معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۰
۱۳۹۸/۰۴/۳۱- ۰۹:۰۵

اخبار و تحولات اقتصادی دانمارک

مهمترین عناوین و اخبار اقتصادی روزنامه ها و رسانه های دانمارک در هفته پایانی تیر ماه 1398 موارد ذیل بوده است : خواست متحدان دولت برای عدم تغییر نام مزایای اجتماعی/ گسترش تحقیقات پولشوئی دنسکه بانک توسط آمریکا/ نگرانی طرفداران محیط زیست از افزایش پرواز های هوایی/ درخواست تعیین سقف برای وام های فوری/ آسیائی‌ها ولخرج ترین در دانمارک/ کاهش شدید قیمت های عمده فروشی/ روش های "برادر بزرگ" برای پی بردن و افشای فساد اجتماعی/ با نزدیک شدن ضرب العجل برگزیت، کپنهاگ مقصد مورد علاقه متخصصان مالی/ ترس از رکود اقتصادی و محافظه کاری شرکت ها/ نخست وزیر در میان بالاترین حقوق بگیران / نوردیا: نابرابری عامل به قدرت رسیدن سوسیال دموکرات ها/ تورم در دانمارک پائین تر از میانگین اتحادیه اروپا/

 خواست متحدان دولت برای عدم تغییر نام مزایای اجتماعی

دولت برنامه دارد مزایای بحث برانگیز "مزایای همگرائی" را به "مزایای استرداد" تغییر نام دهد. اما احزاب متحد دولت خواستار تغییر عقیده دولت در این زمینه شده اند. حزب سوسیال دموکرات به همراه دولت سابق و حزب مردم دانمارک در ماه فوریه به این برنامه رای مثبت دادند اما کریستین هگار، جانشین سخنگوی سیاست حزب سوسیال لیبرال، گفت استفاده از کلمه "استرداد" بسیارمشکل ساز است. حزب چپگرای فهرست اتحاد نیز تغییر نام را مردود اعلام کرده است. مزایای همگرائی توسط دولت سابق در سال 2015 راه اندازی شد تا جایگزین مزایای اجتماعی برای مهاجران و کسان دیگری که مدت اقامت آنها درطول هشت سال کمتر از هفت سال بوده گردد. این مبلغ بستگی به تعداد افراد هر خانواده، متفاوت است اما در مجموع تقریبا به اندازه یک یارانه تحصیلی یعنی 5900 کرون می‌باشد.در تغییر پارادایم مهاجرتی که پنج ماه پیش به تصویب رسید مزایای همگرائی از ژانویه 2020 به دو بخش –خودیاری برای پناهجویان تازه وارد و هزینه استرداد برای دیگران، تقسیم خواهد شد.

گسترش تحقیقات پولشوئی دنسکه بانک توسط آمریکا

رسوائی پولشوئی دنسکه بانک در صدر اولویت مقامات آمریکائی قرار دارد. دنسکه بانک در اکتبر سال گذشته اعلام کرد که وزارت دادگستری آمریکا تحقیقاتی را درباره اتهام پولشوئی 200 میلیارد یوروئی از طریق شعبه استونی دنسکه بانک شروع کرده است. جزئیات این تحقیقات افشاء نشده اما روزنامه برلینسکه گزارش می دهد که این تحقیقات به سایر بانک های مظنون به پولشوئی "پول کثیف" از شرکت های صوری متعلق به شهروندان روسی نیز تسری پیدا خواهد کرد.  گفته می‌شود این تحقیقات سوئدبانک که در ماه آوریل به کاستی‌هائی در مبارزه علیه پولشوئی اعتراف کرد، و دوچه بانک را نیز شامل خواهد شد. اما هنوز مشخص نیست که بانک های تحت تحقیق در آمریکا با جرائم سنگین روبرو خواهند شد یا خیر. دنسکه بانک با مقامات آمریکائی همکاری نزدیک و گسترده ای داشته و از آنجا که دارای یک تسویه حساب دلاری نیست از اعمال محدودیت ها مصون مانده اما طبق گزارش بلومبرگ یک جریمه یک میلیارد دلاری در انتظار این بانک می‌باشد.

نگرانی طرفداران محیط زیست از افزایش پرواز های هوایی

علیرغم فراخوان  شعار « شرم بر پرواز» تعداد مسافران پرواز های هوایی در دانمارک روزبروز بیشتر می‌شود. آمار جدید سازمان حمل و نقل نشان می دهد که  سال گذشته تعداد 37 میلیون و 400 هزار مسافر هوایی از فرودگاه کپنهاگ برای ورود و خروج استفاده کرده اند. این در حالی است که این آمار در سوئد بخاطر تصمیم دولت برای اخذ مالیات از مسافران هوایی در راستای مبارزه با تغییرات آب و هوا، کاهش داشته است. علیرغم اینکه شعار حفاظت از محیط زیست در دانمارک در دوران انتخابات پارلمانی اخیر رونق زیادی پیدا کرد ولی دانمارک یکی از تنها 4 کشور اتحادیه اروپا است که مالیات یا عوارض بر پروازهای هوایی نبسته است. بنابر اعلام موسسه علوم محیط زیست  در دانشگاه شهر آرهوس، بخش هوانوردی دانمارک تنها بخشی است که انتشار گازهای گلخانه ای آن نه تنها کاهش نداشته بلکه در طول 7 سال گذشته تا 25% نیز افزایش داشته است.

درخواست تعیین سقف برای وام های فوری

حزب سوسیال دموکرات خواستار تعیین سقف برای نرخ سود بانکی نجومی و حق الزحمه گزاف وام های فوری کوتاه مدت شده است. در گزارش ها آمده که 13 وام دهنده از سال 2017 تا کنون چندین میلیون سود به جیب زده اند. در گزارش روزنامه مالی بورسن آمده که در سال 2018 شرکت ها 358000 فقره وام عمدتا زیر 15000 کرون بالغ بر 822 میلیون کرون در اختیار متقاضیان قرار دادند که هزینه آن 20 برابر وام هائی است که بانکها در اختیار مردم قرار می دهند. وام گیرندگان از این شرکت ها افراد با درآمد پائین هستند که عمدتا رتبه اعتباری پائینی دارند و اغلب هم از عهده بازپرداخت وام های خود بر نمی آیند. فاینانس دانمارک، سازمان تجاری برای موسسات مالی در این کشور، از قانونگذاران خواسته درباره نیاز یا مناسب بودن وام های موسوم به "وام روز حقوق" تحقیق کرده و سقف 50 درصدی بر هزینه این وام ها اعمال نماید. حزب سوسیال دموکرات پیشنهاد 25 درصدی را مطرح کرده است.

آسیائی‌ها ولخرج ترین در دانمارک

گردشگران آسیائی ولخرج ترین در دانمارک هستند. در یک گزارش جدید آمده که گردشگران کشور تایلند بطور میانگین در هر تراکنش مالی 1141 کرون خرج می‌کنند. چینی‌ها با 1066 کرون در هر خرید در رتبه دوم قرار دارند. یک سخنگوی شرکت خدمات پرداخت NETS گفت گردشگران آسیائی تجارت خوبی برای دانمارک هستند. این در حالی است که تعداد آنها تنها درصد کوچکی از بازدیدکنندگان از دانمارک را تشکیل می دهند. بریتانیائی‌ها و آلمانی‌ها در این رده بندی در رتبه‌های نهم و دهم قرار دارند.گردشگران چینی در مغازه‌های مد بطور میانگین برای هر خرید 2500 کرون هزینه می‌کنند که در جمع بیشتر از کل مبالغی است که سوئدیها در دانمارک خرج می‌کنند. میانگین هر تراکنش مالی کشورها عبارتند از:

  1. تایلند 1141 کرون
  2. چین، 1066 کرون
  3. هنگ کنگ، 885 کرون
  4. سنگاپور، 675 کرون
  5. امارات متحده عربی، 605 کرون
  6. سویس، 516 کرون
  7. آمریکا، 503 کرون
  8. هند 465 کرون
  9. بریتانیا، 458 کرون

10- آلمان، 415 کرون    

کاهش شدید قیمت های عمده فروشی

آمار دانمارک گزارش می دهد که کاهش قیمت تولید دانمارک در ماه ژوئن به بالاترین حد در سه سال گذشته رسید. شاخص قیمت تولید، دسته ای از شاخص ها که میانگین قیمت عمده محصولات تولیدی در دانمارک را محاسبه می‌کند، در سال منتهی به ژوئن 5 /2 درصد کاهش داشت در حالی که این کاهش در ماه مه تنها 04/%  گزارش شده بود.این افت قیمت بالاترین از ماه مه 2016 بود که قیمت ها 3.6 درصد افت داشتند. قیمت بازار داخلی و خارجی در سال منتهی به ژوئن به ترتیب 2.6 درصد و 2.9 درصد افت داشت. شاخص قیمت واردات در سال منتهی به ژوئن 03/% کاهش داشت در حالی که این رقم برای ماه مه 08/% درصد بود.

روش های "برادر بزرگ" برای پی بردن و افشای فساد اجتماعی

پیتر هوملگارد، وزیر اشتغال، وعده داده درباره این اتهامات که دریافت کنندگان مزایای اجتماعی از قبیل بازنشستگی، مرخصی زایمان، حق مسکن، حق اولاد و یارانه دانشجوئی برای کشف و افشای فساد اجتماعی تحت نظارت شدید دولتی قرار دارند، تحقیق بعمل آورد. در گزارش اندیشکده آزادی‌های مدنی یوستیشیا، Justitia، آمده که اداره پرداخت مزایای اجتماعی در دانمارک (Social Payments Denmark)، مسئول تمامی‌پرداخت های اجتماعی، با انجام بررسی و تطابق 2.7 میلیون داده مربوط به مزایابگیران در سال 2018 به یک "برادر بزرگ" تبدیل شده است. در گزارش یوستیشیا آمده که این کنترل برای کشف هر گونه  سوء استفاده اعمال می‌گردد. سخنگوی قضائی حزب فهرست اتحاد، اداره پرداخت مزایای اجتماعی را به افراط گرایی و نقض حقوق مدنی مردم متهم کرد.

با نزدیک شدن ضرب العجل برگزیت، کپنهاگ مقصد مورد علاقه متخصصان مالی

کپنهاگ برای متخصصان بریتانیائی که از برگزیت سرخورده شده اند یک مقصد جذاب بشمار می رود. طبق آمار جدید، از سال 2016 که مردم بریتانیا در یک همه پرسی رای به خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) دادند تعداد 290 نفر از کارکنان ارشد و متخصص حرفه‌های بیمه و بانکداری در کپنهاگ ساکن شده اند که نسبت به دو سال قبل یک افزایش 60 درصدی را نشان می دهد. کپنهاگ از مزیت های زیادی برای ارائه برخوردار می‌باشد. بخش های داروئی، انرژی سبز، و صنعت بازنشستگی، دانمارک دارای شرکت های بسیار بزرگ می‌باشند که شرکت های مالی مایل به همکاری با آنها می‌باشند. نقش رهبری و پیشتازی کپنهاگ در فناوری مالی (فین تک) بارز است. کپنهاگ تمامی خواسته‌های یک شرکت از جمله دسترسی آسان به اروپا، ارتباط پروازی خوب، نیروی کار متخصص و تحصیل کرده و دیجیتالی قوی را برآورده می سازد.

ترس از رکود اقتصادی و محافظه کاری شرکت ها

نگرانی از رکود اقتصادی باعث شده تا تعدادی از شرکت های بزرگ دانمارک انتظارات درآمدهای خود را کاهش دهند. در گزارش ها آمده که شرکتهای بزرگ انتظار داشتند درآمد خود در سال 2019 را تا حد 9 درصد افزایش دهند اما حالا این رقم حول و حوش یک درصد در نوسان است. به اعتقاد تحلیلگران ارزش سهام در ارتباط با درآمدها بالا بوده و همین مسئله می تواند بر ارزش سهام برخی شرکت ها در بازار بورس تاثیر منفی بگذارد. از طرف دیگر رشد اقتصاد جهانی کند شده است. چین از کمترین نرخ رشد در طول 27 سال گذشته برخوردار بوده و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، OECD، نیز از کاهش رشد در آمریکا، ژاپن، کانادا و منطقه یورو سخن به میان آورده که می تواند بر دانمارک نیز تاثیر منفی بگذارد.

نخست وزیر در میان بالاترین حقوق بگیران 

مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک، در میان بالاترین حقوق بگیران رهبران سیاسی دنیا قرار دارد.  در لیست 20 سیاستمدار ارشد، نخست وزیر دانمارک با حقوق سالانه 1.6 میلیون کرون (249774 دلار) در رتبه پانزدهم قرار دارد که بالاتر از همتایان خود در سوئد و ایسلند می‌باشد. البته در این گزارش آمده که ملکه مارگارت دوم سالانه از حقوق 13.5 میلیون کرونی برخوردار می‌باشد. لی هه سی ان، نخست وزیر سنگاپور با حقوق 10.7 میلیون کرون (1610000 دلار) در صدر قرار دارد و رهبران هنگ کنگ، سویس، آمریکا و استرالیا رده‌های بعد را به خود اختصاص داده اند.

نوردیا: نابرابری عامل به قدرت رسیدن سوسیال دموکرات ها

نوردیا، بزرگترین بانک اسکاندیناوی، در گزارشی عامل چرخش به چپ دانمارکی‌ها در انتخابات ماه گذشته را نابرابری در این کشور عنوان کرده است. این بانک دلیل ایجاد چنین وضعیت را افزایش تعداد میلیاردرها و نرخ منفی سود بانکی که باعث رشد ارزش دارائی‌های صاحبان مسکن شده عنوان کرده است. هلگه پدرسن، اقتصاددان ارشد این بانک گفت سیاست مالی افراطی دانمارک در افزایش ارزش دارائی‌های ثروتمندان موثر واقع گردید و این مسئله باعث بروز نارضایتی عمومی در میان رای دهندگان گردید و آنها را به سوی حزب سوسیال دموکرات که قول رفاه و برابری بیشتر دادند سوق داد. وی افزود: شکی نیست که افزایش نابرابری و اختلاف طبقاتی تاثیر گذار بود و سالها نرخ سود بانکی منفی به شکل دهی نتیجه انتخابات 5 ژوئن 2019 کمک کرد.

اختلاف طبقاتی در دانمارک یکی از پائین ترین در سطح جهان است اما به گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، OECD، تفاوت حقوق ها از سال 1995 تا کنون 22 درصد افزایش پیدا کرده که بالاترین افزایش در جهان توسعه یافته قلمداد می‌گردد. این افزایش در طول چند سال گذشته بی سابق بوده است. آمار نشان می دهد که تا سال 2017 نیمی از ثروت کشور در دست ده درصد ثروتمند قرار داشت. 

تورم در دانمارک پائین تر از میانگین اتحادیه اروپا

رشد نرخ تورم ماه گذشته در دانمارک تنها 05/% گزارش شده در حالی که میانگین آن در اتحادیه اروپا 1.3 درصد بوده است. رشد نرخ تورم  در یونان در پائین ترین سطح و 02/% گزارش شده است. قبرس با 03/% و دانمارک و کرواسی با 05/% در رده‌های بعد قرار داشتند. بالاترین رشد نرخ تورم در کشورهای رومانی، مجارستان، لتویا  و به ترتیب 3.9%، 3.4% و 3.1% گزارش شده است. در مقایسه با ماه مه نرخ تورم در هفده کشور عضو اتحادیه اروپا روند نزولی داشت، در یک کشور ثابت باقی ماند و در نه کشور افزایش یافت. بالاترین نرخ تورم در این مدت مربوط به مواد غذائی، مشروبات الکلی و دخانیات (+03/%) انرژی (+017/%) و کالاهای غیرصنعتی (+07/%) بودند.

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما