معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۳
۱۳۹۸/۰۵/۲۳- ۱۱:۲۷

خبرنامه اقتصادی آفریقا

مهمترین عناوین و اخبار تحولات اقتصادی مربوط به کشورهای آفریقائی و سازمان‌های منطقه ای این قاره در مرداد ماه 1398 به شرح زیر می‌باشد :

 آفریقای جنوبی:

افزایش نرخ بیکاری در آفریقای جنوبی

بر اساس آمار رسمی منتشر شده، نرخ بیکاری در آفریقای جنوبی در سه ماهه دوم سال 2019 به 29 درصد رسیده است. این رقم بیکاری بالاترین آمار از سال 2008 تاکنون می‌باشد. بالاترین رقم بیکاری 29.3 درصد در مارس 2003 بود. آفریقای جنوبی جمعیت کار در حدود 38.4 میلیون تن، بین سنین 15 تا 64 سال دارد. از این تعداد 16.3 میلیون تن شاغل ، 6.7 میلیون بیکار و 12.7 میلیون تن از نظر اقتصادی فعال نیستند. در سه ماهه دوم سال 2019، بیکاران با 1.4 درصد افزایش در مقایسه با سه ماهه اول سال به 29 درصد رسیده اند. تعداد افراد بیکار در سه ماهه اول با 455.000 افزایش به 6.7 میلیون تن افزایش یافته است.

 درخواست از دولت برای تثبیت دستمزدها به مدت سه سال

کنگره اتحادیه‌های کارگری آفریقای جنوبی ( COSATO) از رامافوزا رئیس جمهور این کشور خواست تا حقوق اعضای بخشهای عمومی از جمله وزرا، معاونین و مشاورین برای یک دوره سه ساله تثبیت شود، به جای آنکه مزایای آنها کاهش یابد. رامافوزا از وزرای دارایی، خدمات عمومی و کارهای عمومی خواسته تا با بررسی فعالیت های وزارتخانه‌ها، حوزه‌هایی را که در آنها امکان کاهش مزایا وجود دارد، شناسایی نمایند. سیزوه پاملا سخنگوی کوساتو ضمن استقبال از این اقدام، گفت تثبیت حقوق برای یک دوره سه ساله علامت خوبی خواهد بود. وی افزود تثبیت حقوق ضروری است و منافع باید مورد تجدید نظر قرار گیرد. پاملا افزود در خدمات عمومی ولخرجی زیادی صورت می‌گیرد که شامل سفرها، ارتقاء امنیت و نیروهای امنیتی می‌باشد. وی افزود در گذشته مقاومت زیادی برای تجدید نظر درمزایای وزارتی صورت می‌گرفت از جمله سفرهای وزرا به پارلمان در کیپ تاون با گروهی از افراد شامل خویشاوندان که کاری جز حمل چمدان‌ها نداشتند در حالیکه کشور با کمبود منابع روبرو است.

 گردهمایی بخش های خصوصی آگوا

شورای صنفی آفریقا (CCA) با همکاری مجمع عمومی‌شرکت های ساحل عاج CGECI میزبان انجمن بخش خصوصی آگوا از تاریخ 4 آگوست 2019 ، در ابیجان، پایتخت ساحل عاج بود. این انجمن بستری را برای شرکت های آمریکایی و آفریقایی فراهم می‌کند تا موفقیت های خود را برجسته کرده و فرصت های جدید تجاری و سرمایه گذاری را کشف کنند. در نشست های این گردهمایی، تجارب صادرکنندگان و واردکنندگان در بخش هایی با پتانسیل رشد بالا برای گسترش تجارت و سرمایه گذاری ایالات متحده و آفریقا، از جمله پارچه و تجارت بررسی خواهد شد. این مجمع با یک نشست در مورد آینده تجارت و سرمایه گذاری ایالات متحده-آفریقا آغاز می‌شود و بررسی می‌کند که چگونه کشورهای آفریقایی می توانند از شش سال باقیمانده زمان آگوا به بهترین نحو استفاده کنند. همچنین درباره تأثیر احتمالی توافقنامه تجارت آزاد قاره آفریقا (AFCFTA) بر تجارت و سرمایه گذاری ایالات متحده-آفریقا بحث می‌کنند. این مجمع همچنین جلسه ای را در مورد تجارت در ساحل عاج خواهد داشت و نشان می دهد که چگونه شرکت ها می توانند از آگوا برای پشتیبانی از عملیات تجاری خود استفاده کنند.

 افزایش دوباره قیمت سوخت در آفریقای جنوبی

کارشناسان در گزارشی عنوان کردند که احتمال افزایش دوباره سوخت در آفریقای جنوبی در ماه آینده میلادی وجود دارد. در این گزارش آمده است از دلایل این احتمال می توان به نوسانات احتمالی قیمت نفت، عوامل رقابتی در بازار انرژی، بی ثباتی سیاسی در خاورمیانه و چالش های خروجی اوپک اشاره کرد. پیش بینی‌های قیمت متوسط نفت همچنان با عدم اطمینان قابل ملاحظه ای مواجه می‌باشد، همانطور که نرخ برابری راند در مقابل دلار دچار تغییراتی شده است. میانگین نرخ تبدیل راند در برابر دلار در هفته گذشته از 14.20 عبور کرد که از سطح ماه جولای بیشتر بود. این ناپایداری می تواند در ماه آینده و حتی در ماه سپتامبر نیز ادامه داشته باشد.

 

اسواتینی (سوازیلند):

دادگاه صنعتی اسواتینی زمینه را برای اعتصاب قانونی کارکنان بخش عمومی فراهم کرد

دادگاه صنعتی در اسواتینی حکم داد کارکنان خدمات خمومی‌باید قبل از برگزاری اعتصاب قانونی درخواست جدیدی را مطرح کنند. اتحادیه‌ها بر سر افزایش هزینه‌های زندگی با دولت در حال منازعه هستند. اعتصاب برنامه ریزی شده برای ژانویه 2009 به دلیل آنکه دولت حکومت مطلقه پادشاه مسواتی سوم گفت این اعتصابی سیاسی است و منافع ملی را به خطر می اندازد، لغو شد. در اسواتینی احزاب سیاسی از مشارکت در انتخابات منع شده اند و گروههای حامی دموکراسی به بهانه قانون سرکوب تروریسم غیر قانونی اعلام شده اند. داداگاه صنعتی حکم داد: شکی در اذهان ما نیست که تهدید به تعطیلی کلینیک ها، مراکز بهداشتی، بیمارستانها و حمل و نقل زندگی بخشی از جمعیت را به خطر می اندازد. دادگاه گفت اعضای اتحادیه نرس های اسواتینی اجازه ندارند طبق قانون اعتصاب کنند زیرا آنها در بخش خدماتی حساسی فعالیت می‌کنند. دادگاه افزود: اعتصاب در شکل کنونی اش مجاز نخواهد بود، حتی اگر کارکنانی که در خدمات حساس فعالیت می‌کنند، حضور نداشته باشند. به نظر ما پاسخ دهنده‌ها (اتحادیه‌ها) باید درخواست مجوزهای جدید کنند تا الزامات قانونی برای اعتصاب حفاظت شده را به دست آورند.

 

نامیبیا:

افتتاح فاز جدید ترمینال تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر والویس بی

این ترمینال که با هزینه 4/2 میلیارد دلار نامیبیا (280 میلیون دلار آمریکا) و توسط یک شرکت چینی احداث شده، ظرفیت بندر والویس بی را از 350 هزار کانتینر به 750 هزار کانتینر افزایش می دهد. هاگه گینگوب، رئیس جمهوری نامیبیا در مراسم افتتاح این ترمینال ضمن تاکید بر پایبندی دولت به قول خود برای رشد اقتصادی و فراهم کردن فرصت های شغلی برای تمام مردم نامیبیا، گفت: بنگاههای کوچک و متوسط باید برای رشد خود و ایجاد فرصت های شغلی از امتیازات ویژه ای برای استفاده از امکانات ترمینال جدید برخوردار باشند. گینگوب با بیان اینکه با احداث این ترمینال، نامیبیا به سمت تبدیل شده به یک هاب بین المللی حرکت می‌کند، افزود: ساخت ترمینال جدید تخلیه و بارگیری کانتینر باعث شد نامیبیا از این نظر در ردیف کشورهایی نظیر برزیل، هلند، استرالیا و امارات قرار گیرد. وی گفت: از امروز بندر والویس بی مسیری استراتژیک برای دسترسی به بازارهای جنوب و جنوب غری آفریقا خواهد بود.

 یک شرکت روسی نخستین پالایشگاه نامیبیا را می سازد

مسوولان شرکت COMSAR در نشست رشد اقتصادی نامیبیا (9 و 10 مرداد) در ویندهوک اعلام کردند این پالایشگاه سوخت مورد نیاز برای تولید 250 مگاوات برق را تامین خواهد کرد و بخشی از این برق تولیدی، در یک پروژه جدید برای نمک زدایی 30 هزار متر مکعب آب مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مسوولان این شرکت با بیان اینکه برق تولیدشده توسط COMSAR ارزان تر از برقی است که در حال حاضر شرکت NAM-POWER از خارج وارد می‌کند، افزودند: ممکن است برق مازاد به کشورهای همسایه صادر شود. هزینه ساخت این پالایشگاه که در نزدیکی بندر والویس بی احداث خواهد شد، 1.5 میلیارد دلار آمریکا اعلام شده و انتظار می رود تا سال 2024 به بهره برداری برسد. گفتنی شرکت COMSAR متعلق به رشید سردارف، سرمایه دار روس است. وی سال 2018 نیز با خرید 4 مزرعه بزرگ ( در مجموع به مساحت 45 هزار هکتار) در نامیبیا باعث بروز جنجال در این کشور شد. درپی این جنجال ها، وی این مزارع را به دولت نامیبیا اهدا و در مقابل قراردادی 99 ساله برای اجاره آنها امضاء کرد.

 درخواست ترکیه از نامیبیا در  زمینه روادید

این درخواست در نخستین کمیته مشترک اقتصادی و تجاری دو کشور که در اواخر جولای در ویندهوک برگزار شد، مطرح گردید. در این نشست دو طرف بر اهمیت همکاری‌های اجتماعی و اقتصادی دو کشور تاکید و موافقت کردند فرایند امضای تفاهمنامه بین آژانس همکاری ترکیه و وزارتخانه مربوطه در نامیبیا را فراهم نمایند. به گفته وزیر صنعت و تجارت نامیبیا، دو طرف همچنین توافق کردند کمک های توسعه ای و برنامه‌های آموزشی را بویژه در زمینه‌های کشاورزی، صنعتی، تجاری، کاهش فقر، مقابله با خشکسالی، مدیریت منابع طبییعی، حمایت از بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط، انرژی، حمل و نقل، توریسم و امور زیربنایی سازماندهی کنند. وی با بیان اینکه حجم روابط اقتصادی نامیبیا و ترکیه متناسب با ظرفیت های دو کشور نیست، افزود: میزان صادرات نامیبیا به ترکیه در سال 2018 تنها یک و نیم میلیون دلار و میزان واردات از این کشور 32 میلیون دلار بود که بسیار کمتر از حد انتظار است.

  

جمهوری گینه:

همکاری هند و گینه: تخصیص دومین خط اعتباری هند به گینه با ارزش 170 میلیون دلار

رئیس جمهوری هند روز پنج شنبه 1 آگوست وارد کوناکری شد. در دیدارهای دو رئیس دولت مباحث مختلفی از جمله افتتاح سفارت هند در گینه، تخصیص یک خط اعتباری دوم به مبلغ  170 میلیون دلار برای تامین آب کوناکری، اجرای زیر ساخت های توانمندسازی اجتماعی، همکاری در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر، پزشکی از راه دور و طب سنتی و همچنین کشاورزی و تبدیل محصولات معدنی در محل (...) مورد بحث قرار گرفت. دو رئیس جمهوری در حضور هیئت های هر دو طرف همچنین در مورد همکاری در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، موضوعات سیاسی و دیپلماتیک نیز به تفاهماتی دست یافتند.

 

 گینه بیسائو:

 تامین مالی کارهای مطالعاتی برای ساخت یک بندر در آبهای عمیق در گینه بیسائو توسط بانک توسعه آفریقا

دولت گینه برای تأمین بودجه مطالعاتی جهت احداث یک بندر در آبهای عمیق در منطقه بوبا در جنوب کشور، یک توافق دو میلیون دلاری  با بانک توسعه آفریقا (AFDB) امضا کرد. جرالدو مارتینز، وزیر اقتصاد و دارایی گینه بیسائو، اظهار داشت اگر همه چیز طبق پیش بینی دولت پیش برود، کار های ساخت و ساز بندر بوبا در دوره مجلس کنونی آغاز می‌شود. به گفته آقای مارتینز، در روزهای آینده یک رقابت بین المللی برای جذب یک شرکت مشاوره خارجی راه اندازی می‌شود تا مشخص شود مکان در نظر گرفته شده برای ساخت بندر مناسب است یا خیر و همچنین یک طرح زیرساختی را پیشنهاد کند. وزیر اقتصاد و دارایی گینه گفت: در این طرح باید جنبه کاربرد معدنی این بندر (از نظر رواناب بوکسیت) و همچنین ساختار تجاری آن مد نظر گرفته شود. جرالدو مارتینز با تأکید کرد  ساخت این بندر در آبهای عمیق بزرگترین پروژه گینه بیسائو خواهد بود.

  

بنین:

5 میلیون دلار کمک صندوق توسعه آفریقا

صندوق توسعه آفریقا (ADF) به تازگی 9.5 میلیون دلار آمریکا برای تأمین مالی پروژه حمایت از توسعه بخش بادام زمینی و کارآفرینی کشاورزی در بنین، در نظر گرفته است. هدف این پروژه کمک به کاهش فقر از طریق بهبود امنیت غذایی و تغذیه می‌باشد. این پروژه باعث کارآفرینی در بخش کشاورزی، افزایش پایدار درآمد بازیگران بخش آجیل بادام زمینی و همچنین بهبود قابل توجه تولید ناخالص ملی خواهد شد. حدود 20 هزار هکتار زمین کشاورزی و 30 هزار تولیدکننده در شش کمون(در مرکز کشور) از این کمک بهره خواهند برد . براساس برنامه وزارت کشاورزی و دام بنین، سرمایه گذاری در بخش کاشت بادام زمینی، بعنوان دومین محصول صادراتی بنین پس از پنبه صورت خواهد گرفت. شرایط مطلوب جهت افزایش تولید از 120هزار تن در سال 2015 به 300 هزار تن سالانه تا سال 2021،  ارتقاء واحدهای تولیدی، تحول و ایجاد ظرفیت سازمانی برای بازاریابان محصولات قابل فروش جزوء برنامه سرمایه گذاری دولت می‌باشد.

 

سیرالئون:

سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری ایالات متحده در بخش مخابرات سیرالئون

در جریان برگزاری یک نشست ویژه به میزبانی سفیر آمریکا، ماریا بریور در سفارت این کشور در سیرالئون و با حضور رئیس شرکت آفریسل-ارائه دهنده خدمات تلفن همراه- امضای توافق 100 میلیون دلاری با شرکت سرمایه گذاری خصوصی فراسرزمینی (OPIC) با هدف توسعه دسترسی، میزان و کیفیت ارتباطات و استفاده از خدمات ارزش افزوده مرتبط با آن برای تمام اپراتورهای آفریقا در گامبیا، سیرالئون، جمهوری دموکراتیک کنگو و اوگاندا، اعلام نمود. OPIC یک آژانس دولتی ایالات متحده است که سرمایه گذاری تجاری را در بازارهای نوظهور تأمین مالی و پشتیبانی می‌کند. سفیر آمریکا اظهار داشت، بودجه 100 میلیون دلاری به طور ویژه بخشی از تعهد دولت ایالات متحده در راستای حمایت بلندمدت از سیرالئون در بخشهای مختلف را نشان می دهد. رئیس شرکت افریسل، زیاد دالول در خصوص این توافق تأکید کرد، شرکت افریسل در پیشانی چشم انداز توسعه ارتباطات، اطلاعات و تکنولوژی خدمات آفریقا به همراه شرکت OPIC و سایر سهامداران قرار دارد. سرمایه گذاری‌های مداوم موجب پیشرفت و بهبود خدمات به مشتریان می‌گردد. شرکت افریسل پیشرو در ارتباطات و داده در سیرالئون است و قصد داریم با اختصاص این بودجه، این روند را حفظ و ارتقاء ببخشیم.   

 رئیس جمهور سیرالئون، وزرا و مقامات ارشد را از سفرهای خارجی منع کرد

یک یادداشت داخلی به امضای منشی رئیس جمهور سیرالئون در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که طی آن مادابیو به منظور کاهش هزینه‌های دولت وزرا و مقامات ارشد را تا اطلاع ثانوی از سفرهای خارجی منع کرده است. این دستور پس از فشار افکار عمومی در خصوص هزینه‌های سنگین سفر اخیر رئیس جمهور به خارج از کشور صادر شده است. منتقدین هزینه هر سفر رئیس جمهور به خارج از کشور را به طور متوسط 50 هزار دلار برآورد کرده اند. طبق آخرین گزارش بانک جهانی، سیرالئون با چالشهای بزرگی از جمله افزایش بدهی‌های خارجی (که رئیس جمهور بابت این موضوع از دولت قبل انتقاد کرده است) روبرو می‌باشد. در حالیکه هزینه‌های دولت در حال افزایش می‌باشد و علی رغم وعده‌های مادا بیو برای کاهش هزینه‌های غیرضروری دولت، درآمد دولت از صادرات معادن و مالیات داخلی افزایش چندانی نداشته است.

 

 جمهوری کنگو (برازاویل ):

 برگزاری کمیسیون مشترک همکاری بین برازاویل و بانگی

انگاکوسو، وزیر خارجه جمهوری کنگو ( برازاویل)، با سفر کاری به بانگی، پیام کتبی انگوسو، رئیس جمهور را به همتای آفریقای مرکزی، تئودورا، تسلیم نمود. پنجمین کمیسیون مشترک همکاری‌ها بین دو کشور که به مدت 32 سال به حالت تعلیق درآمده بود، از جمله اهداف این سفر ذکر گردیده است.

  

آنگولا:

سرمایه گذاری امارات متحده عربی در آنگولا 

یکی از شیوخ دبی در ملاقات با لورنسو، رئیس جمهور آنگولا، علاقمندی خود را برای سرمایه گذاری در پروژه‌های مختلف از جمله مونتاژ خط تراکتور، تولید برق و گاز وکشاورزی اعلام داشته است، به  گونه ای که در شش ماه نتایج آن محسوس باشد. ارزش سرمایه گذاری فوق الذکر به دو میلیارد دلار می رسد.

 

 کامرون:

تامین مالی بانک جهانی برای بیمه کشاورزی کامرون 

شرکت مالی بین ­المللی عضو گروه بانک جهانی توافقنامه­های اعطای کمک بلاعوض به مبلغ 270 میلیون فرانک سیفا را با دو شرکت بیمه کامرونی به امضاء رساند. این اقدام برای کمک به ده­ها هزار کشاورز و دامدار کامرون از جمله کشاورزان فعال در زمینه تولید پنبه، ذرت، سورگو و پرورش دام  انجام می‌شود تا از پوشش بیمه­ای با قیمت مناسب برخوردار شوند.

 

.گابن:

امضای دو  قرارداد اکتشافات نفتی در گابن

دولت گابن روز جمعه گذشته دو قرارداد اکتشاف نفت در بلوک­های واقع در سواحل جنوبی این کشور را با شرکت مالیزیایی موسوم به پتروناس (PETRONAS ) به امضاء رساند. امضای این قراردها برای اولین بار از پنج سال پیش تاکنون انجام می‌پذیرد. این درحالی است که قانون جدید معادن گابن به­تازگی تصویب شده که گفته می‌شود نسبت به قانون قبلی برای سرمایه گذاران مناسب تر است. 

 

زیمبابوه:

 وزیر گردشگری زیمبابوه عزل شد

خانم پریسکا امپفومیرا، وزیر گردشگری زیمبابوه که به فساد 95 میلیون دلاری متهم شده بود، روز پنجشنبه به دستور رئیس جمهور از کابینه زیمبابوه اخراج شد. وی از روز 26 جولای به اتهام فساد مالی توسط کمیسیون مبارزه با فساد زیمبابوه بازداشت شده است. خانم امپوفومیرا هرگونه اتهام فساد اقتصادی را رد کرده است.

 اعلام نرخ تورم در زیمبابوه متوقف شد

آقای امتولی نووه، وزیر دارایی زیمبابوه گفت: اعلام نرخ تورم تا ماه فوریه سال 2020 میلادی متوقف خواهد شد. دلیل این تصمیم این است که به دنبال سیاست های جدید ارزی و پولی دولت، قیمت کالاها و خدمات برای مصرف کننده باید بر اساس شاخص های جدیدی تعریف شده و مبنای محاسبه نرخ تورم قرار بگیرند. تا آن زمان ما فقط داده‌های ماهانه را منتشر خواهیم کرد.

  

ماداگاسکار:

کمک بانک توسعه آفریقا به ماداگاسکار

بانک توسعه آفریقا از 5 تا 7 آگوست 2019 کارگاه پروژه تسهیل تجارت در ماداگاسکار را برگزار کرد. برگزاری این کارگاه ادامه گفتگو هایی است که در سال 2018 انجام پذیرفته  است . مبلغ اختصاص داده شده به این موضوع 156 میلیون دلار اعلام شده که از این مبلغ 90 میلیون دلار از سوی بانک توسعه آفریقا و 45 میلیون دلار توسط اتحادیه اروپا و بقیه از سایر کشور ها تامین  میگردد.  هدف از این کمک باز نمودن پتانسیل های اقتصادی  در زمینه حمل و نقل، ایجاد کریدور دریایی،  تقویت بخش کشاورزی، شیلات و گردشگری در 4 منطقه در جنوب این کشور که است که جمعیت آن بیش از 3 میلیون نفر می‌باشد.

 

 زامبیا:

افزایش 5.2 درصدی تولید ناخالص ملی زامبیا

آقای بوالیا نگاندو، وزیر دارایی زامبیا اعلام کرد که تولید ناخالص ملی این کشور در سال 2019 حدود 5.2 درصد رشد خواهد داشت. پیش بینی‌های اولیه حاکی از این بود که رشد تولید ناخالص ملی در سال جاری به بیش از 4 درصد برسد که این پیش بینی محقق نشده است. وی تأکید کرد: مشکلات آب و هوایی و شرایط نامساعد جوی باعث کاهش تولید محصولات کشاورزی شده و به بخش انرژی نیز زیان‌هایی وارد کرده است. همچنین کشور با مشکلات مربوط به نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کند که مجموع این عوامل سبب شده پیش بینی‌ها در مورد میزان رشد تولید ناخالص ملی محقق نشود. این در حالی است که میزان بدهی خارجی زامبیا در سال 2018 به بیش از 10 میلیارد دلار رسیده است.

 

 اتحادیه آفریقا:

 کمک 8.4 میلیون دلاری بانک توسعه آفریقا به اتحادیه آفریقا

بانک توسعه آفریقا (5 اوت) در جریان برگزاری هجدهمین نشست همکاری‌های آمریکا و آفریقا در ابیجان مبلغ چهار میلیون و هشتصد هزار دلار را برای توسعه منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا به اتحادیه آفریقا، اعطاء کرد. آقای موچانگا، کمیسیونر صنعت و تجارت اتحادیه در جریان امضاء این توافق اظهار داشت؛ اطمینان داریم که تا اول ژوئیه سال آینده، تمام 55 کشور عضو اتحادیه آفریقا، توافق نامه منطقه آزاد تجاری را امضاء و تصویب خواهند کرد.

 مشارکت کمیسیونر صنعت و تجارت اتحادیه آفریقا در هجدهمین نشست آگوآ

آلبرت موچانگا، کمیسیونر صنعت و تجارت اتحادیه آفریقا روز (4 اوت) به منظور شرکت در هجدهمین نشست همکاری‌های ایالات متحده آمریکا با قاره آفریقا موسوم به آگوآ، به ابیجان سفر کرد. وی در این همایش به فرصت­های موجود فراوان در قاره آفریقا برای سرمایه گذاری اشاره نمود و افزود؛ همکاری و مشارکت در طرح های متعدد برای طرفین (سرمایه پذیر و سرمایه گذار) سودآور است. وی همچنین به آغاز به کار منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا در ماه گذشته میلادی اشاره کرد و افزود؛ این بازار از ظرفیت های بالایی برای دادوستد کالا و خدمات برخوردار است و کشورهای علاقمند می توانند برای توسعه آن با اتحادیه آفریقا و کشورهای عضو منطقه آزاد تجاری همکاری و مشارکت نمایند. شایان ذکر است، در همایش مذکور که طی روزهای 1۳ لغایت 15 مردادماه 98 در ابیجان پایتخت ساحل عاج برگزار شده بود، آقای تیبور ناگی، دستیار آفریقایی وزیر امور خارجه آمریکا و ماهونی معاون سرمایه گذاری، دفتر تجارت آمریکا که مستقیم زیر نظر رئیس جمهور آن کشور فعالیت می‌کند، حضور داشتند.

 

 جامعه شرق آفریقا :

کمک  35 میلیون یورویی دولت آلمان در زمینه سلامت به جامعه شرق

وزرات توسعه و همکاری‌های اقتصادی آلمان 11 مردادماه (2 اوت 2019) کمک 35 میلیون یورویی خود را در زمینه سلامت (واکسیناسیون کودکان) با هماهنگی اتحاد جهانی برای ایمن سازی و واکسیناسیون (گاوی) به جامعه شرق اعطاء کرد. در همین زمینه، آقای مولتی، معاون دبیرکل جامعه شرق نیز تاکید کرد، همکاری میان آلمان و جامعه شرق از زمان تاسیس جامعه شرق از حدود 20 سال پیش تاکنون در زمینه‌های سلامت، گمرکات، کشاورزی، تجارت، دارویی و توریسم ادامه دارد.

 

جامعه دریاچه چاد :

کمک 36.3 میلیون دلاری بانک توسعه آفریقا به کمیسون دریاچه چاد

بانک توسعه آفریقا کمک 3/36 میلیون دلاری خود را به اعضای کمیسیون دریاچه چاد اعطا کرد. این کمک ها با هدف حفظ اکوسیستم منطقه دریاچه چاد، حفظ آبزیان، مدیریت یکپارچه منابع آبی و جلوگیری از تاثیرات منفی زیست محیطی ناشی از خشک شدن دریاچه اعطاء شده است. پیش تر نیز بانک توسعه آفریقا 54 میلیارد فرانک سیفا به کمیسون دریاچه چاد کمک کرده بود.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما