معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۵۶
۱۳۹۸/۰۵/۰۹- ۰۹:۱۱

برگزاری شانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ترکیه و روسیه در آنتالیا

شانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ترکیه و روسیه به ریاست رخسار پکجان وزیر تجارت ترکیه و الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه در آنتالیا برگزار شد . در حاشیه این کمیسیون کارآفرینان و سرمایه داران ترک و روس نیز شرکت داشتند .

مراسم افتتاحیه شانزدهمین کمیسیون اقتصادی ترکیه و روسیه با سخنرانی وزیر تجارت ترکیه آغاز شد که در آن وزیر اقتصاد این کشور ابتدا به تحولات سیاستهای اقتصادی ترکیه اشاره نمود و افزود آنکارا قصد دارد تا سال 2023 میلادی میزان تولید ناخالص داخلی ترکیه را به 1 تریلیون دلار ،  درآمد سرانه ناخالص ملی به ازای هر فرد را به 2 هزار دلار و صادرات کل کالا و خدمات ترکیه را به 332 میلیارد دلار برساند .

ترکیه برای دسترسی به اهداف اقتصادی سال 2023 میلادی بیشترین سعی و تلاش خود را بر موضوعاتی از قبیل توسعه فناوری ، ارزش افزوده  و تجارت بخش خدمات متمرکز کرده و درنظر دارد تا در آینده به جای حمایت از تولیدات داخلی فضای رقابت در داخل و خارج را بیش از پیش افزایش دهد .

مسئولان عالی رتبه اقتصادی ترکیه بر این باورند که برای افزایش رقابت در بازارهای داخلی و خارجی بایستی تعاملات و همکاریهای اقتصادی به ویژه با همسایگان این کشور بیش از پیش افزایش یابد .

وزیر تجارت ترکیه بر ایجاد مکانیسم های مشورتی در حوزه اقتصادی با روسیه  و بر لزوم شناسایی ظرفیتهای تجاری و مشکلات در پیش رو به توسعه همکاریهای گمرکی بین دو کشور ترکیه و روسیه اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود که سرمایه داران روس بتوانند به راحتی با مناطق آزاد نسل جدیدی که در ترکیه بر پا شده اند همکاری نموده و در آنها سرمایه گذاری نمایند .

مسئولان عالی رتبه اقتصادی ترکیه  در راستای توسعه مناسبات اقتصادی خود با روسیه در تلاشند تا بتوانند همکاریهای تجاری خود را بویژه در منطقه تاتارستان در بخشهای معدن، محصولات گلخانه ای، کشاورزی صنعتی، نساجی، خودرو و قطعات یدکی گسترش دهند .

وزیر انرژی روسیه و مسئولان عالی رتبه اقتصادی روسیه  نیز در شانزدهمین کمیسیون مشترک بر لزوم دستیابی به سقف 100 میلیارد دلاری تجارت بین دو کشور تاکید کردند .

هم اکنون حجم تجارت بین دو کشور ترکیه و روسیه در حدود 25 میلیارد دلار بوده و دو کشور قصد دارند تا با توسعه همکاریهای متقابل در حوزه‌های مختلف از قبیل کشاورزی، متالوژی، انرژی، خودرو،  دارویی و هوافضا بتوانند به هدف 100 میلیارد دلاری در تبادلات تجاری فی مابین دست یابند .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها