معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۲۶
۱۳۹۸/۰۴/۲۶- ۱۲:۰۰

اخبار اقتصادی آفریقای جنوبی ، موزامبیک و آنگولا

مهمترین عناوین اخبار اقتصادی مربوط به کشورهای آفریقای جنوبی ، موزامبیک و آنگولا در هفته سوم تیر ماه 1398 که در رسانه‌ها و روزنامه‌های این کشورها انتشار یافته است به شرح ذیلمی‌باشد :

- اخبار اقتصادی آفریقای جنوبی :

هفت کشور جدید در لیست ورود بدون ویزا به آفریقای جنوبی

آقای موتسولایدی وزیر کشور آفریقای جنوبی در سخنرانی بودجه این سازمان در پارلمان در روز چهارشنبه 19 تیر ماه اعلام داشت اتباع هفت کشور جدید شامل نیوزیلند، کوبا ، غنا، سائوتومه و پرنسیپ، قطر، امارات متحده عربی و عربستان منبعد جهت سفر توریستی به آفریقای جنوبی نیاز به اخذ ویزای ورود ندارند. نامبرده اعلام داشت صلاحیت اصلی وزارت کشور صدور هویت و کمک قابل توجه به رشد اقتصادی کشور است. اگر ما الزامات مربوط به روادید ورود به آفریقای جنوبی را راحت تر نماییم، آمار ورود گردشگران خارجی به آفریقای جنوبی افزایش خواهد یافت و ما مطلع هستیم توریسم برای ایجاد اشتغال بسیار مهم است.

لازم بذکر است در حال تعداد 75 کشور مستثنی از اخذ ویزای ورود به آفریقای جنوبی می‌باشند که از این تعداد 16 کشور ، کشورهای عضو اتحادیه سادک در منطقه جنوب آفریقا می‌باشند.

منبع :THE SOUTH AFRICAN

جذابیت آفریقای جنوبی برای مهاجران

کیفیت زندگی، پیشرفت شغلی و آب و هوا از دلایل اصلی نقل شده از سوی افرادی است که برای کار به آفریقای جنوبی می‌کنند.

بر اساس آمار HSBC Expact پنج کشور برتر در این زمینه سوییس، سنگاپور، کانادا، اسپانیا و نیوزلند هستند. آفریقای جنوبی مقام سیزدهم در این فهرست را به خود اختصاص داده است.

نظر سنجی‌ها نشان می دهند که 40 درصد از پرسش شوندگان، آفریقای جنوبی را بدلیل سطح کیفیت زندگی، 23 درصد بدلیل پیشرفت شغلی و 19 درصد بدلیل آب و هوا انتخاب کرده اند.

تقویت فعلی راند در برابر دلار

ارزش راند ( واحد پول آفریقای جنوبی ) در ماه گذشته، همراه با سایر دارایی‌های در حال ظهور به میزان قابل توجهی افزایش یافت در حالی که دلار بدلیل کاهش نرخ وام دهی ایالات متحده سقوط کرد.

یک اقتصاددان ارشد در این باره گفت: در حالی که احتمال دارد راند همچنان از این احساس و بویژه وقوع آرامش در سیاست پولی جهانی بهره مند شود، در سه ماهه سوم بازارهای مالی اغلب خطر را تجربه می‌کنند.

راند طی هفته جاری بدلیل خوش بینی نسبت به کاهش تنش تجاری بین آمریکا و چین در برابر دلار مقاومت کرد و تقویت شد. در این هفته واحد پول آفریقای جنوبی  0.35 درصد در برابر دلار تقویت شد و دلار نسبت به دو هفته قبل به پایین ترین سطح خود رسید. نرخ برابری راند در برابر دلار هم اکنون  14.09  است.

آتش بس تجاری بین چین و آمریکا در حاشیه اجلاس گروه بیست در ژاپن در  هفته‌های گذشته ترس جنگ تجاری را تسکین داد و دلار را تقویت کرده بود، هر چند مذاکرات همچنان در حال انجام است. زمانی که دونالد ترامپ اظهار داشت که هرگونه معامله باید به نفع کشورش تغییر کند زیرا چین مدتهاست که مزایای تجاری دارد، فضای گفتگو تغییر کرد.

 

اجلاس اقتصادی دیجیتال

چهارمین اجلاس انقلاب صنعتی آفریقای جنوبی از  روز جمعه 14 تیر 1398 در آفریقای جنوبی آغاز بکار  کرد . مجموعه ای از شرکت های خصوصی و دولتی در این اجلاس حضور داشتند . پیشرفت های فناوری و فرصت های اقتصادی دیجیتال در روزهای برگزاری اجلاس به نمایش در  آمد. همچنین رییس جمهور آفریقای جنوبی، آقای سیریل رامافوز، بصورت نمایش هولوگرامی در نشست سخنرانی نمود .

 

عدم تحرک در فعالیت های اقتصادی سیاهان آفریقای جنوبی

هیات مدیره کمیسیون توانمندسازی اقتصادی سیاهان (BBBEE) اعلام کرد تغییر محسوسی در سطح اقتصاد آفریقای جنوبی با مدیریت سیاهان مشاهده نشده است.

در گزارش منتشره همچنین آمده است که دگرگونی در شرکت های سیاهان از سطح 27 درصد در سال 2017 به 25.2 درصد در سال 2018 رسیده و کنترل مدیریت در این بخش همچنان در سطح 38 درصد باقی مانده است.

طبق آمار منتشر شده تنها 43 درصد از شرکت های سیاهان در بورس ژوهانسبورگ و 10 درصد از نهادهای مربوطه سطح انتظارات را برآورده کرده اند.

در سال 2017 تنها 38 درصد از هیات مدیره بورس ژوهانسبورگ توسط سیاهان مدیریت شده و اکثر آن یعنی 61.61 درصد بقیه توسط سفید پوستان و افراد خارجی مدیریت شده است.

- اخبار اقتصادی موزامبیک :

همکاری برزیل با موزامبیک جهت استخراج گاز طبیعی

در پایان سمینار نفت، گاز و بخشهای مرتبط که با حضور متخصصان برزیلی در ماپوتو پایتخت موزامبیک برگزار گردید، دبیر دائم وزارت انرژی ومنابع طبیعی موزامبیک اعلام داشت دو کشور دستور کارهایی برای توسعه تجارت و همکاری فیمابین در خصوص فرصتهای همکاری در عرصه نفت و گاز در جهت منافع شهروندان دو کشور را تهیه نموده اند . وی افزود این نشست می تواند بعنوان بستری که منافع حاصله از صنعت نفت و گاز را برای طرف موزامبیکی به حداکثر برساند، مورد بهره برداری قرار  خواهد گرفت . لازم بذکر است موزامبیک در تلاش است با کمک برزیل بهره برداری از حوزه گاز طبیعی Rovuma در استان گابو دلگادو در شمال موزامبیک را عملیاتی سازد.

یادآور می‌شود منابع قابل توجهی از گاز طبیعی در استان مذکور کشف شده و دولت درصدد جذب سرمایه گذاری خارجی برای استخراج آن می‌باشد. با این حال این منطقه از سال 2017 با مشکل حضور و فعالیت یک گروه تروریستی مواجه شده که منجر به بروز مشکلات امنیتی و بی ثباتی در استان مذکور شده است.

منبع: All Africa

توافق فروش برق توسط موزامبیک و آفریقای جنوبی به زیمبابوه

رئیس جمهور زیمبابوه در حاشیه دوازدهمین نشست فوق العاده اتحادیه آفریقا که اخیرا در کشور نیجر برگزار گردید اعلام داشت، مذاکرات مثمرثمری با همتای موزامبیکی اش در خصوص خرید برق از این کشور داشته است. وی افزود آنها توافق نموده اند موزامبیک انرژی بیشتری برای زیمبابوه تحت شرایطی که برای ما مناسب باشد، فراهم نماید. در همین ارتباط بزودی وزرای انرژی دو کشور جهت نهایی نمودن قرارداد با یکدیگر دیدار خواهند نمود. لازم بذکر است آقای راما فوزا رئیس جمهور آفریقای جنوبی نیز در حاشیه این نشست با همتای زیمبابوه ای خود دیدار داشته و طبق توافقی که بعمل آمده مقرر گردید شرکت برق اسکوم آفریقای جنوبی نیز اقدام به تامین بخشی از انرژی برق مورد نیاز برای طرف زیمبابوه ای نماید.

منبع: All Africa

امضای سیزده توافق میان موزامبیک و پرتغال

در پایان سفر رئیس جمهوری موزامبیک به پرتغال و برگزاری چهارمین نشست دو کشور، 13 توافقنامه همکاری میان دو کشور به امضا رسید. از جمله این توافقات، اصلاحیه ای به توافقنامه سال 2008 می‌باشد که مربوط به اعطای یک خط اعتباری به مبلغ 400 میلیون یورو توسط یک بانک دولتی پرتغال به موزامبیک می‌باشد. طبق این اصلاحیه مدت این قرارداد تا ماه مارس 2020 تمدید گردیده است . علاوه بر این دو کشور یادداشت تفاهمی در خصوص اعطای تامین مالی 1.5 میلیون یورویی برای استفاده جهت بازسازی بخش های خسارت زده توسط دو طوفان بزرگ در ماههای آوریل و مارس سالجاری به امضا رساندند.

منبع: All Africa

- اخبار اقتصادی آنگولا :

مقاومت در برابر توافق با صندوق بین االمللی پول در آنگولا

مقررات بحث برانگیز مالیات بر مصرف کالاها و خدمات 14 درصدی در آنگولا، پس از آنکه شرکت های خدمات اجتماعی خواستار آمادگی بهتر برای آن شدند، متوقف شد.

آنگولا در ماه گذشته یک یادداشت تفاهم با صندوق بین المللی پول برای برقراری مالیات بر ارزش افزوده در مقابل دریافت حمایت بودجه ای امضا کرد.

توسل آنگولا به مالیات مصرف کنندگان آخرین نشانه پایان اوقات خوش برای مصرف کنندگان در اقتصادهای نفتی آفریقا است زیرا دولت ها بدلیل کاهش قیمت نفت خام بدنبال تنوع بخشی به درآمدها هستند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما