معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۳۴
۱۳۹۸/۰۴/۲۶- ۱۲:۰۳

گزیده اخبار و تحولات اقتصادی گرجستان

مهمترین عناوین اخبار اقتصادی گرجستان در هفته جاری به شرح ذیل بوده است : سفر گردشگران ایرانی به گرجستان 57.8 درصد کاهش داشت رئیس فدراسیون هتل داران و رستوران داران گرجستان: برای جبران خسارت باید موانع ورود گردشگران ایرانی، عربی و هندی برداشته شود با ادامه تنش بین گرجستان و روسیه ترکیه به مقصد گردشگران روسی در آمد 1.5 میلیارد دلاری گرجستان از بخش گردشگری در شش ماه اول سال جاری مشکل فساد مالی نخبگان در گرجستان همچنان پابرجاست. حمایت دومای روسیه از تحریم های اقتصادی شدید تر علیه گرجستان رئیس جمهور روسیه با تحریم های دومای این کشور علیه گرجستان مخالفت کرد دومای روسیه طرح تحریم های اقتصادی علیه گرجستان را پس نمی‌گیرد عدم مداخله بانک مرکزی گرجستان برای مقابله با کاهش ارزش لاری
  • سفر گردشگران ایرانی به گرجستان 57.8 درصد کاهش داشت

در ماه ژوئن 13250 گردشگر ایرانی به گرجستان سفر نمودند که 54 درصد کمتر از مدت مشابه سال 2018 است. بنا به گزارش آژانس ملی گردشگری گرجستان، طی شش ماه اول سال جاری میلادی 61340 گردشگر ایرانی به گرجستان سفر کرده اند که 57 درصد کمتر از مدت مشابه سال 2018 می‌باشد. در شش ماه اول سال قبل 145159 گردشگر ایرانی به گرجستان سفر کرده بودند.

در شش ماه اول سال جاری گرجستان 3.8 میلیون بازدید کننده داشته است که نشان دهنده 8.4 رشد نسبت به سال گذشته است. به تنهایی در ماه ژوئن 471797 گردشگر به گرجستان سفر کرده اند که نشان دهنده 18 درصد افزایش نسبت به سال گذشته است. به رغم کاهش بیش از 50 درصدی سفر گردشگران ایرانی به گرجستان، روند رشد سفر گردشگران خارجی به گرجستان همچنان در نیمه اول سال 2019 ادامه داشته است. همچنین با توجه به محدودیت های اعلام شده از طرف مسکو برای تفلیس بدنبال تنشهای سیاسی اخیر، احتمال کاهش سفر گردشگران روس به گرجستان در نیمه دوم سال 2019 وجود دارد. با توجه به سفر 1.3 میلیون گردشگر روس به گرجستان در سال 2018، برخی کارشناسان معتقدند که روند رو به رشد سفر گردشگران روس متوقف و حتی احتمال کاهش آن نیز وجود دارد. با این همه با توجه به عبور تعداد گردشگران خارجی گرجستان از مرز 8 میلیون، آسیب دیدگی صنعت گردشگری گرجستان از تنش های مقطعی و محدود همچون تنش سیاسی اخیر با روسیه، نمی تواند بسیار جدی باشد.

  • رئیس فدراسیون هتل داران و رستوران داران گرجستان: برای جبران خسارت باید موانع ورود گردشگران ایرانی، عربی و هندی برداشته شود

شالوا الاورداشویلی رئیس فدراسیون هتل داران گرجستان از دولت خواست نسبت به بر داشتن موانع ورود گردشگران ایرانی، هندی و عربی اقدام کند. او در گفتگو با نشریه کامرسانت با اشاره به خسارت هنگفت ناشی از لغو پرواز های مستقیم با روسیه که به کاهش ورود گردشگران روسی انجامیده است، گفت: در شرایط کنونی که  شاهد کاهش ورود گردشگران روسی هستیم دولت باید نسبت به تسهیل ورود گردشگران ایرانی، عربی و هندی اقدام کند. بگفته الاورداشویلی، این موضوع در دیدار با وزیر اقتصاد و توسعه پایدار نیز مطرح شد، اما ناتیا تورناوا پاسخ واضحی در این خصوص نداده است.

  • با ادامه تنش بین گرجستان و روسیه ترکیه مقصد گردشگران روسی

با افزایش تنشهای سیاسی بین روسیه و گرجستان در هفته‌های اخیر و دستور پوتین بر توقف پرواز های مستقیم بین روسیه و گرجستان از 8 جولای (17 تیر) .گردشگران روسی مقصد گردشگری خود را به ترکیه تغییر داده اند. همچنین براساس اخبار وزارت حمل و نقل روسیه در تاریخ 8 جولای تنها 4500 نفر از 54000 تبعه روس در گرجستان بلیط های خود را تغییر نداده و این افراد از مسیر های مختلف به روسیه باز خواهند گشت. در ادامه بحران ایجاد شده در روابط دو کشور کارگزاران تور های گردشگری روسیه مقصد های ترکیه ، قبرس جنوبی ، ارمنستان ، قبرس شمالی  را به مسافران پیشنهاد می‌کنند . طبق گفته معاون وزیر گردشگری روسیه خطوط هوایی این کشور حدود 47 میلیون دلار از توقف پرواز ها به گرجستان خسارت خواهند دید . همچنین طبق گفته رئیس فدراسیون هتل داران و رستوران داران گرجستان با لغو  80 درصد رزروهای هتل ها توسط گردشگران روس،  این کشور 710 میلیون دلار کاهش درآمد خواهد داشت  .

 

  • در آمد 1.5 میلیارد دلاری گرجستان از بخش گردشگری در شش ماه اول سال جاری

 به گزارش سازمان ملی گردشگری گرجستان ، میزان در آمد کشور از بخش گردشگری در شش ماه اول به 1.5 میلیارد دلار رسید که نسبت به شش ماه اول سال گذشته 7 درصد ( 95 میلیون دلار ) افزایش یافته است. بر اساس همین گزارش در آمد کشور از بخش گردشگری در ماه ژوئن به 340 ملیون دلار رسید. گفتنی است در شش ماه اول سال جاری 3.862 میلیون گردشگر خارجی به گرجستان سفر کرده است. به نظر می رسد ، رویداد های اخیر در روابط گرجستان و روسیه، تاثیر گذار بیشتری در شش ماهه دوم سال جاری میلادی  و شروع فصل سرما بر بخش توریستی و گردشگری گرجستان  خواهد داشت .

 

  • مشکل فساد مالی نخبگان در گرجستان همچنان پابرجاست.

طبق گزارش صندوق بین المللی پول، موارد دریافت رشوه در ارگانهای دولتی گرجستان با 56 درصد افزایش به وضعیت هشدار رسیده است.به گفته ارکله اورشادزه رئیس برنامه مبارزه با فساد مالی موسسه غیردولتی" مرکز شفافیت بین المللی  گرجستان"،  تحلیل گزارش صندوق بین المللی پول سخت است. نمی توان تشخیص داد که تعداد موارد فساد مالی افزایش یافته است و یا تعداد موارد کشف جرم بیشتر شده است. اما به هر ترتیب این گزارش نشان دهنده بالا رفتن سطح فساد مالی است.وی می افزاید، طبق نظر سنجی که ما انجام دادیم یک درصد از مخاطبان اعلام کردند طی 12 ماهه گذشته رشوه پرداخت کرده اند. این پایین ترین مقدار در منطقه است و نشان می دهد که در سطوح پایین و میانه تقریبا رشوه از میان رفته است. ولی مشکل در جای دیگر است. بطوری که هنوز هم فساد مالی در طبقات بالای حاکمیتی مشکل اصلی کشور است. به گفته وی، در گرجستان امروز، یک گروه خاص وجود دارند که از مقامات بلند پایه و شخصیت های با نفوذ در حزب حاکم  بوده و از مصونیت غیر رسمی‌برخوردارند. فلذا به رغم کسب اطلاع اهالی از فعالیت های فاسد آنها، همچنان حکومت توجهی به حل این مشکل ندارد. تمام مسئولیت فساد نخبگان بر عهده حکومت است که هیچ اراده سیاسی برای مقابله با این پدیده ندارد. این معضل به طور مستقیم بر وضعیت دموکراتیک و اقتصادی کشور تاثیرگذار است. زیرا سرمایه گذاران خارجی از سرمایه گذاری در کشورهای با سطح بالای فساد نخبگان خودداری می‌کنند.

  • حمایت دومای روسیه از تحریم های اقتصادی شدید تر علیه گرجستان

دومای روسیه در نشست خود در بیانیه ای از دولت خواست تحریم های شدیدی بر علیه گرجستان اعمال شده و مانع واردات شراب، آب معدنی از گرجستان  به روسیه و انتقال پول از روسیه به گرجستان شود . پیش تر نیز رئیس حزب روسیه متحد ، محدودیت ورود کالاهای گرجی  و انتقال پول از روسیه به گرجستان  را پیشنهاد داده بود . لیکن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که برای احترام گذاشتن به مردم گرجستان و حفظ روابط دو کشور اعمال تحریم ها علیه این کشور جایز نیست. به گفته او باید از هرگونه اقدامی‌ که می تواند منجر به تشدید روابط  شود اجتناب کرد. گفتنی است دومای روسیه با صدور بیانیه از دولت این کشور خواست نسبت به اعمال تحریم های اقتصادی علیه گرجستان اقدام کند.

ماموکا باختادزه نخست وزیر گرجستان مخالفت ولادیمیر پوتین به تحریم ها را تصمیم خوب دانست و اعلام کرد که در روابط مردمی دو کشور نباید موانع وجود داشته باشد.داویت زالکالیانی وزیر امور خارجه گرجستان نیز ضمن استقبال از به مخالفت رئیس جمهور روسیه به تحریم ها آن را تصمیم صحیح دانست.

 اما از سوی دیگر ویاچسلاو ولودین رئیس دومای روسیه اعلام کرد، علی رغم مخالفت رئیس جمهور به تحریم ها علیه گرجستان، طرح تحریم ها که  اخیرا" به تصویب رسید پس گرفته نمی‌شود. وی معتقد است که بدلیل تشدید روسیه ستیزی در گرجستان ، تحریم ها باید به اجرا در آید.

 

  • عدم مداخله بانک مرکزی گرجستان برای مقابله با کاهش ارزش لاری

به نظر انجمن سرمایه گذاران جوان با توجه به روند کاهش ارزش واحد پول ملی گرجستان طی دو ماه گذشته، اکنون این سوال منطقی مطرح می‌شود که «در این مدت بانک مرکزی گرجستان برای حفظ ارزش لاری چه کرده است؟»

بانک مرکزی گرجستان دارای ذخایر ارزی می‌باشد و اقدام این بانک برای افزایش ذخایر ارزی خود منجر به کاهش ارزش واحد پول ملی شد. به عنوان مثال در سال 2018 ذخیره ارزی بانک مرکزی 3 میلیارد دلار بود و طی یک سال 700 میلیون دلار به آن اضافه گردید. به رغم آنکه افزایش ذخیره ارزی فی نفسه خوب است، ولی با ادامه خرید ارز و ذخیره آن، بازار با کمبود ارز مواجه می‌شود و در نتیجه ارزش لاری بیش از پیش کاهش یافت. 

جلوگیری از آثار منفی عوامل تاثیر گذار بر ارزش پول ملی از جمله وظایف بانک مرکزی است. این در حالی است که طی دو سال اخیر بانک مرکزی گرجستان هیچ مداخله ای برای حفظ ارزش پول ملی نداشته است.

عوامل بسیار پیچیده و خطرناک خارجی اقتصاد گرجستان را تهدید می‌کند. باید توجه کرد که تا کنون عواملی که تاثیر منفی بر ارزش پول ملی گذاشته اند بیش از همه ماهیت روانی داشته اند و هنوز هیچ یک از عناصر موثر اقتصادی عملا اجرا نشده اند. لذا اکنون مهمترین زمان برای مداخله بانک مرکزی جهت تثبیت واحد پول ملی گرجستان است. گفتنی است که بانک مرکزی گرجستان قبلا طی اطلاعیه ای موضع خود را در کاهش ارزش لاری در مقابل ارزهای خارجی اعلام کرده بود. در این بیانیه آمده است، بانک مرکزی گرجستان از سیستم ارز شناور پیروی می‌کند. در این سیستم هنگام بروز شوک خارجی ارزی، روند تثبیت نرخ ارز می‌بایست بصورت خودکار  صورت گیرد و دخالت مستقیم بانک مرکزی بصورت فروش یک ارز خاص در کشور به منظور حفظ ارزش پول ملی در نهایت آثاری منفی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما