معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۵/۰۵- ۱۹:۱۲

احتمال اعلام وضعیت اضطراری درخصوص وضعیت غذایی در زیمبابوه

سازمان ملل اعلام کرده است وضعیت غذایی در زیمبابوه در حال گذار از وضعیت بحرانی به سمت وضعیت اضطرار است. عوامل موثر در تشدید این بحران ، خشکسالی ناشی از پدیدۀ ال نینو و نیز رکود اقتصادی در حال وقوع زیمبابوه اعلام شده است.

در حال حاضر برخی از مناطق مانند چیبورا واقع در حدود 20 کیلومتری جنوب شرقی هراره به شدت نیاز به دریافت کمک های غذایی دارند. مردم این منطقه به سختی قادر به تهیۀ یک وعده غذا در شبانه روز هستند و اغلب از سبزیجات خانگی استفاده می‌کنند. در برخی از مناطق دیگر نیز نه غذایی وجود دارد و نه پولی برای تهیه غذا و مردم نیازمند دریافت کمکهای غذایی به خصوص برای کودکان هستند. با توجه به هزینه‌های بالای درمان و نبود امکانات کافی بهداشتی مرگ و میر و یا بیماری‌های واگیردار نیز در حال افزایش است.

طبق برآوردهای به دست آمده از گزارش اخیر آژانس های کمک رسانی سازمان ملل متحد که به تأیید دولت زیمبابوه نیز رسیده است، این کشور از هم اکنون تا آوریل 2020 نیاز به حدود 218 میلیون دلار برای رفع مشکل گرسنگی جمعیتی در حدود 5.5 میلیون نفر  از جمعیت خود را دارد. پس از دورۀ زمانی مذکور و در صورت بارش باران به میزان کافی در فصل آتی، می توان انتظار بهبود وضعیت را داشت و در غیر اینصورت این بحران ادامه یافته و حتی شدیدتر خواهد شد.

آقای بیشو پاراجولی، هماهنگ کننده سازمان ملل در زیمبابوه، با توجه به تغییرات اقلیمی و امکان شوک های تأثیرگذار در آینده از کشاورزان و دولت زیمبابوه خواسته است که به عنوان بخشی از تلاشهای خود برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در منطقه، در بخش آبیاری صنعتی و نیز کاشت غلات سرمایه گذاری کنند.

آقای پاراجولی گفت: متاسفانه ما در حال گذار از وضعیت بحرانی به سمت وضعیت اضطراری هستیم و این موضوع بسیار جدی است. همچنین مردم این کشور به علت چالش های اقتصادی در این کشور بخش عمده درآمد خود را از دست داده اند و این نیز به نوبۀ خود وضعیت را تبدیل به یک موقعیت واقعا خطرناک کرده است.

زیمبابوه یکی از کشورهای جنوب آفریقا است که از شرایط آب و هوایی پیش آمده متأثر شده و در سال گذشته بارشی به مراتب کمتر از مورد نیاز خود را تجربه کرده است. خشکسالی محصولات کشاورزی و به خصوص ذرت را که برای تهیه غذای اصلی مردم این کشور – سادزا - مورد استفاده قرار می‌گیرد را از بین برده است. علاوه بر این، طوفان ایدای در ماه مارس گذشته چندین هفته قبل از زمان برداشت محصولات رخ داد و بر اثر آن بسیاری از محصولات از بین رفتند.

خشکسالی بر تأمین آب مصرفی کشور نیز تأثیر منفی گذاشته است. آقای مایکل چیدمه سخنگوی شورای شهر هراره می‌گوید دو مخزن تأمین آب پایتخت خشک شده اند و جیره بندی آب آغاز شده است و  بسیاری از مردم  در این شرایط از آّب چاه برای مصارف شرب خود استفاده می‌کنند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما