معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۲
۱۳۹۸/۰۵/۲۳- ۱۱:۲۱

گزارش سال 2019 هیات خدمات مالی اسلامی IFSB

هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB) به تازگی گزارش ثبات مالی اسلامی در سال 2019 را در ماه جولای سالجاری میلادی منتشر و در آن جدیدترین تحولات در رشد، ثبات و دیگر مسائل مربوط به صنعت خدمات مالی اسلامی را بررسی کرده است. این هفتمین گزارش این نهاد است که سالانه به منظور بررسی مسائل و آمار کلیدی در صنعت مالی اسلامی منتشر می‌شود. براساس این گزارش، دارایی‌های بانکداری اسلامی تا پایان نیمه اول سال 2018 به 1.57 تریلیون دلار رسیده است.

بر اساس گزارش هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB) ، ارزش دارایی‌های مالی اسلامی در سال 2018 به حدود 2.19 تریلیون دلار رسیده است. همانند سال‌های قبل بخش بانکداری اسلامی تا نیمه اول سال 2018 با رقم 1.57 تریلیون دلار بیشترین حجم دارایی‌ها را به خود اختصاص داده است. همچنین در پایان سال 2018، حجم صکوک سررسید نشده، 530 میلیارد دلار و دارایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری اسلامی نیز 61 میلیارد دلار بوده است.

طبق این گزارش رشد دارایی‌های بانکداری اسلامی در سال 2018، یک درصد بوده است که در بخش تسهیلات رشد 1.6 درصدی و در بخش سپرده‌ها نیز رشد 0.6 درصدی را تجربه کرده است. به‌علاوه بیشترین سهم دارایی‌های بانکداری اسلامی مربوط به ایران (32.1 درصد) بوده است و پس از آن کشورهای عربستان سعودی (20.2 درصد) ، مالزی (10.8 درصد) و امارات متحده عربی (9.8 درصد) بیشترین سهم از دارایی‌های بانکداری اسلامی را به خود اختصاص داده‌اند.

شایان ذکر است در این گزارش رشد نه‌ چندان زیاد دارایی‌های بانکداری اسلامی‌به دلیل کاهش ارزش پول ملی در کشورهایی همچون ایران و سودان ذکر شده است، به‌ گونه‌ای که مجموع دارایی‌های بانکداری اسلامی از پایان نیمه اول سال 2017 تا پایان نیمه اول سال 2018 نزدیک به 46 میلیارد دلار کاهش یافته که حدود 3 درصد از دارایی‌های بانکداری اسلامی در ابتدای این دوره را تشکیل می‌دهد.

گزارش هیئت خدمات مالی اسلامی دارای چهار فصل است :

فصل اول آخرین آمار و روند رشد و توسعه در بخش‌های بانکداری اسلامی، بازار سرمایه اسلامی و تکافل را در برمی‌گیرد.

فصل دوم به بررسی تحولات و پیشرفت‌های صورت گرفته در رابطه با استانداردگذاری در صنعت مالی اسلامی‌به ویژه موارد مرتبط با نقش هیئت خدمات مالی اسلامی می‌پردازد.

فصل سوم ارزیابی کاملی از تاب‌آوری در بخش‌های سه‌ گانه بر اساس تحلیل های فنی  و تفسیر شاخص‌های ثبات ارائه داده است.

فصل چهارم نیز مسائل جدید درباره موسسات مالی اسلامی‌ با تمرکز ویژه بر ملاحظات نظارتی در خصوص فناوری زنجیره بلوک ( Block  Chain )  مورد بررسی قرار گرفته است.

اصل گزارش در بخش ضمایم آمده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما