معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۴۰
۱۳۹۸/۰۵/۲۹- ۰۸:۰۰

اخبار اقتصادی داخلی و خارجی ترکمنستان

اهم  اخبار و تحولات اقتصادی داخلی و خارجی ترکمنستان از تاریخ  19 لغایت 25 مرداد ماه 1398 که در منابع خبری و رسانه‌های این کشور انتشار یافته است به شرح زیر اعلام می‌گردد :

ثبت  256 مورد معامله در هفته گذشته در بازار بورس کالا و مواد اولیه ترکمنستان

افزایش حجم و گسترش تولید انواع محصولات در ترکمنستان، از سیاست های مهم اقتصادی کشور است. به دلیل اجرای موفقیت آمیز برنامه‌های کلان در نوسازی و متنوع سازی اقتصاد ملی، توسعه بخش صنعتی و کشاورزی، تغییرات اساسی در حوزه صادرات در حال انجام استو این در حالی است که تقاضا برای کالاهای تولیدی این کشور هم در بازار داخلی و هم در بازارهای جهانی در حال افزایش است.

انجام معاملات گسترده بازار بورس کالاهای دولتی و مواد خام ترکمنستان در جریان برگزاری نمایشگاه و فناوری‌های نوین خزر همراه با برگزاری اولین همایش اقتصادی خزر در تالار بازار بورس خزر در منطقه توریستی ملی آوازه انجام شد و تعداد 256 معامله به ثبت رسید.

مجتمع پالایشگاه ترکمنباشی، مجتمع پالایشگاهی سیدی، کارخانه تولید کاربامید قره بوغاز مرو ، کارخانه شیمیایی کود اوره ، کارخانه تولید عنصر ید در بالکان آباد و کنسرن دولتی ترکمن شیمی و دیگر کارخانجات صنعتی و تولید در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در این معاملات حضور فعال داشتند.

در این معاملات کالاهائی از قبیل بنزین هواپیما از نوع TS-1 ، بنزین A-80 ، گازوئیل، بنزین برند ECO-5 و ECO - 93 ، کاربامید B ، ید و کک نفتی، بنزین و گاز مایع تولید شده از گاز و همچنین پلی پروپیلن با چگالی بالا از کارخانه پلیمری در کیانلی و دیگر فرآورده‌های پتروشیمی توسط تجاری از کشورهای روسیه، امارات متحده عربی، چین، سوئیس، انگلیس، لوکزامبورگ، سنگاپور، مالت، افغانستان خریداری شد. علاوه بر این تجاری از ترکیه و سوئیس برای خرید خرید الیاف پنبه و محصولات کشاورزی با امضاء چهار قرارداد به مبلغ 36 میلیون و 884 هزار دلار خرید کردند.

تجاری از روسیه، امارات متحده عربی، آمریکا، قرقیزستان، ترکیه و گرجستان با خرید اقلام صنایع سبک با انجام 19 مورد معامله به مبلغ 6 میلیون و  308 هزار دلار و برای خرید پارچه‌های نخی ، فلانل و شلوار جین و به میزان 600 هزار منات ترکمنی پرداخت کردند. تجاری از ازبکستان و هنگ کنگ در معاملات مصالح ساختمانی از قبیل سیمان و شیشه با انجام 9 مورد معامله به مبلغ  یک میلیون  510000 هزار دلار خرید کردند. جمع کل مبلغ  معاملات  760 میلیون و 357 هزار دلار بده است.

علاوه بر این، کارآفرینان ترکمنی ، پلی اتیلن و پلی پروپیلن را به مبلغ 43 میلیون و 697 هزار منات برای مصرف داخلی خریداری کردند.

دریافت گواهینامه ISO 9001 توسط بازار بورس کالا و مواد خام ترکمنستان

در اولین همایش اقتصادی خزر، بازار بورس کالای دولتی و مواد اولیه ترکمنستان، موفق به دریافت گواهینامه ISO 9001  گردید. این سند نشان دهنده سیستم مدیریت کیفیت مطابق با الزامات سازمان بین المللی استاندارد سازی است. در حال حاضر بیش از 160 کشور ازجمله ترکمنستان عضو ایزو هستند. وظیفه این سازمان توسعه استانداردسازی در سطح بین المللی است. این سازمان در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد دارای یک کرسی است و از سوی سازمان تجارت جهانی پشتیبانی می‌شود.

بازار بورس کالای دولتی و مواد اولیه ترکمنستان 25 سال قبل تأسیس شد و در حال حاضر یکی از مهمترین مؤسسات اقتصادی این کشور است. خصوصیات بازار بورس ترکمنستان، شاخص های اقتصادی بالای بازار بورس، همگرائی موفقیت آمیز آن در سیستم اقتصادی بین المللی و کسب اعتماد در محافل گسترده تجاری جهان است.

در حال حاضر کالاهای ترکمنی به بیش از 40 کشور جهان از جمله آمریکا، چین، روسیه، انگلیس ، سوئیس، امارات متحده عربی، سنگاپور، ترکیه، بنگلادش و سایر کشورها صادر می‌شوند. بازار بورس همچنین در معاملات صرافی نیز نسبت به فروش کالا اقدام می نماید. انواع فرآورده‌های نفتی ترکمنستان از جمله صنایع شیمیایی، انواع پارچه و لباسهای دوختنی و بافتنی برای بزرگسالان و کودکان، الیاف پنبه و نخ، پشم گوسفند، پشم شتر، شیرین بیان و عصاره آن و همچنین تولیدات دیگر این کشور در بازارهای جهانی دارای متقاضی است.

برگزاری اولین همایش اقتصادی خزر

اولین همایش اقتصادی خزر با حضور رئیس جمهور ترکمنستان، معاون اول رئیس جمهور ی اسلامی ایران ، نخست وزیران کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان، ازبکستان و بلغارستان، وزراء و مقامات اقتصادی و تجاری بیش از 30 کشورجهان، روسای و مدیران سازمانها و موسسات مالی و تجاری جهان از جمله بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، سازمان تجارت جهانی، بانک توسعه و نوسازی اروپا و دیگر سازمانهای بین المللی و منطقه ای از جمله سازمان اکو از مورخ 11 لغایت 12 آگوست 2019 ( 20 و 21 مرداد ماه 1398 ) در شهر ترکمن باشیدر منطقه ملی گردشگری آوازه ترکمنستان برگزار شد.

      در حاشیه این همایش، نمایشگاه فناوریهای نوین خزر، نمایشگاه خودرو، نشست وزرای حمل و نقل و اقتصاد وتجارت کشورهای حوزه دریا خزر، نشست کارشناسی کارشناسان حوزه حمل و نقل و اقتصاد و تجارت کشورهای حوزه دریای خزر و 6  نشست تخصصی در حوزه‌های حمل و نقل ، اقتصاد، صنعت، تجاری و بازرگانی بخش خصوصی، محیط زیست، همایش تجار و بازرگانان بخش خصوصی بیش از 30 کشور برگزار گردید.

      دبیرخانه این همایش اعلام کرد که این همایش و نمایشگاههای جانبی آن بستر جدیدی برای همکاریهای بین المللی در دریای خزر است و به توسعه بخشهای مختلف اقتصادی ترکمنستان نیز کمک شایان توجهی میکند. همچنین می تواند منعکس کننده چشم انداز توسعه تجارت و اقتصادی و فرصت های این کشور از جمله دستاوردهای این کشور در حوزه حمل و نقل، انرژی و نوآوری باشد.

آمادگی کنسرسیوم شرکت های اروپایی و چینی جهت احداث خط لوله گاز خزر

کنسرسیومی از شرکتهای European Edison Technologies GmbH، MMEC Mannesmann GmbH، Air Liquide Global E&C Solutions به همراه گروه مهندسی شرکت معظم نفت چین SINOPEC آمادگی خود را برای اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز از ترانس خزر اعلام کردند. این موضوع در نشست نمایندگان این کنسرسیوم با معاون کابینه وزراء ترکمنستان در امور نفت و گاز مطرح گردید.

براساس مذاکرات انجام شده در این نشست با عنوان "پتانسیل انرژی دریای خزر" ، این کنسرسیوم آمادگی خود را برای احداث خط لوله انتقال گاز ترانس خزربه طول 300 کیلومتری در بستر دریای خزر، طراحی و ساخت ایستگاههای پاک سازی گاز، ایستگاههای فشردگی گاز این خط لوله برای خلوص گاز و دیگر زیرساختهای لازم با تأمین مالی اعلام نمود.

رئیس این کنسرسیوم  گفت"هر شرکتی در کنسرسیوم ما دارای یک فناوری، مهارت و تخصص در یک زمینه است، لذا با تشکیل این کنسرسیوم، اکنون ما می توانیم چنین پروژه عظیمی را جهت انتقال گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان را در بستر دریای خزر اجرا کنیم و بازار اروپا به آن علاقمند به اجرای این پروژه است. ما اجرای این پروژه را گامی‌بزرگ در منطقه خزر می دانیم. همچنین این کنسرسیوم در مورد اجرای سایر پروژه‌های بزرگ در ترکمنستان می تواند وارد عمل شود."

کارگاه آموزشی برای کارمندان گمرک در راستای انجام اقدامات مقابله با تجارت غیرقانونی

به گزارش خبرگزاری دولت به نقل از گمرک ترکمنستان، کارگاه آموزشی برای کارمندان سرویس گمرک این کشوردر شهر عشق آباد برگزار شد این کارگاه آموزشی جهت کسب اطلاعات لازم در زمینه تنظیم واردات ، صادرات و ترانزیت مواد تخلیه کننده ازن با توجه به پروژه اجرای پروتکل مونترال، طرح مرحله نهایی برای هیدروکلرول فلوئوروکربنها (HCFCs) توسط مرکز اوزون در وزارت کشاورزی و حفاظت از محیط زیست ترکمنستان برگزار شد.

      در این کارگاه اطلاعاتی در مورد روشهای تجارت غیرقانونی مواد از بین برنده ازن ارائه داده شد. ترکمنستان کلیه موافقتنامه‌های بین المللی در این زمینه را تصویب کرده است. از سال 1995 حدود 95/95 درصد از مواد اصلی تخلیه ازن از گردش تجاری در ترکمنستان خارج شده است. قانون حمایت از لایه ازن در سال 2009 به تصویب رسید و اسناد قانونی برای کنترل جامع واردات و صادرات و مصرف ازن تهیه شده است.

ترکمنستان و  همکاری با سازمان همکاری اقتصادی(ECO)

وزیر امور خارجه ترکمنستان در شهر ترکمن باشی با سلیمانپور دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی اکو (ECO) که برای  شرکت در اولین همایش اقتصادی خزر به ترکمنستان سفر کرده بود، دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ، طرفین همکاری بین ترکمنستان و سازمان همکاری اقتصادی اکو (ECO) را که از سال 1992 آغاز شده،  مورد بحث و بررسی قرار دادند. همچنین خاطر نشان شد که در حال حاضر، رشد اقتصادی، امنیت و ثبات مانند گذشته با یکدیگر مرتبط هستند، لذا این امر عامل مهم و تاثیرگذار برای توسعه اقتصادی کشورها است. طرفین با در نظر گرفتن موارد مهم استراتژیک مورد بحث کشورها از جمله موضوع استفاده و مدیرِت بر منابع آبی، حمل و نقل، انرژی، صنعت ، تجارت و فرصتهای گسترش همکاری بین کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو (ECO) را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

دیدار وزیر امورخارجه ترکمنستان رئیس فدراسیون بین المللی انجمن‌های حمل و نقل

در حاشیه اولین همایش اقتصادی خزر، وزیر امور خارجه ترکمنستان با رئیس فدراسیون بین المللی انجمن‌های حمل و نقل کالا و بار (FIATA) دیدار و گفتگو کرد

در این دیدار، رئیس فدراسیون بین المللی انجمن‌های حمل و نقل کالا و بار ضمن اشاره  به اهمیت همکاریهای گسترده ترکمنستان با (FIATA) و همچنین میزبانی این کشور در برگزاری اولین همایش اقتصادی خزر در زمینه تقویت و گسترش همکاری بین کشورهای منطقه تأکید کرد.

همچنین طرفین در ادامه این دیدار، استفاده از فرصتهای تقویت همکاری در زمینه تکمیل کریدورهای حمل و نقل و ترانزیت بین المللی که مستقیماً با رشد اقتصادی کشورها و دسترسی به مناطق و بازارهای جدید تأثیر گذارد است را، مورد تاکید قرار دادند.

دیدار وزیر امورخارجه ترکمنستان با معاون بانک توسعه و بازسازی اروپا (EBRD) در آوازه

وزیر امور خارجه ترکمنستان با معاون بانک توسعه و بازسازی اروپا (EBRD) خانم بتی نلسون در حاشیه اولین همایش اقتصادی خزر در منطقه ملی گردشگری آوازه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار طرفین به اثربخشی همکاری طولانی مدت ترکمنستان با بانک توسعه و بازسازی اروپا (EBRD مبتنی بر اعتماد متقابل اشاره کردند

معاون بانک توسعه و بازسازی اروپا (EBRD خاطرنشان کرد که اجرای پروژه‌های مشترک نه تنها بر توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی ترکمنستان تأثیر گذار است، بلکه به نفع کشورهای منطقه نیز می‌باشد. لازم به ذکر است که در طول سالهای همکاری این بانک با ترکمنستان، اقدامات بسیاری در زمینه توسعه بخش خصوصی، تقویت بنیه مالی سازمان‌های دولتی و خصوصی ، نوسازی حمل و نقل و ترانزیت این کشور و منطقه و اتصال کریدورهای منطقه ای انجام شده است.

این بانک، آمادگی خود را برای ادامه فعالیتها با هدف جذب سرمایه گذاریهای مستقیم خارجی برای حمایت از تنوع بخشیدن به اقتصاد کشورهای منطقه، بویژه ترکمنستان اعلام کرد.

مذاکرات وزیر اقتصاد و دارائی ترکمنستان با مدیر بخش الحاق سازمان تجارت جهانی جهت پیوستن این کشور به سازمان تجارت جهانی

ترکمنستان موضوع الحاق به سازمان تجارت جهانی را مورد مطالعه قرار داده است. در این طرح تجربه سایر کشورهای منطقه در مورد تأثیر پیوستن به این سازمان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، ساز وکارها و ترجیحات سازمان تجارت جهانی  (WTO) مورد بررسی قرار گرفته است و با کمک کارشناسان بانک جهانی سند "سیاست تجاری و برنامه اصلاح نهادی" نیز تهیه شده است. مجموعه اقدامات در زمینه بهبود زیرساخت ها ، قوانین ، ساده سازی رویه‌های تجارت با جهت گیری به مکانیزم های سازمان تجارت جهانی  (WTO) تدوین شده است.

در حاشیه برگزاری اولین همایش اقتصادی خزر، تفاهم نامه همکاری در زمینه گسترش صادرات ترکمنستان بین وزارت دارایی و اقتصاد این کشور با شرکتهای مالی بین المللی تحت پوشش سازمان تجارت جهانی(WTO) نیز امضاء شد.

همچنین خانم مایکا اوشیکاوا مدیر بخش الحاق سازمان تجارت جهانی در نشست WTO Adession  که در آوازه در زمان برگزاری اولین همایش اقتصادی خزر برگزار شد، ضمن انجام مذاکره با وزیر اقتصاد و دارائی ترکمنستان در خصوص پیوستن این کشور به سازمان تجارت جهانی (WTO) قول داد که در این زمینه همکاری نماید. وی همچنین در سخنرانی خود دستورات، مراحل مذاکره و مراحل فنی پیوستن به این سازمان را ارائه داد و از نقش سازمان تجارت جهانی  (WTO) در سیاست تجاری بین المللی و تأثیر عضویت در سازمان تجارت جهانی مطالبی را بیان کرد.

 

منابع:    

 www.turkmenistan.gov.tm

www.turkmenistan.ru

 www.mfa.gov.tm

www.trend.az

www.Tdh.gov.tm

www.orient.tm

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما