معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۴
۱۳۹۸/۰۵/۰۹- ۱۲:۱۶

ساخت بزرگترین منبع ذخیره گاز طبیعی در ترکیه

مراسم کلنگ زنی توسعه وسعت بزرگترین منبع ذخیره گاز طبیعی در زیر بستر دریای نمک ترکیه انجام شد . قبلا نیز ترکیه برای ذخیره گاز طبیعی خود در زیر بستر دریای نمک ، ساخت فازهای یک و دو را با ظرفیت نگهداری 5.4 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به پایان رساند  .

وزیر انرژی ترکیه نیز همراه با تنی چند از مسئولان عالی رتبه شرکت بوتاش و مقامات محلی در مراسم کلنگ زنی توسعه منبع نگهداری گاز طبیعی متعلق به شرکت بوتاش شرکت کرد .

وزیر انرژی ترکیه با اشاره به پروژه مذکور افزود که به طور میانگین روزانه کشور 250میلیون متر مکعب مصرف گاز طبیعی دارد که با اجزای چنین پروژه‌هایی سیستم توزیع توانسته است ظرفیت عرضه گاز خود را در روز به 300 میلیون متر مکعب برساند .

شرکت بوتاش با همکاری وزارت انرژی ترکیه در نظر دارد تا بزودی ظرفیت عرضه گاز طبیعی خود را با توسعه منابع نگهداری گاز به 400 میلیون متر مکعب در روز برساند .

ترکیه قصد دارد تا با توسعه منابع نگهدارنده گاز طبیعی در زیر بستر دریای نمک زمینه را برای افزایش ظرفیت عرضه در کشور بالا برده تا در ماههای زمستان که مصرف گاز به حداکثر میرسد کشور دچار قطعی جریان گاز نگردد .

با اتمام پروژه دریای نمک ترکیه در خصوص ایجاد بزرگترین منبع نگهداری گاز طبیعی این کشور دارای 52 منبع نگهدارنده در دریای نمک با ظرفیت 630 الی 780 متر مکعب خواهد بود که پس از اتمام کل پروژه ظرفیت نهایی به 5.4 میلیارد متر مکعب خواهد رسید .

قسمتی از پروژه مذکور به اتمام رسیده و اولین ذخیره سازی این پروژه در سال 2017 میلادی انجام شد و قرار است به تدریج ساخت فازهای دیگر به اتمام برسد و بر اساس برنامه ریزیهای انجام شده قرار است که تا سال 2021 میلادی ظرفیت نگهداری گاز طبیعی ترکیه با استفاده از این پروژه به 1.2 میلیارد متر مکعب برسد .

تامین منبع مالی 2 میلیارد دلاری جهت  ساخت پروژه ذخیره و توسعه میدانهای نگهداری گاز طبیعی در دریای نمک ترکیه توسط بانک جهانی و بانک سرمایه و زیرساخت صورت گرفته است .

مسئولان شرکت بوتاش ترکیه نیز اعلام داشتند که در سال 2023 میلادی که برابر با یکصدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه است این کشور دارای منبع نگهدارنده گاز طبیعی با ظرفیت 11 میلیارد متر مکعب و نیز ظرفیت باز تولید 155 میلیون متر مکعب گاز خواهد شد .

 با اتمام پروژه در نظر گرفته شده ترکیه دارای بالاترین منبع ذخیره گاز طبیعی در اروپا خواهد شد .

ترکیه در سال 2018 میلادی 50.3 میلیارد متر مکعب واردات گاز داشته است که این میزان از طریق خطوط لوله از کشورهای روسیه و ایران تامین شده و این کشور گاز مایع LNG مورد نیاز خود را از کشورهای الجزایر ، نیجریه ، قطر ، آمریکا ، ترینیداد و توباگو ، مصر ، فرانسه ، آنگ.لا ، اسپانیا ، نروژ و گینه تامین میکند .

هم اکنون ظرفیت ذخیره گاز طبیعی در ترکیه 3.44 میلیارد متر مکعب میباشد و قرار است با اتمام فازهای مورد نظر در پروژه توسعه میدان ذخیره گاز در دریای نمک این میزان ظرفیت تا سال 2023 میلادی به 11 میلیارد مترمکعب افزایش یابد .با پایان پروژه مذکور ترکیه خواهد توانست میزان 20 درصد از کل مصرف گاز طبیعی را ذخیره نماید .

بزرگترین منبع ذخیره سازی گاز طبیعی با ظرفیت 134 میلیارد متر مکعب در آمریکا است و پس از ان روسیه با ظرفیت ذخیره 72.4  ، اوکراین 32.2 ، کانادا 26.6 و آلمان 24 میلیارد متر مکعب در جایگاههای بعدی قرار دارند .

 

 

 

 

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما