معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۴۷
۱۳۹۸/۰۵/۲۲- ۱۰:۱۱

برگزاری اجلاس چهارجانبه گاز شرق دریای مدیترانه

علی رغم همه مخالفت ها و اعتراضهای ترکیه، اجلاس چهار جانبه گاز دریای مدیترانه با شرکت وزرای انرژی کشورهای یونان، قبرس، رژیم صهیونیستی و امریکا در آتن برگزار شد . وزیر انرژی و منابع طبیعی یونان هدف از برگزاری اجلاس مذکور را بحث و بررسی بر سر پروژه خط لوله گاز شرق دریای مدیترانه East- Med و افزایش سرعت کار در انجام پروژه مذکور اعلام نمود .

در این اجلاس چهار جانبه که در پایتخت یونان برگزار شد کوستاس حاجی داکیس وزیر انرژی و منابع طبیعی یونان ، یووال استینیتز وزیر انرژی رژیم صهیونیستی ، یورگوس لاکوتریپیس وزیر انرژی قبرس و فرانسیس فانون معاون وزیر امورخارجه و مسئول امور منابع انرژی آمریکا شرکت داشتند .

وزیر انرژی یونان پس از اجلاس اعلام نمود که قبرس از کلیه فعالیت های یونان در خصوص کشف و استخراج منابع گازی حمایت میکند ، وی افزود که این اجلاس بر علیه هیچ کشوری نبوده و تنها در جهارچوب توافقات و قوانین بین المللی برای حفظ و ثبات در دریای مدیترانه برگزار شده است .

فانون معاون وزیر امورخارجه آمریکا نیز در ارزیابی خود از اجلاس فوق افزود که این اجلاس میتواند پلی باشد برای دستیابی به ثبات انرژی و سیاسی در منطقه و سبب توسعه اقتصادی منطقه دریای مدیترانه گردد .

وی در ادامه از یونان به عنوان کشور مهمی در انتقال انرژی به اروپا به عنوان یک گذرگاه مهم یاد کرد و افزود که پروژه خط لوله گاز شرق دریای مدیترانه موسوم به East- Med برای تامین امنیت انرژی اروپا حائز اهمیت است .

آمریکا از این پروژه حمایت کرده و یکی از شرکای قوی در ساختار سه جانبه در پروژه مذکور است .

استینتز وزیر انرژی رژیم صهیونیستی نیز در ارزیابی خود از اجلاس چهار گانه پروژه خط لوله شرق دریای مدیترانه گفت که این پروژه از لحاظ ایجاد تنوع در تامین انرژی اروپا بسیار مهم است .

رژیم صهیونیستی از فعالیت های دولت قبرس در تحقق این پروژه حمایت میکند . وزیر انرژی اسرائیل با اشاره به همکاریهای این کشور با اردن و مصر افزود که تقریبا در عرض یک ماه دیگر گاز اسرائیل به مصر صادر و قسمتی از این گاز نیز از تاسیسات انرژی مصر به اروپا صادر خواهد شد .

مسئولان عالی رتبه وزارت انرژی قبرس عنوان کرده اند که امیدوارند با ادامه عملیات اکتشاف منابع گازی در شرق دریای مدیترانه بتوانند ذخایر جدیدی را کشف نمایند .

قبرس حوزه‌های گازی شرق دریای مدیترانه را به 13 حوزه تقسیم کرده و طی مناقصه‌های انجام شده عملیات اکتشاف و حفاری انها را به شرکت های بین المللی فعال در حوزه‌های نفت و گاز واگذار می‌کند که این اقدام قبرس با اعتراض شدید بخش ترک نشین قبرس و دولت ترکیه روبرو شده است .

دولت ترکیه در واکنش به اقدامات قبرس در شرق دریای مدیترانه کشتی حفاری به نام فاتح و کشتی‌های اکتشاف بارباروس ، حهاری و سونداژ یاووز را به منطقه فرستاد تا نسبت به اکتشاف و حفاری ذخایر موجود اقدام نمایند . این در حالیست که ترکیه تصمیم دارد که بزودی کشتی چهارم اکتشافی خود را نیز راهی منطقه نماید .

ترکیه در واکنش خود به این اجلاس ، همزمان با برگزاری اجلاس چهار جانبه در آتن عملیات حفاری خود در یکی از حوزه‌های گاز در شرق آبهای دریای مدیترانه در نزدیکی‌های قبرس را آغاز نمود .

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما