معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۹
۱۳۹۸/۰۵/۲۴- ۰۸:۳۲

تاثیرافزایش پروازهای ترکیش ایر به آفریقا بر رونق تجارت ترکیه با این قاره

ترکیه حجم تجارت خود با قاره آفریقا به ویژه کشورهای شمال آفریقا را در 9 سال اخیر به 179 میلیارد دلار رساند . ارزش مالی پروژه‌های پیمانکاران ترک در 17 سال پیش در آفریقا 769 میلیون دلار بود و هم اکنون این میزان به 64 میلیارد دلار افزایش یافته است .

افزایش حجم پروژه‌های پیمانکاران ترک در کشورهای آفریقایی سبب شده است تا میزان استخدام نیروی کار در این قاره افزایش یافته و هم اکنون بیش از 75 هزار نفر باشد . ترکیه در نظر دارد تا در راستای اجرای سیاست توسعه و گسترش تجارت خود با کشورهای آفریقایی تحت عنوان ‘’ ورود به آفریقا ‘’ حجم تجارت خود را با این قاره کهن به 50 میلیارد دلار برساند .

توسعه و گسترش حجم تجارت ترکیه با آفریقا به موازات افزایش تعداد پروازهای ترکیش ایر به کشورهای آفریقایی صورت گرفته و پرواز ترکیش ایر به Harcourt یکی از بنادر مهم نیجریه به عنوان پنجاه و ششمین مقصد پروازی ترکیش ایر به کشورهای آفریقایی گام موثری در افزایش میزان حجم تجارت ترکیه با آفریقا بوده است . ترکیش ایر  نیز توانسته است میزان تعداد مسافرین  خود به کشورهای افریقایی را از ماه ژانویه تا ماه جولای سال جاری میلادی به 2 میلیون نفر با ظرفیت پر 75.4 درصد برساند . این شرکت هوایی همچنین موفق شد تا  در حمل بار و محموله‌های پستی به کشورهای آفریقایی  نیز ظرفیت خود را با 8.8 درصد افزایش به 74 هزار و 388 تن برساند .

شرکت ترکیش ایر قصد دارد تا با انجام پروازهای جدید به این قاره ظرفیت پروازی خود به کشورهای مختلف در آن را 15 درصد افزایش دهد .مقایسه حجم مسافران کشورهای آفریقایی نسبت به کشورهای دیگر نقاط جهان از ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه نشان میدهد که حجم مسافران آفریقایی 8 درصد از کل دیگر مسافران به کشورهای مختلف بوده و 10 درصد از درآمد کل پرواز به مناطق مختلف جهان از پرواز به این قاره تامین میشود . 

ترکیش ایر توانسته است در نیمسال نخست سال جاری میلادی میزان درآمد ناشی از حمل مسافر و بار خود به کشورهای آفریقای را به 3 میلیارد و 212 میلیون لیر برساند .

درآمد حاصل از پروازهای این شرکت هوایی به کشورهای قاره اروپا 9 میلیارد و 109 میلیون لیر ، کشورهای واقع در خاور دور 8 میلیارد و 298 میلیون لیر ترک ، خاورمیانه 3 میلیارد و 723 میلیون لیر ترک و امریکا 4 میلیارد و 966 میلیون لیر ترک بوده است .

درآمد کل شرکت هوایی ترکیش ایر در نیمسال نخست سال جاری میلادی در پروازهای خارجی 29 میلیارد و 337 میلیون لیر ترک ( 5.4 میلیارد دلار ) و در پروازهای داخلی همراه با حمل بارهای تجاری داخلی 3 میلیارد و 175 میلیون دلار میباشد .

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما