معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۶
۱۳۹۸/۰۴/۳۱- ۱۰:۵۷

اخبار اقتصادی استرالیا

مهمترین عناوین و اخبار اقتصادی استرالیا در هفته آخر تیر ماه 1398 موارد زیر بوده است :

اختلاف تجاری استرالیا و هند بر سر یارانه شکر به کشاورزان هندی

دولت استرالیا گام دیگری را برای تشدید اختلاف با هند بر سر تداوم یارانه برای تولیدکنندگان این کشور برداشته است. وزیر تجارت استرالیا می‌گوید این یارانه‌ها صادرات 2 میلیارد دلاری این کشور را تهدید می‌کند. وی می‌گوید یارانه‌های هند به افزایش عرضه شکر در سطح جهان کمک کرده و قیمت شکر را به پایین ترین سطح رسانده و از این رو به کشاورزان استرالیایی آسیب زده است. این صنعت بیش از 40 هزار شغل را عمدتا در مناطق روستایی را ایجاد و حمایت می‌کند. استرالیا پس از اقدام رسمی در سازمان  جهانی تجارت در ماه فوریه، اکنون به برزیل و گواتمالا پیوسته و از سازمان یاد شده درخواست کرد تا یک هیات حل اختلاف را تشکیل دهد. با وجود تشدید اختلاف، وزیر تجارت استرالیا اصرار دارد که رابطه استرالیا با هند همچنان قوی باقی می ماند.

خطر افزایش حباب قیمت مسکن در استرالیا

بر اساس گزارش بلومبرگ در زمینه بررسی وضعیت قیمت مسکن در کشورهای مختلف،  استرالیا در میان 5 کشور دارای بیشترین حباب قیمت مسکن در جهان قرار دارد. کشورهای کانادا، نیوزیلند، سوئد، و نروژ به ترتیب از اول تا چهارم قرار دارند و استرالیا در این رده بندی پنجم است. این گزارش که بر روی تغییرات قیمتی مسکن در سال‌های مختلف و تعدیل قیمت آن‌ها با نرخ تورم مطالعه کرده است به این جمع بندی رسیده که این ریسک وجود دارد که دور جدید سیاست‌های محرک بانک‌های مرکزی به بزرگ‌تر شدن حباب بخش مسکن در کشورهای مختلف جهان بیانجامد. زمانی که بانک‌های مرکزی بر روی مساله جلوگیری از کاهش رشد اقتصادی جهانی متمرکز شده‌اند، رها کردن بخش مسکن به حال خود می‌تواند به بحران تازه‌ای منجر شود. بخش بزرگی از حباب قیمتی شکل گرفته در این کشورها به تقاضای ثروتمندان خارجی برای خرید خانه در این کشورها مربوط می‌شود. این مساله باعث ورود جدی دولت‌ها به خرید خانه توسط اتباع خارجی منجر شده تا جایی که کانادا لایحه مالیات بر خرید مسکن را به تصویب رسانده، نیوزلند خرید خانه توسط اتباع خارجی را ممنوع کرده، و استرالیا شرایط سرمایه گذاری خارجی در بخش مسکن را تشدید نموده است. بلومبرگ هشدار داده است که کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا می‌تواند سرمایه سرگردان بیشتری را وارد بخش مسکن کند و در خصوص بخش مسکن استرالیا باعث افزایش حباب قیمت مسکن در شهرهای بزرگ بویژه سیدنی و ملبورن گردد.

نرخ بیکاری استرالیا بالاتر از سطح انتظار بانک مرکزی

بر پایه آخرین گزارش مرکز آمار استرالیا، نرخ بیکاری این کشور در ماه ژوئن برای سومین ماه پیاپی در همان نرخ 5.2 درصد باقی مانده است. با وجود دو کاهش 0.25 درصدی نرخ رسمی‌بهره بانکی در دو ماه گذشته از سوی بانک مرکزی، نرخ بیکاری بهبود نیافته و این رقم با نرخ مورد انتظار بانک مرکزی فاصله بسیاری دارد. بانک مرکزی این کشور پیش از این گفته بود می خواهد نرخ بیکاری به 4.5 درصد یا کمتر کاهش یابد تا موجب رشد درآمد و تورم شود. در گزارش مرکز آمار استرالیا آمده است شمار افرادی که به کار مشغول بودند 500 نفر افزایش یافته درحالی که انتظار می رفت این رقم 9 هزار نفر باشد. با اعلام عدم تغییر نرخ بیکاری در ماه ژوئن انتظار نمی رود تاثیر محسوسی بر روند کاهش نرخ بهره از سوی بانک بانک مرکزی استرالیا بگذارد، چرا که اعضای هیات مدیره بانک مرکزی در انتظار بروز نشانه‌های بیشتر در زمینه تاثیر دو کاهش نرخ بهره در چند ماه گذشته خواهند ماند.

تراز مثبت حساب جاری استرالیا برای نخستین بار از سال 1975 مثبت خواهد شد

بر پایه گزارش بانک مرکزی استرالیا، حساب جاری این کشور برای نخستین بار از سال 1975 و پس از چهار دهه مثبت خواهد شد. استرالیا همچنین از زمان شناور کردن واحد پول خود تاکنون تراز مثبت حساب جاری را تجربه نکرده بود و برای حفظ سطح زندگی مردم همواره به تامین سرمایه از خارج وابسته بوده است. اما این کشور در آستانه تغییر روند پیشین است. شرکت داده پردازی اقتصادی Exante Data مستقر در نیویورک پیش بینی کرده است استرالیا تا حداکثر 3 ماه آینده به وضعیت جدید خواهد رسید. با توجه به اینکه بخشی از تغییر کسری حساب جاری استرالیا مدیون سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی این کشور (که ارزش کل آن بالغ بر 2.8 تریلیون دلار استرالیا است) و نیز افزایش قیمت اقلام معدنی در بازارهای جهانی است، شرکت پیش بینی کرده است با توجه به تحلیل روند جهانی، وضعیت مثبت حساب جاری استرالیا در سالهای آینده نیز تداوم یابد. تحلیلگران اقتصادی بر این نظرند که این تغییر وضعیت می تواند منجر به تغییر نگاه به دلار استرالیا از یک ارز فرار به چیزی شبیه به یک ارز ذخیره سازی گردد. این روند بطور قطع تلاش های بانک مرکزی این کشور برای مهندسی دلار ضعیف تر استرالیا را با مشکل مواجه خواهد کرد. .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما