معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۶۴
۱۳۹۸/۰۴/۲۶- ۱۰:۰۵

اخبار اقتصادی جمهوری آذربایجان

مهمترین عناوین اخبار اقتصادی جمهوری آذربایجان در هفته جاری به شرح ذیل بوده است :

 جمهوری آذربایجان حجم صادرات گاز طبیعی خود را 83 درصد افزایش داده است.

روزنامه «اوچ نقطه»

: بر اساس خبرهای منتشر شده، جمهوری آذربایجان در نیمه اول سالجاری به میزان 5664611.71 هزار متر مکعب گاز طبیعی به کشورهای خارجی صادر نموده است. ارزش گاز طبیعی صادر شده در همین مدت نیز 1047680.8 هزار دلار آمریکایی بوده است.

بر اساس همین گزارش، حجم گاز طبیعی صادراتی در نیمه اول سال 2019 در مقایسه با نیمه اول سال گذشته میلادی 82.7 درصد، درآمد حاصل از آن نیز 83.7 در صد افزایش داشته است.. 

 

در شش ماه اول سالجاری تولید ناخالص داخلی 2.4 درصد افزایش یافته است

خبرگزاری «آذرتاج»

به گزارش کمیته دولتی آمار جمهوری آذربایجان تولید ناخالص داخلی در نیمه اول سالجاری در مقایسه با نیمه اول سال گذشته با افزایش 2.4 درصد به میزان 37 میلیارد 825.2 میلیون منات رسیده است. مبلغ سرانه تولید ناخالص داخلی برابر با  3828.1 منات بوده است.  بنا بر این گزارش 44.6 درصد تولید ناخالص داخلی  به بخش صنعت، 9.9 درصد بخش تجارت، 6.2 درصد نقلیه و بخش انبارداری و تدارکات، 5.9 درصد ساختمان، 5.6 درصد کشاورزی، جنگلداری و شیلات، 2.6 درصد گردشگری، 1.7 درصد ارتباطات و اطلاعات، 14.5 درصد بخشهای دیگر اختصاص دارد. مالیات خالص برای محصول و واردات 9 درصد تولید ناخالص داخلی را در بر می‌گیرد./ج

 

در 5 ماه اول سالجاری حجم مبادله تجارت خارجی جمهوری آذربایجان بیش از 14 میلیارد دلار شد

خبرگزاری «آذرتاج»:

بر اساس گزارش کمیته دولتی گمرک در پنج ماه اول سالجاری حجم مبادله تجاری خارجی کشور (با محاسبه محصولاتی که در ادارات گمرکی ثبت شده و هنوز صادر نشده است و نیز با محاسبه ارزش آماری نفت خام و گاز طبیعی) 14 میلیارد 74.2 میلیون دلار بوده است. از این میزان 8 میلیارد 240 میلیون دلار از آن صادرات،  5 میلیارد 834.2 میلیون دلار از آن واردات بوده است که در نتیجه 2 میلیارد 405.8 میلیون دلار مازاد تجاری بوجود آمده است. بر اساس این گزارش این رقم در قیمتهای واقعی در مقایسه با ماههای مشابه سال گذشته 16.5 درصد، از جمله واردات 51.3 درصد و صادرات  0.1 درصد افزایش یافته است. و در حقیقت حجم مبادله 6.8 درصد، از جمله واردات 20.4 درصد و صادرات 0.4 درصد بیشتر شده است. در این گزارش آمده است: 29.7 درصد صادرات به ایتالیا، 11.4 درصد به ترکیه، 7 درصد به چین، 5.6 درصد به هند، 5.5 درصد به آلمان، 5.2 درصد به اسرائیل، 3.9 درصد به چک، 3.4 درصد به گرجستان، 3.2 در صد به روسیه، 3 درصد به فرانسه، 2.5 درصد به پرتوغال و بقیه 14.6 درصد به کشورهای دیگر صورت گرفته است. همچنین 14.2 درصد واردات از سوئیس، 14 درصد از روسیه، 9.7 درصد از ترکیه، 8.3 درصد از چین، 6.6 درصد از آمریکا، 4.8 درصد از آلمان، 4.6 درصد از ایران، 3.6 درصد از کانادا، 3.5 درصد از استرالیا، 3.1 درصد از اکراین، 2.7 درصد از ایتالیا، 2.1 درصد از فرانسه، 2 درصد از قزاقستان و بقسه 20.8 درصد از کشورهای دیگر بوده است.

 

 در باکو نشست تجاری جمهوری آذربایجان – فرانسه برگزار گردید

خبرگزاری «آذرتاج»:

در تاریخ 11 جولای در شهر باکو با حمایت وزارت اقتصاد و سازمان آذپرومو جمهوری آذربایجان و نیز با هماهنگی سازمان کارفرمایان فرانسه (MEDEF) نشست تجاری آذربایجان – فرانسه برگزار گردید. در این نشست همراه با مقامات دو کشور بیش از 150 کارفرما فعال در بخشهای کشاورزی، ساختمانی، حمل و نقل، تدارکات، فناوری ارتباطات و اطلاعات، انرژی، مالی، تحصیل، گردشگری، تجارت، محیط زیست، مشاوره و دیگر بخشها حضور داشتند.

شاهین مصطفی یف وزیر اقتصاد آذربایجان در سخنرانی خود به توسعه روابط بین دو کشور اشاره کردند و گفتند: «آذربایجان مهمترین شریک تجاری فرانسه در قفقاز جنوبی است. در 5 ماه اولسالجاری حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در مقایسه با سال گذشته بیش از 53 درصد افزایش داشته است. برای افزایش حجم تجارت متقابل، تنوع محصولات، صادرات محصولات غیر نفتیس به فرانسه ظرفیت بزرگی داریم. در آذربایجان در بخشهای صنعت، سرویس، ارتباطات، تجارت، بانک و بیمه و کشاورزی 45 شرکت با سرمایه فرانسه فعالیت دارد. شرکتهای فرانسوی در آذربایجان در طرحهای به ارزش 6.2 میلیارد دلاری بعنوان پیمانکار شرکت کرده اند. در بخش سرمایه گذاری نیز همکاری خوبی وجود دارد. بطوری که آذربایجان تاکنون در فرانسه 2.6 میلیارد دلار و فرانسه در آذربایجان بیش از 2.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری نموده است.» رئیس شورای تجارت سازمان کارفرمایان فرانسه در این نشست سخنرانی کرد و گفت: «فرانسه به گسترش روابط با آذربایجان اهمیت ویژه ای قائل است.» سپس سفیر فرانسه در جمهوری آذربایجان و نیز یوسف عبد الله یف سرپرست آذپرومو سخنرانی کردند.

 

سازمانهای عالی حسابرسی جمهوری آذربایجان، بلاروس، گرجستان و اکراین یادداشت تفاهم مشترک امضا کردند

خبرگزاری «آذرتاج»:

در تاریخ 11 جولای ( 20 تیر ماه 1398 ) در شهر تفلیس با حمایت انجمن همکاری بین المللی آلمان مراسم افتتاح طرح «تقویت ظرفیت سازمان عالی حسابرسی کشورهای «شراکت شرقی» جهت دسترسی به اهداف دستور کار سال 2010 سازمان ملل» برگزار گردید. از طرف آذربایجان وقار گل محمداف رئیس اتاق حسابرسی جمهوری آذربایجان و هیات همراه شرکت کرده اند.  در این مراسم رئیس اتاق حسابرسی آذربایجان، رئیس دفتر حسابرسی دولتی گرجستان، رئیس اتاق حسابرسی اکراین، معاون کمیته نظارت دولتی بلاروس، نمایندگان انجمن همکاری بین المللی آلمان و سفارت آلمان در گرجستان سخنرانی کردند. هدف از برگزاری این نشست برگزاری سمینارها و آموزشهای مشترک سازمان عالی جسابرسی کشورهای «شراکت شرقی» و مبادله تجربه بین آنها می‌باشد.

در پایان این نشست به منظور تقویت همکاری در مسیر یاد شده یادداشت تفاهم مشترک رهبران هیاتهای حسابرسی عالی کشورهای آذربایجان، بلاروس، گرجستان و اکراین امضا گردید.

 

در کمیته گمرک ملاقاتی با اعضای اتاق تجارت خارجی آلمان – جمهوری  آذربایجان انجام گردید

خبرگزاری «آذرتاج»:

در تاریخ 11 جولای  ( 20 تیر ماه 1398 ) صفر مهدی یف رئیس کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان و معاونین وی با توبیاس بااومان رئیس اتاق بازرگانی خارجی آلمان-آذربایجان و تعدادی از اعضای این اتاق در ساختمان کمیته گمرک دیدار نمود. صفر مهدی اف در این دیدار در خصوص اصلاحات انجام گرفته در بخش گمرک، بکارگیری فناوری‌های مدرن در کار گمرک و تامین شفافیت در ترخیس کالها به مهمانان گزارش داد.  گفته شد که بکارگیری سیستم عبور «کریدور یبز» از ماه فوریه سالجاری موجب تسهیل در کار صادرات و واردات، تسریع روند عبور از مرز، کاهش وقت و هزینه کارفرمایان شده است. رئیس کمیته دولتی گمرک از بکارگیری فناوری اطلاعات در سیستم گرمکی به صورت گسترده، آغاز اجرای طرح بکارگیری فناوری بلوک چین در این بخش صحبت کرد.

مدیر اتاق بازرگانی خارجی آلمان-آذربایجان از روابط موجود ابراز رضایت کرد و بر ضرورت گسترش همکاری بین اتاق بازرگانی و گمرک آذربایجان تاکید نمود. در پایان دیدار پیشنهادهای اعضای اتاق بازرگانی مطرح و به پرسشهای آنها پاسخ داده شد. 

 

پرزیدنت الهام علی اف: در سالجاری در بخش کشاورزی افزایش چشمگیری داشته ایم

خبرگزاری «آذرتاج»:

پرزیدنت  الهام علی اف در ملاقات با نمایندگان شرکتهای عضو سازمان کارفرمایان فرانسه که در تاریخ 10 جولای ب( 19 تیر ماه 1398 ) رگزار گردید، گفت: « آذربایجان با سرعت از نظر اقتصادی می یابد. ما در حال حاضر بیشتر بر روی تنوع اقتصادمان کار می‌کنیم. این مساله از اولویتهای ماست. امروز وظیفه اصلی ما کاهش وابستگی به نفت و گاز است. ما برای تنوع اقتصادمان هرکاری از دستمان بر بیاید انجام می دهیم. این کار آسانی نیست، ولی فکر می‌کنم تاکنون پیشرفت خوبی داشته ایم. امسال بخش غیر نفتی ما بیش از 3 درصد افزایش یافته است. در بخش کشاورزی امسال ما پیشرف چشمگیری، تقریبا 13 درصد افزایش داشته ایم. توسعه در بخش صنعت غیر انرژی تقریبا 15 درصد می‌باشد. این ارقام نشان می دهد که کار تنوع اقتصاد نتایج خوبی داشته است. مطمئن هستم  جمهوری آذربایجان با حضور فعال شرکتهای داخلی و خارجی به اهداف خود می رسد.»

 

روسیه واردات میوه و تره بار از جمهوری آذربایجان را ممنوع کرد

پرتال خبری «اُخو آذ»:

سرویس فدرال کنترل دامی و گیاهی روسیه اعلام کرد: «از ورود میوه و تره بار آلوده به روسیه خودداری شده است. متخصصان اداره سرویس گیاهی دولتی جمهوری خودمختار داغستان از اول ماه جولای سالجاری در منطقه مرزی یاراگ-کازمالیار محصولات آلوده کشف کرده اند. بنابراین از ورود 32.3 تن گوجه فرنگی، 53.4 تن گیلاس، 19.92 تن نخود خشک و 13 تن توت فرنگی از آذربایجان خودداری شده است.»

 

جمهوری آذربایجان در حال تبدیل شدن به مرکز بزرگ ترانزیتی و تدارکاتی می‌باشد

خبرگزاری «ترند»:

جاوید قربان اف رئیس شرکت راه آهن آذربایجان  اخیرا"  و در ملاقات با یک هیات خارجی اظهار داشت:  «در سالهای اخیر با توسعه سیستم حمل و نقل به خصوص راه آهن در جمهوری آذربایجان کشورمان در حال تبدیل شدن به یک مرکز بزرگ ترانزیتی و تدارکاتی می‌باشد. در راستای اجرای طرحهای حمل و نقلی بین المللی و منطقه ای قدمهای خوبی برای افزایش ظرفیت ترانزیتی کشور برداشته می‌شود، زیرساختهای ریلی موجود به روزرسانی می‌گردد.»

رئیس شرکت راه آهن توسعه کریدورهای حمل و نقلی باکو – تفلیس – قارص، مسیر حمل و نقل بین المللی ترانس خزر، کریدور شمال – جنوب و جنوب – غرب در جمهوری آذربایجان را در راستای تبدیل جمهوری آذربایجان به یک مرکز بزرگ ترانزیتی و لجستیک در منطقه دانست . .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما