معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۵۰۷
۱۳۹۸/۰۵/۲۲- ۰۷:۳۰

چشم انداز اقتصاد سوئد تا پایان سال 2019 و 2020

براساس تازه ترین گزارش منتشره از سوی موسسه ملی مطالعات اقتصادی سوئد (KI )، رونق اقتصادی سوئد به طور غیره منتظره و به سرعت در حال کاهش است. تولید ناخالص داخلی (GDP ) سوئد در سه ماهه دوم 2019 نسبت به سه ماهه اول حدود 0.1 درصد کاهش یافت. همزمان میزان اشتغال و روند تولید محصولات صنعتی نیز کاهش یافته و نشانه‌های از کاهش سفارشات در بخش صادرات ، مشاهده می‌شود. این موارد به همراه جنگ تجاری ، برگزیت و درگیریها در خاورمیانه ، خطرات اقتصادی برای سوئد را افزایش داده است. از نظر این موسسه، خطر برگزیتِ بدون دستیابی به توافق نه تنها ضربه به اقتصاد سوئد بلکه ضربه به دیگر کشورهای اروپایی است.

موسسه مذکور می افزاید ، روند کاهشی رونق اقتصادی سوئد،  منفی تر و بدتر از آن چیزی است که قبلا پیش بینی کرده بود. باتوجه به کاهش رشد اقتصادی جهانی،  بازارهای صادراتی نیز رو به کاهش بوده و این  به ضرر سوئد که کشوری صادرات محور است ، می‌باشد. روند تولیدات صنعتی در سوئد ، اروپا و همچنین آمریکا رو به کاهش بوده و علاوه بر این سرمایه گذاری در بخش کسب و کار و مسکن سوئد نیز بیش از حد انتظار کاهش یافته است.  تشدید درگیریهای تجاری نیز زمینه را برای سوق دادن اقتصاد سوئد به سمت رکود فراهم کرده است . این موسسه معتقد است  روند کاهشی فوق  به صورت یک چرخه بوده و در سال آینده (2020 ) نیز ادامه خواهد داشت و ریسک ورود به رکود اقتصادی بسیار نزدیک است. اما پیش بینی  اینکه چرخه تجاری چگونه می تواند تغییر کند کار سختی است ،خصوصا وقتی که کشورهای زیادی در آن درگیرند.

براساس پیش بینی  موسسه فوق ، نرخ رشد GDP  سوئد در سال 2019 به 1.5 % خواهد رسید که 0.4 % نسبت به پیش بینی قبلی کاهش نشان می دهد . این رشد در سال 2020 نیز رقم 1.3% خواهد بود که 0.2% نسبت به پیش بینی قبلی پایین تر است. به  اعتقاد  KI  ، دولت برای بودجه سال آینده نیز  فضایی برای مانور ندارد و به نظر میرسد برخی اصلاحات ساختاری به تعویق بیفتد .  

طبق پیش بینی فوق ، نرخ بیکاری به 6.4 درصد در سال 2019 و 6.5 درصد در سال 2020 خواهد رسید.  نرخ تورم برای سال 2019  نیز رقم 1.9  و برای 2020 ، 1.8 درصد پیش بینی شده است. این موسسه همچنین پیش بینی می‌کند به زودی نمی توان منتظر افزایش نرخ بهره بانک بانکی بود و احتمالا بانک مرکزی سوئد در پاییز سال 2020 نرخ بهره را افزایش خواهد داد. 

موسسه فوق در عین حال معتقد است نباید چنین تصور شود که سوئد دارای اقتصادی است که از نظر ساختاری قادر به کنترل آن نیست اما واضح است که رشد اقتصادی سوئد کند شده هرچند وارد رکود نشده ولی نشانه‌های  آن احساس می‌شود.

نرخ رشد اقتصادی سوئد در سال در سال 2018 ، 2.4 درصد بود و همانطور که ملاحظه می‌شود  این میزان  به ترتیب برای سال 2019 و 2020 ، 1.5 و 1.3 درصد پیش بینی شده است. نرخ بیکاری در سال 2018 رقم 6.3 درصد بود که برای سال 2019 و 2020 در حال افزایش بوده و به ترتیب ، 6.4 و 6.5 درصد پیش بینی شده است.

نرخ بهره بانکی سوئد در آخر سال 2018 از منفی 0.50-  به منفی   0.25- درصد افزایش یافت است. بانک مرکزی سوئد قبلا اعلام کرده بود در پایان سال 2019 نرخ فوق را افزایش داده و از منفی 0.25  به صفر خواهد رساند. اما براساس پیش بینی موسسه KI  احتمالا تا سپتامبر 2020 هیچ افزایش نرخ بهره ای وجود نخواهد داشت. ضمن اینکه تصمیم خزانه داری آمریکا برای کاهش نرخ بهره و از طرفی تمایل بانک مرکزی اروپا برای کاهش نرخ بهره ، بانک مرکزی سوئد را در تصمیم گیری برای  افزایش نرخ بهره بانکی ، محتاط تر خواهد نمود.

لازم به ذکر است ارزش کرون سوئد از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون نسبت به یورو حدود 6 درصد و در مقابل دلار نزدیک به 10 درصد ، ارزش خود را از دست داده است. تداوم تضعیف کرون، نگرانی‌های زیادی را در بین محافل اقتصادی و تجاری ایجاد کرده است. اکثر منتقدان، نرخ بهره منفی و سیاست های بانک مرکزی این کشور را دلیل اصلی آن  می دانند و معتقدند بانک مرکزی در حفظ ارزش کرون کوتاهی کرده است. اما رییس بانک مرکزی سوئد با این نظر مخالف بوده و مدعی است این سیاست موجب بهبود اشتغال (خصوصا برای گروهای ضعیف )  و رشد بهتر اقتصادی شده است و در چارچوب نرخ تورمی مورد نظر ( یعنی2درصد) است و  بانک مرکزی نمی تواند و نباید همزمان تورم و نرخ ارز را ثبات بخشد.. 

با توجه به اینکه سوئد کشوری صادرات محور است ، اثر پذیری اقتصاد آن از تحولات و نوسانات اقتصادی دنیا زیاد بوده و از هرگونه تنشی در اقتصاد جهانی متاثر می‌شود.  برگزیت ، جنگ تجاری و تعرفه ای آمریکا با چین و اتحادیه اروپا ، به نوبه خود بر اقتصاد سوئد اثر گذار بوده است و این نگرانی، مرتبا در رسانه‌های سوئد مطرح می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما