معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۳۴
۱۳۹۸/۰۵/۲۲- ۱۰:۲۱

گزارش سازمان ملل در خصوص بحران غذایی در زیمبابوه

سازمان ملل متحد با تشدید درخواست‌های خود برای کمک‌های اضطراری به زیمبابوه هشدار داده است که بیش از پنج میلیون نفر معادل یک سوم از جمعیت این کشور به کمک های غذایی نیاز داشته و 2.5 میلیون نفر در آستانه قحطی هستند. لذا برنامه جهانی غذا (WFP) درخواست مبلغ ۳۳۱ میلیون دلار برای کمک به بحران‌های موجود در زیمبابوه را مطرح کرده است.

به گفته این سازمان در حال حاضر زیمبابوه از 3 پدیده توفان ایدای که در اوایل سال جاری به وقوع پیوست و خسارات بسیاری بر جای گذاشت، خشکسالی شدید و بی سابقه و همینطور بحران شدید اقتصادی متأثر بوده و همین موضوع مردم را در شرایط دشورای قرار داده است. گفته می‌شود که در صورت تخصیص مبلغ فوق الذکر، این مبلغ باید صرف کمک برای تأمین غذا، آب، مراقبت های بهداشتی و همچنین کمک نقدی به خانواده‌هایی شود که در وضعیت وخیمی‌به سر می‌برند.

دیوید بیسلی، رئیس برنامه جهانی غذا با اشاره به وضعیت وخیم زیمبابوه گفت: ما در مورد مردمی حرف می زنیم که اگر سریع تر برای کمک به آنها  اقدامی نشود، با قحطی مواجه خواهند شد. زیمبابوه در حال حاضر با بحران خشکسالی ای مواجه است که طی سالیان طولانی مشابه آن مشاهده نشده است. رئیس برنامه جهانی غذا ضمن درخواست تخصیص بودجه برای کمک‌های اضطراری به مردم این کشور از قرار گرفتن حدود ۲.۵ میلیون نفر از مردم زیمبابوه در آستانه قحطی خبر داده است.

دیوید دیسلی که هفته جاری به زیمبابوه سفر کرده، با آقای امرسون منانگاگوا، رئیس جمهور زیمبابوه نیز دیدار و دو طرف راهکارهای کمک به حل بحران موجود در کشور را بررسی کردند. آقای منانگاگوا که چندی پیش خشکسالی زیمبابوه را فاجعه ای ملی خوانده بود، در توییتر خود نوشت: «در پی ویرانی‌های ناشی از توفان ایدای و پدیده ال نینو که به شکل خشکسالی در کشور بروز و ظهور یافته، نیاز فوری به همکاری‌ها و کمک های بین المللی داریم. با دیوید بیسلی رئیس برنامه جهانی غذا دیدار کردم و در مورد خشکسالی موجود در کشور و لزوم جلب حمایت های بین المللی گفتگو کردیم.»

این در حالی است که چندی پیش هم سازمان ملل اعلام کرده بود که وضعیت غذایی در زیمبابوه در حال گذار از وضعیت بحرانی به سمت وضعیت اضطراری است. به گزارش این سازمان، در حال حاضر برخی از مناطق مانند چیبورا واقع در حدود 20 کیلومتری جنوب شرقی هراره به شدت نیاز به دریافت کمک های غذایی دارند. با توجه به هزینه‌های بالای درمان و نبود امکانات کافی بهداشتی مرگ و میر و یا بیماری‌های واگیردار نیز در حال افزایش است. طبق برآوردهای به دست آمده از گزارش اخیر آژانس های کمک رسانی سازمان ملل متحد که به تأیید دولت زیمبابوه نیز رسیده است، این کشور از هم اکنون تا آوریل 2020 نیاز به حدود 218 میلیون دلار برای رفع مشکل گرسنگی جمعیتی در حدود 5.5 میلیون نفر دارد.

برداشت‌های اخیر محصولات کشاورزی زیمبابوه نیز تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته و کاهش محسوسی را نسبت به سال های گذشته نشان می دهد و همین موضوع سبب شده که قیمت مواد غذایی در این کشور به شدت بالا برود. سطح پایین آب در نیروگاه کاریبا که اصلی ترین نیروگاه زیمبابوه محسوب می‌شود نیز باعث کمبود برق گسترده در سراسر کشور شده و اکنون بیشتر مناطق با قطعی برق گسترده تا 18 ساعت در شبانه روز مواجه هستند. همین قطعی برق به روند تولید در کشور هم ضربه شدیدی وارد کرده و اکثر کارخانه‌ها به حالت تعطیل و نیمه تعطیل در آمده اند.

افزون بر اینها خشکسالی بر تأمین آب مصرفی کشور نیز تأثیر منفی گذاشته است و شمار زیادی از مردم از دسترسی به آب تصفیه شده محرومند. در حال حاضر در بسیاری مناطق مردم مجبور به آشامیدن آب های آلوده هستند و همین موضوع نگرانی‌ها در مورد شیوع دوباره وبا در زیمبابوه را تشدید کرده است. اخیرا هم رسانه‌های دولتی زیمبابوه اعلام کردند که بیش از 850 مورد ابتلا به بیماری تیفوئید در هراره گزارش شده که منشأ اصلی این بیماری نیز استفاده از آبهای آلوده است. مطابق گزارش های منتشر شده بیش از 2 میلیون نفر در زیمبابوه به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

گفته می‌شود که در صورت بارش باران به میزان کافی در فصل آتی، می توان انتظار بهبود وضعیت را داشت و در غیر اینصورت این بحران ادامه یافته و حتی شدیدتر خواهد شد.

 سازمان ملل متحد اخیرا مبلغ ۲۹۴ میلیون دلار برای زیمبابوه تخصیص داده بود اما اکنون با گسترش و تشدید خشکسالی این کشور نیازمند کمک های بیشتری است.

 سازمان ملل قبلا اعلام کرده بود که دولت زیمبابوه برای جبران خسارات ناشی از توفان ایدای به اعتباری بیش از 768 میلیون دلار نیازمند است و بخش قابل توجهی از این مبلغ باید صرف بازسازی زیرساخت های تخریب شده در استان مانیکالند شود. این طوفان بزرگ که علاوه بر زیمبابوه بخش‌هایی از  مالاوی و موزامبیک را نیز درنوردید، ۵۷۰ هزار نفر را در زیمبابوه تحت تاثیر قرار داده و ده‌ها هزار نفر آواره شدند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما