود کره جنوبی هفتمین سرمایه گذار بزرگ در مناطق اقتصادی بنگلادش اعلام شده است. وزیر صنایع بنگلادش با تأکید بر رشد مستمر روابط دو جانبه ابراز داشت موفقیت کره جنوبی در تبدیل شدن به کشوری توسعه یافته، الهام بخش حرکت کشورش در افق های 2021 و 2041 برای قرارگرفتن درجمع کشورهای " در حال توسعه" و "توسعه یافته" خواهد بود.  آقای همایون همچنین با اشاره به جذابیت بازار کار کره جنوبی برای نیروی کار بنگلادشی، اظهار امیدواری کرد زمینه اعزام نیروی کار به کره هر چه بیشتر فراهم شود تا از این طریق ضمن انتقال سرمایه، انتقال دانش نیز از کره به بنگلادش صورت پذیرد.

در کنار مقامات دولتی و فعالان بخش خصوصی بنگلادش، مجریان بخش خصوصی و دولتی کره جنوبی نیز در این نشست دو جانبه حضور داشتند. آقای کیم، رئیس انجمن تجارت بین المللی کره جنوبی[4]، که یکی از انجمن‌های فعال کره جنوبی در زمینه تجارت و سرمایه گذاری است، با یادآوری سرمایه گذاری مستمر و رو به رشد کره جنوبی در بنگلادش و تقویت روابط دو جانبه به واسطه این سطح از تعاملات، اظهار داشت: شرکت های کره ای در تلاشند در آینده ای نزدیک در زمینه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات و ساختمان سازی در بنگلادش فعالیت نمایند.

آقای فهیم، رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی بنگلادش دیگر مقام تجاری حاضر در این نشست ضمن مرور تاریخچه روابط دوکشور و با یادآوی همکاری‌های کره - بنگلادش از طریق آژانس همکاری‌های بین المللی کره[5] گفت: این آژانس فعال در زمینه بهداشت، آموزش و پرورش، فناوری اطلاعات و حمل و نقل در حال همکاری‌های حمایتی با بنگلادش است و شرکتهای کره ای به عنوان ششمین سرمایه گذاران بزرگ مستقیم خارجی، در سال مالی گذشته رقمی معادل 1.2 میلیارد دلار را در بخش های چرم، بانکداری و پارچه سرمایه گذاری نموده اند. وی افزود: اخیراً شرکت پتروشیمی سوپرکره پیشنهاد سرمایه گذاری به مبلغ 2.38 میلیارد دلار را در بنگلادش ارائه نموده است که قطعاً به عمیق تر شدن روابط تجاری متقابل کمک خواهد نمود. رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی بنگلادش در رابطه با روابط تجاری دو جانبه گفت: طی سال مالی 2018 تجارت دوجانبه به 1.5 میلیارد دلار رسیده که از این رقم، 0.25 میلیارد دلار به صادرات از بنگلادش و 1.27 میلیارد دلار آن به واردات اختصاص داشته است. وی چشم انداز روابط تجاری دو کشور را با توجه به دسترسی معاف از گمرکِ بازار به 90.4 درصد محصولات بنگلادشی امیدوار کننده خواند و ابراز داشت با توجه به اینکه تسهیل حداکثری امر تجارت جز اولویت های سیاستگذاری کشور است ، بنگلادش یکی از رژیم های سرمایه گذاری بسیار منعطف و آزاد در جنوب آسیا را داراست.

در پایان این نشست قرارداد اولیه ای میان رئیس آژانس تجارت بین المللی کره جنوبی و رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی بنگلادش با موضوع افزایش تجارت دو جانبه به امضاء رسید.

 • حضور مقامات ارشد اقتصادی و تجاری بنگلادش در این نشست دو جانبه حاکی از اهمیت روابط تجاری این کشور با کره جنوبی دارد. وزیر بازرگانی، وزیر اقتصادی، رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی، رئیس بخش توسعه تجارت و مشاور سابق نخست وزیر در امر توسعه و سرمایه گذاری از جمله مقامات دولتی حاضر در این رویداد بودند. هر چند بنگلادش در سال مالی گذشته موفق شد میزان صادرات خود به کره جنوبی را افزایش دهد اما همچنان شکاف بزرگی میان صادرات به کره و واردات از این کشور وجود دارد. تا کنون تجارت و سرمایه گذاری، فرهنگ و آموزش محورهای اصلی مذاکرات مقامات دوکشور بوده اند و از میان سه قرارداد امضاء شده در جریان ملاقات دو نخست وزیر، امضاء یادداشت تفاهم میان اداره توسعه تجارت بنگلادش و آژانس توسعه تجارت و سرمایه گذاری کره حاکی از اهتمام وتوجه طرفین به این موضوع است.
 • بنگلادش با هدف افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در تلاش است از طرق مختلف از جمله ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران خارجی زمینه‌های تشویق و ترغیب آنها جهت انتقال سرمایه خود به این کشور را فراهم آورد. از جمله این تسهیلات می توان به ارائه انواع معافیتهای مالیاتی و گمرکی اشاره نمود که به صورت ویژه به سرمایه گذاران در مناطق ویژه اقتصادی[6] و مناطق پردازش صادرات اعطا می‌شود. نیروی کار ارزان قیمت و ارزش پائین تولید در بنگلادش دو مزیتی هستند که به نظر می رسد کره جنوبی قصد دارد در روابط تجاری خود با این کشور نهایت بهره را از آنها ببرد.
 • نخست وزیر کره جنوبی همچنین در ملاقات با همتای بنگلادشی خود ضمن تأکید بر افزایش ملموس حجم مبادلات تجاری دوکشور، اطمینان داد؛ کلیه تولیدات بنگلادش که به کره جنوبی صادر می‌شوند از تعرفه‌های گمرکی معاف خواهند شد. ضمن آنکه بر اساس اعلام هیئت کره ای، این کشور قصد دارد تا سال 2020 یک میلیارد دلار کمک توسعه ای به بنگلادش ارائه نماید.
 • منطقه پردازش صادرات کره در بنگلادش( واقع در بندر چیتاگونگ) یک پایگاه ایده آل صنعتی برای اقدامات تجاری است که دارای مزایای رقابتی ذیل می‌باشد:
  • پشتیبانی حرفه ای از سرمایه گذاران با موقعیتی استراتژیک که امکان دسترسی به بازارهای جهانی را فراهم می سازد ؛
  • نزدیکی به بازار کار حرفه ای و رقابتی ؛
  • امکانات پیشرفته زیربنایی و حمل و نقل ؛
  • داشتن مشوق هایی همچون واردات و صادرات معاف از تعرفه گمرکی ؛
  • ارائه تولیدات سازگار با محیط زیست.

 

 

[1]. Korea-Bangladesh Business Forum

[2]. public private partnership (PPP) 

[3]. Korea Export Processing Zone(KEPZ)

[4]. Korean International Trade Association (KITA)

[5]. Korea International Cooperation Agency(KOIKA)

[6]. Bangladesh Economic Zone

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها