معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۰۱
۱۳۹۸/۰۵/۰۶- ۰۷:۰۰

معافیت برخی بخشها برای استفاده از ارزهای خارجی زیمبابوه

بانک مرکزی زیمبابوه با هدف تسهیل گردش دلارهای موجود در کشور قوانین استفاده از ارز خارجی را برای برخی از موارد اصلاح کرد. بر اساس اعلام بانک مرکزی صاحبان حساب های ارزی خارجی موسوم به فارکس از قانون ممنوعیت استفاده از ارزهای خارجی معاف شدند. بانک مرکزی امیدوار است که با این اقدام از 1.3 میلیارد دلار حساب ارزی شرکتها و افراد رفع مسدودیت شده و مجددا وارد گردش مالی کشور شوند. طبق اصلاحیۀ اعلام شده شرکتهای نفتی، معادن کروم، سفارتخانه‌های خارجی و سازمان‌های بین المللی در زیمبابوه می توانند از ارزهای خارجی برای معاملات داخلی استفاده کنند.

دولت زیمبابوه در ماه گذشته استفاده از ارزهای خارجی را در معاملات داخلی ممنوع اعلام کرد. پس از این اقدام نقل و انتقالات الکترونیکی در کشور که پیش از این موسوم به آر.تی.جی.اس بود به «دلار زیمبابوه» تغییر نام پیدا کرد. در عمل هنوز اسکناسی به عنوان دلار زیمبابوه منتشر نشده و به بازار عرضه نشده و تنها اسکناس های موجود همان شبه پول «بوند نوتس» می‌باشند، اما دولت نقل و انتقالات الکترونیکی پول را «دلار زیمبابوه» عنوان نموده است. دولت این اقدام خود را پایان دادن به یک دهه دلاریزه شدن اقتصاد کشور و استفاده از دلار آمریکا به عنوان ارز رایج کشور اعلام کرده است. آقای منانگاگوا رئیس جمهور زیمبابوه و آقای امتولی نووه وزیر دارایی و توسعه اقتصادی اعلام کردند که تا پایان سال جاری پول ملی جدید وارد چرخۀ اقتصادی کشور خواهد شد.

ممنوعیت ناگهانی استفاده از ارزهای خارجی که در تاریخ 24 ژوئن اعلام شد شوکی به بازار زیمبابوه وارد کرد. این تصمیم دولت نوعی سردرگمی و بلاتکلیفی را در صاحبان حساب های ارزی به وجود آورد و موجی از انتقادات علیه دولت صورت گرفت.

1.3 میلیارد دلار از حساب ارزی شرکت ها، افراد و سازمان‌های بین المللی مسدود شده و بلاتکلیف بودند. اعمال این قانون همچنین موجب ایجاد یک موج جدید تورمی در کشور شد که با ثبت رقم 175.66 درصد در ماه ژوئن به بالاترین سطح خود در 10 سال گذشته رسید و برای بسیاری از مردم ترس بازگشت تورم ده سال گذشته را به وجود آورده است. کسانی که دسترسی به ارزهای خارجی دارند هنوز از فروش آن در بازار بین بانکی خودداری می‌کنند که نشان دهندۀ این است که هنوز در بازار زیمبابوه اعتماد به پول داخلی و یا حسابهای الکترونیکی وجود ندارد.

به دنبال این روند دولت روز چهارشنبه مورخ 24 جولای آخرین اصلاحات خود را مبنی بر معافیت مذکور اعلام کرد. بانک مرکزی زیمبابوه با صدور بخشنامه ای خطاب به تمامی‌بانکها اعلام کرد که کسانی که ارز خارجی دریافت می‌کنند مجاز به خرید سوخت با دلار هستند. همچنین شرکت های معدن کروم می توانند مواد مورد نیاز خود را با ارزهای خارجی خریداری کنند.

برخی از تحلیلگران معتقدند که اصلاحیۀ جدید بانک مرکزی می تواند سخن منتقدانی را تأیید کند که در ماه گذشته می‌گفتند که اصلاحات دولت درخصوص مسئله ارز شتاب زده و حساب نشده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما