معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۲۵
۱۳۹۸/۰۴/۲۷- ۱۸:۲۸

گزارش آماری بانک مرکزی ج.د.کنگو راجع به تورم و فعالیت های اقتصادی

کمیته سیاست پولی (CPM) بانک مرکزی جمهوری دمکراتیک کنگو (BCC) در پنجمین نشست مجمع عادی خود در 21 ژوئن 2019 برابر با جمعه 31 خرداد 98 تصمیم گرفت تا سیاست پولی خود تا پایان سال 2019 را بدون تغییر حفظ و نرخ بهره را نیز 0.9% اعلام کند. این کمیته، ضریب اجباری ذخایر ارزی دیداری و مدت دار خود را نیز به ترتیب تا 13 و 12 درصد و برای ذخیره پول ملی و ذخایر دیداری و مدت دار بترتیب 2 و صفر درصد و نیز برای تنظیم نقدینگی نهایتا استفاده از اوراق قرضه را مد نظر قرار داد.

بانک مرکزی جمهوری دمکراتیک کنگو در گزارش منتشره با اعلام مطالب فوق، آمار های اقتصادی همراه با نرخ رشد و تورم را اعلام کرد. در این گزارش، آخرین برآوردهای نرخ رشد بر اساس دستاوردهای تولیدی ناشی از فعالیت های اقتصادی را تا پایان مارس 2019 را  5.6 درصد نشان می دهد.که در قیاس با نرخ 5.8٪ در سال 2018، (کاهش اندک ناشی از نزول فعالیت های استخراجی) داشته است و بالاتر از میانگین نرخ رشد 3.5 درصدی کشورهای منطقه جنوب صحرای آفریقا، قرار دارد.

در گزارش مزبور دلیل پسرفت رشد اقتصادی در ماه مه 2019 کاهش اعتماد فعالان اقتصادی برای دومین ماه متوالی، ذکر شد.

درمجموع موازنه ناخالص به 6.1 درصد در ماه می 2019 در مقایسه با 10.4 درصد در ماه اوریل رسید. در حالیکه، در ماه مارس 19.2 درصد بوده است

این گزارش با استناد به منابع خود افزود؛ روند کاهش قیمت ها در بازار کالا و خدمات در ماه مه 2019 ادامه یافت. در حالی که نرخ تورم از 4.80٪ ماه آوریل به 3.95٪ در ماه می‌کاهش یافت

نرخ تورم انتظاری در پایان بودجه 2019 برابر با 16.4  درصد در برابر نرخ تورم هدف 7 درصد در میان مدت خواهد بود.

در بخش مالی دولتی، بخاطر استحکام بودجه در پایان ماه آوریل شرایط بدون تغییر  بدون تغییر باقی خواهد ماند. 

 

 ثبات نرخ مبادله پول ملی  در سطح بخش خارجی؛

همین منبع اعلام می دارد که در بخش خارجی ثبات نسبی نرخ مبادله در دو بخش بازار ( پولی) در ماه می مشاهده شده است. پول ملی 0.07٪ در معاملات بین بانکی تقویت شده ولی  0.21٪ در بازار موازی تضعیف گردیده است بطوری که نرخ به ترتیب1637.68 ( هزار ششصد و سی و هفت فرانک کنگو و شصت و هشت سنت) و 1,666.50 ( هزار ششصد و شصت و شش فرانک کنگو و پنجاه سنت) در برابر دلار آمریکا در31 می 2019 بوده است.

بر مبنای سالانه، نرخ فرانک کنگو 12% در شاخص تضعیف شد در حالیکه در بازار موازی 0.59٪ تقویت گردیده است.

در رابطه با ذخیره‌های ارزی، این گزارش خاطر نشان کرد که آمارهای اولیه نشان میدهد که مصرف ماهانه ارز خارجی 91.3 میلیون دلار است  که ذخیره ارزی به سطح  1.060.4 میلیون دلار میرساند  که برای واردات کالا و خدمات 4 هفته کشور کفایت می‌کند

 در رابطه با  بخش پولی، تحول انباشت افزایش ماهیانه اندکی در  پایه پولی 5.3 درصد را نشان می دهد که عمدتا نشانگر افزایش در خالص دارائی‌های داخلی  است.

معوقه‌های بانک مرکزی به 44 میلیارد فرانک کنگو که تزریق یکباره 4 میلیارد فرانک  کنگو  و سالانه 5.1 میلیارد فرانک کنگو را نشان می دهد.

کمیته سیاست پولی، دولت را ترغیب میکند که از ماده 4 اخیر نمایندگی صندوق بین المللی پول در کشور که بویژه بر  افزایش مشوق ها بمنظور بسیج در آمدهای عمومی و ارتقاء فضای کسب و کار با هدف تحرک بخشی و رشد اقتصادی می‌باشد برا سرلوحه اقدامات خود قرار دهد . 

منبع: JUNE 23, 2019 BY ACP CONGO

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما