معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۷۳
۱۳۹۸/۰۵/۲۱- ۰۷:۳۰

تحلیلی بر یک سال دستاوردهای اقتصادی امرسون منانگاگوا رئیس جمهور زیمبابوه

از برگزاری آخرین انتخابات عمومی در زیمبابوه و پیروزی مجدد حزب زانو پی اف یک سال می‌گذرد. خبرگزاری الجزیره به همین مناسبت نگاهی به یک سال زمامداری آقای امرسون منانگاگوا رئیس جمهور جدید زیمبابوه طی یک سال اخیر انداخته است. در مجموع این خبرگزاری نگاهی منفی به عملکرد دولت آقای منانگاگوا دارد و کارنامۀ کاری یکسالۀ دولت را قابل قبول ارزیابی نمی کند . برگردان بخشی از گزارش شبکه الجزیره به شرح ذبل می باشد :

بیش از یک سال و نیم پیش که رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه به دنبال طوفانی از حوادث از صحنه قدرت سیاسی این کشور خارج شد، به نظر می رسید که وضعیت این کشور به سمت بهتر شدن تغییر پیدا کند. امرسون منانگاگوا جانشین رابرت موگابه بسیار مقتدر و با زبان جدیدی سخن می‌گفت. او به لحاظ سیاسی از گذشته سلف خود فاصله گرفت و موفق شد از خود چهره جدیدی معرفی کند. سالها طغیان دیپلماتیک و اظهارات خصمانه علیه غرب، اکنون جای خود را به سخن گفتن از تعامل مجدد با جامعه بین المللی داده و همه انتظار بازگشت دموکراسی به این کشور را داشتند.

به لحاظ اقتصادی نیز این رهبر 76 ساله سیاست های جدیدی مانند باز بودن زیمبابوه برای تجارت را به عنوان شعار دولتش انتخاب کرد. وی همچنین به دنبال کنار گذاشتن سیاست های مناقشه برانگیزی مانند قانون بومی سازی بود که بر اساس آن سرمایه گذاران خارجی می‌بایست 51 درصد از سهام خود را به بومیان زیمبابوه ای واگذار می‌کردند. منانگاگوا توانست با تدبیرهای مختلف از جمله در روابط عمومی‌بسیار قوی در انتخابات نیز به موفقیت دست یابد. برای مثال او یک بار کاروان گارد حفاظت ریاست جمهوری را کنار یک فروشگاه معروف فست فود متوقف کرد تا غذا خریداری کند و مانند همۀ افراد دیگر در صف انتظار منتظر ماند. وی گفت: من مانند هم افراد دیگر باید در صف  ، منتظر نوبتم بمانم.

از آن زمان تا کنون بیش از یک سال گذشته و امید به دست یافتن به یک زیمبابوه جدید، از بین رفته است. مناگاگوا بیشتر حمایت مردمی خود را از دست داده و تقریبا همه تأیید می‌کنند که اوضاع وخیم تر از قبل شده است. مصاحبه با مردم زیمبابوه نشان می دهد که بسیاری از آنان معتقدند که اوضاع در زمان منانگاگوا بسیار بدتر از قبل شده است. شرایط زندگی مردم به مراتب سخت تر شده است؛ قیمت ها رو به افزایش است؛ مردم دسترسی به پول ندارند. بسیاری از مردم اظهار می‌کنند که در حمایت از منانگاگوا که او را به قدرت رساند مرتکب اشتباه شده اند و اکنون پشیمان هستند.

یکی از شهروندان زیمبابوه ای در مصاحبه با خبرنگار الجزیره یک سال حکومت منانگاگوا را دلسرد کننده خواند و گفت: ما در گذشته می توانستیم با حقوق خود وسایل زندگی، مبلمان و چیزهای دیگر بخریم، اکنون با این پول حتی نمی توانیم لباس بخریم. به خاطر مشکلات عدیده ای که با آنها مواجه هستیم هیچ اطمینانی نسبت به آینده فرزندان خود نداریم. صادقانه بگویم ما اصلا مطمئن نیستیم که آیا رئیس جمهور واقعا قصد حل مشکلات ما را دارد یا نه. شاید نباید او چنین وعده‌هایی به مردم می داد. استانداردهای زندگی در دوران موگابه بسیار بهتر بود. اگر قرار بر انتخاب بین موگابه و منانگاگوا بود، من موگابه را انتخاب می‌کردم. در دوران موگابه ما از پس تمام هزینه‌های زندگی و تحصیل فرزندانمان بر می آمدیم، اما اکنون باید تمامی درآمد خود را خرج هزینه‌های اساسی و خرید لباس های دست دوم کنیم.  

مدیر یک اندیشکدۀ زیمبابوه ای به خبرنگار الجزیره گفت: سال اول منانگاگوا به عنوان رئیس جمهور یک شکست کامل بوده است. اوضاع از زمان نوامبر 2017 ( به قدرت رسیدن دولت جدید ) تا کنون به مراتب بدتر شده است. این واقعا بدتر از چیزی بود که ما انتظارش را داشتیم. اکنون با بحران‌های متعددی مانند قطعی برق، افزایش قیمتها، بحران ارزی و کمبود سوخت مواجه هستیم که همه اینها کشور را فلج کرده است.

یک شهروند دیگر گفت: منانگاگوا در آستانه انتخابات سال گذشته قول ایجاد میلیون‌ها شغل و زندگی بهتر را به زیمبابوه ای‌ ها داد. اکنون بعد از یک سال، هیچ یک از این وعده‌ها عملی نشده است. بعد از موگابه اوضاع بدتر شده است. به نظر می رسد که دولت هر چه در چنته داشته است رو کرده  و دیگر کاری از دستشان بر نمی آید و به نظر می رسد که دیگر راه حلی برای خروج از این بحران ندارند. یکی از صاحبان صنعت نان در کشور می‌گوید: ما فکر می‌کردیم که صنایع شکوفا می‌شوند و مشاغل جدید ایجاد می‌شود اما هیچ یک از وعده‌های دولت عملی نشده اند.

در جبهۀ مقابل طرفداران دولت آقای منانگاگوا از او حمایت می‌کنند. آقای سیمون کایا مویو سخنگوی حزب حاکم زانو پی اف می‌گوید: آقای منانگاگوا در طول همین یک سال و نیم با هزاران چالش روبرو بوده است. در مقابل چالشهایی مانند خشکسالی، بحران نقدینگی و موارد بسیار دیگر او تمامی تلاش خود را کرده و اگر منصفانه نگاه کنیم او نسبتا موفق عمل کرده است. وی افزود: دولت اصلاحات مالی بسیار خوب و موفقی را به انجام رسانده است به طوری که ما اکنون در اکثر ادارات دولتی با مازاد بودجه مواجه هستیم. وی افزود: خشکسالی بر تولید برق در کشور تأثیر گذاشته است. سطح آب کاریبا 24 درصد از ظرفیت مورد نیاز پایین تر است. کاهش باران چیزی نیست که ما بر آن کنترل داشته باشیم، ریشۀ برخی از مشکلات خارج از کنترل دولت است. اما ما در تلاش هستیم تا این مشکلات را بر طرف کنیم. وی گفت: ما می دانیم که به خاطر تورم فشار زیادی به مردم وارد آمده است. ما می خواهیم که مردم مان زندگی خوبی داشته باشند، همانطور که در مانیفست حزب ما هم مشخصا به این نکته اشاره شده است. همه مردم زیمبابوه باید فارغ از علایقشان مورد حمایت دولت قرار بگیرند. این حق هر شهروند است. این است آنچه که ما برای مردم خود می خواهیم.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما