معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۱
۱۳۹۸/۰۵/۱۷- ۰۷:۰۰

سرمایه گذاری خارجی در ترکیه

براساس گزارش سازمان حمایت از سرمایه گذاریهای خارجی ترکیه، این کشور در سال 2018 میلادی موفق به جذب 13 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی ( FDI ) شده که این رقم نسبت به سال 2017 بالغ بر 13 درصد رشد داشته است.

براساس اعلام بانک مرکزی ترکیه، جذب سرمایه خارجی در سال میلادی جاری نیز همچنان ادامه داشته و در این راستا ترکیه موفق به جذب 2.7 میلیارد دلار سرمایه خارجی در چهار ماه نخست سال 2019 شده که این رقم برای چهار ماه نخست سال گذشته 2.3 میلیارد دلار بوده است. یعنی میزان جذب سرمایه خارجی در چهار ماه نخست سال 2019 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 400 میلیون دلار افزایش نشان می دهد.

به اعتقاد کارشناسان، اتخاذ سیاستهای حمایتی  از سوی ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و روند برگزیت در انگلیس سبب شده تا سرمایه جهانی به سوی بازارهای کشورهای درحال توسعه از جمله ترکیه سرازیر شود. براساس گزارش منتشر شده توسط سازمان توسعه و تجارت سازمان ملل متحد ( آنکتاد ) تحت عنوان سرمایه گذاری جهانی  در سال 2019، میزان سرمایه گذاری خارجی بین المللی در دنیا در سال 2018  با 13 درصد کاهش به 1.3 تریلیون دلار رسیده اما در مقابل در همین سال (2018) میزان سرمایه گذاری خارجی در ترکیه با 13 درصد افزایش به 13 میلیارد دلار رسیده  و جایگاه ترکیه در جذب سرمایه گذاری خارجی با چهار رده  رتبه صعود به رده بیست و یکم  در دنیا رسیده است.

کارشناسان معتقدند علاوه موارد فوق الذکر عوامل ذیل نیز در افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی ترکیه در مدت زمان یاد شده در گزارش آنکتاد تاثیر داشته است:

  • بسته‌های اصلاحات و حمایت های اقتصادی که بصورت پی در پی و مستمر از سوی وزارت دارایی و خزانه داری ترکیه اعلام می‌شود،
  • بهبود زمینه‌های سرمایه گذاری خارجی از طریق بازنگری و انجام اصلاحات لازم در قوانین سرمایه گذاری خارجی،
  • ارائه تشویق ها و انجام حمایت های لازم از سرمایه گذاران خارجی و ایجاد تسهیلات در ارائه حق شهروندی و اجازه اقامت ،
  • کاهش مراحل اداری و بوروکراسی در امکان ثبت شرکت توسط سرمایه گذاران خارجی (گزارش بانک جهانی در خصوص تسهیل کار در کشورها  در سال 2019 نشان می دهد ترکیه جزء ده کشور برتر در زمینه ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران خارجی می‌باشد و به همین منظور جایگاه ترکیه از رده 60 با 43 رده بهبود و سپس به رده هفدهم رسیده است)
  • توجه ویژه به مقوله توسعه فناوری و افزایش بودجه فعالیت های توسعه  و پژوهش ( R & D )  

براساس گزارش منابع رسمی در چهار ماه نخست سالجاری ترکیه نه تنها  کشور هدف  برای سرمایه گذاران خارجی از کشورهای آسیایی، بلکه کشور هدف سرمایه گذاران خارجی از کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز بوده است. بر اساس اعلام وزارت صنایع و تکنولوژی ترکیه، مجموعا 65 هزار و 957 شرکت با سرمایه خارجی در ترکیه در حال فعالیت اقتصادی هستند.

جدول ذیل سرمایه گذاری کشورهای خارجی در ترکیه برای چهار ماه نخست سال 2019 را نشان می دهد:

نام کشور

میزان سرمایه گذاری (میلیون دلار)

هلند

833

آذربایجان

516

ایتالیا

509

استرالیا

465

آمریکا

446

انگلیس

409

آلمان

349

لوکزامبورگ

329

فرانسه

293

تایوان

246

 

حوادثی که در سال 2016 در داخل کشور ترکیه از جمله کودتای نافرجام 15 جولای روی داد سبب شد تا سرمایه گذاران خارجی با شک و تردید نسبت به بازار ترکیه رفتار نمایند اما اصلاحات اقتصای و حمایت های صورت گرفته شده از سوی دولت  ترکیه از سرمایه گذار ان خارجی شبب شد تا مجددا اطمینان سرمایه گذاران خارجی جهت سرمایه گذاری در  این کشور  جذب شود آنچنان که در سال 2017 بالغ بر 11.5 میلیارد دلار و در سال 2018 بالغ بر 13 میلیارد دلار  سرمایه گذاری مستقیم خارجی ( FDI ) در ترکیه انجام شد. 65 درصد از سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه توسط کشورهای اروپایی، 27 درصد توسط کشورهای آسیایی،7.4 درصد توسط کشور آمریکا و شش دهم درصد نیز توسط کشورهای آفریقایی صورت گرفته است.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما