معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۵/۰۶- ۰۹:۵۳

پیوند سیاست های تجاری سوئد با برنامه کمک های توسعه ای بین المللی

دولت سوئد معتقد است کشورهای بیشتری بایستی فرصت حضور در عرصه تجارت جهانی را داشته باشند و در همین خصوص قصد دارد ارتباط بین سیاست های تجاری با برنامه کمک های توسعه ای بین المللی خود را تقویت نموده از این طریق صادرات کشورهای درحال توسعه و یا کمتر توسعه یافته یِ طرف تجاری با خود را تسهیل نماید. هدف این است که شرکتهای بیشتری از کشورهای فوق خصوصا کشورهای ِطرف تجاری بتوانند در صادرات به سوئد مشارکت کنند.

از نظر سوئد این امر علاوه بر ایجاد اشتغال در آن کشورها در مبارزه با فقر نیز موثر خواهد بود. یکی از این اقدامات ، تقویت «پنجره باز تجاری با سوئد» است که اطلاعات تجاری ورود به بازار سوئد و اتحادیه اروپا را در اختیار صادرکنندگان کشورهای درحال توسعه و کمتر توسعه یافته قرار می دهد. این پنجره تجاری حاوی اطلاعات و آموزش های بسیار مفیدی در حوزه گمرکات ، هزینه‌ها  ، قوانین و مقررات صادرات به سوئد و اتحادیه اروپا است. در همین ارتباط ، دولت «سازمان ملی تجارت» را موظف کرده است فعالیت این پنجره تجاری را توسعه دهد تا صادرکنندگان خارجی  بتوانند اطلاعات و دانش بهتری برای دسترسی به بازار سوئد ، پیدا کردن همتای سوئدی و نیز فروش  محصولات مورد تقاضا ، داشته باشند.

          خانم «آن لینده » وزیر تجارت سوئد در همین خصوص گفته است : رشد فراگیر برای ثبات سیاسی ، اجتماعی و محیط زیست و همچنین دست یابی به اهداف برنامه جهانی 2030 بسیار حیاتی است. سهم کشورهای درحال توسعه به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته در تجارت جهانی پایین بوده و  سهم کشورهای اخیر کمتر از یک درصد است. با پیوند سیاست های تجاری و همکاریهای بین المللی توسعه ای ، می خواهیم فرصت صادرات به سوئد را  برای این کشورها، افزایش دهیم. به گفته وی : کمک های توسعه ای سوئد در بسیاری از کشورهای فوق بر رشد اقتصادی و ایجاد بخش های مولد استوار است. به عنوان مثال در اتیوپی  بر افزایش بهره وری در بخش کشاورزی متمرکز است. وابستگی گسترده به بخش کشاورزی و از طرفی بهره وری پایین ، کشاورزان را در معرض آسیب های تغییرات آب و هوایی و بلایایی طبیعی قرار می دهد. با افزایش بهره وری به مردم کمک می‌کنیم که کمتر در معرض این آسیب ها قرار گرفته و در عین حال فرصت افزایش صادرات را نیز برای آنها فراهم می‌کنیم. در همین راستا دولت سوئد در تلاش است در دوره پیش رو ، اقدامات خود را  در حوزه تنوع زیستی در همکاریهای توسعه ای بین المللی افزایش دهد. معتقدیم با کمک به کشورهای طرف تجاری ، آنها قادر خواهند بود محصولات سازگار با محیط زیست بیشتری تولید کنند. ما هم اکنون با افزایش تقاضا برای محصولات ارگانیک روبروییم و همزمان کشورهای بیشتری می خواهند به توسعه پایدار برسند.

          از نظر سوئد تنها کاهش تعرفه‌ها برای افزایش مشارکت کشورهای درحال توسعه در تجارت جهانی، کافی نیست. بسیاری از کشورهای درحال توسعه فاقد ظرفیت و فناوری لازمند،  بنابراین ضروری است، کمک ها در جهت استفاده آن کشور ها از مزایایی تجاری متمرکز شود.  به اعتقاد دولت سوئد، از طریق همکاریهای توسعه ای به تجارت آزاد و منصفانه نیز کمک می‌شود. علاوه بر این،  همکاری با کشورهای درحال توسعه در زمینه‌های مختلف نیز گسترش خواهد یافت.

          دولت سوئد این همکاری را نوعی سرمایه گذاری با شرکای خارجی خود می داند که در عین حال برای کشورش نیز خوب است و نشان از عزم این کشور برای کمک به کشورهای درحال توسعه جهت همگرایی در تجارت جهانی است.

-سوئد یکی از بزرگترین ارایه دهندگان  کمک های  توسعه ای دنیا به نسبت اندازه اقتصاد خود است. در سال 2018  حدود 1.04 درصد درآمد ناخالص ملی (GNI) این کشور صرف کمک های رسمی توسعه ای (ODA) شد. این کشور در سال 2018 رقم  43 میلیارد کرون ( حدود 4 میلیارد و 300 میلیون یورو) صرف کمک های توسعه ای کرده است که نسبت به 2017 حدود 8 میلیارد کرون ( حدود 800 میلیون یورو) افزایش نشان می دهد.  کل بودجه توسعه ای سوئد در سال 2019 رقم 42.3  میلیارد کرون ( حدود 4 میلیارد و 230 میلیون یورو)  و نزدیک به 1درصد GNI  است که تماما از محل مالیات های پرداختی مردم به دولت ، تامین می‌گردد. 

آژانس همکاری‌های توسعه ای بین المللی سوئد ( Sida ) که نهادی دولتی است ، مجری همکاری‌های توسعه ای سوئد با سایر کشورها است. یکی از ماموریت های اصلی این آژانس ، کمک به کشورها جهت کاهش فقر و اجرای سیاست های سوئد در چارچوب برنامه جهانی توسعه است.

کمک های توسعه ی سوئد موضوعات زیر را پوشش می دهد: محیط زیست و آب و هوا ، برابری جنسیتی ، دفاع از امنیت بشر و رهایی از خشونت، دموکراسی ، احترام به حقوق بشر و رهایی از ظلم ، توسعه پایدار اقتصادی ، اشتغال و بهبود شرایط کار ، بهداشت ، آموزش و تحقیق و کمک های بشردوستانه

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما