معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۲
۱۳۹۸/۰۴/۳۱- ۰۸:۵۰

نگاهی به رویکرد مرکز مالی بین المللی آستانه (AIFC )

با باز کردن سایت رسمی مرکز بین المللی مالی آستانه (قزاقستان) آنچه که در وهله نخست بازتاب دارد سخنان نظربایف اولین رییس جمهوری، رهبر و رییس شورای امنیت ملی این کشور است که هدف از تاسیس مرکز مالی آستانه را دایر کردن دیوان مالی مستقل با نظام مالیاتی ترجیحی عنوان می‌کند. در واقع با توجه به سخنان رهبر این کشور می توان گفت مرکز مالی بین المللی آستانه (AIFC) با هدف ایجاد مرکز مالی بین المللی در قالب مرکز مالی در قزاقستان برای آسیای مرکزی، قفقاز، اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU)، خاورمیانه، غرب چین، مغولستان و اروپا شکل گرفته است که با زیرساخت های مدرن و فناوری های جدید با مدیریت شرکت های غربی پشتیبانی می‌شود.

اولین رییس جمهوری قزاقستان در فرمان افتتاح مرکز مالی آستانه به مسئولین امر در 10 اکتبر 2015  به وضوح هدف از تاسیس و ایجاد مرکز مالی بین المللی آستانه (AIFC) را، معرفی این کشور به عنوان یک مرکز پیشرو در امور مالی منطقه برمی‌شمارد.[1] وی با ارایه تحلیل های نظری در بخشنامه رسمی خود هدف از تاسیس مرکز مالی آستانه را تداوم راهبرد سیاست "آسمان باز"، ارزیابی کرده و در این فرایند اعتقاد دارد ارائه خدمات منظم و مناسب مالی بین آستانه و مراکز مالی بین المللی جهان شرط پیشبرد استراتژی توسعه ای قزاقستان برای رسیدن به 30 کشور پیشرو تا 2050 را هموار می سازد.  در فرمان آقای نظربایف آمده است سه چالش عمده  کشورهای منطقه اوراسیا و تداوم ثبات و امنیت منطقه را تهدید می‌کند :

  1- روند تغییرات آب و هوایی

 2-روند مناقشه برانگیز امنیت غذایی در منطقه اوراسیا

 3- تداوم مناقشه خاورمیانه و اروپا است که می تواند فرایند صلح منطقه اوراسیا را با خطر مواجه سازد.

وی بر این باور است که ماهیت چنین تهدیداتی مستلزم همکاری بین کشورها و نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد با نهاد های منطقه ای می‌باشد و راه اندازی  AIFC  در مرکز قزاقستان راهبردی است که می تواند به کاهش تهدیدات، چالش ها و درگیریهای منطقه ای در سراسر کشورهای اوراسیایی کمک نماید.

بر اساس اعلام مقامات اقتصادی و پولی قزاقستان، مرکز مالی بین المللی آستانه (AIFC) یک منطقه آزاد مالی است که در تاریخ 20 می 2015 از سوی رئیس جمهور وقت قزاقستان آقای نورسلطان نظربایف طی قانون برنامه "100 مرحله ای توسعه" کشور برای دستیابی به توسعه ملی برای پیوستن به 30 کشور پیشرفته تا سال 2050 به عنوان بخشی از استراتژی برنامه ملت صادر شد.

این امر در تاریخ 7 دسامبر 2015 از سوی مجلس ملی این کشور تصویب و برای اجراء به مراکز دولتی ابلاغ گردید. مرکز مالی بین المللی آستانه یکی از نقش های اصلی در جذب منابع مالی کشورهای منطقه است. این مرکز به عنوان مرکز مالی برای کشورهای آسیای مرکزی، قفقاز، اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU)، خاورمیانه، چین غربی، مغولستان و اروپا  شکل گرفته است. مرکز مالی بین المللی آستانه (AIFC) با کمک شرکت های غربی و رایزنی با مرکز مالی دبی (DIFC) در امارات متحده عربی در 1 ژانویه 2018 افتتاح شد و از زیر ساخت های نوآورانه ای که برای EXPO 2017 ساخته شده است استفاده می‌کند. این پروژه شباهت های زیادی با مرکز مالی دوبی دارد چرا که این مرکز بر اساس مشاوره‌های کارشناسان مرکز مالی دبی و کار را با کمک شرکت های غربی آغاز نموده است.  

مرکز بین المللی مالی آستانه (قزاقستان) در ادامه روند فعالیت های  خود در تاریخ 4 ژوئیه 2019،  فعالیت مرکز بین المللی داوری (IAC) را بصورت رسمی در AIFC بعنوان خدمات  جدید خود، یعنی داوری - میانجی گری یا  Arbitration-Mediation یا Arb-Med راه اندازی کرد. Arb-Med فرایندی است که در آن اختلاف برای اولین بار به داوری ارجاع می‌شود. اگر دو طرف دعوا  نتوانند اختلافات خود را از طریق داوری حل کنند، این شورا می تواند میانجیگری کند.

ارایه خدمات داوری در بخش IAC از سرویس خدماتی داوری Arb-Med اولین نوع خود در مرکز داوری بین المللی در اوراسیا است و با خدمات حاکمیتی در دیگر مراکز دادگستری مالی جهان  متفاوت است . در IAC، مرکز مالی قزاقستان واسطه ای که منصوب می‌شود میانجی مستقل از داوران است و تسهیل کننده روند حل اختلاف دو طرف به حساب می آید.  انتظار میرود که Arb-Med در IAC ظرفیت خود را برای حل اختلافات تجاری در مرکز مالی قزاقستان به سرعت و به طور موثر به حداکثر برساند. در کمیته IAC تاکنون 36 نفر از شهروند قزاقستان در یک موسسه معتبر بریتانیایی آموزش دیده اند و مدرک معتبر بین المللی برای همکاری با مرکز حل و فصل دعوای مالی دریافت نموده اند..

آقای کریستوفر کمپبل هولت، ثبت کننده و مدیر اجرایی دادگاه AIFC و IAC، اظهار می دارد: " کمیته  IAC دارای ظرفیت مناسبی است . مرکز مالی آستانه می تواند بعنوان یک انتخاب کاربردی موثر برای حل اختلاف نظر مالی در منطقه اوراسیا معرفی شود." وی افزود: این نوع داوری(Arb-Med) آخرین ابتکار عمل ما است و ما افتخار می‌کنیم که این سرویس جدید را امروز راه اندازی می‌کنیم. ما همچنین در حال ایجاد یک انجمن میانجیگری در قزاقستان هستیم که با  ارائه بهترین استانداردهای بین المللی میانجیگری برای کمک به طرفین دعوا برای حل اختلافات تجاری خود به سرعت و به طور موثر در IAC اقدام می نماید. "

مرکز داوری بین المللی (IAC)درمرکز مالی آستانه  (AIFC) یک نهاد قانونی مستقل است. این  مرکز ، قوانین  و رویه‌های خود را بر اساس روش انگلیسی و بین المللی پیش بینی کرده است. این کمیته دائمی‌ ، داوران و کارشناسان برجسته جهان را شامل می‌شود که سال ها تجربه داوری و میانجیگری در زمینه‌های بازرگانی و تجارت را دارا هستند. در زمینه‌های تخصصی شامل  : نفت و گاز، ساخت و ساز، انرژی، مالی و بانکی اسناد معتبر دارند که گواهینامه داوری آنان در قزاقستان و مراکز بین المللی به رسمیت شناخته می‌شود و قابل اجرا است.[2]

مرکز مالی بین المللی آستانه آنگونه که در نظرات مقامات مسئوول قزاقستان آمده بود در ابتدای سال جدید میلادی 2018 به طور رسمی راه اندازی شد و در سیاست کلان خود  شش اولویت را در نظر گرفته است که عباتنداز:

1- تمرکز در بازار سرمایه

حضور بزرگترین شرکت های قزاقستان در مرکز مالی بین المللی آستانه و همکاری با شرکت های خارجی برای ارتقای سطح همکاری اقتصادی و مالی در منطقه و جهان، می تواند عامل مهمی در گسترش ارتباطات مالی منطقه ای باشد. در این راستا توسعه بازار سرمایه مرکز مالی بین المللی آستانه یک مسیر استراتژیک برای پیاده سازی جریان روان مالی و اقتصادی در منطقه محسوب می‌شود که هدف اصلی سازمانی آن ایجاد بازار سرمایه روان و متعادل با طیف وسیعی از ابزارهای مالی است تا با بهره گیری از ابزار های فناوری پیشرفته و روش های بین المللی در این مرکز  یک بازار بورس مالی پیشرو ایجاد شود.

2- تمرکز در مدیریت دارایی

 مرکز مالی بین المللی آستانه در نظر دارد مزیت های رقابتی را با هدف تمرکز در مدیریت دارایی  نه تنها در قزاقستان بلکه در کل منطقه گسترش دهد. این امر شامل مقدار قابل توجهی از تخیصص منابع موجود دارایی برای مدیریت مالی، محیط مالی مطلوب و همچنین ثبات اقتصادی و سیاسی است. شرکت های پیشرو در زمینه مدیریت دارایی جهانی به AIFC جذب می‌شوند تا زیرساخت های لازم مالی برای ایجاد یک مرکز مالی موفق در منطقه ایجاد شود.

3- هماهنگی مراکز مالی اسلامی

یکی دیگر از مهمترین راهکارهای استراتژیک مرکز مالی آستان ، هماهنگی با راه حل های مالی مطابق با قوانین اسلامی است. پنج کشور ایران، عربستان سعودی، مالزی، امارات متحده عربی و کویت دارای 80 درصد از سهام بازار مالی اسلامی را در اختیار دارند و هدف AIFC تبدیل شدن به یکی از مراکز منطقه ای برای هماهنگی مالی اسلامی‌با شرایط مطلوب برای عملیات مالی و توسعه موسسات مالی اسلامی در منطقه می‌باشد.

4- تمرکز در بهره گیری از فناوری‌های جدید  مالی

بهره گیری از تکنولوژی مالی راه حل های مالی جدیدی را با استفاده از تکنولوژی‌های جدید فراهم می‌کند و در حال حاضر به عنوان سریعترین بخش رشد  با سرمایه گذاری کل از 3.9 میلیارد دلار (2013) به 19.1 میلیارد دلار (2015) افزایش یافت. بخش FinTech [3]دارای پتانسیل زیادی برای افزایش شبکه‌های مالی در حال رشد است که با افزایش دسترسی به سیستم مالی، افزایش رقابت، کاهش هزینه‌ها و بهبود مدیریت ریسک پذیری می‌باشد. یکی از مهم ترین هدف مرکز فعالیت های راهبردی این مرکز توسعه فناوری نوین برای ایجاد سرعت و کاهش آسیب پذیری کارگزاری‌های مالی و پولی در منطقه آسیای مرکزی با بهره گیری از زیرساخت های مدرن و مقررات انعطاف پذیر و ارتقاء سرمایه گذاری می‌باشد.

5- بانکداری خصوصی

در آسیای مرکزی و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU)  ثروت قابل توجهی وجود دارد؛ و عمدتا مردم و نهاد های اقتصادی دارایی‌های خود را در سپرده گذاری و یا استفاده از خدمات بانک های خارجی بکار می‌گیرند. در این ارتباط به دلیل تعداد محدودی از راه حل های سرمایه گذاری موجود در بازار محلی کشورهای منطقه ای،  مرکز مالی بین المللی آستانه ظرفیت آن را دارد که از توسعه بخش خصوصی بانکی در راستای توسعه بازار و تخصص مدیریت دارایی حمایت بعمل آورد.

6- فرایند مالی سبز  ( catalyzing)[4]

تسریع در روند ساختاری و معاملات مالی و پولی با توجه به راهبرد حفظ محیط زیست " مالی سبز"  یکی دیگر از اهداف بنیادی مرکز مالی بین المللی آستانه تحقق پردازش مالی و ارایه خدمات مالی "سبز" به عنوان حرکت در مسیر حمایت از سرمایه گذاری‌های که محیط زیست را پشتیبانی می‌کنند بوده و جلوگیری از سرمایه گذاری در بخش  تکنولوژی‌های مضر در طبیعت و عدم اجرای پروژه‌ها، صنایع و کسب و کار منفی را مد نظر قرار می دهد.

مرکز مالی بین المللی آستانه الگوی دوبی را سرلوحه حرکت خود قرار داد هو تعداد زیادی از کارشناسان غربی شاغل در مرکز دوبی را برای همکاری دعوت نموده است .اگرچه مقامات قزاقستان بر این باورند که راه دشواری در پیش رو دارند اما با در نظر گرفتن روند موفقیت در مراکز مالی بزرگ دنیا همچون مرکز مالی  نیویورک، لندن، توکیو و دوبی در دهه‌های گذشته امیدوارند که راهبرد مالی در تاسیس مرکز مالی منطقه ای در آستانه به رونق اقتصادی رهنمون شود. این امر در ناظهارات قبلی رهبر قزاقستان هم وجود دارد وی در اوایل سال 2017 در نشست انجمن اقتصادی آستانه (AEF) با اشاره به طرح خود برای ایجاد مرکز مالی بین المللی آستانه (AIFC)، آن را یک پروژه بلندپروازانه خواند ولی تحقق این ایده را با توجه به ظرفیت و موقعیت قزاقستان به عنوان یک مرکز پیشرو در امور مالی را دور از دسترس ندانست.

شاید تاسیس مرکز مالی بین المللی آستانه ( نورسلطان فعلی ) به عنوان گام مهمی در تبدیل پایتخت قزاقستان  به مرکز جذب سرمایه گذاری مالی آسیای مرکزی در وهله نخست بینجامد  و این مرکز فرصتی بی سابقه ای برای این کشور در راستای تقویت اقتصاد و جذب سرمایه گذاری بین المللی در سطح منطقه ای و جهانی را رقم بزند.  لیکن باید منتظر زمان بود تا دید که رویای نظربایف در تاسیس مرکز مالی منطقه ای که با صدور فرمان در سال 2015 انجام شد و تاسیس مرکز مالی بین المللی را در ابتدای سال 2018 رقم زد چه ثمره و ارمغانی برای مردم قزاقستان و کشورهای منطقه بهمراه خواهد داشت. 

 

[1] -www.akorda.kz

[2] -www.aifc-iac.kz

[3] - تکنولوژی مالی (FinTech) تکنولوژی و نوآوری جدید است که با هدف رقابت با روش های مالی سنتی در ارائه خدمات مالی است. استفاده از تجهیزات هوشمند برای بانکداری و خدمات سرمایه گذاری  نمونه‌هایی از فناوری‌هایی است که هدف آن ایجاد خدمات مالی برای عموم مردم است.

4-تعریفی جدید از روند نوین از صنعت مالی و پویا در جهان با تفکر موضوعیت بخشیدن به اقتصاد سبز و توسعه پایدار...

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها