معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۶
۱۳۹۸/۰۵/۰۲- ۱۰:۰۱

اخبار و تحولات اقتصادی گرجستان

مهمترین اخبار و عناوین اقتصادی روزنامه ها و رسانه های گرجستان در هفته پایانی تیر ماه 1398 به شرح زیر بوده است : وابستگی اقتصاد گرجستان به روسیه بویژه در حوزه توریسم و انتقال ارز رشد 6.3% انتقال ارز به گرجستان در ژوئن 2019 کاهش حجم تجارت خارجی گرجستان در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ افزایش تجارت گرجستان با قزاقستان

 

  • وابستگی اقتصاد گرجستان به روسیه

هم اینک تحریم های روسیه علیه گرجستان در حوزه گردشگری و خط پروازی مستقیم اعمال شده است و بعید نیست تا چندی دیگر واردات کالای گرجستان از روسیه نیز ممنوع شود. در همین چارچوب دسترسی به آمار دقیقی در مورد میزان وابستگی اقتصادی گرجستان به منظور پیش بینی میزان زیان گرجستان از تحریم های روسیه را پیش بینی نمود. در سال 2018 گرجستان 427 میلیون دلار کالا به روسیه صادر کرده است که 13 درصد از کل صادرات و 2.7 تولید ناخالص داخلی این کشور را در بر می‌گیرد. اقلام عمده صادراتی گرجستان به روسیه عبارتند از، فلزات آهنی 128 میلیون دلار، شراب 115 ، آب آشامیدنی 50 و مشروبات الکلی 21 میلیون دلار.

در ماه‌های ژانویه تا مه سال 2019 (5 ماه) صادرات به روسیه 28 درصد افزایش یافت و به 15 درصد کل صادرات گرجستان رسید.  در بدترین حالت ممکن گرجستان از صادرات 300 میلیون دلار کالا به روسیه محروم می‌شود. قابل ذکر است که حتی در زمان حوادث سالهای 2008 – 2006 صادرات گرجستان به روسیه نیز کاملا متوقف نشد.

توریسم:

وابستگی صنعت توریسم گرجستان به گردشگران روس در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته است. علاوه بر این درآمد ارزی حاصل از گردشگران روس از درآمد ارزی حاصل از صادرات کالا به این کشور بیشتر بوده است. در سال 2018 بیش از 1.4 میلیون گردشگر روس به گرجستان سفر نمودند که 16 درصد کل گردشگران خارجی را شامل می‌شود. طبق آمار 5 ماهه اول سال 2019 ، سفر گردشگران روس 31 درصد افزایش یافت و سهم آنها نسبت به کل گردشگران خارجی به 20 درصد رسید.

به گزارش آژانس ملی گردشگری گرجستان، در آمد حاصله از ورود گردشگران روس به این کشور در سال 2018 به 700 میلیون دلار  بالغ گردید . 70 درصد گردشگران روس نیز از طریق زمینی به گرجستان سفر نموده اند. 29 درصد با استفاده از خطوط هوایی و یک درصد نیز از طریق دریایی به گرجستان آ مده اند. اگر سفر گردشگران روس به گرجستان کاملا متوقف شود، در مدت باقیمانده از سال 2019 صنعت گردشگری گرجستان از 400 میلیون دلار محروم خواهد شد.

انتقال ارز

در سال 2018 بالغ بر 457 میلیون دلار از روسیه به گرجستان حواله شده است. برغم آنکه این رقم قابل توجه بوده، لیکن روند نزولی داشته است. بطوری که اگر در 10 سال قبل 60 درصد ارز واردات از روسیه انجام می‌گرفت اکنون این رقم به 40 درصد رسیده است. با این همه به لحاظ فنی متوقف کردن کامل انتقال ارز ممکن نمی‌باشد. این اقدام تنها موجب افزایش هزینه انتقال ارز می‌گردد. اکثر اتباع گرجستان که در روسیه زندگی می‌کنند تابعیت این کشور را دارند و مهاجرانی که از گرجستان برای کار به روسیه رفته اند بسیار کم می‌باشند. به همین سبب تحریم کامل این زمینه عملا ممکن نیست . از سوی دیگر  در سال 2014 و همزمان با وقوع درگیری نظامی‌بین دو کشور ، صادرات گرجستان به روسیه 41 درصد ( از دست دادن 112 میلیون دلار) و  واردات ( انتقال ) ارز به گرجستان 46 درصد (396 میلیون دلار) کاهش یافت. این روند نیز بر ارزش واحد پول ملی گرجستان تاثیر منفی گذاشت. با این همه رشد اقتصادی گرجستان متوقف نشد و در سال 2015 به 4.8 درصد رسید. در نهایت در صورت اعمال شدید تحریم ها از سوی روسیه  ، گرجستان در سال 2019 حداکثر 700 میلیون دلار از دست خواهد داد. اما در شرایط فعلی احتمال تحقق کامل تحریم ها بسیار سخت می‌باشد.

در صورت تحقق سناریویی نرم تر ممکن است گرجستان از کسب 300 میلیون دلار محروم شود. به رغم آنکه این میزان رقم کمی نیست، ولی کاهش 2 درصد از درآمد ارزی را نمی توان فاجعه بار نامید.

سایت تحلیلی و خبری :کومرسانت)

  • رشد 6.3% انتقال ارز  به گرجستان در ژوئن 2019

 گرجستان در ژوئن 2019  مبلغ 143.6میلیون دلار ارز از خارج دریافت کرده که 6.3% بیشتر از میزان آن در ژوئن سال 2018 می‌باشد.به ترتیب کشورهای، روسیه (34.78 میلیون دلار)، ایتالیا (19.30 میلیون دلار) و یونان (17.08 میلیون دلار) بزرگ‌ترین فرستنده وجوه ارسالی در ژوئن 2019 به گرجستان بوده اند .

 مجموعا 17  مبداء خارجی در  فهرست انتقال پول به گرجستان قرار دارند که به ترتیب عبارتند از : آمریکا (15 میلیون دلار)، رژیم صهیونیستی (13 میلیون دلار)، ترکیه (7.56)، آلمان (4.04)، اسپانیا (4)، اکراین (3.33)، لهستان (2.89)، فرانسه(2.40)، آذربایجان(1.67)، قزاقستان (2.18)، قرقیزستان(2.05)، قبرس(1.42) و کانادا (1.23) میلیون دلار

(علی رغم تنش های سیاسی و قطع روابط دیپلماتیک بین گرجستان و روسیه ، روسیه همواره جز اولین کشورهای مبداء انتقال پول به گرجستان بوده است ، باید منتظر بود که با تشدید تنش های روسیه و گرجستان درهفته‌های اخیر، آیا رئیس جمهور روسیه در مقابل خواست دومای این کشور حاضر به تحریم انتقال پول از روسیه به گرجستان خواهد شد یا خیر؟  تصمیمی‌که می تواند تاثیر منفی بر منابعی درآمدی گرجستان داشته باشد . )

 

  • کاهش حجم تجارت خارجی گرجستان در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۹

 بنا به گزارش اداره ملی آمار گرجستان، در۶ ماهه اول سال ۲۰۱۹، حجم تجارت خارجی  گرجستان به رقم 5.968 میلیارد دلار رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 6% کاهش یافته است. بر این اساس در حالی که ارزش کالاهای  صادراتی این کشور  با ١١ درصد افزایش  به مبلغ 1.775 میلیارد دلار رسید،  میزان واردات با 9.4 درصد کاهش به رقم 4.192  میلیارد دلار رسید. تراز تجاری گرجستان در این مدت منفی به نفع واردات برابر با  2.417  میلیارد دلار بوده  که سهم 40.5  درصدى در معاملات تجاری را نشان می‌دهد.

  • افزایش تجارت گرجستان با قزاقستان

جلسه مشترک معاونان وزیر کشاورزی گرجستان با معاون وزیر کشاورزی قزاقستان در محل وزارت کشاورزی گرجستان برگزار شد.طرفین بر افزایش همکاری‌های تجاری در بخش محصولات کشاورزی تاکید کرده و توافق نامه‌های مشترکی امضا نمودند. مهمترین محورهای گفتگو و توافقات بر صادرات سبزیجات و میوه از گرجستان به قزاقستان  و واردات گندم و آرد از قزاقستان متمرکز بوده است . گرجستان تلاش دارد، به منظور کاهش وابستگی خود به گندم روسیه همکاری‌های خود را با کشور قزاقستان در زمینه واردات آرد و گندم توسعه دهد ، بیش از 90 درصد گندم مورد نیاز گرجستان از روسیه تامین می‌شود.

 

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما