معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۸۹
۱۳۹۸/۰۵/۱۹- ۱۸:۴۷

گزارش بانک مرکزی ترکیه در خصوص نرخ تورم در این کشور

بانک مرکزی ترکیه گزارش ماهیانه خود تحت عنوان ‘’ تحولات قیمتها در بازار ‘’ را منتشر کرد . بر اساس این گزارش نرخ کالاهای مصرفی در ماه جولای سال جاری میلادی 1.36 درصد افزایش یافت و همچنین نرخ تورم سالیانه در کشور با 0.93 درصد افزایش به 16.65 درصد رسید .

در این گزارش آمده است که پایان مدت ارائه تخفیف های مالیاتی و افزایش نرخ انرژی بدلیل افزایش قیمت برق در افزایش نرخ تورم در کشور موثر بوده اند .

در ماه جولای سال جاری میلادی قیمت ارائه سرویس های لازم در بخش خدماتی کشور نیز 1.03 درصد افزایش یافت و نرخ تورم سالیانه این حوزه صنفی در کشور با 0.35 درصد افزایش به 14.75 درصد رسید .

میزان نرخ تورم در ارائه خدمات در بخش های حمل و نقل ، ارتباطات و اجاره مسکن نیز افزایش داشته است .

بیشترین میزان افزایش قیمت در بخش حمل و نقل مربوط به حمل مسافران از طریق شرکتهای هواپیمایی مختلف بوده و بیشترین افزایش قیمت در استفاده از خطوط هوایی در کشور می‌باشد .

بانک مرکزی ترکیه اعلام کرده است که میزان نرخ تورم سالانه کالاهای اساسی مردم نیز با 3.02 درصد افزایش به 17.81 درصد رسیده است .

افزایش میزان نرخ برق در ترکیه  سبب شده است تا نرخ انرژی در کشور نیز افزایش یابد ، میزان نرخ انرژی در ترکیه در ماه جولای سال جاری میلادی 3.01 درصد افزایش یافت که این افزایش  نتیجه افزایش 15 درصدی قیمت برق در بازار میباشد .

میزان نرخ تورم سالانه انرژی در کشور با 2.73 درصد افزایش به 13.19 درصد رسید .

میزان نرخ تورم سالانه مواد غذایی و نوشابه‌های بدون الکل با 0.99 درصد  18.21 درصد می‌باشد .

بهبود ارزش لیر ترک در مقابل ارزهای خارجی به ویژه دلار در بازار سبب شده است تا میزان قیمت کالاهای تولید شده در داخل کشور در ماه جولای سال جاری میلادی 0.99 درصد کاهش یابد و میزان نرخ تورم سالانه این نوع کالاها با 3.38 درصد کاهش به 21.66 درصد برسد .

بررسی قیمت کالاهای صنعتی نشان میدهد که درکل میزان قیمت کالاهای اساسی صنعتی از جمله آهن آلات ، فولاد و مواد شیمیایی در حال کاهش است .

در ادامه گزارش بانک مرکزی ترکیه آمده است که اجرای سیاست های مناسب و مستقل پولی این بانک به همراه  اعمال سیاستهای مناسب اقتصادی توسط دولت سبب ایجاد تعادل قیمت در بازار و تقویت میزان ارزش لیر ترک در مقابل ارزش دلار شده و همچنین کاهش نرخ بهره‌های بانکی در کشور سبب ثبات و رونق اقتصادی بیشتری در بازار خواهد شد که درآینده نزدیک مردم این کشور میتوانند ار آثار مثبت آن در زندگی خود بهره مند گردند .

 

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما