معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۳
۱۳۹۸/۰۴/۳۱- ۰۷:۵۵

اخبار اقتصادی ونزوئلا

مهمترین عناوین و اخبار اقتصادی ونزوئلا در هفته آخر تیر ماه 1398 که در روزنامه‌ها و رسانه‌های این کشور انتشار یافته است به شرح ذیل می‌باشد :

تلاش دولت ونزوئلا برای انجام مبادلات بانکی با ارز رمزپایه پترو

نمایندگان اداره نظارت بر امور بانکی و اداره نظارت بر ارزهای رمزپایه ونزوئلا روز 18 ژوئیه با نمایندگان بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و دارایی این کشور نشستی برگزار کردند که طرح احداث سامانه مبادلات بانکی از طریق ارز رمزپایه دولتی پترو نیز در دستور کار جلسه قرار داشت. در این جلسه همچنین روش های پس انداز شهروندان و تسهیل شیوه پرداخت الکترونیکی از طریق پترو مورد ارزیابی قرار گرفت.

منبع: روزنامه ال اونیورسال، 19 ژوئیه.

کارشناسان اقتصادی تحولات بازار ارز را به افزایش هزینه‌های دولت نسبت می دهند

طی هفته جاری بهای دلار در بازار آزاد ارز ونزوئلا به شدت افزایش یافت. این امر موجب افت چشمگیر ارزش بولیوار شد که متعاقباً بر حقوق پایه کارگری که در حال حاضر در حدود 4 دلار محاسبه می‌شود، تأثیری مستقیم گذاشته است. مدیر مؤسسه نظرسنجی اقتصادی اکوآنالیتیکا معتقد است که افزایش هزینه‌های دولت موجب رشد لحظه ای نقدینگی در ونزوئلا شده است. وی همچنین حل نشدن نارسایی‌ها و عدم توازن موجود در نظام مدیریت اقتصادی کشور را موجب تشدید این روند می داند.

منبع: روزنامه ال اونیورسال، 19 ژوئیه.


آمریکا: تحریم ها علیه ارز رمزپایه پترو اثرگذار بوده است

استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا نگرانی خود را از افزایش استفاده از ارزهای رمزپایه  همچون پترو ابراز داشت. وی خاطر نشان ساخت که این ارزهای مجازی می تواند از سوی گروه‌های بزه کار مورد استفاده قرار گیرد. منوچین تأکید کرد که علی رغم تلاش نیکلاس مادورو برای توسعه استفاده از پترو، دولت دونالد ترامپ تحریم هایی را علیه ارز رمزپایه پترو اعمال کرده است که همه این تمهیدات تنبیهی کارساز بوده است.

منبع: روزنامه ال اونیورسال، 19 ژوئیه.

 

نمایشگاه بین المللی گردشگری ونزوئلا 2019 در بندر لاگوایرا برگزار می‌شود

گارسیا کارنِیرو، فرماندار ایالت وارگاس که به تازگی نام آن به لاگوایرا تغییر پیدا کرده است، در جریان بازدید از اقدامات عمرانی و زیباسازی در شهر بندر لاگوایرا اعلام کرد که این بندر در سال 2019 میزبان نمایشگاه بین المللی گردشگری خواهد بود. همچنین معاون وزیر گردشگری در این بازدید حضور داشت و تأکید کرد که لاگوایرا از ظرفیت های لازم برای تبدیل شدن به یک قطب گردشگری برخوردار است.

منبع: روزنامه اولتیماس نوتیسیاس، 18 ژوئیه.


نرخ دلار در بازار آزاد ارز ونزوئلا در حدود 40 درصد افزایش داشته است

در هفته جاری قیمت دلار در بازار آزاد ونزوئلا طبق پیش بینی تحلیل گران اقتصادی از مرز 9 هزار بولیوار گذشت. نرخ تبدیل واحد پول آمریکا در پانزدهم ژوئن گذشته 6 هزار و 800 بولیوار بود که در مقایسه با 16 ژوئیه که بهای آن به 9 هزار و 500 رسید، در حدود 40 درصد افزایش داشته است. اقتصاددانان دلیل کاهش ارزش پول ملی را فقدان برنامه مدون و منسجم از سوی دولت برای فائق آمدن بر معظلات و عدم توازن اقتصادی حاکم بر کشور برشمرده اند.

منبع: روزنامه دیاریو 2001، 17 ژوئیه.

 

افتتاح پروژه مشترک نفتی ونزوئلا و چین

مانوئل کبدو، وزیر نفت ونزوئلا به همراه دلسی رودریگز، معاون اجرایی رئیس جمهور در مراسم افتتاح یک پروژه مشترک نفتی با چین در ایالت آنسواتگی حضور یافتند. دلسی رودریگز طی سخنانی اظهار داشت که با اجرای این پروژه میزان تولید نفت فوق سنگین ونزوئلا از 105 هزار بشکه در روز به 165 هزار بشکه افزایش خواهد یافت. مانوئل کبدو افزود که عملیات اختلاط نفت نیز بخشی از پروژه مذکور بوده که در قالب شرکت مشترک سینُوِنسا به اجرا در خواهد آمد.

منبع: روزنامه اولتیماس نوتیسیاس، 17 ژوئیه.


مادورو: دولت منابع لازم برای تقویت اقتصاد را تضمین می‌کند

رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که دولت او متعهد به حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان، صاحبان شرکت ها و کشاورزان است. نیکلاس مادورو ضمن انتقاد از تحریم های آمریکا خاطر نشان ساخت که با تخصیص منابع لازم و حمایت از بخش های تولیدی کشور مسیر توسعه اقتصادی را فراهم خواهد کرد.

منبع: روزنامه کوررئو دل اورینوکو، 16 ژوئیه. 

 

دولت ونزوئلا علی رغم تحریم های بین المللی در ماه ژوئیه یک تُن طلا فروخته است

کارشناسان اقتصادی اظهار می‌کنند که ذخایر بین المللی طلای ونزوئلا به 8 میلیارد و 100 میلیون دلار کاهش یافته است. منابع آگاه در گفتگو با خبرگزاری بلومبرگ اعلام کردند که دولت نیکلاس مادورو از ابتدای آوریل گذشته تاکنون در حدود 24 تن طلا را به شرکت های اماراتی و ترکیه ای فروخته است . بانک مرکزی ونزوئلا نیز علی رغم تحریم های بین المللی در 13 ژوئیه گذشته یک تن طلا را به شرکت های خارجی فروخته است.

منبع: روزنامه دیاریو 2001، 16 ژوئیه. 


شرکت ملی نفت ونزوئلا به تعهدات خود نسبت به کوبا همچنان پایبند است

شرکت ملی نفت ونزوئلا از روش های مختلفی برای رساندن روزانه 60 هزار بشکه نفت خام به کوبا بهره برده است. خبرگزاری بلومبرگ در روزهای گذشته اخباری را مبنی بر اقدام کشتی‌های ونزوئلایی به خاموش کردن رادار خود و تغییر نام ثبتی کشتی‌های تحریم شده از سوی برای صادرات نفت به کوبا منتشر کرده بود.

منبع: روزنامه دیاریو 2001، 16 ژوئیه.

 

سفیر ترکیه: تحریم های اقتصادی علیه ونزوئلا ناعادلانه اند

سِوکی متول اوغلو، سفیر ترکیه در کاراکاس طی مصاحبه ای مطبوعاتی اعلام کرد که تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ونزوئلا مستقیماً مردم این کشور آمریکای جنوبی را مورد هدف قرار داده و از این جهت ناعادلانه است. وی خاطر نشان ساخت که علی رغم تأثیرات منفی تحریم های آمریکا بر مناسبات تجاری کاراکاس و آنکارا، سطح مبادلات دو کشور طی یک سال گذشته 10 برابر افزایش داشته است. در سال 2017 حجم مبادلات تجاری ونزوئلا و ترکیه 155 میلیون دلار بود که در سال 2018 به یک میلیارد و 200 میلیون دلار بالغ شد.

منبع: روزنامه اولتیماس نوتیسیاس، 15 ژوئیه.

 

 
ساخت 5 میلیون واحد مسکونی، چشم انداز طرح میهن 2025

نیکلاس مادورو روز گذشته اعلام کرد که دولت وی در سال جاری 200 هزار و 567 واحد مسکونی را در راستای اجرای طرح میهن 2025 به شهروندان کم درآمد ونزوئلایی تحویل داده است و هدف این طرح ساخت 5 میلیون واحد مسکونی ظرف پنج سال آینده است. رئیس جمهور ونزوئلا یادآور شد که ناظران حقوق بشری باید تلاش های دولت بولیواری در تأمین مسکن شهروندان را نیز در نظر آورند.

منبع: روزنامه کوررئو دل اورینوکو، 12 ژوئیه.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما