معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۵
۱۳۹۸/۰۴/۳۰- ۱۷:۱۶

برگزاری نشست ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با حضور استانداران شرق کشور و سفرای ایران در افغانستان و پاکستان

نشست ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی به ریاست «غلامرضا انصاری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و با حضور «محمدرضا بهرامی» و «مهدی هنردوست» سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای افغانستان و پاکستان و «علیرضا رزم‌حسینی» استاندار خراسان رضوی، «محمد صادق معتمدیان» استاندار خراسان جنوبی، «احمدعلی موهبتی» استاندار سیستان و بلوچستان، «محمدجواد فدائی» استاندار کرمان و «محمدعلی طالبی» استاندار یزد در روز یکشنبه ۳۰ تیر ماه 1398در محل وزارت امور خارجه کشورمان برگزار شد.

«غلامرضا انصاری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در جمع خبرنگاران با تشریح مباحث این نشست اکه با حضور نمایندگان وزارت خانه‌های  امور خارجه و کشور ،  استانداران شرق کشور و سفرای ایران در پاکستان و افغانستان در وزارت امور خارجه برگزار شد، گفت: قرار ما بر این است که با توجه به سیاست‌های دولت برای افزایش سطح روابط اقتصادی با همسایگان مطالعاتی روی موانع صادرات و واردات داشته باشیم و در نشست امروز از کسانی که در خط مقدم هستند برای این نشست دعوت به عمل آمد تا مسائل مربوط به نقل و انتقالات بانکی و مشکلات گمرکی را بررسی کنیم.

وی افزود: در حال حاضر تقریباً چیزی بیش از ٥ تا ٦ میلیارد صادرات به شرق کشور جاری است که البته احتمالاً بخشی هم بصورت ثبت نشده است که تلاش ما نیز انتقال این تجارت غیررسمی‌به تجارت رسمی است و اینکه بتوانیم در این راستا تسهیلاتی را ایجاد کنیم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه بیان کرد: در حوزه پولی و بانکی سفرای ما مشکلاتی دارند و استانداران هم مشکلات استانهای خود را مطرح کردند.
معاون وزیر امور خارجه از ابراز تمایل طرف‌های پاکستانی و افغانستانی برای بازگشایی بانک مشترک خبر داد و گفت: در حوزه صرافی‌ها نیز از ابتدای انقلاب و در این چهل سال مراوداتی وجود داشته که امیدوار هستیم توسط بانک مرکزی و سندیکاها هماهنگی بیشتری ایجاد کنیم. انصاری خاطرنشان کرد: صرافی‌ها در این حوزه فعال بوده اند و اگر به این مراودات چهارچوب قانونی دقیق‌تری داده و آن را هدایت کنیم می توانند نقش گسترده‌ای داشته باشند.
این دیپلمات عالیرتبه کشورمان گفت: موضوع بعدی تقاضای بالای افغانستان برای سرمایه گذاری و کسب اقامت ایران است که در حوزه‌های متنوعی این درخواست را مطرح کرده اند که این درخواستها در داخل هم مورد استقبال واقع شده و سطح‌آن هم در محدوده همان ٢٥٠ هزار دلار است.
معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: در حوزه گمرکات نیز بحث‌هایی مطرح شد و امیدوار هستیم برای یکی از مشکلات جدی گمرکات تسهیلات بیشتری فراهم شود تا سرعت کار بالا رفته و خواب کالا کمتر شود. همچنین لازم است در حوزه حمل و نقل اقدامات بیشتری انجام شود و البته استانداران قول همکاری دادند که کمک بزرگی به تسهیل رفت و آمد خواهد داشت.
وی با اعلام حضور نماینده وزارت جهاد کشاورزی در نشست امروز گفت: همه حاضران در این نشست متفق القول بودند که ما باید برای کشورها تسهیلاتی در حوزه تعرفه‌ها قائل شویم تا بتوانیم تعادل تجارت را به طرف‌هایمان رعایت کنیم.
انصاری تصریح کرد: در حوزه حمل و نقل امیدوار هستیم تسهیلات وزارت راه سرعت کار را بالا ببرد. در حوزه انرژی نیز با توجه به قاچاق کالا ساز و کاری مد نظر است و امیدوار هستیم ضمن تأمین انرژی، چهارچوب‌های مشخصی را با هدایت سازمان‌های دولتی به سمت تجارت رسمی‌ببریم.
انصاری در پاسخ به سوالی در خصوص مبادلات با ارز ملی اظهارداشت: این مساله بصورت جاری وجود داشته اما مهم این است که مبادلات چگونه صورت بگیرد. اگر بتوانیم ریشه ای کار را انجام دهیم اینگونه مبادلات را باید به عهده تجار بگذاریم. وظیفه دولت تنها فراهم کردن بسترهای لازم است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما