معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۲
۱۳۹۸/۰۵/۰۷- ۰۷:۰۰

درگیری احتمالی نظامی‌ در خلیج فارس به شدت قیمت نفت را افزایش خواهد داد

روزنامه SVD سوئد در تاریخ 24 جولای (2 مرداد) در ستون اقتصادی خود نوشت : درگیری نظامی‌ احتمالی در خلیج فارس موجب افزایش شدید قیمت نفت خواهد شد. لذا پیش بینی اینکه قیمت ها به سه برابر سطح فعلی برسد دور از انتظار نیست. افزایش تنش ها بین آمریکا ، انگلیس و ایران نه تنها روابط بین الملل بلکه بازار جهانی نفت را نیز با خطر روبرو می‌کند. وضعیت فعلی را می توان همانند یک اجاق گاز تحت فشار گرمای زیاد توصیف کرد.

ترجمه خلاصه این مقاله به شرح زیر می‌باشد :

 بعد از اینکه ایران در ابتدای ماه جولای 2019  اعلام کرد تعهدات خود در توافق هسته ای سال 2015 را  کاهش خواهد داد، تنش بین ایران و آمریکا بیشتر شده است. هم اکنون این تنش به سمت خلیج فارس خصوصا تنگه هرمز یکی از مهمترین آبراه‌های ترانزیت نفت ، تغییر پیدا کرده است. نزدیک به بیست درصد از صد میلیون بشکه نفت خامی‌که سالانه در جهان مصرف می‌شود ( یک پنجم )  از این تنگه عبور می‌کند. به گفته خانم تینا سالتوتز ، تحلیل گر نفت Noreda ، هرگونه تحول در این منطقه برای بازار جهانی نفت بسیار حیاتی است. این منطقه یکی از مهمترین مناطق تولید نفت جهان  و یکی از مهمترین مناطق صادرات نفت دنیا است. یک درگیری نظامی عمده در این منطقه، موجب بحران در بازار جهانی نفت شده و بدون شک قیمت ها را شدیدا افزایش خواهد داد.

          تحلیل گران نفت ، قبلا در خصوص افزایش موقت قیمت نفت در صورت درگیری نظامی در تنگه هرمز هشدار داده اند. در صورت وقوع جنگ ، افزایش 3 برابری قیمت نفت قابل پیش بینی خواهد بود و در مقایسه با قیمت های فعلی ، هر بشکه نفت برنت شمال به 189.06 دلار و نفت WTI ( وست تگزاس اینترمیدیت یا نفت شاخص ایالات متحده ) نیز به 168.06 دلاردر هر بشکه خواهد رسید. در عین حال ، برخی تحلیل گران معتقدند عواملی وجود دارد که تا حدی می تواند جلوی افزایش قیمت ها را بگیرد. به عنوان مثال ، برخی از دیگر مناطق جهان وابستگی خود را به نفت خلیح فارس کاسته اند که این می تواند مانعی در برابر افزایش شدید قیمت جهانی نفت باشد. به گفته خانم تینا سالتوتز ، پیش بینی اینکه یک درگیری نظامی تا چه حد می تواند قیمت نفت را افزایش دهد کار سختی است. اما آنچه مسلم است این است که جهان به نفت وابسته است.

          تاکنون به ویژه حوادث اخیر در تنگه هرمز بر منحنی قیمت نفت تاثیر داشته اما بالاتر از همه این موارد ، هزینه‌های بیمه و ریسک است که  براساس افزایش قیمت نفت،  افزایش می یابد. هرچند تاکنون اثرات مستقیم آن بر تولید و یا تحویل مشاهده نشده اما این نگرانی برای آینده وجود دارد. بهرحال وضعیت نگران کننده است و به آرامی در حال افزایش بوده و اطلاعات بسیار محدود  می‌باشد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها