معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۲۶
۱۳۹۸/۰۵/۲۸- ۱۱:۲۶

گزیده اخبار و تحولات اقتصادی گرجستان

گزیده اخبار و تحولات اقتصادی گرجستان در دهه سوم مرداد ماه 1398 به شرح ذیل می باشد :
  • کاهش چشمگیر تعداد گردشگران ایرانی در گرجستان در ماه جولای

به گزارش سازمان ملی گردشگری، ورود گردشگران ایرانی به گرجستان در ماه گذشته 60 درصد کاهش داشت. در ماه جولای  تنها 13هزار 437 ایرانی به گرجستان سفر کردند. بر اساس همین گزارش در طول 7 ماه گذشته 4.961.918 گردشگری خارجی به گرجستان سفر کردند که نسبت به 7 ماه سال گذشته با 7.8 درصد افزایش داشته است.

کاخا سامقوراشویلی تحلیلگر موسسه  Galt & Taggart اعلام کرد که موانع موجود باعث می‌شود حضور گردشگران ایرانی در گرجستان کمرنگ شود. او با اشاره به اینکه در ماه گذشته ورود گردشگران ایرانی به گرجستان نسبت به سال گذشته کاهش 60 درصدی داشته است اظهار داشت: وقتی که فرصت جذب گردشگران از ایران و هند فراهم است باید از این فرصت استفاده کرد. ممانعت از ورود گردشگران ایرانی و هندی می تواند در آینده ورود گردشگران این کشور به گرجستان را سخت تر کند. او همچنین گفت: اگر دلیل ممانعت مسائل امنیتی باشد نهاد های ذیربط باید هرچه سریعتر نسبت به حل موضوع اقدام نمایند.

ادر ماه جولای 2019 ، ورود گردشگران از عربستان ، اسراییل، اوکراین، قزاقستان افزایش نشان می دهد. اما تعداد گردشگران روسی و ایرانی کاهش داشته اند.

  • زیان 44 میلیون دلاری گرجستان ناشی ازکاهش گردشگران روس در ماه جولای

به گفته ماریا کوریویشویلی رئیس آژانس ملی گردشگری گرجستان، تحریم های روسیه موجب شد در ماه جولای درآمد از صنعت گردشگری گرجستان 58 میلیون دلار کاهش درآمد داشته باشد که از این میزان 44 میلیون دلار مربوط به کاهش گردشگران روسیه بوده است. همچنین وضعیت ناپایدار موجب کاهش ورود گردشگران از برخی دیگر کشورها گردید.

وی افزود، ما انتظار رشد قابل توجه درآمد از محل گردشگری داشتیم. بطوری که پیش بینی می‌شد در پایان ماه ژوئن بخش گردشگری گرجستان با افزایش درآمد 95 میلیون دلاری، 7 درصد از مدت مشابه سال قبل بیشتر درآمد داشته باشد. 

باید در نظر داشت که با توجه به رشد زیاد تعداد گردشگران روسی ، خدمات ویژه ای برای این بخش ایجاد شده بود و در صورت جایگزینی گردشگران دیگر کشورها با گردشگران روس درآمد حاصل از آنها یکسان نخواهد بود.

از زمان ممنوعیت پروازهای روسیه به گرجستان که از تاریخ ۸ جولای اعمال شده است تعداد ۱۴۵،۷۴۸ توریست روسی از گرجستان دیدن کرده اند. این میزان ۱۳.۷ درصد کمتر از میزان مشابه در سال قبل است.در این ماه تعداد ۱۵۹،۰۶۳  روسی به گرجستان وارد شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶،۴ درصد کاهش نشان می دهد. از این تعداد۵۰،۸۴۹ نفر ترانزیت و ۱۰۸،۲۱۴ نفر گردشگر بوده اند.

  • خروج شرکت آمریکایی از کنسرسیوم آناکلیا

-لوان اخولدیانی مدیر عامل کنسرسیوم بندر اناکلیا خروج شرکت کانتی گروپ آمریکا از این کنسرسیوم  را تائید کرد. به گفته او، شرکت کانتی گروپ با خروج از کنسرسیوم سهام آن را نیز از دست خواهد داد. دلیل خروج شرکت آمریکایی اعلام نشده است.

ماموکا باختادزه نخست وزیر گرجستان بر اهمیت ساخت بندر عمیق در سواحل دریای سیاه تاکید کرد. او با اعلام اینکه ساخت بندر اناکلیا برای توسعه ظرفیت های ترانزیتی کشور اهمیت زیادی دارد، گفت دولت برای ساخت این بندر به تعهدات خود عمل خواهد کرد و کنسرسیوم اناکلیا نیز باید به تعهدات خود عمل کند. پیشتر وزیر زیر ساخت گرجستان ، گفته بود هر چند پروژه بندر آناکلیا،  پروژه تماما خصوصی است، اما مشارکت دولت تا کنون بیش از 250 میلیون دلار به دلیل اهمیت بندر آناکلیا بوده است و این نشان از آن دارد که دولت در ریسک ها با بخش خصوصی اشتراک دارد .

  • شرکت گرجی در فهرست شرکت های تحریم شده از سوی آمریکا

سازمان صنایع و امنیت آمریکا فهرست شرکت هایی را که منافع ملی و امنیت آمریکا را تهدید می‌کنند، منتشر کرد. این شرکت ها که مورد تحریم های آمریکا قرار گرفتند در کشور های مختلف از جمله بلژیک، کانادا، چین، روسیه، هلند ، مالزی و امارت متحده عربی فعالیت می‌کنند.

یک شرکت گرجی نیز در این فهرست قرار دارد.  شرکت گرجی بدلیل تلاش خرید نفت در ایران و فروش آن در مالزی از سوی آمریکا تحریم شده است.

  • دیپلمات روسی: پرواز های مستقیم هوایی بین روسیه و گرجستان تا انتخابات 2020 گرجستان برقرار نمی‌شود

یک دیپلمات روسیه در گفتگو با نشریه ایزوستیا اعلام کرد که پرواز های مستقیم هوایی بین روسیه و گرجستان تا انتخابات 2020 گرجستان برقرار نخواهد شد. این دیپلمات که نخواست نامش فاش گردد  گفت: دولت گرجستان درخواست روسیه برای تامین امنیت اتباع روسیه در گرجستان و متوقف ساختن جریانات ضد روسیه را قبول نکرد. از طرف دیگر یوری بارزیکین معاون اتحادیه صنعت گردشگری روسیه از کاهش 70 درصدی سفر اتباع روسیه به گرجستان خبر داد.

از سویی دیگر معاون رییس اتحادیه شرکت های گردشگری روسیه گفته است برقراری پروازها به ایجاد شرایط مطلوب از طرف گرجستان بستگی دارد و فعلا شرایط حکایت از خطراتی برای اتباع روسی در خاک گرجستان دارد.

  • افزایش صادرات داروی گرجستان در شش ماه اول سال 2019

از ابتدای سال 2019 تا ماه جولای ( شش ماه )صادرات دارو از گرجستان به خارج با 41.5 میلیون افزایش به 105.6 میلیون دلار رسید. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته این رقم 64 میلیون دلار بوده است. گفتنی است که دارو، رتبه چهارم و 6 درصد از کل صادرات گرجستان را به خود اختصاص داده است.

 افزایش 64 درصدی صادرات دارو طی شش ماه رقمی قابل توجه می‌باشد. ناگفته نماند که بخشی از این اقلام مربوط به صادرات مجدد می‌باشد. زیرا گرجستان به سبب مقررات آسان گمرکی، مالیاتی و تجاری، امکان صادرات مجدد بسیاری از کالاها از جمله دارو را فراهم نموده است.

  • تی بی سی بانک: تا پایان سال 2019 ارزش برابری لاری در مقابل دلار امریکا در سطح 2.8 تثبیت خواهد شد

اوتار ناداریا کارشناس ارشد تی بی سی بانک گرجستان  معتقد است، تا پایان سال 2019 ارزش برابری لاری در مقابل دلار امریکا در سطح 2.8 تثبیت خواهد شد. وی می افزاید، در ادامه تا سال 2020 ارزش لاری در مقابل ارزهای خارجی تقویت می‌شود. در این اواخر بسیاری از سقوط پول ملی در حد سه لاری برای هر دلار امریکا سخن می‌گفتند. اما این حادثه روی نداد و پول ملی مقداری تثبیت و تقویت شد و پیش بینی می‌شود این روند ادامه یابد.

  • شش بانک پر درآمد گرجستان

طبق گزارش بانک مرکزی گرجستان برای سه ماهه دوم سال 2019، درآمد شش بانک پردرآمد گرجستان برابر با 245.5 میلیون لاری و درآمد کل بانک ها برابر با 365.3 میلیون لاری بوده است.

 بیشترین درآمد متعلق به بانک تی بی سی با 153.3 میلیون دلار بوده است. درآمد خالص تا قبل از ذخیره نزد بانک مرکزی برابر با 266.1 میلیون لاری و مالیات پرداختی بابت درآمدها برابر با 13.9 میلیون لاری بوده است. 

رتبه دوم با درآمد 148.3 میلیون لاری به «بانک گرجستان» اختصاص دارد. درآمد خالص تا قبل از ذخیره نزد بانک مرکزی برابر با 272 میلیون لاری و مالیات پرداختی بابت درآمدها برابر با 17 میلیون لاری بوده است. بانکهای دیگر، به ترتیب ترابانک با 13 میلیون،  کارتوبانک 12 میلیون و پروکردوبانک 9 میلیون لاری درآمد داشته اند.

نکته :

-هم اکنون 15 بانک در گرجستان که همگی خصوصی هستند فعالیت دارند.

پیش بینی می‌شود درآمد هر کدام از دو بانک بزرگ گرجستان یعنی بانک تی بی سی و بانک جورجیا در سال 2019 به مبلغ 600 میلیون لاری (207 میلیون دلار) و درآمد مجموع بانکها به بیش از 1.4 میلیارد لاری (482 میلیون دلار) برسد.

این درآمد با توجه به جمعیت 3.5 میلیونی گرجستان و کل بودجه 5 میلیاردی دولت گرجستان قابل توجه می‌باشد. به تعبیری دیگر در سال 2019 بانکهای گرجستان تقریبا معادل 10 درصد کل بودجه گرجستان درآمد خواهند داشت.

  • آمار ۶ ماهه تجارت خارجی گرجستان

حجم کل تجارت خارجی گرجستان در شش ماهه اول سال 2019 میلادی برابر با  ۵ میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار بوده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۰.۶ درصد کمتر است.در مجموع صادارت کالاهای گرجی رقم  یک میلیارد و ۷۷۵ میلیون دلار بوده که ۱۱.۵ درصد بیش از مدت مشابه سال قبل است.واردات کالا به گرجستان نیز  ۴ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلاربوده است که  ۴.۹ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل می‌باشد .

 

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما