معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۴
۱۳۹۸/۰۵/۰۸- ۰۹:۳۷

تحریم ترکیه از سوی بانک سرمایه اروپا

بانک سرمایه اروپا در چهار چوب تحریمهای در نظر گرفته شده اتحادیه اروپا بر علیه ترکیه ارائه هرگونه اعتبار مالی به بانکهای این کشور را تا پایان سال 2019 میلادی متوقف کرد . این در حالیست که قبلا اتحادیه اروپا بدلیل فعالیتهای غیر مجاز ترکیه در اکتشاف منابع گاز طبیعی در شرق دریای مدیترانه ، یک سری تحریمهای نمادین بر علیه این کشور را اعلام کرده بود .

یکی از سخنگویان بانکهای اروپایی در خصوص این مورد اذعان داشت که بانک سرمایه اروپا به عنوان یک بانک اتحادیه اروپا موظف است که از پیشنهادات کمیسیون این اتحادیه پیروی نماوده و آن را عملی سازد و بر این اساس نیز تا پایان سال جاری میلادی تصمیم گرفته شده است که ارائه هر گونه اعتبار مالی به بانک های ترکیه متوقف گردد .

بانک سرمایه اروپا یکی از بزرگترین تامین کننده‌های منابع و اعتبارات مالی برای ترکیه است . این بانک در 3 سال اخیر هر سال 400 الی 2.2 میلیارد یورو وام و اعتبار مالی به آنکارا پرداخت میکرد ولی در سال 2019 میلادی تاکنون هر گونه پرداخت وام و یا اعتبار مالی از سوی این بانک به ترکیه صورت نگرفته است .

خبرگزاری رویترز نیز در گزارش خود در خصوص این اقدام اتحادیه اروپا بر علیه ترکیه می نویسد که این اقدام نخواهد توانست که مانع اجرای پروژه‌های بخش خصوصی در ترکیه گردد

سخنگوی بانک سرمایه اروپا در خصوص امکان ادامه همکاری‌های این بانک با ترکیه آن را منوط به نتیجه جلسه بازبینی استراتژی این بانک با ترکیه در اواخر سال 2019 میلادی دانست .

ترکیه در واکنش به اقدام اخیر اتحادیه اروپا اعلام کرد که اقدامات این اتحادیه نخواهد توانست مانع اقدامات اکتشاف گاز این کشور در شرق دریای مدیترانه گردد .

وزارت خارجه ترکیه در یک بیانیه کتبی اعلام داشت که تصمیمات اخیر اتحادیه اروپا در راستای تحریم ترکیه نخواهد توانست مانع توقف فعالیت های اکتشاف منابع هیدرو کربنی در شرق دریای مدیترانه شود .

اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در مراسم بزرگداشت نود و ششمین سالگرد توافقنامه لوزان که هفته پیش برگزار شد گفت که هیچ گونه تهدید پنهانی و یا علنی نخواهد توانست مانع فعالیتهای به حق ترکیه گردد .

اتحادیه اروپا در راستای اعمال تحریم های خود بر علیه ترکیه هر گونه برگزاری جلسه و ملاقات با مسئولان بلند پایه ترکیه و همچنین جلسه همکاریهای گسترده ترکیه با این اتحادیه در صنعت حمل و نقل هوایی را به تعلیق در آورده است  .

اتحادیه اروپا پرداخت وام 145.8 میلیون یورویی به ترکیه که تا آخر سال 2020 میلادی پیش بینی شده بود را نیز متوقف خواهد کرد .

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما